اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

5 گناه نابخشودنی در انتخاب رشته

در بخش قبل سه اصل بنیادی انتخاب رشته را توضیح دادیم. پیشنهاد می کنیم حتما قسمت قبل را مشاهده کنید. در این بخش 5 گناه نابخشودنی در انتخاب رشته را توضیح می دهیم. 5 اقدام ممنوعی را که هرگز نباید انجام دهید. در صورت انجام هر یک از آنها ممکن است مسیر شغلی و تحصیلی تان تغییر کند. به ایده ال ها  و اهدافتان نخواهید رسید. در آینده نیز رضایتی از شغل و مدرک تحصیلی تان نخواهید داشت!

این بخش بسیار مهم و کاربردی است. اگر در همایش انتخاب رشته ثبت نام نکردید، حتما ثبت نام کنید. برای داوطلبان تهرانی به صورت همایش و برای داوطلبان شهرستانی به شکل وبینار برگزار می گردد.

اما پنج گناه نابخشودنی در انتخاب رشته:

تحت هر شرایطی انتخاب رشته کنید

در سال های قبل دو داوطلب خانم، یکی با رتبه 700 و دیگری 800 گفته بودند نمی خواهیم انتخاب رشته کنیم. دلیل آنها این بود که فقط رشته های پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه تهران را می خواستند. چون با این رتبه نمی توانستند در این رشته ها قبول شوند، می خواستند کلا انتخاب رشته نکنند! هر دوی آنها سال بعد دوباره کنکور دادند. یکی از آنها رتبه 352 و دیگری 78 شد.

هدف از بازگویی این تجربه این است که هر رتبه ای که می آورید، انتخاب رشته کنید. مثلا از رتبه یک تا ده هزار ممکن است بیست درصد تصمیم بگیرند که انتخاب رشته نکنند. مثل آن دو داوطلب خانم! اینجوری کسی که رتبه ده هزار آورده دیگر رتبه اش ده هزار نیست. زیرا دو هزار نفر گفته اند ما دیگر انتخاب رشته نمی کنیم. در این صورت ارزش رتبه کسی که ده هزار آورده، هشت هزار می شود.

کسی که رتبه 700 یا 800 شده است هم ممکن است انتخاب رشته نکند!! پس ممکن است خیلی از افرادی که رتبه 7 هزار یا 8 هزار هم شوند انتخاب رشته نکنند. در هر صورت شانس خود را امتحان کنید. رشته ها و دانشگاه هایی که دوست می دارید را با کمک مشاور انتخاب کنید. همزمان حواستان به قواعد و قوانین انتخاب رشته هم باشد. اما لطفا این امتیاز را از خودتان نگیرید، که انتخاب رشته نکنید. برای چه انتخاب رشته نکنید؟! رشته هایی را که دوست دارید انتخاب کنید. شاید در آن قبول شوید. امتحانش ضرری ندارد!

انتخاب رشته کنید نه انتخاب دانشگاه

دومین گناه نا بخشودنی این است که عده ای اول دانشگاه انتخاب می کنند بعد رشته! این فاجعه است. بعد از این که فارغ التحصیل شدید، قرار است یک عمر با رشته تان زندگی کنید نه دانشگاه. قرار نیست سردر دانشگاه شریف را با خودتان حمل کنید. درست است کسی که در دانشگاه صنعتی شریف درس خوانده باشد شانس پیدا کردن کار بهتری دارد. شانس ملاقات با استادان بهتری دارد. شانس اپلای بیشتری دارد. اما قرار نیست آجرهای دانشگاه را با خودتان جایی ببرید.

دانشگاه چند ساختمان و یک سردر است. این شما و استادان هستید که به دانشگاه روح می دهید. یادتان باشد قرار است یک عمر با رشته تان زندگی کنید. پس دقت کنید که چه رشته ای انتخاب می کنید. اولویت تان را روی رشته بگذارید. نه انتخاب دانشگاه. توصیه من برای شما این است که اگر مجبور شدید، دانشگاه پائین تری انتخاب کنید. اما برای رشته ای که دوست می دارید!

در اینجا بحث سود و زیان هم پیش می آید. ممکن است کسی بگوید پس باید شهرستان بروم؟ این ها مربوط به بحث انتخاب رشته و شرایط فردی هر شخص می شود. نمی شود یک توصیه به عموم کرد. اما مهم ترین نکته این است که اولویت تان را روی رشته ها بگذارید نه دانشگاه. زمانی دچار ضرر می شوید که اولویت هایتان را بجای اسم دانشگاه بخواهید عوض کنید.

 

با دقت از روزانه ها انتخاب کنید

سومین گناه نابخشودنی بسیار مهم است. رشته هایی را از دوره روزانه انتخاب نکنید که اگر قبول شدید بگویید نمی روم!! خیلی ها می گویند: انتخاب می کنم اما فکر نکنم قبول شوم. نهایت اگر قبول شدم نمی روم!!

این موضوع باعث محرومیت از انتخاب رشته های دوره روزانه، در سال بعد می شود. شما را از کنکور دادن محروم نمی کند. کسی که امسال دوره های روزانه را انتخاب کند، قبول شود و نرود، سال بعد می تواند در کنکور شرکت کند. اما همه دوره ها را به جز دوره روزانه می تواند انتخاب کند. پس حواستان باشد رشته های از دوره روزانه را انتخاب کنید که اگر قبول شوید صد در صد در آن مشغول می شوید. در غیر این صورت آنها را از انتخاب رشته خود بدون شک حذف کنید.

توجه به تفاوت ها و شباهت های رشته ها

بسیاری از داوطلبان شباهت ها و تفاوت های رشته ها را نمی دانند. فکر می کنند هوشبری همان متخصص هوشبری است. در صورتی که متخصص هوشبری پزشکی است که دوره تخصص خود را هوشبری گذرانده. اما کسی که رشته هوشبری می خواند کمک متخصص یا دستیار متخصص است. پس کسی که رشته هوشبری را از مقطع لیسانس می خواند دستیار متخصص هوشبری است. پس رشته هوشبری با متخصص هوشبری متفاوت است.

بعضی ها فرق رشته روانشناسی و رشته روانپزشکی را نمی دانند. بعضی ها فکر می کنند متخصص ارتوپد، همان فیزیوتراپ است. در حالیکه این دو تفاوت زیادی دارند. شاید شباهت هایی داشته باشند اما تفاوت های آنها بارز است. بعضی ها فکر می کنند برای اینکه به کاری دست پیدا کنند تنها یک رشته وجود دارد. مثلا فکر می کنند برای اینکه دفتر مشاوره بزنند باید رشته روانشناسی خوانده باشند. در حالیکه شخصی که رشته مشاوره خوانده هم می تواند از سازمان نظالم روانشناسی مجوز دفتر بگیرد. پس بنابراین رشته روانشناسی جدا است و رشته مشاوره هم جدا است. هر دوی آنها  می توانند مجوز کار بگیرند.

یا خیلی ها فکر می کنند برای اینکه وکیل بشوند، فقط باید رشته حقوق بخوانند. در صورتی که برای شرکت در آزمون وکالت می توانند رشته فقه و مبانی اسلامی را هم بخوانند.

بعضی ها شباهت های رشته هایی که خیلی به هم نزدیک اند و می توانند بجای هم کار کنند را هم، نمی دانند. مثلا کسی که می خواهد رشته مهندسی مکانیک بخواند. به او می گویم خب مهندسی شیمی برو. می گوید نه. چون نمی داند که مهندسی مکانیک گرایش سیالات خیلی با رشته مهندسی شیمی شباهت دارد. شاید 70 یا 80 درصد واحدهای درسی این دو یکی است.

پس یادتان باشد به تفاوت ها و شباهت های رشته ها توجه کنید. ببینید رشته ای که انتخاب می کنید همان چیزی است که در ذهن شما است. یا نه. بخاطر همین می گوییم گناه نابخشودنی! زیرا اگر حواستان نباشد وارد دانشگاه می وشید. بعد می بینید آنچه که مد نظرتان بوده چیز دیگری است. از متخصصین و مشاورین تحصیلی و مشاوره های انتخاب رشته هم بپرسید. تا در نهایت به هدف دلخواهتان دست پیدا کنید.

منطقی تصمیم بگیرید نه احساسی

در این ایام شاید خیلی از داوطلبان رتبه ای که مد نظرشان بوده را بدست نیاورده اند. ممکن است خیلی ناراحت باشند. شاید خیلی احساسی شوید و سطح هیجاناتتان بالا باشد. یا شاید خلق تان پائین باشد و خیلی ناراحت باشید. در این ایام جو خانه ها هم کمی متشنج است. ممکن است عده ای لج کنند که اصلا نمی خواهیم انتخاب رشته کنیم. هرچی شد می زنم. اصلا می خواهیم برویم یک شهر دیگر. اصلا می خواهیم از خانواده مان دور باشیم. در این میان ممکن است خانواده ها هم کمی اوضاع را متشنج تر کنند. بگویند ما برای تو چیزی کم نگذاشتیم پس چرا نتوانستی رتبه بیاوری. چقدر گفتیم درس بخوان و..

خیلی حرف ها و گفتگوی های احساسی در این ایام انجام می شود. که ممکن است باعث شود نتوانید تصمیم منطقی بگیرید. امیر المونین علی (ع) می فرمایند: “هنگام خشم و عصبانیت تصمیم نگیرید”

باید واقع بین باشید. این اتفاقی است که دیگر افتاده. باید به خودتان زمان دهید. از افراد متخصص و مشاور کمک بگیرید. تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید. امیرالمونین می فرمایند: “مهم نیست چه اتفاقی برای تو می افتد، مهم این است تو چه تصمیم می گیری”

این اتفاق افتاده است و این رتبه را آورده اید. شما چه کاری در راستای این اتفاق می خواهید انجام دهید؟ بهترین کار چیست؟ بروید همان را انجام دهید. می شود یک رتبه بد را با یک انتخاب رشته خوب تا حد زیادی جبران کرد. اما این موضوع یادتان بماند که تصمیم نگرفتن هم یک نوع تصمیم است. در این ایام افراط و تفریط نکنید. سعی کنید بخش منطقی ذهنی تان برایتان حکم کند. نه اینکه احساسی تصمیم بگیرید. امیدواریم بهترین اتفاق ممکن برایتان بیافتد و آنچه که به خیر و صلاح تان است پیش آید.

همایش “انتخاب آینده”

اگر در همایش انتخاب رشته و وبینار آن ثبت نام نکرده اید، حتما از طریق سایت پتانسیل یا تماس با مرکز مشاوره نام نویسی کنید. (02144421132 – 02144620213) در این وبینار سه موضوع مهم را بررسی می کنیم. آینده رشته ها و رشته های پولساز. تیپ های شخصیتی و رشته های سازگار با تیپ شخصیتی تان. قواعد و قوانین انتخاب رشته را هم به طور کامل بررسی خواهیم کرد. امیدورایم با نکات این قسمت و قسمت قبل کمک کرده ابشیم تا انتخاب رشته بهتر و صحیح تری داشته باشید.

موضوع:

5 گناه نابخشودنی در انتخاب رشته- مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت 10 فصل 3 سریال #تاکنکور - 5 گناه نابخشودنی در انتخاب رشته
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: 14 دقیقه 38 ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

باکس دانلود
این مطلب هیچ محتوایی برای دانلود ندارد
مطالب مرتبط
محصول پیشنهادی

هدیه ویژه این مطلب

بحث و گفت و گو

 • مهدی

  16 فروردین 1399

  سلام و عرض خدا قوت
  من امسال کنکور دارم رشته مورد علاقم مهندسی خودرو هستش، ولی دقیقا نمیدونم که آیا دانشگاهی در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد یا نه!
  اگر جواب منفی باشد؛ باید در مقطع کارشناسی وارد رشته مکانیک شویم و بعد در مقطع کارشناسی ارشد بریم وارد رشته مهندسی خودرو شویم یا خیر؟
  لطفا راهنماییم کنین، خیلی مهمه این مسئله برام، مرسی.

  پاسخ به نظر ایشان

شما هم در این درس مشارکت کنید

صفحه نخست

فروشگاه

وبلاگ

حساب کاربری