۷ نکته طلایی از پشت کنکوری های موفق | پشت کنکوری ها چگونه درس بخوانند

من پشت کنکوری هستم
0

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۳ فصل ۲ سریال #تاکنکور - ۷ نکته برای یک پشت کنکوری موفق
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۴ دقیقه
مدرس: علیرضا مطلبی

بسیاری از داوطلبانی که برای سال دوم پشت کنکور مانده اند با این امید می مانند که سال بعد رتبه شان بهتر شود. آنها به خود می گویند: باید رتبه ام بهتر شود. اما وقتی به عملکرد آنها دقت می کنیم می بینیم همان کارهایی را که در سال اول پشت کنکور ماندن شان انجام می دادند را، دوباره انجام می دهند. برای گرفتن نتیجه متفاوت در هر کاری بویژه برای برنامه ریزی کنکور مجدد، باید رفتارتان را عوض کنید. تا زمانی که رفتارتان را عوض نکنید همان کارهای تکراری قبل را انجام خواهید داد. بسیاری از داوطلبان پشت کنکوری که برای بار دوم به بعد پشت کنکور مانده اند، فکر می کنند دیگر راه و روش کنکور و قلق آن دست شان آمده. دیگر برنامه ریزی درسی را انجام نمی دهند. روش مطالعه خود را اصلاح نمی کنند. در آزمون های آزمایشی شرکت نمی کنند و آزمون ها را تحلیل نمی کنند. همان کارهای قدیمی را تنها با ایجاد تغییراتی جزئی و کوچک که هیچ نتیجه مثبتی در برندارد را انجام می دهند. حتی تلاش شان هم در همان حد است اما انتظارشان بسیار متفاوت تر از قبل است. انتظار دارند موفقیت در کنکور را به عالی ترین شکل، نصیب خود کنند!

اگر دقت کرده باشید، خیلی از داوطلبانی که در کنکور شکست خورده اند و هیچ وقت نتوانسته اند در کنکور رتبه خوبی بیاورند، اگر یک نفر از آشنایان و دوستان شان را که در حال درس خواندن برای کنکور هستند ببینند، به او می گویند: دیگر اشتباه نکنی! دوباره برای کنکور درس نخوان زیرا تنها وقتت تلف می شود. من هم پشت کنکور ماندم اما هیچ نتیجه ای نداشت و وقت و عمرم تلف شد و..

این دسته از افراد شکست خورده چون همیشه کارهای تکراری انجام دادند و همیشه نتیجه های مشابهی در کنکور دیده اند، به دیگران هم توصیه می کنند که هرگز پشت کنکور نمانند و پشت کنکور ماندن برای سال های بعد را اقدامی بیهوده می دانند. بعنوان مشاوره تحصیلی داوطلبانی را دیده ام که برای رتبه‏ شان ۱۷۰۰۰ بوده و بعد به ۴۲۰۰۰ رسیده. همچنین داوطلبانی رتبه آنها ۳۰۰۰۰ بوده و بعد به ۴۰۰۰۰ رسیده است. تمام این تغییرات به خودتان بستگی دارد. اگر رفتارهای غلط را اصلاح کنید و قطعا یک رتبه عالی و فوق العاده را کسب خواهید اما اگر همان رفتار و اقدامات تکراری را برای سال های بعد انجام دهید هیچ تغییری حاصل نخواهد شد و چه بسا ممکن است نتیجه بدتری نسبت به قبل هم بگیرید. در این صورت پیشنهاد ما به شما این است اصلا وقت تان را پشت کنکور تلف نکنید و از پشت کنکور ماندن مجدد صرف نظر کنید!

من یک پشت کنکوری موفق هستم
پشت کنکوری های موفق

۷ تغییر مهم در برای پشت کنکوری های موفق

ساعت مطالعه پشت کنکوری ها و رعایت اصل تنوع

متاسفانه بسیاری افراد افکار فانتزی دارند و می گویند: در سال کنکور علاوه بر درس خواندن برای کنکور باید به تمام کارهای دیگرمان هم برسیم و آنها را انجام دهیم! شخصی برای مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی از ما درخواست کمک کرد.  او لیسانس رشته مامائی داشت. همزمان در دو مطب، از صبح تا ساعت یک ظهر در و از ساعت یک تا چهار بعد از ظهر مشغول به کار بود. او متاهل بود و ساعت پنج هر روز به منزل می رسید. بعد از آن هم باید زمانی را برای نظافت منزل و آشپزی در نظر می گرفت. درخواست او برنامه ریزی درسی برای قبولی در رشته دندان پزشکی بود! نکته جالب این بود که چندین سال هم از مطالعه و درس دور مانده بود و باید مجدد از ابتدا شروع می کرد!

متاسفانه گاهی اوقات رویاپردازی ها جای واقعیات را می گیرد. بسیاری از افراد بجای اینکه واقعیت های زندگی و شرایط خود را ببینند افکاری تخیلی و رویاپردازانه را در سر می پرورانند که اصلا جنبه علمی و عملی ندارد. در رابطه با آن شخص، آیا واقعا می شود با آن شرایط در رشته دندان پزشکی آن هم در تهران قبول شد؟ با احتساب ساعت های باقیمانده برای مطالعه، آیا می شود با روزی ۴ ساعت مطالعه در رشته دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی قبول شد؟! اصلا کسی بوده که با روزی ۴ ساعت مطالعه توانسته باشد در این رشته قبول شود؟

شاید در بعضی مقالات و فیلم های انگیزشی استثناهایی این چنین را که توانسته اند موفقیت در کنکور را کسب کنند، دیده ایم. اما تعداد آنها بسیار اندک است و همانطور که از نامش هم پیداست افرادی استثنایی توانسته اند چنین موفقیت هایی کسب کنند اما آیا واقعا تمام افراد می توانند اینگونه قبولی در رشته و دانشگاه دلخواهشان را از آن خود کنند؟ اگر نتوانسته اند پس مطمئن باشید شما هم نمی توانید.

لطفا هرگز فکر نکنید چون یکبار تمام درس های رشته خود را مطالعه کرده اید دیگر به آنها مسلط هستید. اصلا این چنین نیست. در وهله اول باید ساعات مطالعه خود را بالا ببرید. بهتر است در فصل های پائیز و زمستان روزی ۷ الی ۸ ساعت مطالعه ثابت در هر روز داشته باشید و بعد از عید در فصل بهار ساعت مطالعه خود را به ۱۰ ساعت برسانید. علاوه بر بالا بردن ساعات مطالعاتی باید تنوع مطالعاتی را در روش مطالعه خود پیاده کنید. برای مثال بعضی از دوطلبان درسی را که  شروع می کنند را می خواهند تا انتها بخوانند و به طور کامل آن را کنار بگذارند. این شیوه برنامه ریزی درسی غلط است زیرا تنوع مطالعاتی در آن رعایت نشده. تنوع مطالعاتی باعث می شود تمام درس ها در طول هفته مرور شوند و احتمال فراموشی آنها کمتر می شود. در طول سال بهتر است این روش را در  پیش بگیرید و حتما از مشاوره تحصیلی خود نیز کمک بگیرید.

حل تعداد تست زیاد

بعضی از داوطلبان عادت دارند فقط مطالعه کنند. داوطلبی که سال قبل رتبه خوبی نیاورده می گوید هفته ای نهایتا ۱۰۰ تست آموزشی حل کرده است ولی امسال هفته ای ۱۵۰ تست حل می کند. این تعداد تست بسیار کم است. باید بتوانید هفته ای حداقل ۷۰۰ الی ۸۰۰ تست آموزشی حل کنید. یعنی روزی ۱۰۰ تست. اگر هنوز به این عدد نرسیده اید باید برنامه ریزی درسی تان را جوری تنظیم کنید تا تعداد تست هایتان را به این عدد برسانید. اگر مصاحبه با نفرات برتر کنکور را دنبال کرده باشید متوجه خواهید شد که میانگین تعداد تست و تمرین رتبه های برتر به هفته ای ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ هم رسیده است حتی بعضی از آنها به ۲۰۰۰ تست در هفته هم رسیده اند.

من یک پشت کنکوری موفق هستم
ساعت مطالعه پشت کنکوری ها

تهیه لیستی از کارهای ممنوعه

اگر در سال قبل خود دقیق شوید خواهید دید انجام یک سری از اقدامات و شیطنت های سال قبل باعث شد نتوانید نتیجه خوبی بگیرید. این واقعیت را باید بپذیرید که اگر هنوز هم کارهایی مثل سال قبل را انجام دهید، نمی توانید به موفقیت دلخواهتان برسید. برای حل این مشکل باید لیستی از تمام کارهای ممنوعه ای که ترمزدستی شما برای موفقیت در کنکور هستند را، مشخص کنید. برای مثال: خواب زیاد، بازی کردن با گوشی موبایل، چرخیدن در فضای مجازی، بیرون رفتن زیاد با دوستان، برنامه درسی را نصفه و نیمه اجرا کردن، سرگرم کلاس های متعدد آموزشگاه شدن، کتابخانه نرفتن و… کارهایی از این قبیل را لیست کنید تا از اقدامات غلط خود، آگاهی پیدا کرده و از انجام دوباره آنها در سال جدید خودداری کنید. با خودتان روراست باشید. در سال قبل انجام این کارها مانع موفقیت تان شد. آیا باز هم می خواهید آنها را تکرار کنید و با انجام دوباره آنها همان نتیجه قبل را ببینید؟!

من یک پشت کنکوری موفق هستم
موفقیت در کنکور

شرکت در یک آزمون آزمایشی و تحلیل آن

حتما در یک آزمون آزمایشی معتبر ثبت نام کنید و بعد از هر آزمون، زمانی را به تحلیل آن اختصاص دهید. یادتان باشد آزمون های آزمایشی زنگ خطری است تا اگر جایی مشکلی دارید آن را تا کنکور با خود حمل نکنید. بهتر است برای بررسی دقیق نقاط ضعف هایتان در آزمون و تقوت نقاط قوت تان از مشاور تحصیلی خود کمک بگیرید. همچنین در تمام جلسات آزمون شرکت کنید و سعی کنید در آزمون ها غیبت نکنید. آزمون های آزمایشی را جدی بگیرید و تحلیل آنها را جدی تر.

من یک پشت کنکوری موفق هستم
پشت کنکور ماندن برای..

ورزش روزانه و تفریح

بسیار مهم است که در سال کنکور روحیه تان مناسب و سرحال باشد. زیرا پشت کنکور ماندن برای سال های بعدی، به خصوص زمانی که دیگر به مدرسه نمی روید، ممکن است همه چیز را برایتان عادی و یکنواخت کند. معمولا در این مواقع بیشتر دوستانتان به دانشگاه رفته اند و احساس تنهایی خواهید کرد. برای جلوگیری از یکنواخت شدن ریتم زندگی تان حتما لابلای برنامه ریزی درسی تان برای کنکور، ورزش و تفریح را نیز جای دهید.

هفته ای ۶ ساعت را به تفریح خود اختصاص دهید. در این ۶ ساعت هر اقدامی را که دوست می دارید و از آن لذت می برید و به شما انرژی می دهد را انجام دهید. ممکن است ملاقات با یک دوست باشد یا رفتن به سینما و هر چیز دیگری. همچنین می توانید یک روز در میان به باشگاه ورزشی بروید یا روزی ۲۰ الی ۳۰ دقیقه را در منزل به ورزش روزانه اختصاص دهید. ورزش به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و گردش خون بهتری در بدنتان ایجاد شود. روحیه تان هم شاداب تر خواهد شد و از یکنواختی و روزمرگی نیز نجات پیدا می کنید و تا زمان کنکور با روحیه و امید بیشتری برنامه ریزی کنکور را ادامه خواهید داد.

عدم سرزنش خود و داشتن دید مثبت به آینده

آیا می دانید یکی از مهم ترین آفت های موفقیت در کنکور برای داوطلبان فارغ التحصیل و پشت کنکوری چیست؟ این است که این دسته از داوطلبان نسبت به گذشته شان منفی بافی می کنند و نسبت به آینده بدبین اند. فکر می کنند چون یکبار شکست خورده اند قرار است دوباره شکست بخورند. جمله معروف” شکست یک اتفاق است اما بازنده بودن یک مدل ذهنی است” مصداق بارز این دسته از افراد است. لطفا بازنده نباشید. درست است نتوانستید نتیجه مطلوبی را کسب کنید اما به جای بدبینی  نسبت به آینده از شکست تان درس بگیرید و حواستان را جمع کنید تا دوباره آنها را تکرار نکنید. در روانشناسی گشتالت گفته میشود: “خوشبخت کسی است که از گذشته درس بگیرد، در حال زندگی کند و برای آینده برنامه ریزی” با این دید ادامه دهید که آینده ای خواهید ساخت تا گذشته تان در برابر آن زانو بزند. مطمئن باشید با تغییر و اصلاح رفتارتان نتیجه ای متفاوت و دلخواهی را خواهید گرفت.

من یک پشت کنکوری موفق هستم
موفقیت در کنکور

عدم اهمال کاری و رعایت انضباط شخصی

شاید مهم ترین عامل موفقیت در کنکور اهمال کاری نکردن و رعایت انضباط شخصی است. تنها راز موفقیت شاید این باشد که” امروز کارهایی را انجام دهید که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهید که دیگران نمی توانند و قادر نیستند انجام دهند!”  گاهی اوقات به نفع تان است که خوشی های کوتاه مدت وسطحی را  کنار بگذارید تا از خوشی های پایدار و بلند مدت بهره مند شوید. اینکه همان اهمال کاری های گذشته، مثل دائما در فضای مجازی چرخیدن یا گردش با دوستانتان را تکرار کنید چه پیشرفتی را برایتان حاصل می کند؟

لطفا با خودتان روراست بوده و از خودتان بپرسید: تا کی کار هایی را انجام دهم که نتیجه ای ندارد؟! واقعیت ها را ببینید و به خودتان سخت بگیرید و تا نتیجه مورد نظرتان را ندیدید دست از تلاش برندارید. در بسته ” روانشناسی تنبلی” و “وبینار  انضباط شخصی” به طور مفصل درباره این دو مقوله صحبت شده اما همین قدر بدانید که یکسال دیگر از جوانی و عمرتان برای موفقیت در کنکور در حال سپری شدن است پس باید بر تنبلی خود غلبه کنید تا حسرت این ایام را نخورید.

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*