آموزش تند خوانی رایگان ۲ | روش های تندخوانی برای کنکور

افزایش سرعت مطالعه
0

موضوع: تندخوانی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت هفتم سریال #تاکنکور - تندخوانی ۲
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۹ دقیقه و ۱۶ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

در بخش اول آموزش تندخوانی سه تصور غلط را بررسی کردیم، همچنین فواید تندخوانی و معایب کندخوانی را شمردیم و در نهایت فرمول محاسبه سرعت مطالعه را معرفی کردیم. قبل از خواندن قسمت دوم آموزش تندخوانی، حتما سرعت مطالعه خود را حساب کنید. زیرا اگر ندانید که چه سرعتی در مطالعه خود داشته اید و بعد از انجام روش های تندخوانی، الان به چه سرعتی رسیده اید، میزان پیشرفت خود را متوجه نخواهید شد.

آموزش رایگان تندخوانی
افزایش سرعت مطالعه

دلایل کندخوانی

۱- کلمه خوانی

کلمه خوانی چگونه است؟ از ابتدای دبستان به دانش آموزان آموزش می دهند که کلمه کلمه بخوانند. برای مثال بابا،آب،داد، سارا،انار،دارد، و.. باگذشت زمان به جای خواندن تک تک کلمات نهایت دو یا سه کلمه را می خوانیم. بسیاری یادشان رفته است که کلمات در جملات معنی پیدا می کنند. برای مثال کلمه شیر چندین معنی دارد. شیر جنگل،شیر آب، شیر آشامیدنی! تا زمانی که لغت شیر در جمله به کار نرود نمی توانیم بفمیم که منظور از شیر کدام معنی آن است.

بنابراین کلمات به تنهایی معنی مشخصی ندارند، بلکه باید به نسبت کلمات دیگر و در جملات به معنی آن پی برده شود. بسیاری از افراد به کلمات توجه بیشتری دارند تا جملات و این خود موجب کندخوانی می شود. یادمان باشد که اگر می خواهیم روش های تند خوانی برای کنکور را یاد بگیریم اولین قدم پرهیز از کلمه خوانی است …

۲- بلند خوانی

متاسفانه بسیاری از مشاوران تحصیلی به اشتباه به داوطلبان می گویند،اگر می خواهید مبحثی را خوب بفهمید آن را بلند بلند بخوانید. زیرا وقتی بلند بلند تکرار کنید یکبار می گویید و یکبار دیگر هم می شنوید و همین باعث بهتر فهمیدن شما می شود. این روش کاملا اشتباه است زیرا اثبات شده است که بلندخوانی یکی از موانع مهم تندخوانی است.

۳- لب خوانی

بعضی از افراد بلند بلند نمی خوانند اما زمانی که کتابی را مطالعه می کنند لب هایشان دائما تکان می خورد که این روش هم اشتباه است.

۴- درون خوانی

مانع جدی دیگر تندخوانی درون خوانی است به این شیوه که یکبار می خوانند و یکبار دیگر در دلشان آن را تکرار می کنند.

۵- برگشت غیر ارادی چشم به عقب

اکثر افراد هنگام مطالعه ناخودآگاه چشم هایشان به عقب بر می گردد و مطالب قبلی را نگاه می کنند یا به یکباره چشم هایشان آن خط را گم می کنند. سرگردانی چشم بین خطوط هم دلیل دیگر کندخوانی است.

 ۶- عدم علاقه به موضوع

آخرین دلیل کندخوانی علاقه نداشتن به موضوع مطالعه است.بسیاری از افراد هنگام مطالعه با اکراه و بی میلی بر سر آن درس می نشینند و مطالعه می کنند. با خودشان می گویند اصلا چرا باید این درس ها را بخوانیم، اصلا این ها به چه درد ما می خورد، انتگرال به چه کاری می آید، عربی به چه دردی می خورد و .. با گفتن این جملات علاوه بر اینکه به آن موضوع بی علاقه هستند بلکه خودشان را روز به روز بی علاقه تر هم می کنند و همین باعث می شود که از سرعت مطالعه آنها کم شود.

اکنون که ۶ دلایل کندخوانی را برشمردیم به ۵ تکنیک مهم و کاربردی تندخوانی که باعث افزایش ۵۰ الی ۱۰۰ درصد سرعت مطالعه تان می شود را، آموزش می دهیم.

تکنیک های تندخوانی و روش های تندخوانی برای کنکور

۱- به جای کلمه خوانی جمله خوانی کنید.

لطفا از این به بعد بجای اینکه کلمه خوانی کنید و کلمه کلمه درس بخوانید، جمله خوانی کنید. همانطور که ذکر شد  کلمات در جملات معنی پیدا می کنند. این کار نیاز به تمرین خاصی ندارد بلکه یک تصمیم ذهنی است. از این به بعد روی کلمات مکث نکنید و جمله ها را بخوانید.

برای اطلاع از کلمه خوان بودن یا جمله خوان بودن خودتان ببینید که اگر هنگام مطالعه یک خودکار در دست داشته باشید و زیر کلمات را خط بکشید نشان دهنده کلمه خوان بودن شماست و اگر زیر کل جملات خط بکشید نشان دهنده جمله خوان بودن شماست. پس بنابراین از این به بعد برای بالاتر رفتن سرعت مطالعه تان از کلمه خوانی دست بکشید.

در ابتدای انجام این روش ممکن است سرعت مطالعه تان افت کند اما بعد از یک هفته سرعت مطالعه تان افزایش خواهد یافت. بنابراین منتظر این نباشید که بلافاصله بعد از انجام تکنیک های تندخوانی سرعت مطالعه تان بالاتر برود بلکه با صبوری و مداومت در انجام آن کم کم آن را افزایش دهید.

تندخوانی چیست
روش های تندخوانی و تقویت حافظه

۲- استفاده از خط بر

تکنیک خط بر دومین روش تندخوانی است. اگر یادتان باشد در دوران دبستان زمان مطالعه کتاب های درسی با استفاده از چیزی شبیه به خودکار و یا با استفاده از انگشتان مان خطوط کتاب را دنبال می کردیم تا چشم هایمان آن را گم نکند. وقتی که انگشت یا یک قلم چشم تان را هدایت کند سرعت مطالعه تان بالاتر خواهد رفت. همچنین با انجام آن دیگر برگشت غیر ارادی چشم به خطوط دیگر را نخواهید داشت. شاید انجام این برای دیگران عجیب باشد اما بدانید همین حرکت به ظاهر ساده کمک شایانی در حفظ تمرکزتان هنگام مطالعه می کند.

آموزش تندخوانی
روش های تندخوانی برای کنکور

۳- به جای لب خوانی،بلندخوانی و درون خوانی،چشم خوانی کنید.

این را بدانید که سرعت چشم ها خیلی بیشتر از سرعت زبان گفتار است. گفتار  انسان تقریبا بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه است اما چشم ها می توانند تا هزار کلمه حتی بیشتر را مطالعه کنند زمانی که شما صحبت می کنید، لب خوانی می کنید، درون خوانی و بلند خوانی می کنید، سرعت مطالعه تان بسیار پائین می آید. اگر از این به بعد سعی کنید با چشم هایتان بخوانید سرعت مطالعه تان به طرز چشم گیری افزایش خواهد یافت.

آموزش تندخوانی رایگان
تکنیک های تندخوانی

۴- قانون پارکینسون

چهارمین تکنیک تندخوانی، قانون پارکینسون است. اساسا بسیاری از افراد وقتی تحت فشار قرار گیرند راندمان و کارایی شان بالاتر خواهد رفت. قانون پارکینسون به این شرح است که” مدت زمان انجام یک کار در یک بازه ی زمانی که برای آن مشخص شده است می تواند  منقبض یا منبسط شود” یعنی اگر به شما بگویند ۶ روز دیگر امتحان زیست شناسی خواهید داشت شما در روز پنجم به مطالعه این درس مشغول خواهید شد اما اگر به جای ۶ روز بگویند ۶ ساعت دیگر امتحان خواهید داشت، در مدت این ۶ ساعت تمام مباحث این درس را مطالعه خواهید کرد.

اگر این موضوع را در یک نمودار که محور عمودی آن تلاش شما و محور افقی آن زمان شما باشد را وارد کنیم، اگر زمان خیلی کم باشد تلاش هم کم است، اگر زمان خیلی زیاد باشد باز هم تلاش شما کمتر خواهد شد و با خود می گویید وقت برای مطالعه هست اما اگر زمان در یک حد معقول باشد و در شما ایجاد ترس و انگیزه کند، باعث میشود تلاش تان بالاتر برود و آن کار را در همان بازه  زمانی مشخص انجام دهید.

پس اگر زمان تان را برای مطالعه کم کنید و مطالعه حجمی زمانی تعیین کنید، مطالعه ای مفید در زمان کافی را خواهید داشت که از اتلاف وقت شما جلوگیری خواهدکرد. برای مثال اگر قبلا ۴ صفحه از یک درس را در ۳۰ دقیقه مطالعه می کردید الان در همان ۳۰ دقیقه ۶ صفحه را برای مطالعه در نظر بگیرید.

در این حالت سرعت مطالعه تان بالاتر خواهد رفت و ذهن تان نیز کمک می کند تا در همان ۳۰ دقیقه ۶ صفحه مورد نظر را مطالعه کنید. در واقع برای ساعات مطالعاتی خود یک هدفی تعیین کنید تا کمی شما را تکان دهد و موجب سرعت عمل و جدی تر کردن تلاش تان در مطالعه شود.

تکنیک های تندخوانی
آموزش تندخوانی رایگان

۵- علاقه مند شدن به موضوع مطالعه

اگر یادتان باشد یکی از دلایل کندخوانی عدم علاقه به موضوع بود. فرض کنید ده عنوان درس برای مطالعه در برنامه درسی خود دارید. ممکن است از این ده عنوان تنها ۷ عنوان آن را دوست داشته باشید و علاقه مند به یادگیری آن باشید. دلیل دوست داشتن این ۷ عنوان هر چیزی می تواند باشد. برای مثال ممکن است شما معلم خوبی داشته اید که شما را به آن درس علاقه مند کرده باشد، یا قبلا زمان کافی برای مطالعه آن گذاشته اید و خوب به آن درس مسلط شده باشید و همین باعث علاقه شما به آن عنوان درسی شده باشد و..

یادتان باشد به هر دلیلی که به مابقی عناوین درسی تان علاقه ندارید این نکته را در نظر بگیرید که لحظه لحظه مطالعه و تمرین هر مبحث درسی همیشه لذت بخش نخواهد بود. برای مثال ورزشکاری که در باشگاه بدنسازی در حال تمرین کردن و وزنه برداشتن است و انرژی زیادی را صرف تمرین هایش می کند، از لحظه لحظه این تمرین ها لذت نخواهد برد. این ورزشکار به خاطر هدفی که برای خود تعیین کرده است حاضر است سختی های تمرین، کمبود انرژی، خسته شدن و.. را تحمل کند.

شما داوطلبان نیز برای خود هدفی تعیین کرده اید که قرار است به آن برسید. هدف شما ممکن است پزشک، دندانپزشک، روانشناس، وکیل، گرافیست، موسیقی دان، جامعه شناس و.. هر چیزی باشد که برای رسیدن به آن هدف باید بها و تاوانی را بدهید تا شما را زودتر به هدف تان برساند. شاید بخشی از عناوین درسی برایتان جذاب نباشد و به آنها علاقه مند نباشید اما هر طور که باشند مطالعه آنها جز برنامه درسی شما و لازمه رسیدن شما به هدف تان هستند.

در مرحله اول این ذهنیت را در خودتان درست کنید که اول و آخر باید تمام دروس رشته خود را مطالعه کنید تا به هدف دلخواهتان برسید. در مرحله بعد توجه داشته باشید که غر زدن و  بهانه تراشی و دلیل آوردن های بی مورد هنگام مطالعه را کنار بگذارید و به جای آن دنبال راهی باشید تا بتوانید آن دروس را بهتر متوجه شوید و به آنها علاقه مند شوید. با خود بگویید” این دروس وسیله رسیدن به هدفم است پس آن ها را دوست می دارم و با دقت و علاقه مطالعه خواهم کرد.”

این تغییر دیدگاه کمک خواهد کرد تا سختی های مسیر برایتان لذت بخش تر و ساده تر شود. پس انتخاب با شماست  که از آن درس لذت ببرید یا آن را مانعی برای رسیدن به هدف های بزرگ تان قرار دهید!

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*