چگونه از درس خواندن لذت ببریم ۱ | چگونه از درس خواندن خسته نشویم ۱

چگونه از درس خواندن خسته نشویم
1+

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۷ فصل ۲ سریال #تاکنکور - چگونه از درس خواندن لذت ببریم
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۶ دقیقه ۰۷ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

به عنوان مشاور تحصیلی همیشه برای من سوال بوده است که در دوران تحصیل، یعنی ۱۲ سال مدرسه و بعد از آن دوران لیسانس و فوق لیسانس چرا هیچ وقت لذت مطالعه را تجربه نکردیم؟ چرا هیچ آموزشی در رابطه با اینکه چگونه از درس خواندن خسته نشویم را ندیده ایم؟

اگر بخواهیم ۱۲ سالی که از عمر ما در مدرسه می گذرد را دقیق حساب کنیم  ۶ سال مفید می شود که علاوه بر آن مدت زمانی را هم در خانه مشغول درس خواندن هستیم. در این مدت زمان طولانی کمتر دیده شده به ما آموزش دهند چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟ در طول این مدت چگونه زمان را مدیریت کنیم و از بهترین سال های عمرمان بیشترین لذت را ببریم؟ چگونه لذت مطالعه را با ترس از امتحانات مدرسه از بین نبریم؟ چگونه روش های مطالعه را یاد بگیریم تا به برنامه درسی علاقه مندتر شویم؟

در مصاحبه با رتبه های برتر کنکور، این نکته همیشه ذکر می شود که آنها درس خواندن را دوست داشته اند و علاقه زیادی به مطالعه و یادگیری داشته اند. برای موفقیت در کنکور نیز اگر بتوانیم علاقه به یادگیری و درس خواندن را در خود پرورش دهیم احتمال کسب موفقیت نه تنها در زمان برنامه ریزی کنکور بلکه در تمام دیگر مراحل تحصیل بالاتر خواهد رفت.

اصطلاحی که بعد از گرفتن لیسانس یا فوق لیسانس و مدارک بالاتر در بین اکثر افراد رایج است، اصطلاح فارغ التحصیل شدن است. فارغ التحصیلی یعنی فراغت از تحصیل. یعنی دیگر بیشتر از این نیازی به تحصیل نیست. در اینجا چندین سوال مطرح می شود.

آیا اگر در سن ۲۳ یا ۲۵ سالگی مدارک دانشگاهی خود را گرفتید دیگر بعد از آن نیازی به یادگیری نخواهید داشت؟ آیا در دانشگاه همه چیز را به شما آموزش خواند داد؟ آیا بعد از گرفتن این مدارک دیگر مهارت های لازم برای یک زندگی خوب و مهارت های مرتبط با شغل آینده تان را بلد خواهید بود؟ آیا بعد از آن دیگر علم پیشرفت نخواهد کرد؟

با اندکی تفکر متوجه خواهید شد که اصطلاح فراغت از تحصیل فقط برای رفتن از یک مقطع به مقطع بالاتر، آن هم به طور موقت کاربرد دارد و اگر بخواهید به طور دائم فارغ التحصیل بودن را انتخاب کنید در واقع درجا زدن و پیشرفت نکردن خود را انتخاب کرده اید که همین باعث سکون شما و شاید هم سقوط شما خواهد شد.

پس این تفکر را که دیگر بعد از گرفتن مدرک دانشگاهی نیازی به یادگیری و مطالعه نخواهید داشت را به طور کاملا از ذهن تان بیرون کنید. در هر مرحله از زندگی نیاز به مهارت هایی دارید که اگر آنها را بلد نباشید نمی توانید از پس چالش های مسیر زندگی برآیید. برای مثال پیشرفت کردن در شغل، ارتباط با همسر، تربیت فرزندان و..

پیشنهاد ما به شما این است که اصطلاح فارغ التحصیل را برای همیشه از دایره لغات تان پاک کنید. تصمیم بگیرید که تا آخر عمر در حال پیشرفت و یادگیری و مطالعه باشید تا در زندگی تان موفق تر بدرخشید.

اگر در زندگی افراد بزرگ و موفق نیز دقیق شوید خواهید دید که افراد بزرگ نیز یادگیری، مطالعه و پیشرفت کردن را رکن اصلی زندگی خود می دانند. اینک به بررسی موضوع اصلی این قسمت می پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که چگونه از درس خواندن لذت ببریم؟

لذت بردن از درس خواندن

۱- تغییر زاویه دید نسبت به درس خواندن

اولین اقدام برای لذت مطالعه، تغییر زاویه دید و تغییر نگرش نسبت به درس خواندن است. بسیاری از افراد فکر می کنند که زندگی تنها متشکل از لحظه هایی است که در حال تفریح هستند. لحظاتی که در سفرند، در کنار خانواده اند، در کنار دوستانشان اند و.. بلکه زندگی لذت بردن از تک تک لحظه هاست. بعضی از روز ها ممکن است شاد باشید و بعضی روزها غمگین، بعضی از روز ها در کنار خانواده تان هستید و بعضی روزها در درس خواندن برای امتحان، همه این لحظات در کنار هم زندگی شما را می سازد. کسی که زندگی خود را فقط در لحظات تفریح اش می داند تنها ۲۰% از زندگی خود لذت می برد. سوالی که از شما داوطلبان می شود پرسید این است که شما قرار است یک سال برای کنکور درس بخوانید، آیا نمی خواهید از درس خواندنتان لذت ببرید؟ این انتخاب شماست که لذت بردن از مطالعه را انتخاب کنید یا لذت نبردن!

 

زمانی که در حال مطالعه هستید، با این دید آن درس را بخوانید که قرار است چیزی به معلومات تان اضافه کنید. نه اینکه با بهانه تراشی و ایراد گرفتن از زمین و زمان لذت مطالعه آن درس را از بین ببرید. بهانه تراشی هایی که بین داوطلبان مرسوم است هیچ کمکی به پیشرفت روند شما برای موفقیت در کنکور نخواهد کرد. باید درس ها را به خاطر خود آن درس بخوانید و در یادگیری آنها جدی و مصصم باشید. با خود بگویید” من می خواهم این درس را هر طور که شده یاد بگیرم و حالا که باید آن را مطالعه کنم پس می خواهم لذت مطالعه آن را بچشم ”

این یک انتخاب است. انتخاب لذت بردن از مطالعه به جای خسته شدن در مطالعه!

۲- قوانین و قواعد درس ها

دومین دلیلی که خیلی ها  از مطالعه و یادگیری لذت نمی برند این است که قوانین مطالعه را نمی دانند. به نظر شما مادر بزرگتان از بازی فوتبال سر در می آورد و خوشش می آید؟ خیر. معمولا مادر بزرگ ها می گویند ۲۲ نفر مرد بزرگ دنبال یک توپ هستند که این کار بسیار بی معنی است! آنها چون قوانین باز را بلد نیستند هیچ لذتی هم از تماشای آن نخواهند برد. اما بازی فوتبال برای شما شاید هیجان و لذت بیشتری داشته باشد.

روش های درس خواندن هم همین است. وقتی شما قوانین مطالعه هر درس را بلد نباشید قطعا از آن درس لذت نخواهید برد و دیگر آن درس را دوست نخواهید داشت. به همین خاطر هیچ وقت سراغ آن درس نمی روید زیرا با خود می گویید آن را بلد نیستم پس حتما در آن شکست خواهم خورد. برای حل این مشکل باید یکسری از دروسی که در آنها قوی نیستید و مشکل دارید را از پایه مطالعه کنید. برای مثال اگر در درس عربی مشکل دارید از کتاب عربی سال اول شروع کنید. حتی مباحثی را که به نظرتان بدیهی است هم مطالعه کنید و کم کم به سال های بالاتر برسید.

زمانی که از وسط کار شروع به مطالعه کرده باشید مانند این است که یک سریال را از وسط آن ببینید و در این صورت نمی توانید بفهمید که موضوع اصلی آن چیست و چگونه است. اما وقتی که یک درسی را از پایه مطالعه کنید و قوانین اش را یاد بگیرید علاقه تان نیز به آن درس بالاتر خواهد رفت و در آن درس قوی خواهید شد.

۳- تمرکز زداها را دور کنید

هیچ چیز لذت بخش تر از آن نیست که یک کار با تمرکز کامل انجام شود و بعد از آن به سراغ کار دیگری برویم. در دنیای امروز اکثر افراد ذهن شان درگیر چندین کار همزمان است. برای مثال زمانی که در حال درس خواندن هستید یک دفعه صدای نوتیفیکیشن گوشی تان بلند می شود یا یک دفعه دوست تان بالای میزتان می آید و یا یک نفر صدایتان می زند و همه این ها باعث می شود که نتوانید با تمرکز مطالعه کنید.

اگر تمرکزتان بالا برود قطعا لذت مطالعه و یادگیری بیشتری را تجریه خواهید کرد. اولین قدم برای بالا بردن تمرکز در خود، تعریف کردن یک سری قوانین مشخص و عملی است. برای مثال زمان مطالعه گوشی تان را در حالت هواپیما قرار دهید. از دوست تان بخواهید که هنگام مطالعه سمت تان نیاید و دیگران صدایتان نکنند تا راحت تر بتوانید تمرکز کنید. زمانی که تمرکزتان در انجام کاری بالاتر برود از انجام آن لذت بیشتری خواهید برد و به آن علاقه مند تر می شوید.

امروزه  به علت اینکه نمی توانیم تمرکزمان را روی یک کار جمع کنیم دچار استرس و اضطراب می شویم و قادر به مدیریت استرس نخواهیم بود. برای افزایش تمرکز خود می توانید بسته تمرکز لیزری را  که در سایت مرکز مشاوره پتانسیل موجود است، تهیه کنید و با انجام تکنیک  ها و تمرینات افزایش تمرکز لذت مطالعه و یادگیری بیشتری را تجربه کنید.

۴- ابزار های مطالعاتی مناسب انتخاب کنید

بعضی ها هنگام مطالعه دچار خواب آلودگی می شوند. علت خواب آلودگی این افراد، مطالعه و درس خواندن در تخت خواب است. تخت خواب محلی است که همه ما برای خوابیدن و استراحت کردن از آن استفاده می کنیم در واقع همه ما نسبت به تخت خواب شرطی شده ایم. پس در تخت خواب هرگز مطالعه نکنید. برای مطالعه و درس خواندن باید از ابزار های مناسب مطالعاتی استفاده کرد. برای مثال مطالعه پشت یک میز یا در کتابخانه بسیار موثرتر است و باعث بالا رفتن دقت در مطالعه و افزایش تمرکز می شود. زمانی که در محیط استاندارد مطالعه کنید حس درس خواندن در شما افزایش می یابد.

۵- انتخاب محیط مناسب برای درس خواندن

انتخاب محیط مناسب برای مطالعه یکی از عوامل تاثیر گذار در افزایش سرعت مطالعه و افزایش تمرکز مطالعه می شود. زمانی که محیط انتخاب شده مختص درس خواندن نباشد قطعا حس درس خواندن هم ایجاد نخواهد کرد. برای مثال محیطی که خیلی گرم باشد شما را نا آرام خواهد کرد و باعث خواب آلودگی شما می شود. یا محیطی که در آن تهویه مناسب و جریان هوا نباشد هم این چنین است. نور کم محیط نیز باعث سر درد و ضعیف شدن چشم هایتان می شود. پس برای مطالعه محیطی مناسب فراهم کنید که دارای نور کافی، هوای سالم، تهویه مطبوع و دمای مناسب باشد. چنین محیطی برای مطالعه و یادگیری لذت بخش تر خواهد شد و علاقه تان را به مطالعه دو چندان خواهد کرد.

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*