هنر آزمون دادن | تکنیک های مدیریت زمان در کنکور | ترتیب پاسخ دادن به سوالات کنکور

بهترین آزمون آزمایشی
0

موضوع: هنر آزمون دادن-مشاوره تحصیلی و انگیزشی
نام فایل: قسمت ۱۱ فصل ۲ سریال #تاکنکور - هنر آزمون دادن
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۲ دقیقه ۱۲ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

حتما در جلسات آزمون های آزمایشی تجربه این را داشته اید که به چند سوال سخت برسید و نتوانید آنها را حل کنید؟! آن وقت اعصابتان بهم ریخته و نمی دانید چکار کنید؟!  یا حتما تجربه این را داشته اید که زمان را گم کردید و نتوانستید آن را مدیریت کنید؟! یا یک سری از سوالات را حل کرده و دیده اید که جواب هایتان در گزینه ها نیست؟! یا در دام بعضی از سوالات گیر افتادید و یک دفعه به خودتان آمدید و دیدید که در حال جمع آوری دفترچه سوالات عمومی هستند و شما هنوز به درس زبان نرسیده اید؟!

حالا فکر کنید اگر مدیریت زمان در جلسه کنکور را بلد نباشید، یا اگر ندانید روش پاسخ دادن به سوالات کنکور چگونه است، چه خواهد شد؟ قطعا نتیجه زحمات یک سال تان را بر باد خواهید داد! اما برای اینکه این اتفاق نیافتد باید مهارت هنر آزمون دادن را یاد بگیرید.

این بخش سه تکنیک مهم هنر آزمون دادن است که از بسته مشاوره ای و آموزشی “از سیر مطالعه تا پیاز آزمون” برداشته شده است. در صورتیکه به دنبال تکنیک ها و مهارت های بیشتری در رابطه با هنر آزمون دادن هستید، می توانید از این بسته که در سایت مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل موجود است، استفاده کنید.

 

بدون توقع در جلسه حاضر شوید

حتما برای شما هم پیش آمده که برای یک آزمونی بسیار آماده شده اید و زیاد درس خوانده اید و زیاد تست حل کرده باشید اما وقتی به جلسه آزمون می روید بینید پیشرفت زیادی نداشته اید و در همان حد آزمون های قبلی مانده اید. حتما با خودتان می گویید: ” چرا هر چی درس می خونم نتیجه نمی گیرم؟ چرا در آزمون پیشرفت نمی کنم؟”

دلیل اش این است که وقتی قصد دارید بهترین آزمون آزمایشی تان را بدهید و برای آن آزمونی زیاد درس خوانده باشید و فکر می کنید کاملا آماده هستید، سطح توقع از خودتان بسیار بالاتر می رود. وقتی سطح توقع بالا رود، انتظار دارید در جلسه آزمون تمام سوالات را پاسخ دهید. آن وقت به جلسه می روید و می بینید یک سری از سوالات سخت هستند، در این حالت روحیه تان را از دست می دهید. از طرف دیگر چون می خواهید سوالات زیادی را جواب دهید، در سوالاتی هم که تله هستند گیر می افتید. در واقع نمی توانید از روی آنها رد شوید تا به سوالات دیگری پاسخ دهید و وقتتان را روی سوالات دیگری بگذارید! همچنین به سوالاتی که شک دارید هم جواب می دهید زیرا از خودتان توقع دارید که در این آزمون نتیجه بگیرید و میانگین درصد آزمون تان را افزایش دهید!

همه این ها باعث می شود که درصد آزمون تان نه تنها رشد نکرده بلکه به خاطر غلط ها و بی دقتی هایتان افت کند.

برای حل این مشکل در آزمون آزمایشی کنکور، لطفا بدون توقع در جلسه آزمون حاضر شوید. به خودتان نگویید که باید این آزمون را عالی دهم و باید بهترین آزمون آزمایشی ام باشد. هیچ بایدی وجود ندارد! با خودتان رو راست باشید و بگویید برای این آزمون زیاد درس خوانده ام و زیاد تلاش کرده ام، انشالله بتوانم نتیجه خوبی بگیرم!

هنر آزمون دادن
هنر آزمون دادن

در نظر گرفتن حداقل سوال

همچنین برای خودتان حداقل سوال مشخص کنید. به این معنی که بگویید قرار نیست همه سوالات را ۱۰۰ درصد بزنم! اگر به میانگین درصد رتبه های برتر کنکور هم توجه کرده باشید خواهید دید که برای کسب رتبه دو رقمی یا حتی تک رقمی، میانگین درصد دروس درکنکور باید بین ۸۵ تا ۹۰ درصد باشد، که باز هم ۱۰۰ درصد نیست! پس اینکه متوقع باشید که حتما باید دروس را ۱۰۰ درصد پاسخ دهید، اشتباه است.

برای مثال اگر می خواهید رتبه سه رقمی بیاورید باید میانگین درصدتان ۷۰ باشد که همین درصد برای کسب رتبه سه رقمی و رسیدن به هدفتان کافی است. یا کسی که رتبه زیر ۲۰۰ می خواهد باید میانگین درصد ۸۰ را کسب کند. به این معنی است که برای کسب این رتبه می توانید ۲۰ الی ۳۰ درصد سوالات را پاسخ ندهید!

پس یک حداقل سوال برای خودتان مشخص کنید که وقتی به جلسه آزمون می روید و سوالاتی را که نمی توانید جواب دهید، باعث از دست دادن روحیه تان نشود. از قبل بدانید این سوالات جزء همان سوالاتی است که من نباید جواب دهید! در این صورت با آرامش بیشتری در جلسه آزمون خواهید داشت و احتمال افزایش درصدتان هم بالاتر می رود زیرا وقتی بتوانید آرامش تان را حفظ کنید، سوالاتی را که بلد هستید را با دقت بیشتری می توانید پاسخ دهید و منطقی تر می توانید تصمیم بگیرید. زیرا اگر در جلسه آزمون بر اساس احساسات تان تصمیم بگیرید مطمئنا آن آزمون را از دست خواهید داد. پس حتما حداقل سوال مشخص کنید و بدون توقع در جلسه آزمون حاضر شوید.

مدیریت زمان در جلسه کنکور آزمایشی

خیلی از افراد به این خاطر به جلسه آزمون می روند که هر چیزی را بلد هستند پاسخ دهند. این افراد اصلا به زمان شان توجه نمی کنند. مثلا می گویند می خواهم زیست را بالا بزنم پس اشکالی ندارد فیزیک را پایین بزنم! این نکته را بدانید که میانگین درصد بالا باعث پیشرفت تراز و رتبه می شود. نه اینکه درصد یک درس را خیلی بالا و یک درس را خیلی پایین بزنید. کسی که میانگین ۵۰% برای دو درس عربی و زبان را می زند هیچ وقت با کسی که عربی را ۱۰% و زبان را ۹۰% زده است، برابر نیست. در حالت اول میانگین موثر بین ۴۰ الی ۴۵ درصد می شود و پایین تر از کسی است که دو درس را عین هم زده باشد. پس فکر نکنید که یک درس را حذف کنید تا دیگر درس ها را بالا بزنید. می شود از پاسخ دادن به یک سری از مباحث چشم پوشی کرد اما نمی توان به طور کامل یک درس را حذف کرد. این استراتژی بسیار غلطی است.

پس باید میانگین درصدتان را افزایش دهید. برای افزایش میانگین درصد باید تکنیک های مدیریت زمان در جلسه کنکور را یاد بگیرید. برای مدیریت زمان را در جلسه، باید وقت های هر درس را به طور مناسب برای هر کدام در نظر بگیرید. یعنی وقت هر درس را برای همان درس بگذارید. همچنین از وقت هر درس یک مقدار کم کنید تا در انتهای آزمون وقتی برای مرور داشته باشید.

در آخر آزمون است که متوجه خواهید شد چه درسی سخت بوده و چه درسی آسان! و حالا فرض کنید در آخر بخش عمومی آزمون، متوجه شده اید عربی سخت بوده اما دین و زندگی آسان بوده، اگر فرصتی برای مرور نداشته باشید نمی توانید دوباره به درس آسان برگردید و به سوالاتش پاسخ دهید. اما اگر زمانی را در نظر بگیرید می توانید به راحتی سوالات را مرور کنید و درصدتان را بالاتر ببرید.

همچنین بسیاری از داوطلبان در جلسه آزمون، زمان را گم می کنند. می کنند. برای حل این مشکل، قبل از شروع هر آزمون زمان هر درس را بالای آن بنویسید و هر ۱۰ سوالی که حل کردید زمان تان را چک کنید تا اینکه یکدفعه زمان تان را از دست ندهید.

هنر آزمون دادن
بهترین آزمون آزمایشی

روش پاسخ دادن به سوالات کنکور آزمایشی

یکی دیگر از مهارت هنر آزمون دادن، چگونگی روش پاسخ دادن به سوالات کنکور یا آزمون های آزمایشی است. معمولا سه تیپ مختلف سوالات وجود دارد. تیپ اول سوالاتی اند که ساده و متوسط هستند و با یک نگاه و صرف وقت استاندارد، حل خواهند شد. تیپ دوم سوالاتی اند که از قبل با خودتان قرار گذاشته اید آنها را حل نکنید یا می دانید اگر وارد روند پاسخ دادن به این سوال ها شوید، دیگر براحتی نمی توانید از آن بیرون بیایید. این دسته از سوالات را علامت ضربدر بزنید. بدین شکل سوالاتی که قرار است به آنها پاسخ ندهید، مشخص خواهند شد. تیپ سوم سوالاتی اند که سوالات مبهم و دردسر ساز هستند. این سوالات معمولا تیپ جدیدی از سوالات هستند که تا بحال آنها را ندیده بودید و می دانید که در وقت استاندارد حل نخواهند شد و اصلا نمی دانید چقدر زمان باید به آنها اختصاص داد. احساس مبهمی نسبت به این دسته از سوالات خواهید داشت. حتی افرادی هستند که برای این مدل سوالات زمان می گذارند و بعد از حل آن، می بینند اصلا جوابی را که بدست آورده اند در گزینه ها نیست. پس حواستان باشد که در دام و تله این سوالات نیافتید.

به طور کلی برای آسان تر شدن ترتیب پاسخ دادن به سوالات کنکور آزمایشی، می توانید زمانی که سوالات دسته اول را که حل کردید علامت تیک جلویش بگذارید، دسته دوم را علامت ضربدر و دسته سوم را با کشیدن دایره مشخص کنید. اگردر انتهای آزمون وقت اضافه آوردید یا همان زمانی را که برای مرور در نظر گرفته اید، می توانید برگردید به سوال های دایره دار و آنها را حل کنید.

این شیوه چندین حسن دارد. اول اینکه می دانید چه سوالاتی را باید حل کنید و چه سوالاتی را اگر وقت داشتید حل کنید. از طرف دیگر باعث می شود که در جلسه آزمون احساس ابهام نداشته باشید. بسیاری از داوطلبان در جلسه آزمون نمی دانند که بعضی سوالات را حل کنند یا حل نکنند! با انجام این شیوه دیگر سوالات دسته بندی شده و تکلیف تان با خودتان روشن می شود که در آخر آزمون چه کاری را باید انجام دهید.

ممکن است هر مبحث یا سوالی را که برای شما سخت است و روی آن تسلط ندارید، در دسته دوم یا سوم قرار گیرد. حل این سوالات را برای آخر آزمون بگذارید. یادتان باشد سوالات مبهم و پرشی را باید از روی شان بپرید نه اینکه این سوالات را با خودتان حمل کنید و در دام و تله آنها بیافتید. یک سری از سوالات مانند باتلاقی می مانند که هر چه بیشتر برای حل آن تلاش می کنید بیشتر در آن فرو خواهید رفت! پس حواستان باشد که پاسخ به سوالات را به درستی مدیریت کنید تا بخاطر یک سوال سخت و دایره دار، چندین سوال آسان را از دست ندهید. زیرا ارزش سوالات یک درس با هم برابر است. چه سوالات خیلی سخت و چه سوالات خیلی آسان. پس فرقی نمی کند که ۵ سوال سخت را حل کنید یا ۵ سوال آسان را. ابتدای آزمون را برای سوالات آسان، و انتهای آزمون در صورت داشتن وقت اضافه، سراغ سوالات سخت تر و مبهم تر بروید.

امیدواریم با رعایت این تکنیک های مدیریت زمان در کنکور های آزمایشی و روش پاسخ دادن به سوالات آن، بتوانید پیشرفت چشمگیرتری در آزمون هایتان کسب کنید و یادتان باشد هنر آزمون دادن یک مهارت است که می توانید آن را در خودتان تقویت کنید.

موفقیت در کنکور
هنر آزمون دادن

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

1 دیدگاه برای “هنر آزمون دادن | تکنیک های مدیریت زمان در کنکور | ترتیب پاسخ دادن به سوالات کنکور”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*