اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

شیراز,خیابان طالقانی ساختمان شفا
شیراز
youremail@yourdomain.com
09123235263
Follow Us

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat
 . نوع ارائه محتوا  . مقاله  . لعنت به قانون اول نیوتن

لعنت به قانون اول نیوتن

وقتی در دوران راهنمایی با مقدمات درس فیزیک آشنا شدم، این درس برای من به یکی از جذاب‌ترین درس‌های دوران تحصیلم تبدیل شد. شاید مهم‌ترین دلیلش این بوده که فیزیک منعکس‌کننده قوانین طبیعت بوده و همیشه سعی دارد دنیا را به زبان قابل‌فهم‌تری به ما نشان دهد. به قول بزرگی: فیزیک کاربرد ریاضیات در طبیعت است.

 

اما بیاید به قوانین فیزیک کلاسیک و رفتار خودمان نگاهی دوباره بیندازیم. گاهی اوقات این شباهت‌های عجیب میان این دو انسان را به فکر فرومی‌برد. قوانین اصلی نیوتن در مکانیک را که حتماً به خاطر دارید! پس اجازه دهید خلاصه سه قانون اول را مرور کنیم:

 1. قانون اول: در یکدستگاه مرجع لخت، جسمی که تحت تأثیر یک نیروی خارجی نباشد یا ساکن است، یا با سرعت ثابت در حال حرکت .
 2. قانون دوم: شتابیک جسم برابر است با مجموع نیروهای وارده بر جسم تقسیم‌بر جرم آن. فرمولی که از این قانون برمی‌آید F=Ma به معادله بنیادین مکانیک کلاسیک معروف است.
 3. قانون سوم: هرگاه جسمی به جسم دیگر نیرو وارد کند، جسم دوم نیرویی با همان اندازه و در جهت مخالف به جسم اول وارد می‌کند.

من در این مقاله می‌خواهم کمی با شما در رابطه با اولین قانون نیوتن صحبت کنم. در یک جمله بخواهم این قانون را ساده کنم باید بگویم: همه دوست دارند وضعیت موجود خودشان را حفظ کنند! قانون اول نیوتن، وظیفه و عملکرد ذهن انسان را به زبان ساده بیان می‌کند. حتماً شنیدید که از قدیم گفتن که خواب، خواب میاره. پول، پول میاره. بله هر کس در هر وضعیتی که هست، دوست دارد همان وضع را حفظ کند. شاید حالا دلیل این موضوع را بهتر درک می‌کنیم که چرا برخی وقتی به موفقیت می‌رسند روزبه‌روز موفقیت‌های بیشتری کسب می‌کنند آن‌ها وارد چرخه موفقیت شده‌اند. کار زیاد سختی نکرده‌اند بلکه فقط مقاومت اولیه قانون نیوتن را از سر راه خود برداشته‌اند. واقعیت امر این است که نیروی زیادی را در ابتدا صرف کرده‌اند اما الآن نیاز به نیروی زیادی برای ادامه مسیر حرکت ندارند.

 

شاید یکی از رازهای ناگفته موفقیت همین باشد که تو در ابتدای کار برای موفق شدن نیاز به نیروی زیادی داریم، همان‌طور که موشک زمانی که می‌خواهد به فضا پرتاب شود حدود 80 درصد از سوختش را قبل از خارج شدن از جو مصرف می‌کند. غلبه بر جاذبه لذت‌های کوتاه‌مدت بهایی است که برای رسیدن به لذت‌های بلندمدت باید بدهیم. یادمان باشد که همیشه شروع کار سخت‌ترین قسمت کار است. این جمله را خیلی دوست دارم به نظر من شاید تنها راز موفقیت همین باشد:

امروز کارهایی را می کنم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را بکنم که دیگران قادر نیستند انجام دهند.

 

شاید اگر هنوز در اوایل مسیر هستی، در دلت به قانون اول نیوتن لعنت می‌فرستی اما نباید فراموش کنیم که این قانون سنگ محکی است برای اینکه طبیعت افراد لایق را جدا کند. اگر فکر می‌کنیم که لایق رسیدن به موفقیت‌های بزرگ هستیم باید عاشق این قانون باشیم چون روی دیگر این قانون مهم فیزیک را درک نکرده‌ایم! یادمان رفته که این قانون می‌گوید حفظ وضعیت موجود. کار ما فقط این است که تمام تلاش خود را بکنیم که به وضعیت دلخواه خودمان برسیم؛ پس‌ازآن این قانون همان‌طور که اولش علیه ما بود این بار با ما و به نفع ماست. به زبان ساده‌تر یعنی به ما برای حفظ وضعیت دلخواهمان کمک خواهد کرد. پس هرچه در توان داری به رخ طبیعت بکش و منتظر روزی باش که طبیعت تمام قد تو را در رسیدن به هدف‌هایت کمک کند.

پس بلندشو؛ یه یا علی بگو و برای رسیدن به هدفت قوانین فیزیک را هم خسته کن!

با شما تا اوج…

علیرضا مطلبی

 

مشاوره آموزشی رایگان

شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه پتانسیل استفاده نمائید.
کارشناسان آموزش و فروش پتانسیل آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان به شما هستند فرم زیر را تکمیل کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.

شماره تماس: 02144421132 | 02144620213

ایمیل: info@potansiel.com

مشاوران آموزشی

پتانسیل

پاسخگوی شما هستند

Comments

 • maryam9

  سپتامبر 5, 2016

  عاااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بود.مرسی

  reply
 • Saiwan

  سپتامبر 11, 2016

  فوق العاده بود

  reply

Post a Comment