کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند | چگونه ۴ ماه مانده به کنکور موفق شویم

برنامه ریزی درسی
2+

 

موضوع: برنامه ریزی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۶ فصل ۲ سریال #تاکنکور - برنامه ۴ ماهه
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۲ دقیقه ۳ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

آیا با برنامه ۴ ماهه یا ۵ ماهه می توان موفق شد؟

خیلی از داوطلبان کنکور در ماه های بهمن و اسفند دچار سرماخوردگی روحی می شوند. دچار استرس کنکور و دلسردی فصلی میشوند. آنها بجای درمان استرس می گویند: بیخیال دیگه نمی تونیم در کنکور رتبه بیاریم. کسانی هم که برای کنکور دیر شروع کردند  از موفقیت نا امید می شوند. تلاش های این افراد بسیار کم می شود. جو مسمومی در مدارس شکل می گیرد که مثل سرماخوردگی ویروسی است و بین داوطلبان پخش می شود و اکثر آنها از درس خواندن خسته می شوند و می گویند انشالله سال بعد!

بسیاری از آنها می پرسند چگونه ۴ ماه مانده به کنکور موفق شویم؟مگر می شود در ۴ ماه مانده به کنکور مباحث را جمع بندی کرد؟دیگر  زمان را از دست داده ام و نمی شود موفقیت در کنکور را بدست بیاورم. همین جا است که تلاش هایشان افت می کند و نتیجه تلاش هایی که در گذشته کردند را هم نمی توانند ببینند.

اگر تصمیم دارید درس خواندن تان را  کم کنید و قید هدف هایتان را بزنید، قبل از انجام این کار مقاله زیر را تا انتها بخوانید و بعد تصمیم نهایی تان را بگیرید. در این مقاله بررسی می کنیم که آیا با برنامه ۴ ماهه می توان موفق شد و آیا می توان در این مدت زمان کم دوباره انگیزه برای درس خواندن را افزایش داد؟

چرا دچار خسته شدن  از درس خواندن می شویم؟

فشار ۷ ماه کنکوری بودن

هفت ماه کنکوری بودن اولین دلیل خستگی کنکوری ها می باشد. فشارهای خانواده، فشارهای مدرسه، فشار آزمون های آزمایشی، استرس ها و اضطراب های همه و همه می تواند علت خسته شدن از درس خواندن باشد. در این زمان است که داوطلبان با خود می گویند: آیا می توانم موفق شوم؟ آیا می توانم زحمات پدر و مادرم را جبران کنم؟ آیا می توانم رتبه خوبی در کنکور کسب کنم؟ همه این ها باعث فشار های بیشتری شده و شما را دچار فرسایش روحی می کند و باعث می شود دیگر زیر این همه فشار خستگی کنکور تاب نیاورید. از طرف دیگر چون تا به این لحظه نتیجه ملموسی از پیشرفت های خود را ندیده اید مزید بر علت می شود که دیگر دست از تلاش کردن بردارید و احساس کنید هر چه تا به اینجا زحمت کشیده اید بیهوده و بی ثمر بوده است.

یکنواخت شدن شرایط

یکنواخت شدن شرایط دلیل دیگر این خستگی است. در این دوران بیشرین زمان صرف مطالعه و اجرای برنامه ریزی درسی می شود و به شما  احساس یکنواخت شدن زندگی را می دهد. دیگر زندگی تان هیجان ندارد، برای مثال صبح ها به مدرسه می روید و بعد از آن تا شب مشغول درس خواندن می شوید و این چرخه دائما تکرار می شود. این روند تکراری شما را خسته کرده و باعث بی انگیزه شدن برای کنکور می شوید.

خرس خاله ها

یکی دیگر از علت های مهم خستگی کنکوری ها دوستان و اطرافیانی اند که به ظاهر دوست تان هستند اما در باطن نابود کننده انگیزه و تلاش شما برای کنکور هستند. آنها می گویند دیگر بس است، شما برای پزشک شدن یا دندان پزشک شدن زاده نشدی، چگونه می شود بین این همه شرکت کننده در کنکور موفق شوی؟ بیخیال کنکور دادن شو و.. این افراد دائما ذهنیت منفی  ایجاد می کنند و شما را نسبت به کنکور دلسرد می کنند و باعث می شوند با خودتان بگویید دیگر درس نمی خوانیم باشد برای سال بعد.

 

چگونه از درس خواندن خسته نشویم؟

۱- داشتن دید منطقی نه احساسی

اولین نکته این است که لطفا با دید منطقی به این قضیه نگاه کنید. ۴ ماهی را که تا زمان کنکور فرصت دارید ۴ ماه طلایی هستند. به دو دلیل به آن ۴ ماه طلایی می گوییم، اولین دلیل این است که از این به بعد وقت آزاد بیشتری برای مطالعه خواهید داشت و براحتی می توانید برنامه ریزی درسی تان را به طور کامل اجرا کنید. دومین دلیل نزدیک تر شدن به زمان کنکور است. مطالعه در این زمان باعث می شود مطالب درسی بهتر در ذهن تان بمانند. اگر یادتان باشد در زمان مدرسه وقتی شب امتحان، درسی را مطالعه می کردیم شاید نمره ۲۰ را نمی گرفتیم اما حداقل نمره ۱۷ را می گرفتیم و این نمره نتیجه مطالعه دو شب قبل از امتحان بود. پس برای کنکور هم می شود در ۵ ماه نتیجه نسبتا خوبی گرفت.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که در این مدت شاید نتوان دروس را ۱۰۰ درصد زد اما می توانید حداقل از هر درسی درصد ۶۵ را بیاورید که همین باعث سه رقمی شدن رتبه تان در کنکور خواهد شد. البته داوطلبانی نیز بوده اند که از ماه دی و بهمن شروع به مطالعه و برنامه ریزی درسی کرده اند و توانسته اند رتبه دو رقمی و حتی یک رقمی بدست بیاوردند. اگر یک برنامه ریزی درسی به همراه یک مشاوره تحصیلی داشته باشید یا حتی خودتان برنامه ریزی درسی تان را انجام دهید، مطمئن باشید می توانید یک نتیجه خوب در کنکور تان را از آن خود کنید. با عمیق شدن روی مباحث مهم تر و افزایش تعداد مرورهایتان و حتی حذف بعضی از مباحث می توانید از این زمان کم بهترین و موثرترین نتیجه را بگیرید.

آیا با برنامه 4 ماهه می توان موفق شد؟
برنامه ریزی ۴ ماهه تا کنکور

توجه داشته باشید که در این زمان به نتیجه فکر نکنید. به تلاش تان فکر کنید. خیلی خنده دار است که یک دونده وسط مسابقه دو به این فکر کند که  آیا من اصلا باید دونده می شدم؟ آیا واقعا جایگاه من اینجا است؟! کنکور را می توان به مسابقه دو تشبیه کرد. زمانی که شما در این مسابقه شرکت می کنید دیگر فرصت برگشتن به عقب و یا نگاه کردن به عقب را ندارید. باید تمام سرعت تان را در این مسابقه به کار بگیرید. زمانی که از خط پایان مسابقه ردشدید آن وقت می توانید فکر کنید که آیا در مسابقه دیگری شرکت خواهید کرد یا نه! کاری کنید که بعد از کنکور حسرتی نداشته باشید، با خود نگویید که ای کاش بیشتر تلاشم را می کردم. کاری کنید که بعد از کنکور با خود بگویید هر آنچه در توانم بود را انجام دادم و از هیچ تلاشی دریغ نکردم، بعد از این هر آنچه خیر است پیش بیاید.

پیشرفت عمده داوطلبان کنکوری در پتانسیل از ماه دی به بعد است. برای مثال تا قبل از دی ماه در هر آزمون قلم چی ترازشان ۵۰۰ تا افزایش می یابد اما بعد از دی هر ماه ۱۵۰۰ تا افزایش تراز خواهند داشت. از آن زمان به بعد است که پیشرفت اصلی خود را خواهید دید. مانند یک گیاهی که در دل خاک کاشته شود. شما به آن منظم آب دهید و صبوری کنید تا جوانه بزند و بیرون بیاید.

آیا با برنامه 4 ماهه می توان موفق شد؟
خستگی کنکوری ها

۲- یک استراحت کوتاه مدت

دومین راهکار رفع خستگی از درس خواندن، استراحتی کوتاه مدت در حد ۲ الی ۳ روز است. شاید بگویید در این مدت تنبلی ها و اهمال کاری های زیادی در درس خواندن داشته اید اما در اینجا بدون توجه به هر آنچه که در گذشته بوده و بدون توجه به درس هایی که باید در آینده بخوانید استراحت کنید. این استراحت کوتاه کمک بسیار زیادی به بازیابی انرژی شما خواهد کرد و اهداف تان را با انگیزه بیشتری دنبال خواهید کرد همچنین در این مدت ذهن تان بازتر خواهد شد و موقعیت مناسبی برای دور شدن از تنش ها و اضطراب هایتان فراهم خواهد کرد. بعد از این استراحت کوتاه مدت می توانید دوباره با قدرت بیشتری شروع به درس خواندن کنید.

۳- مرور اهداف

شاید هیچ چیز به اندازه مرور اهداف تان نتواند به شما انگیزه کافی را برای موفقیت در کنکور بدهد. همیشه برای خودتان یادآوری کنید روزی که کتاب های درسی تان را خریدید و در آموزشگاه کنکور ثبت نام کردید، چه هدف و برنامه ای داشتید؟ به چه چیزی می خواهید برسید؟ برای آینده تان چه برنامه ای ریخته اید؟ چه سطح درآمد مالی را برای خود برنامه ریزی کرده اید؟ چه جایگاه اجتماعی برای خود در نظر گرفته اید؟ چه تاثیری را بر روی مردم و جامعه خود می خواهید بگذارید؟

شاید یادتان رفتته باشد که اصلا برای چه در این مسیر وارد شده اید و به چه علت شروع کرده اید. بهتر است برای خودتان مرور کنید که هدف تان از درس خواندن چیست. مطمئنا با مرور اهداف انرژی بیشتری برای شروع دوباره بدست می آورید. پس به خودتان قول دهید تا رسیدن به این اهداف دست از تلاش برندارید و با قدرت به مسیرتان ادامه دهید. کاری کنید که زمان انتخاب رشته نگویید” چه رشته ای می توانم بروم با این رتبه ای که آورده ام! اصلا می توانم رشته ای قبول بشوم؟!” کاری کنید که بگویید” با این رتبه خوبی که آورده ام چه رشته ای بروم برای من بهتر است؟” پس اهداف تان را به طور منظم مرور کنید و روحیه ای جنگجویانه را در خود پرورش دهید.

آیا با برنامه 4 ماهه می توان موفق شد؟
خسته شدن از درس خواندن

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*