قسمت پنجم فصل دوم سریال تا کنکور – انضباط شخصی

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۴ فصل ۲ سریال #تاکنکور - ارتباط موثر با پدر و مادر
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۶ دقیقه ۲۱ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی


به نام خدا سلام، خیلی ها فکر میکنن برای موفق شدن در کنکور باید همیشه پر انرژی باشن، باید همیشه با انگیزه بالا درس بخونن. وقتی ما میایم از رتبه های برتر می پرسیم که آیا شما همیشه با انگیزه بودید؟ میگن نه. میگیم پس اون روزهایی که بی انگیزه بودید درس نمی خوندید؟ میگن باز هم نه! چه ربطی داره ما انگیزه نداشتیم اما باید درسمون رو می خوندیم،برنامه مون رو باید اجرا می کردیم.در روانشناسی موفقیت میگیم که شما برای موفق شدن در ابتدای کار باید انگیزه بالا داشته باشید که هلتون بده به سمت هدف. با شور و شوق و انرژی. اما در ادامه مسیر باید تعهد و نظم و انضباط شخصی داشته باشید که در مسیر بمونید تا به هدف دلخواهتون برسید. من میخوام توی این قسمت در رابطه با انضباط شخصی با شما صحبت کنم. خیلی ها میگن که آقا من میخوام موفق بشم،من هدف برای خودم مشخص کردم اما نمی دونم چرا یکسری روزها حوصله ندارم و برنامه ام رو اجرا نمی کنم و کم کم انگیزه ام هم میاد پائین و دیگه کلا بیخیالش میشم.یعنی همون داستان قورباغه هاست که ۵ تا قورباغه توی یک برکه بودن و سه تاشون تصمیم می گیرن که از اون برکه برن،چندتا قورباغه می مونه؟ همون ۵ تا می مونه! چرا چون سه تاشون فقط تصمیم گرفتن برن نرفتن که!
یادتون باشه انگیزه شرط لازم برای موفقیت هست اما کافی نیست. شرط کافی داشتن انضباط شخصی هست. من میخوام توی این قسمت در رابطه با انضباط شخصی صحبت کنم و راهکار هایی رو بهتون بگم که چجوری می تونید انضباط شخصی رو در خودتون بالاتر ببرید. ضمنا مطالب این قسمت از سریال تا کنکور از وبینار انضباط شخصی انتخاب شده یعنی بخشی از وبینار انضباط شخصی هست. اگر مطالب کامل تری می خواهید می تونید وبینار انضباط شخصی رو از سایت پتانسیل تهیه و دانلود کنید.
این حرف من یادتون باشه که سنگ بزرگ برندارید که سرتون میشکنه. خیلی از بچه ها برنامه ریزی که برای خودشون می کنن مثلا به این شکل هست که میگن من مخوام روزی ۲۵ ساعت درس بخونم.چجوری ۲۵ ساعت درس بخونم؟ صبح ها یک ساعت زودتر از خواب بیدار بشم! بعد این برنامه رو یک روز اجرا میکنه و بعد دیگه نمی تونه و بیخیال برنامه اش میشه.وسط برنامه خسته میشه و دیگه کلا برنامه رو می بوسه میزاره کنار و نمی تونه. برنامه شون واقع بینانه نیست. ما خیلی از اوقات دوست داریم با دو تا دستمون چند تا هندونه برداریم. ولی متاسفانه باید بهتون بگم که یکسری از این هندونه ها میافته و میشکنه و ما هم خسته میشیم. شما برای موفق شدن باید یک هدف انتخاب کنید، برنامه ای معقول داشته باشید و یک ذره چالشی باشه برنامه تون اما لطفا این یادتون باشه که روزی بیشتر از ۴ یا ۵ ساعت نمی تونید درس بخونید. یکدفعه برای خودتون برنامه ۱۲ ساعته نریزید .چون از یک جایی به بعد می برید و نمی تونید و از برنامه ریزی زده میشید. لطفا برنامه های معقول برای خودتون بنویسید و بگید این برنامه رو من باید ۱۰۰% اجرا کنم. اگر یک هفته اون برنامه رو اجرا کردید هفته بعد یکساعت برنامه تون رو بیشتر کنید و کم کم برید بالا. یکدفعه برنامه ریزی سنگین نکنید چون از برنامه ریزی زده میشید.این رو دارم دوباره تاکید میکنم. لطفا برنامه تون رو معقول بنویسید برنامه هاتون رو بر اساس اصول بنویسید و اگر می تونید از مشاور ها کمک بگیرید برای اینکه برنامه بهتری بهتون بدن.
مشکل خیلی ها که تو انضباط شخصی شکست می خورن و نمی تونن برنامه هاشون رو انجام بدن اینه که تفکر همه یا هیچ دارن. مثلا میگه یا صد درصد برنامه رو باید انجام بدم یا هیچی اش روانجام نمیدم. یعنی میگه یا سیاه سیاه یا سفید سفید! خاکستری معنا نداره این وسط. این ها همون هایی هستن که وقتی دارن برنامه شون رو انجام میدن اگر قراره ساعت ۵ یک کاری رو انجام بدن و ساعت بشه ۵:۰۵ دیگه میگن ایشالا ساعت ۶ شروع می کنم!
چرا ؟ تو ۵ دقیقه ات رو از دست دادی میخوای ۵۵ دقیقه دیگه ات رو هم از دست بدی؟ دلیلش چیه؟
دوست من هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت نمی تونی ۱۰۰ درصد برنامه هات رو اجرا کنی. در حالی که اگر تو به خودت بگی من ۹۰ یا ۹۵ درصدش رو بتونم انجام بدم هم مورد قبول هست. من خیلی کم می بینم توی شاگردهای خودم که بتونن ۱۰۰ درصد برنامه های من رو اجرا کنن ولی بهشون میگم که حتی اگر گوشه ای از برنامه رو نتونستی انجام بدی رو مشخص کن و بعدا راجع بهش باهم صحبت می کنیم و بعدا جبرانش می کنیم.یعنی ۹۰ درصد یا ۹۵ درصد رو انجام بده هم قابل قبول هست. این تفکر صفر یا صد رو نداشته باشید.این کامل گرایی رو نداشته باشید که یا همه اش یا هیچی!چون اینجوری نمی تونید موفق بشید این وسواس رو بزارید کنار.اگر یک بخشی اش هم انجام نشد از همونجا ادامه بدید. اگر ۵ دقیقه دیر شروع کردید از اون ور هم ۵ دقیقه بیشتر بخونید. انضباط شخصی داشتن یعنی اینکه من نباید همیشه ۱۰۰ درصد رو انجام بدم اما ۹۰ درصد هم انجام بدم خوبه و قابل قبول.
مشکل این که خیلی ها نمی تونن انضباط شخصی داشته باشن و برنامه شون رو انجام بدن اینه که مشکل در شروع کردن کار دارن. یعنی سختشون که برنامه شون رو استارت بزنن. این جمله من یادتون باشه که موفقیت یعنی از قانون اول نیوتن به قانون دوم نیوتن رسیدن. قانون اول نیوتن چیه، میگه هر جسمی هر حالتی رو که داره، دوست داره حفظ کنه.یعنی اگه در حال سکون هست دوست داره همون حالت ایستایی خودش رو داشته باشه و اگر با سرعت ثابت در حال حرکت باشه دوست داره همون سرعت ثابت اش رو داشته باشه. یعنی اصلا با شتاب مخالف هست.دیدید وقتی میخوایم یک ماشین رو هل بدیم اولش لخت هست و حالت استاتیکی داره و اصلا تکون نمی خوره، اما به محض اینکه راه میافته و از جا میکنه دیگه با انرژی کمتری می تونیم هلش بدیم و سرعت می گیره اون ماشین.قانون اول نیوتن، زیگما صفر برابر صفر هست اما قانون دوم نیوتن همون موقعی هست که شتاب گرفتید. فقط باید به لختی غلبه کنید.دوست من یادت باشه سخت ترین قسمت انجام برنامه و کارها و درس خوندن موقع شروع کردنش هست. یعنی همون موقعی که میخوای بری بشینی سر درس. اما به محض اینکه نشستی سر درس مطمئن باش می تونی برنامه ات رو ادامه بدی. من همیشه به بچه ها میگم از قانون ۷ دقیقه استفاده کنید. اگر سخت تون هسا که یک درسی رو بخونید یا یک کاری رو شروع کنید، بگید ۷ دقیقه از این کار رو انجام میدم بعد ولش می کنم. وقتی اینجوری خودتون رو گول می زنید که من ۷ دقیقه انجام میدم بعد ولش می کنم،وقتی شروع می کنید دیگه راه افتادید و بعد دیگه احتمال خیلی زیاد اون درس رو ول نمی کنید.
پس بنابراین یادتون باشه که ما باید بکنیم از جامون. برید شروع کنید. زیاد فکر نکنید. مشکل خیلی ها که توی زندگی شون به چیزی نمی رسن این نیست که ایده ندارن، اتفاقا ایده های خوبی دارن اما جرات شروع کردن ندارن. دنیا پره از آدم هایی که ایده های خوبی دارن و از من و شما ایده های بهتری دارن اما جرات اجراش رو ندارن. شما برنامه ای که بهتون داده شده رو یا خودتون ریختید رو،لطفا اجرا کنید و استارت کارتون رو بزنید. ممنون که تا به این لحظه با من همراه بودید با اجرای نکات و تکنیک هایی که بهتون گفتم می تونید انضباط شخصی رو در خودتون بیشتر تقویت کنید و ضمنا اگر تکنیک های بیشتری میخواهید و می خواهید مهارت های بیشتری رو در رابطه با انضباط شخصی یاد بگیرید از فیلم وبینار انضباط شخصی که در سایت پتانسیل هست استفاده کنید. یادتون باشه هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمائید.

بخوانید  قسمت یازدهم سریال #تاکنکور-به خودت بدهکار نشو!

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.