روش های افزایش تراز برای کنکور | چگونه تراز ۷۰۰۰ بیاوریم

افزایش تراز
1+

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۱ فصل ۲ سریال #تاکنکور - افزایش تراز (چگونه تراز خود را افزایش دهیم؟)
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۲۱ دقیقه و ۱۳ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

چگونه تراز ۷۰۰۰ بیاوریم؟

این روز ها دغدغه فکری بسیاری از داوطلبان کنکوری این است که چرا در آزمون هایمان پیشرفت ترازی را که می خواهیم نمی بینیم؟ چرا انگیزه برای درس خواندن نداریم؟ نکند اگر با همین روندی که داریم، نتوانیم موفقیت در کنکور را کسب کنیم؟ چگونه تراز خود را بالا ببریم؟ چرا تخمین رتبه کنکور های آزمایشی مان روی ۵۰۰۰ قفل شده است؟ چگونه به درصد قبولی برای رشته دندان پزشکی یا پزشکی برسیم؟ اصلا با تراز ۵۰۰۰ کجا قبول می شوم؟ اصلا می توانم رشته و دانشگاه دلخواهم را قبول شوم؟

این موضوع بسیار مهم برای شمار زیادی از داوطلبان کنکور مطرح است که در این قسمت به بررسی آن می پردازیم. روش های افزایش تراز را آموزش می دهیم و اینکه چگونه تراز خود را به شکل واقعی و اصولی افزایش دهید، تا در کنکور که آخرین آزمون آزمایشی است موفق شوید.

اگر افزایش تراز در کنکور را در اینترنت جستجو کنید از رتبه های برتر، معلم ها و مشاوران تحصیلی مطالبی خواهید دید که جزء بدیهیات هستند و همه آن را می دانند. برای مثال می گویند ساعت مطالعه تان را افزایش دهید اما دقیقا نمی گویند چگونه. در صورتی که برای پیشرفت تراز در کنکور باید ابتدا علت پیشرفت نکردن را بررسی کنیم و سپس به راه کارها و روش های افزایش آن بپردازیم.اما چگونه می توانیم پیشرفت تراز واقعی داشته باشیم؟

عدم اعتماد به نفس و نگرش منفی نسبت به موفقیت

اولین موضوعی که در رابطه با عدم پیشرفت در هر زمینه ای خصوصا در برنامه ریزی کنکور مطرح است این است که هر موفقیتی را که خواهان آن هستید باید روزی در ذهن تان دیده باشید. یعنی باید از قبل بدانید که قرار بوده به جایگاهی که امروز هستید، برسید. اکثر کسانی که در آزمون های آزمایشی و کنکور نتیجه مطلوبی نمی گیرند، به خاطر این سه دلیل است:

  • برای خود هدفی مشخص نکرده اند و می گویند هر چه که شد خوب است! خودشان هم دقیقا نمی دانند چه می خواهند و هرچه که برایشان پیش آید راضی خواهند بود.
  • برای خود هدف مشخص کرده اند اما باور ندارند که به هدفشان خواهند رسید. برای مثال قبولی پزشکی دانشگاه تبریز را می خواهند اما ته دلشان می گویند یعنی می شود، اگر بشود چه می شود اما نه نمی شود! در واقع در ذهن شان باور ندارند که می توانند قبول شوند و هدف را بزرگ تر از خودشان می دانند و خود را لایق رسیدن به آن نمی دانند.
  • لیاقت واقعی ندارند. در رشته ها و دانشگاه های پر طرفداری که برای قبولی آن همه در رقابت هستند ملاک قبولی، افرادی اند که لایق آن رشته و دانشگاه باشند. لیاقت واقعی در رفتار نشان داده می شود. صدای عمل به مراتب بلند تر از صدای گفتار است. اگر رفتار و تلاش تان به گونه ای باشد که درصد دروس برای قبولی در رشته مورد نظرتان را بدست آورید، خواهید توانست موفقیت در کنکور را کسب کنید.
چگونه تراز 7000 بیاوریم
افزایش تراز در کنکور

پس اگر روانشناسی دانشگاه شهیدبهشتی، پزشکی دانشگاه، حقوق دانشگاه علامه، دندان پزشکی دانشگاه شیراز، مهندسی مکانیک دانشگاه شریف و هر رشته دیگری را بخواهید باید رفتار و عمل تان را شایسته قبولی در آن رشته کنید. باید به گونه ای رفتار کنید که در رشته و دانشگاه مورد نظرتان قبول شده اید. پس با مشخص کردن هدف و با اعتماد به نفس و داشتن دیدی مثبت تلاش کنید و باور داشته باشید که می توانید به آنچه که می خواهید، برسید. همچنین اهداف تان را خرد کنید. برای مثال کسب درصد های لازم برای تراز مورد نظرتان را در طوری در برنامه ریزی درسی تان قرار دهید تا در هر آزمون آزمایشی کم کم به آن برسید.

برنامه ریزی درست و اصولی

داشتن برنامه ای مناسب که برنامه ریزی اصولی باشد یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در هر کاری به ویژه کنکور است. خیلی از داوطلبانی که نتیجه خوبی نمی گیرند دلیلش این است که برنامه هایی برای خود می ریزند که اولا عملی نیست. برای مثال روزی ۱۵ الی ۲۰ ساعت را برای مطالعه در نظر می گیرند که اصلا قابل اجرا نیست و باعث دلزدگی آنها از درس می شود و ثانیا برنامه هایی می ریزند که اصول برنامه ریزی در آن اجرا نشده و غیر استاندارد است.

برای مثال یکی از مهم ترین اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور  این است که تا زمان کنکور همه دروس یک الی دو بار مرور شوند. همه داوطلبان دروس را یک بار مطالعه می کنند اما موفقیت از زمانی شروع می شود که برای بار دوم و سوم دروس را شروع به مطالعه کنید و این تفاوت رتبه های برتر با دواطلبان دیگر است. پس برنامه ریزی تحصیلی صحیحی را برای خود در نظربگیرید و برای کسب نتیجه بهتر حتما از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید تا سرعت موفقیت در کنکور را چندین برابر کند.

جالب است بدانید اکثر کسانی که برای مشاوره کنکور به ما مراجعه می کنند جزء فارغ التحصیلان سال های قبل هستند چون نتیجه خوبی نگرفته اند دوباره برای برنامه ریزی درسی شان اقدام کرده اند. آنها می گویند اگر همان سال اول مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی برای کنکور داشتیم دیگر نیازی نبود تا یک سال دیگر را پشت کنکور بمانیم.

اهمال کاری در اجرای برنامه و نداشتن انضباط شخصی

دلیل بعدی عدم پیشرفت نداشتن انضباط شخصی و اهمال کاری در اجرای برنامه است. بسیاری از افراد برنامه ای که برای خود ریخته اند یا برنامه ای که گرفته اند را اجرا نمی کنند و این برنامه ها هیچ گونه پیشرفتی برایشان حاصل نخواهد کرد. برنامه ای که قرار است فقط روی کاغذ نوشته شود و اجرا نشود همان بهتر که اصلا ریخته نشود.

همانطور که ذکر شد برای موفقیت باید اعمال و رفتارتان را درست کنید. بعضی از افراد بازیگران کنکور هستند. کلاس های مختلفی ثبت نام میکنند، dvd های آموزشی تمام دروس را خریداری می کنند، معلمان خصوصی زیادی دارند و.. اما خودشان هیچ اقدامی نمی کنند. برنامه ریزی درسی برای کنکور لازم و ضروری است اما به تنهایی کاری را از پیش نخواهد برد آنچه که مهم است اجرای برنامه است. اهمال کاری هایی که در اجرای برنامه در بلندمدت انجام می شود نه تنها انگیزه برای درس خواندن را در شما کاهش می دهد بلکه دیگر نمی توانید به اهداف مورد نظرتان دست پیدا کنید.

به یاد داشته باشید موفقیت یک شبه بدست نمی آید. پیشرفت تراز هم از این قاعده مستثنی نیست. افزایش تراز در کنکور کم کم ایجاد خواهد شد. فکر نکنید اگر یک روز برنامه درسی تان را اجرا نکنید دیگر پزشکی قبول نخواهید شد! اگر یک ماه هر یک روز درمیان برنامه ریزی درسی را اجرا کنید ۱۵ روز را از دست خواهید داد که اگر ۶ ماه تا کنکور مانده باشد، ۳ ماه را از دست داده اید. داوطلبی که رتبه اش ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ می شود با داوطلبی که رتبه ۱۰۰۰ می شود شاید از نظر علمی تفاوتی با هم نداشته باشند اما فرق آنها در اجرای کامل برنامه، تعداد مرور بیشتر و حل کتاب های تستی بیشتری است که انجام داده اند.

در یکی از کارگاه هایم از یک رتبه برتر پرسیدم اگر دوباره به عقب برگردی و بخواهی کنکور بدهی چه کاری را انجام خواهی داد؟ او گفت اگر به عقب برگردم به جای اینکه ۹۰% برنامه درسی ام را اجرا کنم، ۱۰۰% آن را اجرا خواهم کرد تا بجای اینکه رتبه ام سه رقمی شود، رتبه دو رقمی کسب کنم.

چگونه تراز 7000 بیاوریم
روش های افزایش تراز

عدم کیفیت در مطالعه

این دلیل یکی از اساسی ترین دلیل پیشرفت نکردن بسیاری از داوطلبان و دانش آموزان است این که مطالعه بسیاری از افراد کمیت دارد اما کیفیت ندارد. یعنی آنها موقع مطالعه تمرکزشان پائین است، سرعت مطالعه خوبی ندارند، روش مطالعه شان غلط است، روش مطالعه خاص هر درس را هم بلد نیستند، علاقه به یادگیری ندارند و خیلی زود از درس خواندن خسته می شوند و همه این ها کنار هم باعث می شود که کیفیت مطالعه شان از سطح بسیار پائینی برخوردار باشد.

برای مثال شما یک ساعت مطالعه می کنید و دوست تان هم یک ساعت مطالعه می کند. ممکن است تمرکز شما به نحوی باشد که در این یک ساعت ۳۰ دقیقه مطالعه مفید کرده باشید ولی دوست تان ۵۰ دقیقه مطالعه مفید کند. در انتهای روز شما و دوست تان هر دو ۱۰ساعت مطالعه می کنید اما کیفیت مطالعه دوست شما ۲۰۰ دقیقه بیشتر از شما خواهد بود. اگر به همین شکل ساعات مطالعه مفید شما و دوست تان را تا روز کنکور حساب کنید خواهید دید چقدر از شما جلوتر خواهد افتاد. بسیاری از کسانی که شکایت می کنند نمی توانیم درصد دروس برای قبولی در رشته مورد نظرمان را افزایش دهیم به همین دلیل است. پس نداشتن تمرکز هنگام مطالعه از اولین دلایل بی کیفیت بودن مطالعه است.

یکی دیگر از دلایل عدم پیشرفت، سرعت مطالعه پائین است. فرض کنید با سرعت مطالعه فعلی تان تا روز کنکور می توانید زیست شناسی را دو بار بخوانید اما اگر سرعت مطالعه تان را دو برابر کنید تا روز کنکور می توانید زیست را چهار بار بخوانید.در این حالت به جای اینکه رتبه تان ۸۰۰۰ شود می توانید رتبه ۲۰۰۰ را کسب کنید. پس بنابراین برای افزایش کیفیت مطالعه سرعت مطالعه تان را بالا ببرید. برای افزایش سرعت مطالعه باید تندخوانی را هم یاد بگیرید.

همچنین با تقویت حافظه و اصلاح روش مطالعه کیفیت مطالعه تان به مراتب بیشتر خواهد شد. در فصل اول به طور کامل در رابطه با این موضوعات آموزش داده ایم که می توانید در سایت پتانسیل آنها را مشاهده یا مقالات مرتبط با این موضوعات را مطالعه کنید. برای یادگیری آموزش های تکمیلی تر نیز می توانید از محصولاتی که با این موضوعات در سایت مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل موجود است، استفاده کنید.

آزمون های آزمایشی

مهم ترین سوالی که در ارتباط با آزمون های آزمایشی می توان پرسید این است که هدف از آزمون های آزمایشی چیست؟ آزمون های آزمایشی قرار است چه چیزی را به داوطلبان یاد بدهد؟ بهترین آزمون های آزمایشی کدام اند؟

به نظر شما آیا مهم ترین هدف آزمون های آزمایشی این نیست که بگوید نقاط ضعف و نقاط قوت تان چیست؟ درست است. همین است. مهم ترین هدف آزمون های آزمایشی این است که متوجه شوید در چه قسمت هایی کم کاری کرده اید، کجاها را کمتر خوانده اید و کجاها را بی کیفیت خوانده اید. اما اکثر کسانی که در آزمون های آزمایشی در موسسات مختلف ثبت نام می کنند، هدف شان فقط رفتن به جلسه آزمون است تا ببینند تراز و درصدشان چقدر می شود و از آن فقط به عنوان معیاری برای تخمین رتبه کنکور استفاده می کنند اما به فرض که درصد و تراز های تان را دیدید اما بعد از آن چه؟! مهم ترین نکته در رابطه با آزمون های آزمایشی این است که حتما بعد از شرکت در آزمون زمانی را به تحلیل آن اختصاص دهید.

چگونه تراز 7000 بیاوریم
چگونه تراز خود را افزایش دهیم

اگر بعد از هر آزمون آن را تحلیل نمی کنید بدانید ۴ ساعت از عمرتان را بی جهت تلف کرده اید. احتمالا همان روز هایی که آزمون می دهید خسته هستید حس درس خواندن هم نخواهید داشت و وقتی نتایج هم آمد می بینید آن را خراب کرده اید و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

آزمون باید تحلیل شود. باید مشکل تان به صورت دقیق مشخص شود تا در آزمون بعدی از تکرار آن جلوگیری کنید. بسیاری از داوطلبان اشتباهاتی که در اولین جلسات آزمون های آزمایشی مرتکب می شوند تا آخرین آزمون ها تکرار می کنند و در کنکور هم همان اشتباهات را مرتکب می شوند و این یعنی ایجاد یک چرخه باطل. پس با تحلیل آزمون از تکرار اشتباهات پرهیز کنید و از مشاور تحصیلی تان بخواهید به شما کمک کند تا برنامه ریزی درسی تان را به گونه ای تنظیم کند که به سر فصل دروس آزمون ها برسید.

این را نیز بدانید که سوال های آزمون های آزمایشی گنجینه مهمی هستند که می توانید برای حل دوباره آنها زمان بگذارید. اگر آزمون هایتان را درست تحلیل کنید در نهایت تا دو الی سه آزمون بعدی خواهید دید چقدر حرفه ای تر شده اید و به درصدهای لازم برای تراز مورد نظرتان نزدیک تر می شوید.

 

عجول بودن و نداشتن صبر

جامعه و زمانه امروز ایجاب می کند که همه افراد به دنبال راهکارهای سریع هر چیزی باشند. همه دنبال سریع به نتیجه رسیدن، سریع موفق شدن، سریع لاغر شدن، سریع زبان انگلیسی یاد گرفتن و هر چیز دیگری هستند. در این میان خیلی از افراد نیز از این موضوع سوء استفاده می کنند و فقط منافع مالی خودشان را در نظر می گیرند. اما واقعیت این است که هر چیزی نیازمند زمان است.

کاشتن یک دانه در دل خاک نیازمند زمان است تا به قدر کافی رشد کند و از دل خاک بیرون بیاید. بسیاری از داوطلبان دانه را در دل خاک می کارند و مرتب به آن آب می دهند و آن دانه رشد می کند. حتی زمانی که در خاک است هم در حال رشد کردن است فقط چون در خاک است نمی توان آن را دید.

بسیاری از افراد چون رشد دانه شان را نمی توانند ببینند، همین که جوانه شان سر از خاک بیرون نیاورده گمان می کنند دانه هیچ رشدی نکرده و دیگر بیخیال مراقبت و رسیدگی به آن می شوند.

این مثال مشابه برنامه ریزی کنکور خیلی از داوطلبان است که  اگر صبور باشند و مداوم تلاش کنند و روندشان را اصلاح کنند نتیجه خود را خواهند دید. شاید نتوانید پیشرفت خود را احساس کنید اما اگر بیشتر صبوری کنید خواهید دید که ترازتان افزایش خواهد یافت و به تراز مورد نظرتان نزدیک می شوید.

انتظار نداشته باشید در عرض یک الی دو هفته سریع پیشرفت کنید و شاهد افزایش تراز در کنور آزمایشی تان باشید، بلکه با گذشت حداقل دو الی سه ماه است که می توانید بخشی از پیشرفت خود را ببینید.

متاسفانه خیلی داوطلبانی که در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند، وقتی از آزمون ها نتیجه خوبی نمی گیرند این مسئله را انکار کرده و دیگر به آزمون ها ادامه نمی دهند. یا خود را به مریضی می زنند و در خانه می مانند و یا در جلسات آزمون تقلب می کنند! در واقع با انجام چنین کارهایی صورت مسئله را پاک می کنند که به حل مسئله هیچ کمکی نخواهد کرد. بهتر است با خود واقعی تان روبه رو شوید و بدانید: ” آئینه چون نقش تو بنمود  راست، خود شکن آئینه شکستن خطاست” پس عجله را به طور کامل کنار بگذارید و در مسیر پیشرفت خود صبور باشید تا موفقیت در کنکور را نصیب خود

“ان الله مع الصابرین”

چگونه تراز 7000 بیاوریم
روش های افزایش تراز

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

1 دیدگاه برای “روش های افزایش تراز برای کنکور | چگونه تراز ۷۰۰۰ بیاوریم”

  1. سلام.. عالی بود.فقط چندسوال داشتم.
    اول اینکه چه جوری باید هدفمونو خرد کنیم؟
    دوم اینکه اگر به بودجه بندی یک ازمون نرسیدیم باید چیکار کنیم؟اگربرای ازمون بعدی مبحث نخوانده شده نبود باید ولش کنیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*