کسانی که برای کنکور دیر شروع کردن آیا شانسی دارند؟! | چگونه ۴ ماه مانده به کنکور موفق شویم؟

 

خیلی از داوطلبان بهترین زمان برای شروع کنکور را، اول پاییز می دانند. پاییز می گذرد و هیچ اقدامی نمی کنند. بعد برنامه ای برای شروع کنکور از آذر در نظر می گیرند. باز هم اتفاقی نمی افتد. در نهایت در ماه های بهمن و اسفند دچار سرماخوردگی روحی می شوند! دچار استرس کنکور و دلسردی فصلی میشوند! بجای درمان استرس می گویند: بیخیال، در این ۴ ماهه تا کنکور دیگر نمی توانیم موفق شویم. نمی توانیم در کنکور رتبه بیاریم.

آنها که برای کنکور دیر شروع کردند، از موفقیت نا امیدند. تلاش های این افراد بسیار کم می شود. جو مسموم خستگی کنکوری ها در مدارس شکل می گیرد. مثل سرماخوردگی ویروسی است. بین آنها پخش می شود و اکثر آنها از درس خواندن خسته می شوند. می گویند: انشالله سال بعد!

این افراد زمانی که به ما مراجعه می کنند، می پرسند: آیا شروع دیر برای کنکور نتیجه ای می دهد؟ چگونه با برنامه ریزی ۴ ماهه تا کنکور نتیجه خوبی بگیریم؟ اصلا می شود در ۴ ماه مانده به کنکور مباحث را جمع بندی کرد؟

آنها با نا امیدی می گویند: دیگر زمان را از دست داده ام و نمی شود در کنکور موفق شوم. همین جا است که تلاش هایشان افت می کند و نتیجه تلاش هایی که در گذشته انجام دادند را نمی توانند ببینند.

اگر تصمیم دارید قید اهداف تان را بزنید، قبل از آن، مقاله زیر را تا انتها بخوانید و بعد تصمیم نهایی تان را بگیرید. در این مقاله بررسی می کنیم: آیا با دیر شروع کردن برای کنکور می توان موفق شد؟ آیا میتوان با برنامه ریزی ۴ ماهه تا کنکور نتیجه گرفت؟

علت خستگی کنکوری ها چیست؟

فشار ۷ ماه کنکوری بودن

هفت ماه کنکوری بودن اولین دلیل خستگی کنکوری ها می باشد. فشارهای خانواده، فشارهای مدرسه، فشار آزمون های آزمایشی، استرس ها و اضطراب ها، همه و همه می تواند علت خستگی کنکوری ها باشد. در این زمان است که داوطلبان با گذشت زمان انگیزه خود را از دست می دهند. شروع کنکور از آذر و دیگر ماه ها را بی فایده می دانند. می گویند: آیا با دیر شروع کردن دیگر می توانم موفق شوم؟ زحمات پدر و مادرم را جبران کنم؟ رتبه خوبی در کنکور کسب کنم؟

همه این ها باعث فشار های بیشتر و فرسایش روحی می شود. همین باعث می شود دیگر زیر این همه فشار خستگی کنکور تاب نیاورید. از طرف دیگر چون تا به این لحظه نتیجه ملموسی از پیشرفت های خود را ندیده اید، شروع دیر برای کنکور را بیهوده می دانید.

یکنواخت شدن شرایط

یکنواخت شدن شرایط دلیل دیگر خستگی کنکوری ها است. در این دوران بیشرین زمان صرف مطالعه و اجرای برنامه ریزی درسی می شود. همین به شما احساس یکنواخت شدن زندگی را می دهد. دیگر زندگی تان هیجان ندارد. صبح ها به مدرسه می روید. بعد از آن تا شب مشغول درس خواندن می شوید. این چرخه دائما تکرار می شود. این روند تکراری شما را خسته کرده و باعث بی انگیزه شدن برای کنکور می شوید.

خرس خاله ها

یکی دیگر از علت های مهم خستگی کنکوری ها، دوستان و اطرافیان هستند. دوستانی که به ظاهر دوست، اما در باطن نابود کننده انگیزه و تلاش شما برای کنکور هستند. به شما می گویند: دیگر بس است. برای پزشک شدن یا دندان پزشک شدن زاده نشدی. چگونه می شود بین این همه شرکت کننده در کنکور موفق شوی؟ بیخیال کنکور دادن شو و.. این افراد دائما ذهنیت منفی ایجاد می کنند و شما را نسبت به کنکور دلسرد می کنند. باعث می شوند با خودتان بگویید بهترین زمان برای شروع کنکور را از دست دادم. باشد برای سال بعد!

 

می توان با دیر شروع کردن برای کنکور نتیجه گرفت؟!

۱- داشتن دید منطقی نه احساسی

لطفا با دید منطقی به این قضیه نگاه کنید. فکر نکنید دیر شروع کردن بی فایده است. ۴ ماه باقیمانده تا کنکور ماه های طلایی هستند. زیرا از این به بعد وقت آزاد بیشتری برای مطالعه خواهید داشت. براحتی می توانید برنامه ریزی درسی تان را به طور کامل اجرا کنید. همچنین به زمان کنکور نزدیک تر هستید. مطالعه در این زمان باعث می شود مطالب درسی بهتر در ذهن تان بماند.

یادتان هست در دوران مدرسه، وقتی درسی را در شب امتحان مطالعه می کردیم، شاید نمره ۲۰ را نمی گرفتیم. اما حداقل نمره ۱۷ را می گرفتیم و این نمره نتیجه مطالعه دو شب قبل از امتحان بود. شاید الان هم بهترین زمان برای شروع کنکور نباشد. اما با برنامه ریزی ۴ ماهه یا ۵ ماهه برای کنکور می شود نتیجه نسبتا خوبی گرفت.  در این مدت شاید نتوان دروس را ۱۰۰ درصد زد، اما می توان از هر درسی حداقل درصد ۶۵ را بیاورید. همین باعث سه رقمی شدن رتبه تان در کنکور خواهد شد.

داوطلبانی که شروع کنکور از آذر به بعد یا در ماه های دی و بهمن شروع کردند هم، توانسته اند رتبه دو رقمی و حتی یک رقمی بدست بیاوردند. رسیدن به این رتبه ها با داشتن برنامه ریزی درسی به همراه مشاور تحصیلی امکان پذیر است. اگر خودتان هم برنامه ریزی درسی تان را انجام دهید، باز هم می توانید به نتیجه نسبتا خوبی در کنکورتان برسید.

شروع کنکور از آذر
شروع دیر برای کنکور

وقتی تصمیم قطعی برای دیر شروع کردن برای کنکور را گرفتید، دیگر به نتیجه فکر نکنید! تنها به تلاش تان فکر کنید. خنده دار است که یک دونده ای وسط مسابقه دو، به این فکر کند که آیا اصلا باید دونده می شدم؟ دیگر فرصت برگشتن به عقب و یا نگاه کردن به عقب را ندارید. باید تمام سرعت تان را برای موفقیت در کنکور به کار بگیرید. کاری کنید تا بعد از کنکور حسرتی نداشته باشید. با خود نگویید: ای کاش بیشتر تلاشم را می کردم. کاری کنید که بعد از کنکور با خود بگویید: با اینکه دیر برای کنکور شروع کردم، اما هرچه در توانم بود را انجام دادم. بعد از این هر آنچه خیر است پیش بیاید.

پیشرفت عمده داوطلبان کنکوری در پتانسیل، از ماه دی به بعد است. تا قبل از دی ماه در هر آزمون قلم چی، ترازشان ۵۰۰ تا افزایش می یابد. اما بعد از دی، هر ماه ۱۵۰۰ تا افزایش تراز خواهند داشت. از این زمان به بعد است که پیشرفت اصلی خود را خواهید دید. مانند گیاهی که در دل خاک کاشته شود. به آن منظم آب دهید و صبوری کنید تا جوانه بزند و بیرون بیاید.

بهترین زمان برای شروع کنکور
خستگی کنکوری ها

۲- استراحت کوتاه مدت

برای رفع خستگی از درس خواندن، استراحت کوتاه مدت ۲ الی ۳ روزه بسیار موثر است. شاید تا به الان تنبلی ها و اهمال کاری های زیادی در درس خواندن داشته اید. اما بدون توجه به گذشته بوده و درس هایی که باید در آینده بخوانید، فقط استراحت کنید. استراحت کوتاه مدت کمک زیادی به بازیابی انرژی خواهد کرد. اهداف تان را با انگیزه بیشتری دنبال خواهید کرد. همچنین موقعیت مناسبی برای دور شدن از تنش ها واضطراب هایتان را فراهم خواهد کرد. بعد از این استراحت کوتاه مدت می توانید دوباره با قدرت بیشتری شروع به درس خواندن کنید.

۳- مرور اهداف

هیچ اقدامی به اندازه مرور اهداف، برای کسانی که دیر شروع کرده اند، انگیزه بخش نخواهد بود. دیر شروع کردن برای کنکور انگیزه بالایی را می طلبد. همیشه روزی که کتاب های درسی خریدید، در آموزشگاه کنکور ثبت نام کردید، را یادآوری کنید. چه هدف و برنامه ای داشتید؟ به چه چیزی می خواستید برسید؟ اکنون برای آینده تان چه برنامه ای ریخته اید؟ چه سطح درآمد مالی را برای خود در نظر گرفته اید؟

شاید یادتان رفته باشد که برای چه در این مسیر وارد شده اید. و اصلا چرا شروع کرده اید. بهتر با خودتان مرور کنید که هدف تان از درس خواندن چیست. مطمئنا با مرور اهداف، انرژی بیشتری جهت شروع برای کنکور بدست می آورید. به خودتان قول دهید تا رسیدن به اهداف تان دست از تلاش برندارید. با قدرت مسیرتان را ادامه دهید. شروع دیر برای کنکور را بی نتیجه ندانید.کاری کنید که زمان انتخاب رشته نگویید:”با این رتبه ای که آورده ام اصلا می توانم رشته ای قبول بشوم؟!” کاری کنید که بگویید” با این رتبه خوبی که آورده ام چه رشته ای بروم برای من بهتر است؟”

دیر شروع کردن کنکوری ها
دیر شروع کردن برای کنکور

موضوع: برنامه ریزی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۶ فصل ۲ سریال #تاکنکور - کسانی که برای کنکور دیر شروع کردن آیا شانسی دارند؟!
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۲ دقیقه ۳ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*