ایجاد و افزایش انگیزه برای درس خواندن – درس اول

تقویت اراده و انگیزه برای درس خواندن، مهمترین عامل موفقیت در کنکور …

یکی از مهمترین دلایلی که خیلی از داوطلبان کنکور در رشته موردعلاقه شان قبول نمی شوند این است که انگیزه آن ها نوسانی است. همین موضوع باعث می شود که درس خواندنشان را تا روز کنکور با جدیت ادامه ندهند. علیرضا مطلبی در این ویدیو راهکار افزایش انگیزه پایدار را به شما آموزش خواهد داد …

 

 

همه داوطلبان کنکوری دوست دارند در اولین سال کنکور خود بهترین نتایج را کسب کنند. دوست دارند جزء رتبه های برتر شوند و در رشته و دانشگاهی که همیشه آرزویش را دارند، قبول شوند. اولین درس از دوره رایگان مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی درباره افزایش انگیزه برای درس خواندن است. همه جا صحبت از روش های موفقیت در کنکور است. مصاحبه ها، آزمون ها و کتاب های مختلف همه و همه در مورد افزایش انگیزه برای درس خواندن کنکور است. بدون انگیزه برای درس خواندن هیچ موفقیت تحصیلی حاصل نخواهد شد. در این بخش بررسی می کنیم که انگیزه برای درس خواندن رتبه های برتر چگونه بوده است؟ آنها انگیزه برای درس خواندن کنکور را چگونه در خود پرورش می دادند؟

قبل از شروع، لطفا به سه تقاضای زیر توجه کنید:

۱) لطفا در حین مطالعه یا مشاهده این قسمت گوشی موبایل خود را در حالت بی صدا قرار بدهید یا آن را خاموش کنید. تا تمام تمرکزتان بر روی درس باشد.

۲) در حین مطالعه مواردی که به نظرتان مهم تر هستند را یادداشت کنید.

۳) اگر این دوره برای تان مفید بود، خوشحال می شویم با ثبت نظرات تان در سایت مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل ما را در جهت بهبود مطالب یاری کنید.

آیا خواستن توانستن است؟

خیلی ها دوست دارند در زندگی به چیزهای خوبی برسند. چه کسی از پورشه بدش می آید؟ چه کسی قبول شدن در دانشگاه شریف را دوست ندارد؟ چه کسی روانشناس، وکیل، پزشک و دندان پزشک شدن را نمی پسندد؟ اما سوال این است که چرا تنها عده کمی از افراد می توانند به این ها برسند؟ چرا در خیابان از هر ده ماشین تنها دو تای آنها ماشین های لوکس و گران قیمت هستند و مابقی ماشین هایی معمولی اند؟ چرا از ششصد هزار نفر داوطلب کنکور تجربی، تنها ۲% از آنها موفق به قبولی در رشته پزشکی و دندان پزشکی می شوند؟ چرا آدم های موفق در سرتاسر دنیا عده کمتری نسبت به دیگران دارند؟

انگیزه درس خواندن
انگیزه برای درس خواندن

بنابراین جمله ای که همیشه شنیده ایم زیر سوال می رود. خواستن توانستن نیست! اگر این چنین بود پس چرا خیلی ها که دوست دارند به آرزوهایشا برسند، دوست دارند در رشته خوبی قبول شوند، رتبه عالی در کنکور کسب کنند، هیچ اتفاقی در عمل برایشان نمی افتد؟ چرا فقط عده ای کمی می توانند به آنها برسند؟!

افزایش انگیزه برای کنکور

این روز ها تبلیغات زیادی از موسسات و آموزشگاه های مختلف می بینیم. بعضی از آنها می گویند dvd های کنکوری موسسه ما را بخرید. بعضی ها می گویند در کلاس های آموزشی ما شرکت کنید. بعضی می گویند در آزمون های آزمایشی ما ثبت نام کنید. هر کدام تبلیغ موسسه خودشان را می کنند. نمی گوییم این ها خوب نیست. اما بعنوان یک مشاور تحصیلی باید بگویم، dvd  های آموزشی، معلم های خصوصی، آزمون های آزمایشی، کتاب های تستی مختلف و.. تنها ۳۰% موفقیت تحصیلی شما را شامل می شوند. در حالیکه ۷۰% موفقیت در کنکور، بستگی به خودتان دارد.

حتما دیده اید داوطلبان شهرستان های محروم و روستاهای کشورمان که جزء رتبه های برتر کنکور هستند، نه در آموزشگاه های معروف و برندی ثبت نام کرده اند نه برای هر درس معلم خصوصی داشته اند! شاید بپرسید پس چگونه در کنکور رتبه بالا آورده اند؟ موفقیت آنها تنها و تنها بخاطر یک چیز است و آن هم داشتن “انگیزه” است.

انگیزه و تلاش

تا بحال کسی در کنکور نتیجه خوبی نگرفته است مگر اینکه تشنه موفقیت بوده باشد. کسی که انگیزه برای درس خواندن دارد، می تواند آن را در راه رسیدن به آرزوهای خود بکار گیرد. داوطلبی در سال اول کنکور رتبه ۱۷ هزار را کسب کرد. دوباره در کنکور شرکت کرد و این بار رتبه ۴۲ هزار آورد! یا داوطلب دیگری در سال اول رتبه ۷۵۰ شد و در سال دوم توانست رتبه ۲۹۰  را کسب کند. فرق افرادی که موفق می شوند با افرادی که موفق نمی شوند، بستگی به میزان انگیزه آنها دارد. انگیزه برای درس خواندن است که می تواند چنین تغییراتی را در رتبه داوطلبان ایجاد کند.

اگر تشنه موفقیت نباشید و انگیزه برای درس خواندن را در خود تقویت نکنید، محال است بتوانید در کنکور نتیجه دلخواهتان را بگیرید. داوطلبی نتیجه می گیرد که واقعا تشنه باشد. خواستن توانستن نیست! زیرا همه می خواهند در کنکور قبول شوند. اما واقعا چه کسی تشنه این است که در کنکور عالی ترین نتیجه را از آن خود کند؟ و به تمام خواسته هایش برسد؟ زمانی خواستن توانستن است که پیاله خواستن لبریز شود و با تمام وجودتان بخواهید موفق شوید. یعنی هر روز صبح که بخاطر درس خواندن برای کنکور بیدار می شوید بگویید “خدا را شکر که یک روز دیگر شروع شد. امروز تمام تلاشم را خواهم کرد” نه اینکه بگویید ای بابا، باز هم که صبح شد! اگر انگیزه برای درس خواندن داشته باشید و به موفقیت تحصیلی تان ایمان داشته باشید مطمئن باشید به آن می رسید.

کلیپ انگیزشی برای درس خواندن
چگونه رتبه برتر کنکور شویم

انگیزه شما از درس خواندن چیست؟

تا بحال به این فکر کرده اید انگیزه تان از درس خواندن چیست؟! اکثر افراد متخصص در این زمینه می گویند، برای موفقیت در هر زمینه ای باید اهدافتان را روی کاغذ مکتوب کنید. کاملا درست است که نوشتن اهداف اثرات علمی زیادی برای موفقیت در بردارد. نوشتن اهداف روی کاغذ لازم هست اما به تنهایی کافی نیست. شاید یک الی دو روز در هفته باعث ایجاد انگیزه برای درس خواندن شود. اما دوباره افت خواهد کرد. راز موفقیت برای افزایش انگیزه مستلزم رعایت نکات دیگری هم هست که به آن می پردازیم.

داستان دو ساختمان!

فرض کنید قطعه چوبی به عرض چهل سانتیمتر و طول ده متر روی زمین است. به شما می گویند اگر از روی آن رد شوید، صد هزار تومان به شما می دهیم! قطعا رد خواهید شد و هیچ خطری هم نخواهد داشت.

حالا فرض کنید که همین قطعه چوب را بین دو ساختمان بیست طبقه بگذارند و بگویند اگر اینبار از روی آن رد شوید یک میلیون تومان به شما می دهیم. آیا رد خواهید شد؟ قطعا رد نمی شوید! زیرا حفظ جان تان بسیار مهم تر است. حتی اگر صد میلیون تومان هم بدهند این کار را نخواهید کرد!

اینبار همان قطعه چوب بین ساختمان های بیست طبقه قرار دارد و یکی از آن ساختمان ها آتش می گیرد. فرض کنید یکی از عزیزانتان در یکی از آن ساختمان ها است و شما مجبورید برای نجات جانش، از روی این قطعه چوب رد شوید. حالا چطور، آیا رد می شوید؟! اینبار حاضرید پولی هم بدهید اما از روی آن رد شوید! چه برسد که به خاطر پول از روی آن رد شوید. حتی اگر پولی هم نگیرید رد خواهید شد. در این شرایط دلیل محکمی برای رد شدن دارید و انگیزه تان آنقدر بالاست که هر طور شده از روی آن رد شوید. حتی اگر جانتان به خطر بیافتد.

انگیزه در روانشناسی

روانشناسان می گویند پشت هر کاری انگیزه و دلیلی نهفته است. مثلا غذا می خوریم که زنده بمانیم. پشت درس خواندن هم دلیل، هدف و انگیزه ای نهفته شده است. پشت درس نخواندن هم همینطور! انگیزه های انسان به دو دسته تقسیم می شوند.

 • انگیزه های درونی
 • انگیزه های بیرونی
چگونه رشته پزشکی قبول شویم
للتتت افزایش انگیزه برای کنکور

انگیزه های انسان به دو دسته تقسیم می شوند.

 • انگیزه های درونی
 • انگیزه های بیرونی

انگیزه بیرونی چیست؟ انگیزه بیرونی به انگیزه های هویجی هم معروف است. این انگیزه ها بخاطر دریافت پاداش هایی از محیط و اطرافیان است که ایجاد می شود. افراد به خاطر فشارهای محیطی و گرفتن پاداش، انگیزه انجام کار در آنها بوجود می آید. نقش انگیزه های بیرونی بیشتر افزایش هیجانات لحظه ای است. این انگیزه ها دوامی ندارد. مثل جایزه ای که پدری به خاطر اینکه پسرش درس بخواند و در کنکور قبول شود، می دهد.

اما انگیزه های درونی پایدار ترند. چیزهایی اند که از صمیم قلب تان می خواهید آنها را بدست آورید. یعنی به این شکل نیست که بگویید اگر برای ما فلان چیز را بخرید من هم این کار را انجام خواهم داد. چیزهایی اند که خودتان می خواهید به دست شان بیاورید. با یک مثال شاید بهتر متوجه شوید.

اما انگیزه های درونی پایدار ترند. چیزهایی اند که از صمیم قلب تان می خواهید آنها را بدست آورید یعنی به این شکل نیست که بگویید اگر برای ما فلان چیز را بخرید من هم این کار را انجام خواهم داد. چیزهایی اند که خودتان می خواهید به دست شان بیاورید. با این مثال شاید بهتر متوجه شوید.

داستان انگیزه و موفقیت تحصیلی

فرض کنید دو همکلاسی که وضع مالی یکی از آنها عالی است، پدرش قول داده اگر در رشته پزشکی قبول شود برایش یک ماشین شاسی بلند خواهد خرید. نفر دوم وضع مالی متوسطی دارد و هیچ قولی به خاطر درس خواندن از پدرش دریافت نگرفته است. این شخص با خودش می گوید من اگر درس بخوانم و پزشک شوم می توانم با درآمدم همه چیز برای خودم تهیه کنم. همچنین دوست دارم پزشک شوم تا بتوانم به مردم کمک کنم و هفته ای یک روز به مناطق محروم بروم و به درمان افراد بی بضاعت بپردازم.

حالا فرض کنید اگر به صورت اتفاقی پدر هر دوی آنها ورشکست شوند. آیا پسری که به پدرش گفته بود اگر پزشکی قبول شود برایش ماشین می خرد، باز هم به درس خواندن ادامه خواهد داد؟! حتما می گوید دیگر ماشین پرید! پس برای چه درس بخوانم. اما نفر دوم به درس خواندن خود ادامه می دهد. زیرا درس خواندنش به هیچ کس و هیچ چیزی وابسته نیست.

هدف و دلیل در زندگی

فرد موفق نگاهش به دست دیگران نیست. حتی به پدر و مادر خودش! من در هفده سالگی  وارد دانشگاه شدم چون یکسال جهشی خوانده بودم یکسال زودتر  وارد دانشگاه شدم. ازآن سن تا امروز دیگر از پدرم پولی نگرفته ام و حتی کسب و کار خود را به تنهایی راه انداخته ام. اوایل کار فشار سختی را تحمل می کردم. اما چون به خودم قول داده بودم که خرج ام را در بیاورم تحمل می کردم. اکنون خیلی خوشحال هستم که آن روز ها چنین تصمیم مهمی را گرفتم. شاید یکسری خوشی های کوتاه مدت را از دست داده باشم اما واقعا اگر باز هم به عقب برگردم همین تصمیم را می گیرم و در این حالت رضایت بیشتری دارم.
پس برای داشتن انگیزه پایدار باید ۲ کار را انجام دهید:

  1. ۱- هدف تان را دقیق روی کاغذ بنویسید. برای مثال بنویسید من علیرضا مطلبی در کنکور  س
  1. ال ۱۳۹۸ پزشکی دانشگاه شیراز قبول شده ام. به شکل واضح، دقیق و مکتوب بنویسید.

۲- دلیل هایتان برای درس خواندن را هم بنویسید. چرا می خواهید پزشکی قبول شوید؟ چون جایگاه اجتماعی بالایی دارد؟ چون درآمد بالایی دارد؟ بخاطر خدمت به مردم؟ دلایل آن را بنویسید.

یکی از شاگردانم می گفت به این خاطر می خواهم دندان پزشکی قبول شوم که بعدا درآمدم بالا برود. تا وقتی خاستگاری دختری رفتم، جواب مثبت بشنوم! اگر دندان پزشکی قبول نشوم درآمدم خوب نخواهد بود. جایگاه اجتماعی متوسطی خواهم داشت و احتمالا جواب منفی بشنوم. این انگیزه درسی آن فرد بود. انگیزه شما چیست؟!

انگیزه درس خواندن شما هم هر چیزی می تواند باشد. اگر این انگیزه به شما انرژی می دهد پس آن را روی کاغذ یادداشت کنید و بعنوان دلیل تان برای درس خواندن قرار بدهید. یادتان باشد هدف یک جمله است اما دلایل متعدد هستند. هدف یکتاست اما دلایل یکتا نیستند و می توانند چندین دلیل برای رسیدن به هدفتان داشته باشید.

78 دیدگاه برای “ایجاد و افزایش انگیزه برای درس خواندن – درس اول”

 1. سلام خسته نباشید
  عالی بود خیلی ممنون از زحماتتون انشالله بتونم موفق بشم و به هدفم که خیلی واسم مهمه برسم
  ممنون از شما

  1. دوست عزیز سلام
   درس ها به صورت روزانه برای شما ارسال خواهند شد
   هر ۲۴ ساعت یکبار
   جای نگرانی نیست
   موفق باشید

 2. واقعااااا عااااالی بود من به خودم قول میدم که میتونم وبه هدفم میرسم هیچی نمیتونه منو از هدفم منحرف کنه پیش به سوی موفقیت

 3. حرفاتون واقعا خوب بود
  ولی من یه دانش اموز پیش دانشگاهی هستم تا الانم هیچی نخوندم یعنی از درسای پارسال و سالای دیگه چیز زیادی نمیدونم
  فقط میخوام بدونم باید از کجا شروع کنم

 4. سلام! تشکر از اینکه مطالب عالی در اختیار ما قرار میدهید. این درس کاملا من را اوج داد تا کانکور را آمادگی بگیرم.

  1. سلام دوست عزیز
   با مرکز مشاوره تماس بگیرید
   وقت مشاوره رزرو کنید تا در نوبت جلسه قرار بگیرید
   موفق باشید

 5. با سلام وعرض ادب واحترام خدمت شما استاد محترم جناب اقای مطلبی.درس اول بسیار بسیار عالی وکاربردی بود.ممنون از زحمات خالصانه شما.پاینده باشی انشااله.

 6. خیلی خوب بود ممنونم از راهنماییاتون ..من برا ارشد روانشناسی دارم می خونم امیدوارم با تلاش انگیزه و برنامه ریزی درست و و داشتن تمرکز بتونم در کنکور ارشد موفق شم.

 7. با سلام و خسته نباشید.
  واقعا تاثیر گذار بود واقعا عالی بود.
  خیلی ممنون بابت زحماتتون لطفا این مشاوره ها رو قطع نکنین و بیشتر راجب کنکور و روش مطالعه و… راهنماییمون کنین خیلی ممنون .

 8. عالی بود.خدا خیرتون بده…انگیزه ام حسابی رفته بالا…و فکر میکنم ماندگارتر از همه فایل های انگیزشی ای باشه ک تاحالا دیدم
  فقط یه خواهش رهامون نکنید…ممنون

 9. مثل همیشه عالی ممنونم که به فکر ما هستین به لطف شما دوباره به ساعت مطالعه مطلوبم رسیدم بعد از ۳ هفته نا امیدی

 10. با سلام خدمت شما وعرض خسته نباشید.مطالبی که مطرح کردید واقعا خیلی واضح و روشن بود و کمک زیادی بهم کرد ازتون ممنونم.چطوری میتونیم به دروس دیگه دسترسی داشته باشیم؟

 11. واقعا عالی بود من خیلی جاها دنبال این مطالب گشتم اما گیرم نیامد و شما این کار را برای من انجام دادید واقعا و از صمیم قلب از شما سپاس گذارم عالی بود ترکاندید فوق العاده مفید بود

 12. واقعا ممنونم ازتون انگیزه ای ک داشتم برام دو برابر شده
  واقعا درس خواندن وقتی هدفت مشخص باشه لذت بخش تر هم میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*