اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

انواع خدمات ما:

گروهی و حضوری (به شکل همایش، کارگاه و دوره های آموزشی)
غیرحضوری و آنلاین (به شکل بسته های آموزشی و وبینار)
مشاوره فردی (به شکل حضوری، تلفنی و آنلاین)

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

instagram Telegram aparat
 . دسته‌بندی نشده  . فراموش شده!

فراموش شده!

«به تماشا سوگند و به آغاز کلام …»

مطمئناً این را همه ما میدانیم که بدون شک اولين و اصلی‌ترین منبع طراحان سؤالات کنکور، کتاب درسي است، اما شاید جزو دسته‌ای از دانسته‌هایمان باشد که می‌دانیم درست است اما به آن عمل نمی‌کنیم! بعضي از دانش‌آموزان براي ادراک مبحث تدریس شده، به جزوه معلم اکتفا مي‌کنند و به سراغ کتاب درسي نمي‌روند؛ درحالی‌که در چند سال اخير اهميت کتاب درسي در کنکور سراسري پررنگتر شده و هرساله شاهد این موضوع هستیم که از تمرين‌ها و مثال‌هاي حل‌شده‌ي کتاب درسي به‌طور مستقيم و حتی بدون تغییر عدد، سؤالات نسبتاً زیادی طرح‌ می شود.

اما سوالی که باید از شما بپرسم این است که آیا شما قدر این منبع باارزش را می‌دانید؟
به دلايل زير خواندن خط به خط کتاب درسي باید از اولویت‌های شما باشد:
۱٫ اگر داوطلبان بتوانند بر متن کتاب‌ها تسلط کامل يابند در پاسخ دادن به سؤالات از سرعت و اطمينان خاطر بيش‌تري برخوردار مي‌شوند
۲٫ بسياري از دانش‌آموزان تصور مي‌کنند برخي از درس‌ها مانند فيزيک نيازي به خواندن خط به خط کتاب ندارد درحالی‌که برخلاف تصور آنان، با خواندن کتاب‌هاي فيزيک خيلي بهتر می‌توانند مفاهیم را درک کنند و درنتیجه فهم تست‌ها نیز آسان‌تر می‌شود.
۳٫ خواندن مثال‌هاي کتاب درسي، تمرين‌ها، حاشيه‌ها، زير‌نويس‌ها يا شکل‌هاي کتاب درسي از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا معمولاً طراحان برای سنجش میزان دقت داوطلبان، حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد سؤالات هر درس را به این بخش‌ها اختصاص می‌دهند.

۴٫ مهم‌تر از همه طراحان سؤالات کنکور کتاب درسی را به‌عنوان منبع طرح سؤالات خود قرار می‌دهند (نه جزوه معلم شما و کتاب فلان انتشارات را …)

۵٫ بررسی سؤالات آزمون سراسری سال‌های گذشته نشان می‌دهد که بسیاری از سؤالات حتی بدون تغییر عدد از کتاب درسی طرح می‌شوند.

 

اما شاید خواندن نظرات داوطلبان برتر سال‌های گذشته در رابطه با کتاب درسی بتواند نظر شما را در رابطه با این منبع طلایی عوض کند:

محمد استادمحمدي، رتبه‌ي ۱ رياضي سال ۹۱:به نظر من مهم‌ترين منبع، همان کتاب‌ درسي است. من حتي در کنکورهاي سال‌هاي پيش چند سؤال ديدم که عيناً از کتاب درسي مطرح‌شده بودند. سؤالات کنکور فقط از کتاب‌هاي درسي است و قرار نيست چيزي خارج از کتاب‌هاي درسي طرح شود.

سينا دل آذر، رتبه‌ي ۹ تجربي سال ۹۰:در مورد درس‌هاي عمومي آن‌قدر از کتاب درسي خوانده بودم که خط به خط کتاب را حفظ بودم. به نظرم در تک‌تک کلمات کتاب‌هاي درسي، حکمتي نهفته است. تأکيد اصلي من روي کتاب درسي بود. فايده‌اي ندارد چند تا کتاب را باهم بخوانيم؛ چون بيش‌تر کتاب‌ها درست مانند کتاب درسي هستند.

محمدرضا طبري، رتبه‌ي ۱۰ تجربي سال ۹۰:هرکسی الآن به من زنگ مي‌زند و مي‌پرسد که چه‌کار کند، مي‌گويم: «اول کتاب درسي‌ات را بخوان.» زماني فکر مي‌کردم که کتاب درسي اصلاً مهم نيست و بايد جزوه بخوانم و تست بزنم. بعد که پيش‌دانشگاهي آمدم و سؤالات کنکور را ديدم، متوجه شدم که کتاب‌هاي درسي چقدر مهم هستند. فکر کنم کتاب درسي زيست دوم، سوم و پيش‌دانشگاهي را دقيقاً ۵۰ بار خواندم؛ يعني فقط کتاب را مي‌خواندم و زياد تست زيست نزدم. به نظر من در کنکور، بچه‌ها را از اين نظر مي‌سنجند که بفهمند چه‌ کسي کتاب درسي را درست خوانده است. به نظرم بچه‌هاي سال بعد سعي کنند اول، کتاب درسي را بخوانند، دوم کتاب درسي را بخوانند و سوم هم کتاب درسي را بخوانند. اگر وقت آوردند، سراغ تست بروند. اين پيشنهاد را براي درس رياضي نمي‌دهم؛ چون در رياضي حتماً بايد تست کار کنند؛ ولي براي زيست و زمين‌شناسي سعي کنند به کتاب خيلي تکيه داشته باشند.

درنهایت پیشنهاد من به شما این است که پس از تدریس معلم حتماً آن فصل را حداقل یک‌بار از روی کتاب بخوانید و برای یک‌بار هم که شده خود را محک بزنید و ببینید که آیا میتوانید از پس برخی تمرینات کتاب درسی بربیایید یا نه؟!

با شما تا اوج

علیرضا مطلبی

نظرتان را بنویسید