غلبه بر تنبلی در درس خواندن ۱ | اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان ۱

درمان اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان
1+

موضوع: برنامه ریزی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۹ فصل ۲ سریال #تاکنکور - غلبه بر تنبلی در درس خواندن
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۸ دقیقه ۳۴ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

شما هم حتما تابحال به خودتان گفته اید که از اول این هفته برنامه ام را اجرا می کنم، از آزمون بعدی جدی تر درس می خوانم، از اول ماه باشگاه می روم و رژیم می گیرم، از اول سال کلاس زبان ثبت نام می کنم و…

اهمال کاری، تنبلی و به تعویق انداختن به شکل های مختلف در زندگی همه افراد جاری است و هر دفعه خودش را به یک شکلی نشان می دهد. یکی از مهم ترین موانع موفقیت در کنکور و هر زمینه دیگری، تنبلی و به عقب انداختن کار ها است. در این بخش و بخش بعدی در رابطه با روانشناسی تنبلی و اهمال کاری توضیحاتی ارائه می دهیم. اینکه چگونه می توانیم راهی برای مقابله با درس نخواندن و غلبه بر تنبلی درس خواندن پیدا کنیم تا ریشه های اهمال کاری را کاملا از بین ببریم.

معنی اهمال کاری:

اهمال کاری یعنی کاری که باید انجام دهیم را انجام ندهیم یا به جای آن کار دیگری انجام دهیم و یا آن را به تعویق بیاندازیم. این را بدانید که هیچ اهمال کاری ذاتا خوشحال نیست. فکر نکنید دانشجو و دانش آموزی که درس هایش را نمی خواند و همه را برای شب امتحان می گذارد، حس خوبی دارد. این افراد نگران اند اما از این موضوع فرار می کنند و نمی توانند اقدامی برای غلبه بر تنبلی درس خواندن شان انجام دهند. یا آن کارمندی که گزارش کارش را در آخر روز باید به رئیس خود بدهد حس خوبی ندارد و او هم نگران است و با خود می گوید کی گزارشم را بنویسم، کی تمامش کنم، با وجود نگرانی اش اما باز هم از زیر آن کار در می رود. زیرا اهمال کاری برای دسته ای از افراد منافعی هم دارد که شاید تا به حال به آن توجه نکرده اید.

اهمال کاری تحصیلی

فواید اهمال کاری

مسکن

اولین فایده اهمال کاری این است که یک مسکن است. آیا وقتی مریض می شوید مسکن دوای دردتان است یا داروی مورد نیاز آن درد؟ یا آمپول دوای درد آن است؟ خیلی از افراد دوست دارند از مسکن ها استفاده کنند. این افراد وقتی مشکلی برایشان پیش می آید سراغ مسکن ها و داروهای مورفینی می روند افراد دیگری هم وجود دارند که فراتر از مسکن ها رفته و به سراغ شراب و مواد مخدر می روند. آنها با این کار می خواهند در آن لحظه به موضوعی که اذیت شان می کند فکر نکنند. نمی دانند که با این شیوه زندگی آنها از هم می پاشیده خواهد شد و همه چیز بدتر می شود اما این افراد جرات مواجهه با واقعیت ها را ندارند و نمی توانند بر ترس شان غلبه کنند.

دانش آموزی که به جای مقابله با استرس درسی خود، درس خواندن را کنار می گذارد در واقع با تنبلی و فرار کردن از درس یک مسکن به خودش می دهد. به جای درمان استرس و مقابله با درس نخواندن، انواع اهمال کاری ها را اجرا می کند تا از آن فرار کند. اما شخصی که عاقل است درد آمپول را تحمل می کند تا در آینده مریض نشود و در برابر هر بیماری واکسیناسیون شود.

قلمرو راحتی

اهمال کاری به نوعی قلمرو راحتی است. افرادی که اهمال کاری می کنند می دانند دیگران به آنها هیچ کاری نخواهند داشت. دیگر وارد قسمت سخت کار نمی شوند و همین باعث می شود تا کسی از آنها هیچ گونه انتظاری نداشته باشد. در کتاب “تئوری انتخاب” ویلیام گلاسر، نوشته شده است افرادی که افسرده هستند، خودشان انتخاب کرده اند که افسرده باشند! چون با خودشان می گویند وقتی من افسرده هستم دیگر کسی از من انتظاری ندارد و به من مسوولیتی نمی دهد. دیگران هم با دید ترحم به این افراد نگاه می کنند. این افراد از زیر بار مسئولیت در می روند و راحت هستند. بسیاری از دانش آموزان هم با اینکه می دانند جز افراد اهمال کار هستند اما هرگز به دنبال درمان اهمال کاری تحصیلی خود نمی روند.

روانشناسی تنبلی 1
اهمال کاری تحصیلی

توجیهی برای شکست

انجام اهمال کاری و تنبلی توجیهی برای شکست است، سرپوش گذاشتن بر روی کارهای بد است. بعد از اینکه افراد در کنکور شکست می خورند می گویند من نخوانده بودم اگر می خواندم قبول می شدم!  این افراد اهمال کاری می کنند تا برای بعدا دلیل و بهانه ای داشته باشند که بگویند من درس نخواندم اگر می خواندم حتما قبول می شدم! باید راه های درمان اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان را از ابتدا آموزش داد تا در سال های کنکور بتوانند بر تنبلی خود غلبه کنند.

انواع اهمال کاری:

  • اهمال کاری در تصمیم گیری

  • اهمال کاری در رفتار و اقدام کردن

 

عده ای از داوطلبان برای مشاوره تحصیلی به ما مراجعه می کنند و می گویند: درس نمی خوانیم! وقتی که از آنها می پرسیم چرا درس نمی خوانید می گویند: هنوز رشته مورد علاقه مان را پیدا نکرده ایم که بخواهیم بخاطر آن درس بخوانیم.

ما به این افراد می گوییم فعلا برای کنکورتان درس بخوانید و رتبه سه رقمی بیاورید تا بعدا هنگام انتخاب رشته در مورد آنچه که برایتان مناسب است و با تیپ شخصیتی تان سازگار بود، به طور مفصل صحبت کنیم. این افراد مصداق بارز افرادی اند که اهمال کاری در تصمیم گیری دارند و هنوز گیج هستند و نمی دانند از زندگی چه می خواهند.

افراد دیگری هم هستند که اهمال کاری در رفتار و اقدام کردن دارند به این شکل که می گویند هدف داریم و می دانیم چه رشته ای دوست داریم اما نمی توانیم درس بخوانیم، حس درس خواندن نداریم و غلبه بر تنبلی درس خواندن کنیم. این افراد در رفتار و اقدام کردن مشکل دارند.

 

اما چگونه می توانیم غلبه بر تنبلی درس خواندن و اهمال کاری غلبه کنیم؟ راه های درمان اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان و داطلبان چیست؟ در این قسمت راهکارهای اولیه غلبه بر تنبلی و علل بی ارادگی را شرح می دهیم و سوالاتی مطرح می کنیم که باید از خودتان بپرسید و به آنها جواب دهید و در قسمت بعد مفصل تر این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

اولین سوالی که باید از خودتان بپرسید این است که آیا واقعا تشنه موفقیت هستید؟ آیا دوست دارید به هدفی که تعیین کرده اید برسید؟ هدف تان چقدر برایتان می ارزد؟

دومین سوال این است که بهانه تان چیست؟ چه بهانه هایی برای خودتان می آورید؟ مثلا بعضی ها می گویند مدرسه مان بد است، جزء منطقه محروم هستیم، معلم خصوصی نداریم، پایه درسی مان ضعیف است، منزل مان شلوغ است، نزدیک خانه مان کتابخانه نیست، کتاب های خوبی نداریم و..

بهانه هایتان را مشخص کنید. یادتان باشد بهشت را به بها دهند نه به بهانه. تا ابد می توانید بهانه های گوناگون برای خودتان بیاورید اما یک دلیل محکم پیدا کنید که آن دلیل به همه این بهانه ها بی ارزد و همه را سرکوب کند.

سومین سوال این است که آیا اگر تنبلی و اهمال کاری کنید کارتان راحت تر می شود؟ وظیفه ای که باید انجام دهید ساده تر می شود؟ آیا اگر در حال حاضر آن را انجام دهید برای تان بهتر است یا بگذاریدش برای بعدا؟ آیا کمکی به موفقیت تان می کند یا نه؟ آیا در آینده تان تاثیر مثبتی دارد؟ آیا وقت کُشی تان به نفع شما است؟

باید این سوالات را از خودتان بپرسید تا برای آموزش درمان اهمال کاری تحصیلی تان و راه های غلبه بر تنبلی درس خواندن تان آماده شوید. تا به این سوالات پاسخ ندهید برای بخش بعدی آماده نخواهید بود! پس همین الان شروع کنید..

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*