قسمت پنجم فصل دوم سریال تا کنکور – انضباط شخصی

درمان اهمال کاری تحصیلی در دانش آموزان
0

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۴ فصل ۲ سریال #تاکنکور - ارتباط موثر با پدر و مادر
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۶ دقیقه ۲۱ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

بسیاری از افراد فکر می کنند برای موفقیت در کنکور باید همیشه پرانرژی و سرحال باشند و باید انگیزه برای درس خواندن شان همیشه در سطح بسیار بالایی باشد. وقتی از رتبه های برتر پرسیدند که آیا همیشه با انگیزه بودید؟ گفتند نه! دوباره از آنها پرسیده شد پس روزهایی که بی انگیزه بودید دیگر درس نمی خواندید؟ باز هم گفتند: نه! چه ربطی دارد؟ درست است گاهی اوقات انگیزه برای درس خواندن پایین می آید اما باید درس هایمان را مطالعه کرده و برنامه ریزی درسی خودمان را اجرا می کردیم!

در روانشناسی موفقیت گفته می شود برای موفق شدن در ابتدای کار باید انگیزه بالایی وجود داشته باشد که شما را با شور و انرژی به سمت هدف تان هل دهد اما ادامه مسیر مستلزم تعهد و انضباط شخصی است تا در مسیر بمانید و به هدف دلخواه تان برسید. در این بخش بررسی می کنیم که انضباط شخصی چیست و چگونه می شود از آن در زندگی به خصوص در برنامه ریزی کنکور استفاده کرد.

بسیاری می گویند: می خواهم موفق بشوم، هدف هم برای خود مشخص کرده ام اما نمی دانم چرا بعضی روزها حوصله ندارم و برنامه ام را اجرا نمی کنم و انگیزه ام پائین است. می خواهم بیخیال کنکور شوم!

شاید داستان ۵ قورباغه را شنیده باشید، که ۵ قورباغه در یک برکه بودند. ۳ تای آنها تصمیم می گیرند که از آن برکه بروند. به نظر شما چند قورباغه باقی می ماند؟! همان ۵ قورباغه! زیرا ۳ تای آنها فقط تصمیم گرفتند بروند اما واقعا نرفته اند. یادتان باشد انگیزه شرط لازم برای موفقیت است اما کافی نیست. شرط کافی داشتن انضباط شخصی است. در این بخش ۳ نکته مهم در رابطه با انضباط شخصی توضیح می دهیم. برای یادگیری تمام تکنیک ها و روش های افزایش انضباط شخصی، می توانید با مراجعه به سایت پتانسیل، “وبینار انضباط شخصی” را تهیه و دریافت نمایید.

سنگ بزرگ برداشتن

همیشه به خاطر داشته باشید که سنگ بزرگ برندارید زیرا سرتان می شکند. خیلی از افرادی که برای خودشان برنامه ریزی درسی انجام می دهند برای مثال روزی ۲۰ ساعت مطالعه را در نظر می گیرند! شاید بتوانند یک روز آن را اجرا کنند اما در روز دوم خسته خواهند شد و بعد به طور کلی بیخیال اجرای برنامه درسی شان می شوند.

برنامه ریزی این افراد دور از واقعیت است. مانند برداشتن چند هنداونه با دو دست که هیچ کدام از آنها سالم به مقصد نخواهد رسید. برای موفق شدن باید یک هدف انتخاب کنید و برنامه ای معقول داشته باشید. طوری که کمی هم چالشی باشد اما بدانید برای شروع، روزی ۴ الی ۵ ساعت می توانید درس بخوانید. پس به یکباره برای خودتان برنامه ای ۱۲ ساعته نریزید زیرا وقتی نتوانید آن را اجرا کنید انگیزه تان برای درس خواندن به شدت پایین می آید و از برنامه ریزی درسی زده خواهید شد.

تفکر همه یا هیچ

مشکل خیلی ها که نمی توانند انضباط شخصی داشته باشند و برنامه هایشان را اجرا کنند این است که تفکر همه یا هیچ دارند. مثلا می گویند یا صد درصد برنامه را باید اجرا کنیم یا اصلا آن را اجرا نکنیم. یعنی یا سیاه سیاه یا سفید سفید! برای آنها خاکستری معنا ندارد. اگر قرار باشد از ساعت ۵ مطالعه خود را شروع کنند و ساعت ۵:۰۵ دقیقه شود دیگر مطالعه نمی کنند و به جای آن می گویند از ساعت ۶ شروع می کنیم! چرا به خاطر ۵ دقیقه باید ۵۵ دقیقه را از دست بدهید؟! این را بدانید هیچ وقت ۱۰۰% برنامه ریزی درسی اجرا نمی شود. حتی اگر ۹۰% آن هم انجام شود کافی است. افراد بسیار کمی می توانند ۱۰۰% برنامه را اجرا کنند. حتی اگر بخش کوچکی از برنامه اجرا نشد نباید مانع این شود تا بقیه برنامه را اجرا نکنید. تفکر صفر یا صد را کنار بگذارید و در این مورد کمال گرایی نداشته باشید.

مشکل داشتن برای شروع

مشکل دیگر افراد که نمی توانند انضباط شخصی داشته باشند، شروع کردن است. برای آنها سخت است که برنامه درسی شان را شروع به اجرا کنند. موفقیت یعنی از قانون اول نیوتن به قانون دوم نیوتن رسیدن. قانون اول نیوتن می گوید هر جسمی دوست دارد هر حالتی را  که دارد، حفظ کند. یعنی اگر در حال سکون است دوست دارد همان حالت سکون و ایستایی خود را داشته باشد و اگر هم با سرعت ثابت در حال حرکت باشد، دوست دارد همان سرعت ثابت را داشته باشد. اصلا با شتاب مخالف است. برای مثال زمانی که می خواهید ماشینی را هل دهید در ابتدا کار سختی است و اصلا تکان نمی خورد اما به محض اینکه راه بیافتد دیگر حرکت کرده و انرژی کمتری برای هل دادن نیاز دارد و بعد از آن سرعت می گیرد.

قانون اول نیوتن، زیگما صفر برابر صفر است. قانون دوم نیوتن، همان موقعی است که شتاب می گیرید! پس فقط باید بر لختی غلبه کنید. سخت ترین قسمت اجرای برنامه درسی و درس خواندن برای کنکور هم، موقع شروع کردن آن است. لحظه ای که شروع می کنید مطمئن باشید می توانید برنامه تان را اجرا کنید و آن را ادامه دهید.

می توانید از تکنیک ” قانون ۷ دقیقه” استفاده کنید. قانون ۷ دقیقه این است که هر وقت شروع انجام کاری یا شروع مطالعه برای تان سخت است با خودتان بگویید ۷ دقیقه از این کار را انجام می دهم و بعد از آن ولش می کنم! وقتی خودتان را گول می زنید که بعد از ۷ دقیقه آن کار را ول خواهید کرد، احتمال بالایی دارد که بعد از آن ۷ دقیقه آن کار را تا آخر انجام دهید. پس مهم ترین نکته شروع کردن است. مشکل بسیاری از افراد در زندگی این است که به جای شروع کردن فقط فکر می کنند و جرات شروع کردن را ندارند. پس به جای پر کردن ذهن با افکاری که هیچ نتیجه ای در بر ندارد، سریع تر اقدام کنید.

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*