بهترین روش برای درس خواندن | بهترین روش درس خواندن برای کنکور

بهترین روش درس خواندن برای کنکور
0

موضوع: بهترین روش برای درس خواندن-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت هشتم سریال #تاکنکور - روش مطالعه رتبه های برتر
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۷ دقیقه و ۵ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

بسیاری از داوطلبان کنکوری می پرسند که روش صحیح مطالعه چیست؟ چگونه باید درس ها را بخوانیم ؟ رتبه های برتر در سال های قبل چگونه درس می خواندند؟ چقدر تست می زدند؟ چقدر مطالعه می کردند؟ چه کتاب های کمک آموزشی استفاده می کردند؟ چه کلاس های آموزشی شرکت می کردند؟
در این قسمت بررسی می کنیم که چگونه می توانیم به رتبه های برتر دست پیدا کنیم و به موفقیت برسیم. موضوع اصلی این قسمت روش صحیح مطالعه و بهترین روش برای درس خواندن است.

روش مطالعه رتبه های برتر به سه بخش تقسیم می شود:
۱) مراحلی که قبل از مطالعه انجام می دهند
۲) مراحلی که در حین مطالعه انجام می دهند
۳) مراحلی که بعد از مطالعه  انجام می دهند

مراحل قبل از مطالعه:

۱- آمادگی ذهنی

۲- پیش خوانی و سوال گذاری

آمادگی ذهنی

اولین قدم برای مطالعه مفهومی از دبیری شروع می شود که آموزش می دهد. برای فهمیدن هر مبحثی نیاز به یک دبیر خاص یا یک دبیر برند و معروف نیست، زیرا ۷۰ الی ۸۰ درصد دبیرها می توانند یک مبحث را خوب آموزش دهند و به شما منتقل کنند. به شرطی که شما هم آماده یادگیری باشید!

زمانی که شما با ذهنیت منفی نسبت به دبیر در کلاس درس حاضر می شوید، ذهن تان هم نمی تواند آماده یادگیری هیچ مبحثی باشد. شنونده ی فعال بودن در کلاس درس اولین قدم برای یادگیری است. شما می توانید از دبیری که ۵ سال، ۱۰ سال، ۲۰ سال سابقه تدریس دارد، نکات بسیار زیادی یاد بگیرید. اما وقتی با ذهنیت منفی در کلاس حاضر شوید به درس آن دبیر توجه نخواهید کرد. این ذهنیت منفی کار را برای شما را سخت تر می کند. شما در سال کنکور باید سختی های بیشتری را تحمل کنید و یادگیری، مطالعه و برنامه ریزی درسی تان را حرفه ای تر انجام دهید. این یک واقعیت است که زمانی را که سر کلاس هستید خوب به دبیر گوش دهید، سوال بپرسید، نکات تستی را بپرسید، اگر درس را متوجه نشدید دوباره از آنها بخواهید برایتان توضیح دهند و.. در اصل به خودتان کمک کرده اید.

بهترین روش مطالعه
بهترین روش برای درس خواندن

تمام رتبه های برتر کنکور در مدارس تیزهوشان و در آموزشگاه های معروف و خاص تهران درس نخوانده اند در کلاس رتبه های برتر کنکور افرادی هم بوده اند که رتبه خوبی کسب نکرده و از دبیرشان ناراضی بوده اند اما رتبه های برتر از همان دبیر مربوط به هر درس به خوبی آموزش می بینند و با تمام دقت به گفته های آنها گوش می دهند. مابقی افراد که دنبال اهمال کاری و بهانه تراشی برای یادگیری هستند، همان هایی اند که در آینده ای نه چندان دور وقتی رتبه شان را در سایت سازمان سنجش می بینند می گویند:” اینجا که جای درس خواندن نیست” پس بدانید شنونده ی فعال بودن در کلاس درس جزء لاینفک موفقیت درکنکور است.

پیش خوانی و سوال گذاری

بعد از آمادگی ذهنی، مرحله پیش خوانی دروس و سوال گذاری است. وقتی ذهن شما قبل از مطالعه، موضوعی را پیش خوانی کند، سوالاتی بوجود می آید و ذهن برای یادگیری کنجکاوتر می شود و زمانی که به کلاس درس می روید و ادامه مطلب را از دبیرتان می شنوید، ذهن تان آرام می شود و آن مطلب را کامل آموزش می بیند و جواب سوالات اش را پیدا می کند. پس برای جا افتادن مطلب به شکل عمیق تر درذهن از تکنیک پیش خوانی و تکنیک سوال گذاری استفاده کنید. به این صورت که قبل از شروع کلاس در زنگ تفریح یا در زمان های آزاد، کتاب درسی تان را ورق بزنید، تیترها را نگاه کنید، عناوین را به خاطر بسپارید، قسمت های بیشتر بدانید را مطالعه کنید و تست های مباحث را تحلیل کنید. بعد از آن وقتی دبیر شروع به تدریس می کند ذهن شما کاملا آماده است.

نکته مهم در رابطه با پیش خوانی و سوال گذاری این است که در این روش افرادی دچار توهم یادگیری و غرور کاذب می شوند و فقط منتظر هستند تا با این روش دبیر را به چالش بکشانند. این افراد باید پیش خوانی را به نیت آماده سازی ذهن برای یادگیری بهتر و مفهومی تر انجام دهند نه برای به چالش کشیدن دبیران!

بهترین روش مطالعه
بهترین روش درس خواندن برای کنکور

مراحل حین مطالعه:

۳- مطالعه جزوه
۴- مطالعه کتاب درسی
۵- حل تست و تمرین
۶- یادداشت برداری در حین مطالعه

مطالعه جزوه

وقتی که می خواهید مطلبی را خوب یاد بگیرید، بدون شک در قدم اول باید یک جزوه ساده را بخوانید. یک جزوه ای که مفهوم موضوع را ساده تر توضیح دهد و مطالعه شما را آسان تر کند. این باعث می شود که ذهن تان راحت تر مباحث را یاد گرفته و تحلیل کند.

یک جزوه خوب می تواند جزوه ی دبیرتان باشد، جزوه ی کتاب کمک آموزشی باشد، یادداشت هایی  که خودتان سر کلاس نوشته اید باشد و.. هر چیزی می تواند باشد. پس همزمان که  مطالب را مطالعه و تحلیل می کنید، برای خودتان خلاصه نویسی و جزوه برداری کنید.

توجه کنید که بسیاری از افراد در این دام میافتند که جزوه همه ی درس است. برای مثال معلم چند تمرین در جزوه حل کرده است و این افراد فقط همان ها را به همراه جواب آنها مطالعه می کنند! خواندن جزوه به این روش برای هیچ درسی کافی نیست. در واقع جزوه به تنهایی  ۲۰ الی ۳۰ درصد مطالعه شما را تشکیل می دهد. بنابراین مطالعه جزوه درسی لازم است اما نباید به این شکل باشد که شما فقط به خواندن جزوه درسی اکتفا کنید بلکه باید مراحل دیگر مطالعه را نیز در نظر بگیرید.

مطالعه کتاب درسی

بعد از مطالعه جزوه درسی، نوبت مطالعه ی کتاب درسی است. بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان کنکور از مطالعه کتاب درسی فراری اند! طراحان سوالات کنکور هیچ وقت از جزوه درسی یا جزوه های دبیران مدارس یا آموزشگاه ها، برای طراحی تست های کنکور استفاده نمی کنند. طراحان سوالات کنکور تنها و تنها از اصل کتاب درسی برای طراحی سوالات استفاده می کنند. در واقع منبع اصلی سوالات کنکور از اصل کتاب درسی است نه جزوه های آموزشی. اگر سوالات کنکورهای برگزار شده را بررسی کنید در درس هایی مثل ریاضی،فیزیک، شیمی، متوجه خواهید شد که ۲۰ الی ۲۵ سوالات کنکور عینا مانند کتاب درسی، بدون تغییر عدد یا با تغییر عدد مطرح شده اند!

رتبه های برتر کنکور می گویند:” ما همیشه حداقل یک بار کتاب درسی را برای هر درس کامل می خواندیم” اما متاسفانه بسیاری از داوطلبان این منبع اصلی را مطالعه نمی کنند. بنابراین حتما مطالعه کتاب درسی را در برنامه هایتان قرار دهید.

دروسی مثل زیست شناسی، دین و زندگی، روانشناسی، تاریخ و جغرافیا و بخش اعظمی از دروس رشته انسانی منبع اصلی مطالعه برای کنکور هستند. پس این دروس باید به شکل عمیق تری مطالعه شوند. برای درس های دیگری مثل ریاضی و فیزیک اگر موفق به مطالعه کل کتاب درسی نشدید حداقل تمرین های این نوع دروس را حتما یکبار بررسی و حل کنید. ظاهر تمرینات کتاب ساده است اما زمانی که به صورت عملی بخواهید آنها را حل کنید احتمالا به پیچیدگی تمرینات بیشتر پی می برید و دیگر ساده از کنار تمرینات کتاب درسی رد نمی شوید.

بهترین روش مطالعه
روش مطالعه رتبه های برتر کنکور

حل تست و تمرین

بعد از مطالعه کتاب درسی نوبت به حل تست های آموزشی است. هیچ رتبه برتری در کنکور نتوانسته بدون حل کردن تست های آموزشی به رتبه برتر کنکور دست پیدا کند. احتمال موفقیت در کنکور بدون حل تست های آموزشی بسیار پائین است. سرعت عمل در جلسه کنکور و حل سوالات کنکور، نیازمند این است که قبل از کنکور آنقدر مدل های مختلف سوالات و تست های متنوعی را حل کرده باشید که در جلسه کنکور براحتی و باسرعت سوالات کنکور را جواب دهید.

رتبه های برتر کنکور به طور منظم ۷۰۰ الی ۸۰۰  تست آموزشی را در هر هفته حل می کنند. شما هم باید تست های آموزشی زیادی حل کنید. حل تست برای درس هایی مثل ریاضی و فیزیک، اولویت بیشتری نسبت به مطالعه جزوه این دروس دارد. یعنی حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد زمان شما برای حل تست های درس هایی مثل ریاضی و فیزیک که درس های تمرینی هستند باید سپری شود. اما برای درس های خواندنی اولویت با مطالعه کتاب درسی و سپس جزوه و بعد از آن حل تست های آموزشی است.

پس حتما برای هر مبحث درسی تست آموزشی را در برنامه مطالعه خود قرار دهید. رتبه های برتر کنکور تست های هر کتاب کمک آموزشی را دست کم ۶ بار حل کرده اند. بعضی از داوطلبان گمان می کند تست های کنکور یکبار مصرف هستند و تنها یکبار باید حل شوند و دیگر نیازی به مرور آنها ندارند. این کاملا اشتباه است. تست ها را باید چندین بار حل کنید تا خوب بر آنها مسلط شوید.

روش های مطالعه
روش مطالعه صحیح برای کنکور

یادداشت برداری و خلاصه نویسی

مرحله بعدی یادداشت بردای و خلاصه نویسی است. در تمام مراحل روش های صحیح مطالعه، می توانید یادداشت بردای کنید. می توانید در کلاس درس همزمان که یک شنونده فعال هستید نت برداری کنید. همچنین  پیش خوانی دروس، سوال گذاری دروس، نکاتی که در حین مطالعه کتاب جزوه و حل تست ها نیز به ذهنتان می رسد را می توانید در خلاصه نویسی هایتان وارد کنید. در انتها نیز می توانید یادداشت هایتان را به شکل دسته بندی شده به روش درخت داش در بیارید. از این یادداشت ها و خلاصه نویسی ها می توانید به عنوان منبع بسیار مهمی برای مرور در خرداد ماه استفاده کنید. مرور دروس در خرداد ماه یکی از عوامل مهم موفقیت در کنکور  می باشد. تعداد مرور در ماه های آخر رابطه مستقیمی با رتبه شما در آزمون سراسری دارد.

  مراحل بعد از مطالعه:

۷- مرور منظم

۸- محک زدن خودتان

مرور منظم

زمانی که درسی را مطالعه کردید ممکن است همان موقع آن را کامل یاد بگیرید اما بعد از ۱الی ۲  ماه آن را فراموش خواهید کرد. بعضی از افراد که در آزمون های آزمایشی ترازهای بالایی کسب می کنند، اما در کنکور موفق نمی شوند به این دلیل است که آنها فقط برای همان آزمون آزمایشی مطالب درسی را مطالعه می کنند و بعد از اتمام آزمون دیگر سراغ آن مطالب نمی روند. این اشتباه است. مبحثی را که برای مطالعه آن زمان گذاشته اید و آن را یاد گرفته اید را باید با مرور های منظم به طور کامل به خاطر بسپارید. زیرا بخش قابل توجهی از سرعت عمل در کنکور بستگی به تعداد مرور دارد.

محک زدن خودتان

بعد از مطالعه مباحث، حل تست و یادداشت برداری، از خودتان آزمون بگیرید. بعد از هر آزمون اگر درصدتان پایین بود بررسی کنید که مشکل چیست. مهارت آزمون دادن، تحلیل آزمون های قبلی، روش مطالعه صحیح، مطالعه کتاب های کمک آموزشی مناسب می تواند دلایل موثر برای کسب  یک نتیجه خوب در آزمون باشد. تمامی این موارد را  می توانید با مشاور تحصیلی خود در میان بگذارید.

یکی از اشکالات افرادی که در کنکور موفق نمی شوند، این است که بازخورد روش مطالعه خود را نمی بینند. باید بررسی کنید که چگونه درس ها را مطالعه می کنید. برای مثال اگر یک فصل زیست شناسی را مطالعه کردید، ببینید آیا می توانید آن را به شخص دیگری که زیست شناسی بلد نیست، به شکلی ساده آموزش دهید؟ اگر بتوانید آموزش دهید می توان گفت شما مفهوم آن مطلب را کاملا متوجه شده اید اما اگر نتوانید آموزش دهید به این معنی است که در یادگیری تان مشکلاتی وجود دارد. بنابراین حتما مرور های منظم داشته باشید و با آزمون گرفتن از خودتان یا شرکت در آزمون های آزمایشی خودتان را محک بزنید.
بزرگی می گوید: شخصی که در زندگی اش به هدف بزرگی رسیده، دو اصل داشته، اول اینکه او چیزی را می دانسته که شما نمی دانید و دوم اینکه او تلاشی را کرده که شما نکردید. اگر این دو تا اصل را در کنار هم بپذیریم بدون شک شرط های لازم برای موفقیت مان را پذیرفته ایم.

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

1 دیدگاه برای “بهترین روش برای درس خواندن | بهترین روش درس خواندن برای کنکور”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*