اعتقاد ما این است که:

پتانسیل یعنی توانی که شما دارید ولی از آن استفاده نمی کنید و ما ایمان داریم که شما #پتانسیل را دارید پس موفق خواهید شد.

چه کمکی از دست ما بر می آید؟

تخصص ما آموزش و مشاوره در زمینه های تحصیلی، خانواده، سازمانی و بهبود فردی است.
ما قرار است به شما کمک که هم خودتان بهتر زندگی کنید و هم جهان را جای بهتری برای زندگی دیگران.

انواع خدمات ما:

گروهی و حضوری (به شکل همایش، کارگاه و دوره های آموزشی)
غیرحضوری و آنلاین (به شکل بسته های آموزشی و وبینار)
مشاوره فردی (به شکل حضوری، تلفنی و آنلاین)

 . تند خوانی  . روش هایی برای سرعت درس خواندن

روش هایی برای سرعت درس خواندن

به نام خدا

چشم هایی که درس می خوانند

آیا تا به حال دقت کرده ای که وقتی به مطلب یا درس خاصی علاقه داری، علاوه بر اینکه شوق و ذوق بیشتری برای مطالعه آن داری سرعت خواندنت هم بیشتر می شود، راحت تر مطلب را درک می کنی و کم تر خسته می شوی؟

ارتباط اولیه هر فرد با مطالب جدید از طریق چشم آغاز می شود و از آنجایی که هماهنگی بین دیدن و پردازش اطلاعات توسط مغز از اهمیت زیادی برخوردار است، کنترل حرکات چشمی یکی از مواردی است که در تندخوانی به آن توجه ویژه خواهد شد؛ بنابراین کنترل حرکات چشم تاثیر زیادی در درک مطلب و افزایش سرعت مطالعه خواهد داشت. پس به هر میزان که یک مطلب برای شما جالب تر باشد، ارتباط بین بخش های بینایی مغز و چشم ها بهتر می شود و می توانی با سرعت و کیفیت بیشتری مطالعه کنی. اکثر دانش آموزان از مشاور کنکور خود می پرسند که چگونه می توانیم درس هایی را که به آنها خیلی هم علاقه نداریم، با سرعت و کیفیت مناسبی مطالعه کنیم؟

در پاسخ باید بگوییم که با یادگیری روش های درس خواندن صحیح و تندخوانی می توانی تا حد زیادی انگیزه ی خود را برای مطالعه دروس سخت و یا دروسی که کم تر به آنها علاقه داری افزایش دهی؛ زیرا با افزایش سرعت و دقت در خواندن کم تر دچار بی حوصلگی می شوی و در مدت زمان کمتر مفهوم اصلی مطلب را درک می کنی. بسیاری از خستگی ها و بی حوصلگی های دانش آموزان به دلیل عدم تسلط بر تکنیک های درس خواندن و عدم برخورداری از آموزش صحیح خواندن و تند خوانی می باشد.

چشم ها چگونه می خوانند؟

چشم ها در هنگام مطالعه با پرش های کوتاه و منظمی در جهات مختلف بر روی متن یک کتاب حرکت می کنند و هر چند ثانیه مکث های افقی کوتاهی دارند. در این ثانیه ها آنچه که دیده اند و کلماتی که جذب کرده اند را به مغز منتقل می سازند. در واقع چشم ها آنچه تو به دانستن آن نیاز داری را شکار کرده و به حافظه ات انتقال می دهند. پس با هر توقف حرکات چشمی که معمولا در حدود نیم ثانیه است، مغز نسبت به موضوع جدید تمرکز می کند و تمامی این کارها با سرعت زیادی انجام می پذیرد. در تندخوانی ارتباط بین حرکات چشمی و مغز افزایش می یابد. هر چه فاصله ی زمانی بین مکث ها طولانی تر شود سرعت مطالعه افزایش می یابد. پس اولین کار این است که چند خط را بخوانی و سپس آن را تحلیل کنی. برخی از دانش اموزان کلمه به کلمه درس می خوانند، مخصوصا در دروس حفظی. آنها نمی دانند که بهترین روش این است که چند خط یا یک پاراگراف را بخوانی و سپس آنچه که به آن نیاز داشته ای را درک نمایی. پس تندخوانی را می توان طولانی نمودن فاصله بین توقف حرکات چشمی تعبیر کرد.

در هنگام درس خواندن تعداد مکث ها را کاهش بده تا اطلاعات بیشتری را بخوانی.

با مکث کردن زیاد و توقف بر روی هر کلمه، دوباره خوانی ایجاد می شود و ذهن تو به شدت درگیر کلمات خواهد شد، در حالی که تو به درک مفهوم کلی یک مطلب نیاز داری. یک کتاب خوان حرفه ای به مرحله ای رسیده است که هم زمان با اینکه چشم او متن های جدید را می بیند، پردازش و به خاطر سپاری اطلاعات در ذهن او اتفاق میفتد و به این شیوه سرعت مطالعه وی افزایش خواهد یافت. اگر تو هم می خوانی به چنین مهارتی دست پیدا کنی لازم است که از طریق روش هایی که به تو می گویم، تندخوانی را تمرین و تکرار کنی.

تند خوانی به مرور زمان باعث می شود تا بتوانی در یک نگاه تعداد کلمات بیشتری را در یک پاراگراف مشاهده نمایی؛ بنابراین روش مناسبی برای کسانی است که جهت قبولی در کنکور از یک برنامه ریزی درسی روزانه استفاده می کنند.

پیشنهاداتی برای افزایش سرعت درس خواندن و تند خوانی

 • مدت زمان مطالعه ات را با استفاده از تایمر اندازه گیری کن. برای مثال تخمین بزن که یک صفحه را در چند دقیقه می خوانی و در دفعات بعد سعی کن این زمان را کاهش بدهی (تعداد کلماتی که در هر بار تمرین خواندن، می تواند در هر دقیقه اضافه شود بین یک تا ۱۰ متغیر می باشد)
 • فرمول سنجش سرعت فعلی مطالعه wpm: تعداد کلمات خوانده شده / زمان بر حسب دقیقه می باشد.
 • کاهش دادن تعداد مکث ها و توقف چشم بر روی کلمات (به گونه ای که در هر مکث بتوانی یک جمله کوتاه را درک کنی) برخلاف تصور عموم افزایش سرعت درس خواندن موجب درک مطلب خواهد شد، به شرط اینکه یاد گرفته باشی چگونه بخوانی.
 • یکی از روش های مناسب برای تندخوانیدسته بندی مطالب می باشد. مطالبی را که با یکدیگر ارتباطات موضوعی دارند، پشت سر هم بخوان؛ زیرا مغز انسان به کمک چشم ها مطالب دسته بندی شده را راحت تر درک خواهد کرد و اطلاعات جدید با ساختار منظم و معنا دار در حافظه طبقه بندی می شوند و در مواقعی که نیاز به بازیابی اطلاعات داشته باشی، راحت تر وسریع تر عمل می کند.
 • سعی کن موضوعات مختلف را در ذهنت بهم مربوط نمایی و با این کار شبکه ای از اطلاعات مربوط به هم ایجاد کنی.
 • قبل از خواندن یک مطلب استرس نداشته باش که نتوانی آن را بفهمی و به خاطرت بسپاری، زیرا اگر صحیح بخوانی در ذهنت باقی می ماند. این استرس باعث ایجاد موضوعی به نام «پرش به عقب» می شود، اگر از آن دسته از دانش آموزانی هستی که مدام به ابتدای جمله بر می گردند و بازخوانی انجام می دهند، لازم است که این عادت را به مرور زمان کاهش دهی؛ زیرا باید بتوانی مفهوم مطلب را درک کنی و ارجاع دادن ذهنت به متونی که قبلا خوانده ای فقط موجب هدر رفتن زمان و افزایش استرس تو خواهد شد.
 • سعی کن در هر بار, کلمات بیشتری بخوانی و بر روی هر کلمه توقف نکنی، اگر در پایان نیاز به یاداوری داشتی می توانی مجددا نگاهی به آن پاراگراف بیندازی.

برای تسلط بر تند خوانی به چه شرایطی نیاز داری؟

 • نور مناسب برای درس خواندن، نور روز است، اگر هم در شب مطالعه می کنی باید نور در حدی باشد که سطح میز مطالعه ات را روشن کند و از بالا به صورت یکنواخت بتابد.
 • در موقع مطالعه یک درس کتاب های تست زنی و یا سایر کتاب ها و جزوات مربوطه را در دسترس خود قرار بده.
 • از صندلی مناسب و ارگونومیک استفاده شود. (ران ها در حالت موازی با کف اتاق قرار گیرد و کف پاها کاملا روی زمین باشد، برای صحیح خواندن ابتدا صحیح نشستن را تمرین کنی و صاف بنشینی تا جریان خون مناسب در اندام هایی مثل گردن و ستون فقرات برقرار شود و هم چنین با تنفس عمیق از خستگی زود هنگام جلوگیری کنی)
 • ارتفاع مناسب میز تحریر برای درس خواندن، ۷۳ الی ۸۱ سانتی متر می باشد.
 • فاصله چشم ها از کتاب ۵۰ سانتی متر باشد.
 • استفاده از روش تمرکز نرم در تندخوانی: مشاهده مطالب از فاصله بیشتر باعث می شود تا بتوانی در هر نگاه تعداد بیشتری از کلمات را ببینی و دید جامع تری داشته باشی.(با قرار دادن کتاب در فاصله ای مناسب، از دید جانبی چشم خودت در کنار تمرکز بر دید مرکزی آن استفاده کن و با این روش چشمانت دیرتر دچار خستگی می شوند)
 • با مطالعه در شرایط مناسب، میزان هوشیاری مغز افزایش می یابد و این چیزی است که تو به آن احتیاج داری.
 • برای مطالعه و تند خوانی نیاز به فضای مناسب داری و هم چنین زمان مناسب، بنابراین بهتر است که بهترین ساعات مطالعه را برای خودت شناسایی کنی، چه ساعتی با تمرکز بیشتری می توانی درس بخوانی؟
 • عواملی که موجب حواس پرتی می شود را کاهش بده، مثل تلفن همراه، موزیک های تند، sms، وقت گذرانی بیش از حد با اعضای خانواده، تلویزیون و …
 • ورزش و تمرینات کششی را فراموش نکن، زیرا زمانی که جسمت از آرامش بهره مند باشد می توانی به حداکثر تمرکز فکری دست یابی.
 • برای افزایش سرعت درس خواندن، افزایش تمرکز و کاهش خستگی چشم ها، از ابزارهای کمک بصری اشاره گر استفاده کن. این ابزارها برای هدایت و راهنمایی چشم هایت در هنگام خواندن مطالب یک کتاب در نظر گرفته شده اند، استفاده از یک مداد باریک مناسب می باشد؛ زیرا چشم انسان دنبال کننده حرکت است و زمانی که از یک ابزار راهنما استفاده کنی، تمرکز خودت را افزایش داده ای. کمک به چشم ها برای بهتر دنبال کردن خطوط کتاب موجب می شود تا راحت تر بتوانی مطالب را تندخوانی کنی. این ابزار را به آرامی زیر خطوط حرکت بده و هر زمان که احتیاج به دقت بر روی کلمه ای داشتی، حرکت آنرا متوقف کن.
 • می توانی سرعت مطالعه یک مطلب بر حسب دقیقه را در حالتی که از ابزار راهنما استفاده می کنی، با حالتی که فقط سعی می کنید با چشم هایت بخوانی، مقایسه کنی. قطعا این سرعت باید بیشتر باشد همانطور که دقت و درک مطلب تو نیز افزایش یافته است.

 

نظرتان را بنویسید