اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

روانشناسی تنبلی(2)_بررسی دلایل و ریشه های تنبلی و اهمال کاری

 

در این قسمت پنج مورد از مهم ترین دلایل اهمال کاری را بیان می کنیم.

زمانی که کسی را می‌بینید که دل‌درد دارد، اولین چیزی که به ذهن شما می‌رسد چیست؟ اینکه شاید آپاندیس دارد؟! نه در ابتدا دلایل ساده‌تری پیدا می‌کنیم. مثلاً می‌گوییم شاید غذای سنگین خوردی یا غذا سر دلت گیرکرده است. برای درمان درد نبات‌داغ یا مثلاً عرق نعنا بخور؛ اما واقعیت این است که شکم‌درد یا دل‌درد می‌تواند یک نشانه باشد که دلایل دیگری داشته باشد مثل‌اینکه شاید سنگ کلیه دارد، آپاندیسش عود کرده است یا شاید خونریزی داخلی دارد.

تمامی این موارد می‌تواند نشانه دل‌درد را به وجود بیاورد اما درمان بستگی به ریشه دارد. به این معنا که در قدم اول درمان مهم نیست که اهمال‌کاری شما به چه شکل است. مهم این است که دلایل اهمال‌کاری شما چیست؟

 

 

 

دلایل اهمال کاری

ما ده مورد از دلایل اهمال‌کاری را ذکر می‌کنیم. بر اساس اینکه شما کدام‌یک از این دلایل اهمال کاری رادارید، نوع اهمال‌کاری و نوع درمان اهمال‌کاری شما هم متفاوت است. به‌طور مثال شخصی اهمال‌کاری می‌کند به دلیل اینکه آدم کمال‌گرایی است، کسی که به خاطر ترس از شکست یا به دلیل ترجیحات شخصیتش اهمال‌کاری می‌کند؛ یعنی اهمال‌کاری یک نشانه است اما ریشه‌های متفاوتی دارد.

شما باید دلایل اهمال‌کاری خودتان را مشخص کنید. من می‌خواهم ده ریشه اهمال‌کاری را به شما بگویم. در این قسمت به پنج مورد از دلایل اهمال‌کاری می‌پردازیم. با من همراه باشید.

ترس از شکست

ترس از شکست یکی از عوامل مهم تنبلی است. بعضی از افراد نسبت به خودشان مردد هستند. اگر شروع کنم و ببازم چه؟ اگر شکست بخورم؟ زمانی که شکست بخورم چه فاجعه‌ای منتظر من است؟! و همین ترس از شکست می‌تواند باعث بشود که ما کارمان را شروع نکنیم.

جالب است بدانید ترس از موفقیت هم می‌تواند یکی از دلایل اهمال‌کاری و تنبلی باشد. چرا؟ چون می‌گویند اگر من موفق شوم و شرکتم بزرگ‌تر شود، به‌مراتب کار من هم سخت‌تر می‌شود. بعضی از کارمندها در یک سری از شرکت‌ها تلاش بیشتری نمی‌کنند و تنبلی می‌کنند. چرا؟ چون می‌گویند اگر شرکت بزرگ‌تر شود وظایف من هم بیشتر می‌شود.

یا بعضی از افراد می‌گویند اگر من به این هدف برسم و موفق شوم، بعداً انتظارات از من بیشتر می‌شود. پس من چرا باید این کار را انجام بدهم؟!

بنابراین چه ترس از شکست، چه ترس از موفقیت می‌تواند یکی از عوامل و دلایل مهم اهمال‌کاری و تنبلی باشد.

مهم ترین دلایل اهمال کاری

ریشه های مهم اهمال کاری

کمال‌گرایی منفی

یکی از خانمان‌سوزترین ریشه ها و دلایل اهمال‌کاری کمال‌گرایی است. افرادی که معتقدند یا سفید یا سیاه، یا صفر یا صد، یا همه‌چیز یا هیچ‌چیز. این افراد معتقدند که ما دوست نداریم کاری را شروع کنیم. یا نباید کاری را شروع کنیم یا اگر شروع کردیم باید در آن کار بهترین باشیم.

به‌طور مثال افرادی که وارد کاری می‌شوند. به‌محض اینکه مقداری اوضاع به هم می‌ریزد از آن کار بیرون می‌آیند. یا افرادی که وسواس رند کردن زمان‌دارند. مثالش رو قبلاً گفتم. کسی که می‌گوید از ساعت 4 شروع می‌کنم. ساعت چهار می‌شود چهار و پنج دقیقه، می‌گوید از پنج شروع می‌کنم. یا کسی که دائماً می‌گوید از شنبه شروع می‌کنم.

یعنی آن‌کسی که می‌گفت من پنج دقیقه کارم طول بکشد دیگر آن را شروع نمی‌کنم وسواس کمال‌گرایی دارد. این شخص هر چیزی را به‌صورت کامل (perfectionism) می‌خواهد؛ یعنی چی؟ یعنی معتقد است از یک ساعت پنج دقیقه هم بگذرد دیگر کاربردی ندارد.

این کمال‌گرایی یا کامل گرایی یکی از ریشه‌های تنبلی و اهمال‌کاری است که باید خیلی جدی به آن بپردازیم.

ترجیحات و تیپ شخصیتی

تیپ شخصیتی افراد نیز می‌تواند در تنبلی و اهمال‌کاری آن‌ها مؤثر باشد. به‌طور مثال کسی که طبق تست MBTI تیپ شخصیتی “J” دارد. این فرد کسی است منظم‌تر و هدفمندتر است و کارش را خیلی بر اساس روال انجام می‌دهد. چنین فردی احتمال اهمال‌کاری کمتری دارد.

اما کسی که تیپ شخصیتی “P” دارد احتمال اهمال‌کاری بیشتری دارد. در آزمودن MBTI گفته می‌شود این افراد منعطف هستند. در زمان حال زندگی می‌کنند. این افراد احتمال انجام ندادن کارها و اهمال‌کاری در کارهایشان بیشتر است.

بنابراین بسیاری از اوقات تیپ شخصیتی ما نیز در میزان اهمال‌کاری و تنبلی ما مؤثر است؛ اما این به معنا نیست که ما باید همیشه تنبلی کنیم. شما می‌توانید شخصیت خودتان را گسترش (develope) دهید به کارهای بیشتری از لیست برنامه‌هایتان عمل کنید. درنهایت راحت‌تر به هدف‌هایتان دست پیدا کنید.

بنابراین تیپ شخصیتی (Temperament) و خلق‌وخوی ما در میزان اهمال‌کاری ما تأثیر زیادی دارد.

تیپ شخصیتی از دلایل اهمال کاری

تاثیر تیپ شخصیتی در میزان اهمال کاری

خودشیفتگی

داشتن رگه‌های خودشیفتگی (narcissistic) می‌تواند باعث اهمال‌کاری و تنبلی شود. تعریف افراد خودشیفته از زندگی برد یا باخت است. این اشخاص معتقدند که یا نباید وارد بازی شوند یا اگر وارد بازی شدند باید برنده آن بازی باشند.

قضیه آدم‌های خودشیفته با آدم‌های کمال‌گرا متفاوت است. افراد خودشیفته دوست ندارند آن تصویری را که از خودشان ساخته‌اند، خدشه‌دار شود؛ بنابراین بسیاری از اوقات از قضیه اجتناب می‌کنند. با خودشان فکر می‌کنند که من اگر وارد این بازی شوم باید برنده آن بازی باشم. اگر احساس کنند بوی باخت می‌آید به‌هیچ‌عنوان وارد بازی نمی‌شوند.

طرحواره‌ها

داشتن طرح‌واره (schema) نقص و شرم که منجر به تله بی‌ارزشی می‌شود می‌تواند یکی از دلایل اهمال کاری باشد. کسی که خودش را ارزشمند نمی‌داند و دیگران را بالاتر از خودش می‌داند، احساس می‌کند لایق این زندگی نیست و اصلاً نمی‌تواند برنده باشد. این مسئله باعث می‌شود این آدم خود را لایق این نداند که بخواهد وارد کار جدیدی شود یا بخواهد کار جدیدی را آزمودن کند.

همین موضوع موجب می‌شود خیلی از فرصت‌ها را در زندگی از دست بدهد. باعث می‌شود از فرصت‌های خوبی که در زندگی دارد اجتناب کند.
این موضوع می‌تواند در روابط عاطفی این شخص باشد. به کسی پیشنهاد رابطه عاطفی نمی‌دهد چون احساس می‌کند آن فرد از او بهتر است و احتمالاً پیشنهاد او را قبول نمی‌کند.
داشتن تله بی‌ارزشی می‌تواند یکی از دلایل اهمال‌کاری و تنبلی باشد.

جمع‌بندی

در این قسمت از روانشناسی تنبلی در رابطه با 5 مورد از دلایل اهمال‌کاری با شما صحبت کردیم. ممکن است شما یکی دو مورد از این دلایل را داشته باشید. یا احساس کنید دلیل اهمال‌کاری یا ریشه اهمال‌کاری شما چیز دیگِ ای است.

در قسمت بعدی در رابطه با 5 دلیل دیگر اهمال‌کاری با شما صحبت خواهم کرد. با من همراه باشید

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری