قسمت سوم فصل دوم سریال تاکنکور – ۷ نکته طلایی برای پشت کنکوری ها

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۳ فصل ۲ سریال #تاکنکور - ۷ نکته برای یک پشت کنکوری موفق
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۴ دقیقه
مدرس: علیرضا مطلبی

به نام خدا سلام
در این قسمت از سریال تا کنکور میخوام ۷ توصیه برای داوطلبان فارغ التحصیل و دانش آموزان پشت کنکوری داشته باشم که با اجرای این توصیه های من انشالله سال آینده نتیجه متفاوت تری خواهند گرفت. یک جمله ای از آلبرت انیشتین رو من خیلی دوست دارم که میگه :در تعجم از کسانی که کارهای تکراری انجام می دهند اما انتظار نتایج متفاوت دارند.
یادتون باشه که شما اگر می خواهید نتیجه متفاوت بگیرید باید رفتار تون رو عوض کنید. باید رفتارتون رو تغییر بدید. متاسفانه خیلی از کسانی که سال دوم برای کنکور می مانند با این امید هستن که من سال بعد باید رتبه ام بهتر بشه! هیچ بایدی وجود نداره تا زمانی که شما رفتارتون رو عوض نکنید. خیلی ها اینجوری فکر می کنند که دیگه قلق کنکور اومده دستم! اما برنامه ریزی رو انجام نمیده، روش مطالعه اش رو درست نمی کنه، آزمون شرکت نمی کنه ، آزمونش رو تحلیل نمی کنه، همون کارهای قدیمی رو داره انجام میده و فقط یک ذره فرق کرده. تلاشش هم در همون حده ولی انتظار داره که امسال باید نتیجه متفاوت بگیره. خیلی از اینها شکست می خورن و جالبه این هارو دیدید که اگر مثلا شما بخوایدسال بعد کنکور بدید و یک نفر پشت کنکوری توی فامیل تون داشته باشید و رتبه خوبی نیاورده باشه، بهتون میگه که ببین نشینی دوباره بخونی ها، من نشستم وقتم تلف شد..
خب این چون خودش کارهای تکراری کرده و خودش رو عوض نکرده نتیجه خوبی نگرفته به شما هم میگه این کار رو نکن.من میخوام بگم دیدم داوطلبی رو که رتبه اش ۱۷ هزار بوده شده ۴۲ و دیدم کسی رو که رتبه اش ۳۰ هزار بوده شده ۴۰ هزار. پس بنابراین لزومی نداره که رتبه حتما عوض بشه. بستگی به شماداره. اگر رفتارتون رو درست کنید مطمئنا یک رتبه عالی و فوق العاده کسب خواهید کرد.اما اگر کارهای قبلی باشه به نظرم بهتره اصلا امسال وقت تون رو پشت کنکور تلف نکنید. پس بریم سراغ این ۷ تغییری که باید در رفتارمون بدیم که یک نتیجه عالی و نتیجه دلخواهمون رو کسب کنیم.
بعضی ها متاسفانه فانتزی دارن که آقا من میخوام در سال کنکورم به همه کارم برسم درس ام رو هم بخونم. جالبه یک نفر به من زنگ زد ه بود برای مشاوره، میگفت من حدود ۲۷ سالم هست، لیسانس رشته مامائی دارم و تا ساعت ۱ ظهر یکجا کار میکنم و از ساعت ۱:۳۰ تا ۴ هم توی یک مطب دیگه کار می کنم، بعد ساعت ۵ میرسم خونه و یکی دو ساعت خونه رو باید مرتب کنم. متاهل هم هستم و میخوام دندان پزشکی دانشگاه شهید بهشتی هم قبول بشم! خب من گفتم که ببخشید شما چجوری می خواید این رشته و دانشگاه رو قبول بشید؟ چند سال هم از درس دور بودید.
می دونید بعضی وقت ها ما رویا پردازی می کنیم خوبه اما بیایم واقعیت رو هم نگاه کنیم. بیایم ببینیم که آیا واقعا میشه؟ اصلا کسی بوده که با روزی ۴ ساعت مطالعه تونسته باشه دندون پزشکی دانشگاه شهید بهشتی قبول بشه؟ اگر نبوده خب پس ما هم احتمال زیاد نمی تونیم. یسری فیلم های انگیزشی هم هست که به ما میگه آره یه نفر بود روزی نیم ساعت خوند و تونست اگر اون تونسته پس تو هم میتونی! خب من اصلا میگم باشه یک نفر تونست ۹۹ نفر دیگه ای که تونستن اینجوری نتونستن. باید ساعت مطالعه بالا داشته باشید. بعضی از داوطلبان فارغ التحصیل فکر می کنن چون یکبار کنکور دادن و یکبار درسس هارو خوندن الان دیگه نابغه اند. الان دیگه همه درس ها رو بلدن. اصلا اینجوری نیست. لطفا ساعت مطالعه تون رو بالا ببرید. من پیشنهادی که بهتون دارم اینه که در فصل های پائیز و زمستون روزی ۷ الی ۸ ساعت مطالعه ثابت داشته باشید، ثابت میشه هر روز. یعنی هفته ای ۶۰ ساعت تقریبا و بعد از عید یعنی فصل بهار حداقل ساعت مطالعه ای که بهتون پیشنهاد میدم حداقل روزی ۱۰ ساعت مطالعه مفید هست. پس بنابراین ساعت مطالعه زیاد داشته باشید و تنوع مطالعاتی هم داشته باشید.بعضی از داوطلب ها میگن آقا من میخوام یه درس رو بخونم جمع کنم بزارم کنار. این اشتباه هست. شما بایددر طول روز تنوع مطالعاتی داشته باشید که درس ها در طول هفته حتما مرور بشه.امروز مثلا دو ساعت یا سه ساعت فیزیک بخونید یا شیمی یا ریاضی بعد فرداش هم این رو داشته باشید یا مرور هم داشته باشید که درس ها فراموش نشه.سیستم ببندم بزارم کنار واسه همه اوقات خوب نیست که ما در طول سال فقط از این روش بریم جلو و جالب هم هست هیچ وقت تموم نمیشه بچه ها هیچ وقت نمی تونند ببندن بزارن کنار. این روش غلط هست. اگر هم میتونید از مشاوره استفاده کنید تا ساعت مطالعه تون روبتونه بالا نگه داره و انگیزه زیاد تری به شما بده.
بعضی ها عادت دارن که فقط بخونن. یعنی من می بینم که سال قبل رتبه خوب نیاورده و بعد ازش می پرسم چقدر تست زدی، میگفت هفته ای ۱۰۰ تا . میگم خب امسال چقدر داری تست می زنی میگه هفته ای ۱۵۰ تا. بعد میگم خب به نظرت کم نیست؟ میگه نه من عمقی می خونم.!
تعداد تست زیاد یکی از مهم ترین عوامل موفقیت هست. شما باید تقریبا هفته ای ۷۰۰ الی ۸۰۰ تست آموزشی بزنید. یعنی روزی ۱۰۰ تا . اگر به این عدد نرسیدید باید خودتون رو به این عدد نزدیک کنید.این چیزی هست که من اصلا کوتاه نمیام روش. برید میانگین تعداد تست و تمرین رتبه های برتر رو ببینید، با این عدد مواجه میشید. بعضی هاشون رو ی ۱۲۰۰ یا ۱۵۰۰ یا بعضی ها روی ۲۰۰۰ تا در هفته تست داشتن. پس بنابراین این ۷۰۰-۸۰۰ تا واقعا عددی نیست. اگر تعداد تست تون در این حدود نیست سعی کنید در عرض یک ماه یا دو ماه به این عدد نزدیکش کنید.
لطفا یک لیست از کارهای ممنوعه تون تهیه کنید.ببینید سال قبل یک سری کارها یک سری شیطنت های شما باعث شده که نتونید یک نتیجه خوب بگیرید.این یک واقعیت هست. مثلا چی؟ خواب زیاد، تلگرام و اینتساگرام و گوشی بازی کردن، با دوستان بیرون زیاد رفتن،سرگرم dvd و کلاس شدن، اینکه برنامه رو نصفه اجرا کردن هر چیزی که شما فکر می کنید کارهای ممنوعه است، مثلا اینکه تنها بمونم خونه درس بخونم، اینکه کتابخونه نرم..چیزهایی مثل این.
کارهای ممنوعه ای که هم من میدونم و هم شما. چون این لیست بلندبالاست من دیگه نمیگم کاملا اما مشخص کنید و نسبت به این کارها بینش پیدا کنید و با خودتون رو راست باشید و بگید امسال این کارا رو انجام دادنش ممنوع هست و اصلا با خودتون تعارف و رودربایستی نداشته باشید. بگید این کارهارو امسال قرار نیست انجام بدم. سال قبل انجام دادی نتیجه اش رو دیدی، باز هم می خوای تکرارش کنی؟
لطفا در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید و حتما اون آزمون آزمایشی رو یا خودتون تحلیل کنید یا با کمک مشاورتون تحلیلش کنید. یادتون باشه آزمون ها ی آزمایشی یه زنگ خطره که اگر جایی مشکل دارید بهتون یادآوری میکنه که این مشکل رو تا کنکور با خودتون حمل نکنید. حتما حتما در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید آزمون هایی که الان برگزار میشه اکثرشون کیفیت خوبی داره یک ذره تحقیق کنید احتمالا به یه آزمون آزمایشی مناسب برخورد می کنید و همون رو ثبت نام کنید و پیگیری کنید و در همه جلساتش شرکت کنید. این نباشه که مثلا امروز به سر فصلش نرسیدم و نمیرم! بهوونه نیارید در رابطه با آزمون های آزمایشی. دیدید بچه ها میگن که کاش غیبت نمی کردیم. کاش آزمون هامون رو نمی پیچوندیم. کاش یکذره تحلیل می کردیم آزمون هامون رو. آزمون هاتون رو جدی بگیرید و تحلیل اش رو جدی تر.
خیلی مهم هست که روحیه تون در سال کنکور خوب باشه. من همیشه به بچه های فارغ تحصیل میگم که ببینید شماها یه ذره نوسان انگیز تون کم هست. یعنی یکذره همه چیز عادی میشه،یکنواخت میشه، معمولا دوستاتو رفتن دانشگاه و شما موندید پشت کنکور و یکذره احساس تنهایی ممکن پیدا کنید و این نوسان کم هست. یعنی یک ذره ریتم زندگی یکنواخت شده. برای اینکه از این یکنواختی در بیاد خیلی خوبه که هم ورزش داشته باشید در برنامه تون هم تفریح. یعنی مثلا هفته ای ۶ ساعت وقت بزارید و برید دوستانتون رو ببینید یا یک تفریحی کنید که به شما انرژی میده و شما ازش لذت می برید، و ورزش روزانه رو روزی ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت انجام بدید. یا یک روز درمیون باشگاه برید.کمک میکنه که هم اعتماد به نفس داشته باشید هم استایل خوبی داشته باشید و هم گردش خون بهتری در بدنتون داشته باشید و هم زندگی تون از اون حالت یکنواختی در بیادتا زمان کنکور ، که بتونید با روحیه و امید بیشتری ادامه بدید.
شاید یکی از مهم ترین آفت های موفقیت داوطلبان فارغ التحصیل و پشت کنکور ی این باشه که نسبت به آینده بدبینن. منفی بافن نسبت به گذشته و بدبینن نسبت به آینده. فکر می کنن که چون یکبار شکست خوردن دوباره قرار شکست بخورن. این جمله ای که من همیشه میگم که شکست یک اتفاق اما بازنده بودن یک مدل ذهنی.
لطفا بازنده نباشید تو ذهن تون یکبار شکست خوردید درس بگیرید ازش. در روانشناسی گشتالتی گفته میشه که آدم خوشبخت کسی که از گذشته درس گرفته در حال زندگی میکنه و برای آینده برنامه ریزی. لطفا از گذشته تون درس بگیرید تجربیاتتون رو استفاده کنید، اشتباهاتتون رو تکرار نکنید، آدم های موفق کسانی نیستن که اشتباه نمی کنن بلکه اونها یک اشتباه رو دو بار تکرار نمی کنن.
اشتباهاتتون رو تکرار نکنید و مطمئن باشید آینده ای می سازید که گذشته تون جلوش زانو بزنه. مطمئن باشید اگر شما رفتارهاتون رو عوض کنید روندتون رو درست کنید در آینده یک نتیجه متفاوت و فوق العاده خواهید گرفت.پس با دید مثبت به جلو، با نهایت سرعت پیش برید.
و شاید مهم ترین عامل موفقیت شما در کنکور این باشه که اهمال کاری نکنید و انضباط شخصی داشته باشید. من در بسته روانشناسیی تنبلی در رابطه با این موضوع صحبت کردم. در وبینار انضباط شخصی هم در این باره صحبت کردم که می تونید از پتانسیل این محصولات رو تهیه کنید اما این نکته رو بهتون بگم که تنها راز موفقیت شاید این باشه که امروز کارهایی رو انجام میدم که دیگران حاضر نیستن انجام بدن تا فردا کارهایی را انجام بدم که دیگران نه توانایی اش رو دارند و نه قادر اند که انجامش بدن!
شما باید امروز یک خوشی هایی رو به نفع خوشی های بلند مدتتون بزارید کنار. خوشی های کوتاه مدت رو بزارید کنار.یعنی اینکه امروز مثلا با دوستم برم بیرون، خب این همه بیرون رفتی چی شد؟ این همه گوشی ات رو چک کردی چی شد؟ یسری از این هارو بزارید کنار. یذره با خودتون رو راست باشید و به خودتون بگید تا کی؟ تا کی میخوای این کارها رو انجام بدی؟ یذره به خودتون سخت بگیرید.
ببینید برعکس بقیه مشاور ها که میان الکی جملات واهی میگن و انگیزشی میگن، من میگم این هارو بزاریم کنار خوبه نمک کاره، اما واقعیت رو ببینیم . ما باید به جون خودمون بیافتیم و خودمون رو بسازیم.باید بیایم رفتارهامون رو درست کنیم. باید اهمال کاری ها و تنبلی هامون رو بزاریم کنار. نتیجه اش چی میخواد بشه؟ شما میخواهید نتیجه سال قبل تون رو دوباره ببینید؟
یکسال از جوونی تون رو گذاشتید برای این موضوع. اگر نمی خواید نتیجه سال قبل تون رو بگیرید پس باید این تنبلی رو بهش غلبه کنید و راه های غلبه بر تنبلی رو من در قسمت ۵ و ۶ انشالله خواهم گفت و در بسته روانشناسی تنبلی و بسته انضباط شخصی انشالله درباره این موضوعات مفصل صحبت کردم پس حتما یه فکری به حال این تنبلی و اهمال کاری خودتون بکنید. امیدوارم نکاتی رو که بهتون گفتم اجرا کنید و خیلی خوشحال میشم که بازخورد تغییرات تون رو به ما هم بگید . یادتون باشه هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمایید.

بخوانید  قسمت سوم سریال #تاکنکور-افزایش تمرکز

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*