تحصیل مجدد در رشته پزشکی و دندانپزشکی | کنکور مجدد پزشکی بعد از لیسانس

چگونه رشته پزشکی قبول شویم
0

موضوع: ویژه پشت کنکوری ها-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت دهم سریال #تاکنکور - من لیسانس (یا فوق لیسانس) دارم، آیا دوباره برای پزشکی (یا دندانپزشکی) بخوانم؟
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۲۳ دقیقه و ۴۱ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

خیلی از افراد این روزها سر دو راهی مانده اند و نمی دانند باید چکار کنند و چه تصمیمی برای آینده خود بگیرند. دیگران هم به این افراد راهنمایی های درستی نمی کنند یا اگر هم راهنمایی کنند با نیت سوء است و دلسوزانه نیست. بیش از نیمی از افرادی که با مرکز مشاوره ما تماس می گیرند لیسانس یا فوق لیسانس دارند و دوباره می خواهند کنکور بدهند و در رشته پزشکی تحصیل کنند. آنها می پرسند: به نظر شما  دادن کنکور مجدد بعد از لیسانس کار درستی است؟ آیا تحصیل مجدد در رشته پزشکی خوب است؟ تحصیل مجدد در رشته دندان پزشکی چطور؟ اگر بخواهم دوباره کنکور بدهم برنامه ریزی برای درس خواندن را چگونه انجام دهم؟ درصد دروس برای قبولی در رشته پزشکی چگونه است؟ چگونه زیست را صد بزنم؟ بهترین منابع کنکور تجربی چیست؟ انتخاب رشته تجربی به چه شکل باشد تا مطمئن باشم قبول می شوم؟ آیا دانشگاهی هست که پذیرش رشته پزشکی بدون کنکور را داشته باشد؟ تخمین رتبه پزشکی چقدر است؟ و..

این موضوع یکی از چالش برانگیزترین موضوعات برای افرادی است که می خواهند دوباره کنکور دهند آن هم برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی. قبل از شروع برنامه ریزی کنکور برای این افراد، سوالاتی از آنها می پرسیم که شرایط آنها را بهتر درک کنیم و فرصت ها و تهدیدات این اقدام را توضیح می دهیم تا تصمیم عاقلانه تری در این خصوص بگیرند.

برعکس بسیاری از مشاوران و معلم ها که برای تحصیل مجدد در رشته پزشکی از آنها سوال می شود و اکثرا بخاطر سوء استفاده مالی می گویند بله حتما انجام دهید، توصیه نمی کنیم که حتما اینکار را انجام دهید یا اصلا انجام ندهید. زیرا انجام این کار برای هر فردی با هر شرایطی نتیجه مطلوب را نخواهد داشت. ممکن است شخصی اقدام به این کار کند اما اواسط مسیر از درس خواندن خسته شود و به اصطلاح عامیانه ببرد. در این بخش اطلاعات کافی و مورد نیازی که به شما کمک می کند تصمیم عاقلانه تر و قاطعانه تری در این خصوص بگیرید را شرح خواهیم داد. دلایل افرادی که حاضر به انجام این کار هستند را بر می شماریم و بعد از آن به موانع این مسیر و فرصت های آن خواهیم پرداخت. با مطالعه این بخش دیدتان بازتر خواهد شد و تصمیم درست تری خواهید گرفت.

دلایل علاقه به تحصیل مجدد در رشته پزشکی

کسب درآمد و پول

اولین دلیل عمده ای که خیلی از افراد تمایل به تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی دارند و حاضر هستند به خاطر آن سختی های بسیاری را تحمل کنند، کسب درآمد و  پول است. بسیاری از آنها می گویند: می خواهم پزشکی بخوانم که درآمدم بالاتر برود، چه درآمدی بهتر از این که پزشک در اتاق عمل هفت میلیون بگیرد، یک جراحی بینی برای سه ساعت ده میلیون سود دارد، چه کاری انجام دهیم که در عرض سه ساعت این مقدار پول را کسب کنیم و…

درآمد بالای جامعه پزشکان موضوعی واضح و روشن است اما باید بدانید پزشکانی که این درآمدها را کسب می کنند در ازای آن زحمات زیادی کشیده اند و زمان های طولانی را مشغول به تحصیل بوده اند. برای کسی که بخواهد پزشکی بخواند اول باید ۷ سال برای دوره عمومی وقت بگذارد و بعد ۳ الی ۴ سال برای دوره تخصصی اش باید در نظر بگیرد که در مجموع بین ۱۰ الی ۱۱ سال طول می کشد.

یعنی تقریبا ۱۰ الی ۱۱ سال زمان نیاز است تا در این رشته جا بیافتید و بتوانید درآمد بالایی کسب کنید. این را بدانید که با ۱۰ سال زمان گذاشتن در رشته دیگری هم می توانید در آن رشته متخصص شوید و به همین درآمد برسید. می توانید در رشته دیگری تحصیل کنید که به آن علاقه مند هستید. کسی را میشناسم که رشته دانشگاهی اش مهندسی مکانیک است و با ۲۳ سال سن ماهی ۱۰ میلیون تومان، از راه طراحی موتور خانه ها و  طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان ها و برج ها، کسب درآمد می کند. پس کسب درآمد بالا حتما با تحصیل در رشته پزشکی میسر نمی شود. پزشکانی هم هستند که حتی اجاره مطب شان را نمی توانند بدهند. هر رشته ای اگر در آن متخصص شوید به شرطیکه به آن علاقه مند باشید، می تواند برایتان درآمد کافی را در آینده مهیا کند.

درست است که پول یک انگیزه خوب است اما تحصیل نباید فقط بخاطر پول باشد زیرا باید زمانی را که صرف این کار می کنید در نظر بگیرید و در هر رشته ای که تحصیل کنید شاید کمی دیرتر به پول برسید اما مطمئنا خواهید رسید.

تحصیل مجدد در رشته پزشکی
کنکور مجدد بعد از لیسانس

پرستیز شغلی

بسیاری می گویند: من پزشک یا دندان پزشک بشوم پرستیژ خیلی بالاتری خواهم داشت. در روانشناسی تکاملی هم این موضوع مطرح است که پزشک ها و دندان پزشک ها را افراد بالاتری در جامعه می بینند اما این موضوع نباید جوری تلقی شود که تنها پزشکان جایگاه اجتماعی بالاتری دارند!  اگر در سوپرمارکت محله تان یک فروشنده ای خوشنام، منصف، خوش برخورد، که همه او را می شناسند موفق باشد، این فرد هم از جایگاه اجتماعی بالایی برخوردار است و پرستیژ شغلی دارد.

آیا می شود تنها به ۱% جامعه احترام گذاشت و به ۹۹% دیگر بی اعتنا بود؟ آیا یک وکیل، روانشناس، معلم، سخنران، فروشنده، مدیر، استاد دانشگاه و نانوا جایگاه اجتماعی ندارند؟ تنها رشته پزشکی نیست که از پرستیژ بالایی برخوردار است بلکه در هر رشته ای اگر در آن سرشناس شوید و کارتان را درست انجام دهید می توانید این پرستیژ را بدست آورید.

تائید طلبی و رضایت دیگران

انگیزه یک عده از افراد برای قبولی در رشته پزشکی یا دندان پزشکی خوشحال کردن دل پدر و مادرهایشان است. لطفا بخاطر دل مادر و پدرتان این کار را انجام ندهید. زمانی که می خواستم کنکور بدهم پدربزرگم خیلی  به تحصیل در رشته پزشکی تاکید می کردند و اصرار داشتند من رشته پزشکی را انتخاب کنم، اما من اصلا به پزشکی علاقه مند نبودم و از خون بدم می آمد. در نهایت تصمیم گرفتم در رشته روانشناسی که علاقه زیادی به آن دارم، تحصیل کنم.

ممکن است خیلی ها غر بزنند که حتما رشته پزشکی را بخوانید اما من و شما قرار نیست عمرمان را به خاطر چیزی که دیگران دوست دارند یا آرزویی که دیگران برایمان در نظر گرفته اند، تلف کنیم. حرف دیگران برایتان اهمیتی نداشته باشد و به خاطر حس تائید طلبی هرگز سراغ این رشته نروید.

علاقه

سه دلیلی که تا این مرحله بررسی شد دلایلی بودند که برای هر کدام می توان پیشنهاداتی مطرح کرد اما آخرین دلیل در رابطه با علاقه ذاتی است. اگر علاقه ذاتی نباشد هیچ موفقیتی نمی توان کسب کرد. باید واقعا به رشته پزشکی از صمیم قلب علاقه داشته باشید. علاقه ای که از سمت خودتان باشد نه فشار اطرافیان. اینکه فقط احساس می کنید آن را بیشتر دوست دارید نمی تواند دلیل منطقی باشد.

شخصی با مرکز مشاوره تماس گرفت و گفت رشته پرستاری خوانده ام و الان می خواهم رشته پزشکی را بخوانم، رشته پزشکی را بیشتر دوست دارم. این شخص لیسانس پرستاری را داشت و در محیط بیمارستان کار کرده بود و کاملا درک کرده است که کار پزشکی چگونه است. می توان گفت برای این شخص علاقه واقعی بوجود آمده است. اما کسی که فقط احساس می کند این رشته را دوست دارد ممکن است تحت تاثیر جو یا افرادی باشد که این باور را به او داده اند.

بنابراین اگر تحصیل مجدد در رشته پزشکی بخاطر مواردی بود که در سه دلیل اول مطرح شد، یعنی بخاطر کسب درآمد، پرستیژ شغلی و تایید دیگران، هرگز این کار را انجام ندهید اما اگر واقعا به آن علاقه مند هستید این کار را انجام دهید. 

موانع موجود بر سر راه قبول در رشته پزشکی

بدون شک هر مسیری در کنار خوشی هایی که دارد ممکن است ناخوشی هایی هم داشته باشد اما نکته مهم این است که برای رسیدن به چیزهایی که دوست می دارید مجبورید چیزهایی را تحمل کنید که دوست ندارید. همیشه موانعی در راه موفقیت وجود دارد که در این بخش آنها را توضیح می دهیم تا بدانید قرار است با چه موانعی برخورد کنید تا هنگام مواجهه با آنها بهترین اقدام را انجام دهید.

نا امیدی و سرزنش دیگران

برخی از اطرافیان به محض اینکه متوجه شوند برای قبولی در رشته پزشکی در حال تلاش هستید، شروع به گفتن حرف هایی نا امیدانه می کنند. برای مثال می گویند: سنی ازت گذشته بیخیال! اصلا می توانی موفق بشوی؟ فقط درصد کمی در پزشکی قبول می شوند فکر می کنی تو هم بتوانی قبول شوی؟ ما دعا می کنیم برات اما خیلی سخته.. این افراد بیشتر از آن که انگیزه برای درس خواندن تان را تقویت کنند شما را سرکوب می کنند. هر کاری می کنند تا به شما بگویند این کار سخت است و نمی توانید از پس آن برآیید. در مواجهه با این افراد لطفا فقط سکوت کنید. اجازه دهید موفقیت تان در کنکور این سکوت را بشکند.

وقتی می خواهید از کوهی شروع به بالا رفتن کنید، نیازی نیست به همه بگویید من می خواهم به قله کوه صعود کنم! قبل از رفتن خیلی ها می گویند مسیر سختی داری، در راه ممکن است گرگ ببینی، ممکن است مار نیشت بزند، هوا در بالای کوه سرد است و.. آنقدر حرف های نا امیدانه ای می گویند تا شما را از رفتن پشیمان کنند و احتمالا دیگر هم نخواهید رفت. اما شما شروع به بالا رفتن کنید، به هیچکس هم چیزی نگویید. زمانی که به قله رسیدید و پرچم تان را زدید همه صعودتان را خواهند دید.

چگونه پزشکی قبول شویم
کنکور مجدد پزشکی

کمبود وقت

بسیاری فکر می کنند با اختصاص دادن زمان کمی می توانند این کار را انجام دهند و در آن موفق شوند. اما این چنین نیست. برای موفقیت در کنکور به خصوص موفقیت در رشته پزشکی باید زمان بگذارید. یک خانم ۲۸ ساله ای با مرکز مشاوره تماس گرفته بود و درخواست داد تا برایش برنامه ریزی کنکور برای قبولی در رشته پزشکی را انجام دهیم. او لیسانس مامائی داشت و همزمان در دو مطب کار می کرد. در طول روز حداکثر ۴ ساعت می توانست برای درس خواندن زمان بگذارد. با این حال قصد قبولی در رشته دندان پزشکی دانشگاه تهران را هم داشت! به او گفتم درخواست شما مثل معجزه می ماند. با این ساعات کم برای مطالعه نمی توان در چنین رشته و دانشگاهی تحصیل کرد.

باید شرایط تان را برای تحصیل مجدد آن هم در رشته پزشکی، در نظر بگیرید. زمان تان را برای درس خواندن درست تخمین بزنید. شرایط خانمی که ذکر شد، به نحوی بود که تا ساعت ۶ بعداز ظهر مشغول به کار بود و بعد آن باید کارهای منزل و پخت و پز را انجام می داد. تنها می توانست ۴ ساعت برای مطالعه اش زمان بگذارد که آن هم بستگی به شرط ها و شروط هایی بود. اینکه خسته نباشد، زود به منزل برسد، مهمان نداشته باشد و.. شما هم شرایط تان را واقع بینانه بررسی کنید. زمان کم برای درس خواندن مانع موفقیت در این رشته خواهد بود.

تحصیل مجدد در رشته پزشکی
کنکور مجدد بعد از لیسانس

حوصله و انگیزه

سومین مانع میزان انگیزه برای درس خواندن است. باید ببینید آیا انگیزه تان قوی است و  اصلا حوصله درس خواندن را دارید؟ این سوالات از این جهت مهم هستند و باید بررسی شوند تا وسط مسیر نا امید نشوید. اطمینان حاصل کنید که واقعا می خواهید این کار را انجام دهید. نه اینکه این کار را شروع کنید و بعد از مدتی آن را کنار بگذارید. اگر همچنان شک دارید یا مطمئن به انجام آن نیستید، پیشنهاد می کنیم اصلا این کار را شروع نکیند.

درست است که بی انگیزگی برای همه افراد اتفاق می افتد اما اگر انگیزه تان به قدر کافی قوی هست، آن وقت می توانید شروع کنید. ممکن است شما هم زمان هایی بی انگیزه شوید که برای حل آن می توانید از مشاور تحصیلی خود کمک بگیرید، ولی هرگز هدف اصلی که موفقیت در کنکور است را، فراموش نکنید تا انگیزه تان را بالا نگه دارد.

راهکار ها و پیش نیازهای موفقیت

رعایت استاندرهای مطالعاتی

اولین پیش نیاز برای موفقیت در کنکور رعایت استاندارد های مطالعاتی هست. ساعت مطالعه رتبه های برتر قبل از عید ۴۰ الی ۵۰ ساعت و بعد از عید حدود ۵۰ الی ۶۰ ساعت است. شما هم باید بتوانید خودتان را به این استاندارد مطالعاتی نزدیک کنید. تعداد تست هایی که باید حل کنید، هفته ای بین ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ تست آموزشی است. پس برای رتبه برتر شدن حتما ساعات مطالعه استاندارد و حل تست را در برنامه ریزی درسی خود بگنجانید.

یادگیری مهارت ها

دومین پیش نیاز این است که مهارت هایتان را بالا ببرید. مهارت ها همان ابزارهایی هستند که سرعت رسیدن به موفقیت را برایتان چندین برابر خواهند کرد. برای مثال افزایش سرعت مطالعه، یادگیری تندخوانی، افزایش تمرکز و تقویت حافظه و دیگر مهارت هایی از این قبیل، کمک خواهد کرد تا در زمان کمتر نتیجه مطلوب تری بگیرید. کسی که تمرکز بالایی در مطالعه داشته باشد اگر ۱:۳۰ دقیقه مطالعه کند، ۱:۲۰ دقیقه آن مفید خواهد بود.

یا کسی که استرس زیادی برای کنکور دارد و دائم نگران این است که آیا قبول می شود یا نه اگر نتواند این استرس را کنترل کند با سرعت کمتری می تواند مسیرش را ادامه دهد. همچنین یادگیری مهارت های دیگری مثل هنر آزمون دادن و تحلیل آزمون هم نتایج فوق العاده تری برایتان رقم خواهد زد.

برنامه ریزی درسی

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در کنکور داشتن برنامه ای منسجم است. زمانی که برنامه ریزی درسی خوبی داشته باشید دیگر خیال تان راحت خواهد بود و می دانید چه درس هایی را در چه زمانی باید بخوانید. دیگر می دانید هر روز باید چه کارهایی انجام دهید و چه مقدار درس ها را مرور کنید. برای برنامه ریزی درسی خود حتما از یک مشاور تحصیلی کمک بگیرید.

یادتان باشد منابع ما ۲ نوع اند:

  • منابع تجدید پذیر
  • منابع تجدید ناپذیر

برای مثال پول منبع تجدید پذیر است اما زمان نه. چقدر پول می توان داد تا یک سال جوان تر شد؟ اگر یک سال اشتباه درس بخوانید و زمان تان را از دست بدهید دیگر چگونه می توانید زمان از دست رفته را برگردانید؟ در صورتی که اگر از کسی که تخصص کاری اش مشاوره تحصیلی است، کمک بگیرید می دانید که دقیقا چگونه یک سال کنکور را به نحوی بگذرانید تا بهترین نتیجه را بگیرید و از زمان تان بهترین استفاده را کنید. پس ارزش این را دارد که برای این کار هزینه صرف کنید و در عوض زمان تان را درس مدیریت کنید. بنابراین مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی بسیاری از مشکلات تان را حل خواهد کرد.

شرایط تحصیل مجدد در رشته های پزشکی دندانپزشکی با مدرک کارشناسی
تحصیل مجدد در رشته پزشکی و دندانپزشکی

اصلاح خود

در مسیر موفقیت در کنکور بیش از هر چیزی نیازمند اصلاح خود و روندتان هستید. برای این اقدام می توانید در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید. پیشنهاد ما برای رتبه بندی آزمون های آزمایشی از لحاظ کیفیت اول گزینه دو بعد قلم چی است. سپس آزمون های آزمایشی سازمان سنجش است. حتما در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید، آزمون هایتان را تحلیل کنید و مشکل تان را پیدا کنید تا در آزمون های بعدی آن را تکرار نکنید.

نکته مهم در اصلاح خود داشتن صبر است. موفقیت یک شبه بوجود نمی آید. موفقیت یک شبه تنها در کتاب ها است. موفقیت در واقعیت نیازمند این است مرحله به مرحله جلو بروید و با صبر و حوصله برای رسیدن به مرحله نهایی تلاش کنید.

به عنوان جمع بندی در ارتباط با موضوع تحصیل مجدد در رشته پزشکی، باید واقع بین باشید و تمام فرصت ها، تهدیدات و توانایی های خود را در نظر بگیرید. تصمیمی بگیرید که ۱۰ سال بعد زمانی که باخودتان فکر می کنید بگویید اگر باز هم زمان به عقب برگردد همین مسیر را انتخاب خواهید کرد. کاری کنید که هیچ گونه حسرتی نداشته باشید و نگویید که ای کاش این کار را می کردم! طوری نشود که هر وقت پزشک یا دندان پزشکی را ببینید بگویید کاش من هم پزشک بودم! پس مسیر درست را انتخاب کنید و یادتان باشد حتما از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید تا بتوانید تصمیم درست تری برای آینده خود بگیرید.

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*