قسمت دوم فصل دوم سریال تاکنکور – ۳ تکنیک افزایش دقت

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۱ فصل ۲ سریال #تاکنکور - افزایش تمرکز و دقت
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۴ دقیقه و ۰۸ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

به نام خدا سلام شما هم احتمالا تا الان توی آزمون های آزمایشی تون یا توی امتحانات تون یکسری از سوالات و تست هارو بخاطر بی دقتی از دست دادید. یک دقیقه با خودتون فکر کنید که اگر بخاطر این بی دقتی ها درصدتون توی کنکور ۵% یا ۱۰% پائین بیاد چه اتفاقی میافته؟ یعنی میانگین درصدتون افت کنه ؟ یعنی ممکن رتبه ۵۰۰۰ شما یکدفعه بشه ۱۵۰۰۰٫ ممکن رتبه ۵۰۰ شما بشه ۱۰۰۰٫ و همین رتبه ۱۰۰۰ شدن شما باعث میشه که یا یکسری از رشته ها رو از دست بدید یا یکسری از دانشگاه های خوب رو از دست بدید. پس بنابراین ما باید بیایم یک کاری کنیم که این بی دقتی مون یک جورایی کنسل بشه و کاهش پیدا کنه. یعنی بی دقتی مون دیگه ده درصد نباشه ۱ درصد یا ۲ درصد باشه و خیلی ها در رابطه با بی دقتی صحبت نمی کنند یا اگر چیزی بگن یه چیز کلی میگن . که مثلا بچه جان دقت کن(دیدید مامان بابا ها رو)، حواست باشه سر جلسه امتحان بی دقتی نکنی ها اما هیچ کس به ما نمیگه که چجوری بی دقتی نکنیم.
من در این قسمت می خوام اول دقت رو تعریف کنم که دقت چی هست و بعد میخوام سه تکنیک در رابطه با افزایش دقت به شما بگم که این سه تکنیک از بسته مشاوره ای کنکور به شیوه ی شرلوک هولمز انتخاب شده که در نهایت اگر خواستید مطالب کامل تری یاد بگیرید می تونید از این بسته استفاده کنید. پس با من همراه باشید.
اولین تعریفی که برای بی دقتی میگن این هست که حفظ توجه به صورت غیر ارادی که به شکل اکتسابی باشد اما من این تعریف رو زیاد دوست ندارم تعریفی که من دوست دارم این هست: توجه به جزئیات و استفاده از آموخته ها و تجربه های قبلی برای عملکرد بهتر در آینده.
یعنی ما باید بیایم یک کاری کنیم که از تجربیاتی که داشتیم از چیزهایی که یاد گرفتیم سر کلاس درس توی کتاب های درسی، استفاده کنیم برای اینکه درصدمون رو در آزمون های آزمایشی و کنکورمون بالاتر ببریم. و در امتحانات بی دقتی کمتری داشته باشیم. یادتون باشه که شما با زحمت،با سرعت مطالعه بالا با تلاشتون دارید یک ظرف آبی رو پر می کنید اما بی دقتی سوراخ های اون ظرف هست که باعث میشه هرچی شما آب میریزید یک بخششی اش تلف بشه . اگر مهارت توسعه ی دقت رو در خودتون پرورش بدید این سوراخ هایی که باعث میشه آب از داخل این ظرف شما بیرون بریزه رو می بندید. یک نکته مهمی است و اون اینه که دقت اساسا ذاتی نیست. اینکه بگیم که آره مادرمون همیشه میگه تو به بابات رفتی و بابات هم سر به هواست و بی دقت هست،چیکارت کنم همینی دیگه!
لطفا این برچسب هارو به خودتون نزنید چون وقتی به خودت برچسب میزنی در اصل داری به خودت اجازه میدی که راحت باش و بی دقتی کن.مشکلی نداره. من همینم دیگه عوض بشو نیستم ..بعضی ها هم یک ذره پیاز داغ اش رو زیاد میکنن که آره تیپ شخصیتی ام اینجوری هست!
بله من هم می دونم که افرادی که برون گرا هستن اساسا توجه به جزئیات شون کم هست و افرادی که تیپ شخصیتی شون N هست زیاد نمی تونن به جزئیات توجه کنن.برعکس کسانی که تیپ شخصیتی شون S هست توجه شون به جزئیات و ریزه کاری ها بیشتر هست اما این دلیل بر این نمیشه که شما به خودتون اجازه بی دقتی کردن بدید.
شما با توسعه مهارت هاتون می تونید جلوی این بی دقتی هارو بگیرید و من می خوام در رابطه با سه تکنیک افزایش دقت با شما صحبت کنم. پس بنابراین لطفا با دید مثبت به حرف هام گوش بدید و این باور رو داشته باشید که اگر شما بخواهید می تونید خودتون رو به بهترین شکل ممکن تغییر بدید و تراز و درصد خودتون رو ارتقاء بدید.
اولین پیش نیاز افزایش دقت و تمرکز اینه که وقتی ما داریم کاری رو انجام میدیم ذهن و جسم مون در حالت راحتی و آرامش نسبی قرار داشته باشه. یعنی وقتی شما می خواهید کاری رو انجام بدید اما ذهن تون درگیر کار دیگه ایه، اضطراب دارید و فکرتون درگیر هست خب تمرکز و دقت تون هم میاد پایین. یا از طرف دیگه وقتی جسم تون تحت فشار هست و راحتی و آرامش نداره و عملکردش به هر دلیلی مختل شده باز هم شما دقت و تمرکزتون میاد پائین. اینرو هم بگم که ما توی راونشناسی دو تا مفهوم داریم یکی:
۱٫Attention
۲٫Focus
این دو تا یک ذره تعاریف شون با هم فرق میکنه اما خیلی از اوقات باهم همپوشانی دارن. ما کاری به بحث تخصصی اش نداریم ما می خوایم ازش استفاده کنیم و بهره بگیریم ببینیم چجوری عملکردمون رو می تونیم ببریم بالا. در رابطه با کاهش اضطراب و تمرکز من در قسمت چهار سریال تا کنکور توضیح دادم. در بسته افزایش تمرکز لیزری هم دو ساعت و نیم آموزش دادم اما در اینجا می خوام یکذره در رابطه با شرایط جسمی صحبت کنم که چه کارهایی بکنیم که شرایط جسمی مون در حالت بهتری باشه.
۱٫ اینکه سعی کنید لباس راحت و آراسته بپوشید. یعنی یه لباس تنگ یا پلاستیکی نباشه. یا یک لباسی نباشه که کثیف باشه.
یک لباس تمیز نه لزوما لباس مهمانی.موقع درس خواندن سعی کنید یک لباس راحت آراسته و مناسب بپوشید. از طرف دیگه سعی کنید نه خیلی سیر باشید نه خیلی گرسنه. بعضی ها سر سفره خیلی می خورند بعضی ها هم که کلا انقدر می خوان لاغر باشند که سوء هاضمه دارن. امیرالمونین می فرمایند: خوب است قبل از اینکه سیر بشوید از سر سفره بلند شوید.
یک کاری که خیلی کمک می کنه عملکرد مغز ما بالاتر بره و دقت مون افزایش پیدا کنه اینه که از ویتامین های آ و ث استفاده کنیم. ویتامین ث خیلی کمک میکنه به افزایش هوشیاری مون و اینکه کمک میکنه حس بهتری داشته باشیم. ویتامین آ هم که برای افزایش سوء چشم ها استفاده میشه .
سعی کنیم از مواد غذایی طبیعی این ویتامین ها رو استخراج کنیم و بهره ببریم.یعنی نیاید قرص بخورید . من تا چیزی میگم بچه ها سریع میرن دنبال قرصش توی داروخونه ها میگردن. مثلا برای ویتامین آ هویج خیلی خوبه .لیمو ترش یا پرتقال و سبزیجات هم برای ویتامین ث خیلی خوبه. پس بنابراین این نکات را که پیش نیاز ها هست رعایت کنید شاید بهش توجه نکنید و بگید مهم نیست اما واقعا در بلند مدت خیلی تاثیر می زاره در سطح تمرکز و دقت ما موقع موطالعه و آزمون دادن.
در نظریه نظام خبر پردازی روانشناسی گفته میشه که اطلاعاتی که ما یاد می گیریم در ساختار حافظه مون می تونه به این شکل باشه که اطلاعات اول از همه وارد حافظه حسی ما میشه یعنی ما اطلاعات رو یا می بینیم یا می شنویم یا بو می کنیم یا می چشیم و یا لمس می کنیم. بعد از اینکه اطلاعات وارد حافظه حسی ما شد اگر بهشون دقت و توجه کنیم وارد حافظه کوتاه مدت ما میشه و اگر درست رمز گردانی کنیم پردازش میشه و وارد حافظه بلند مدت ما میشه. به این پروسه میگیم یادگیری. یعنی اطلاعاات وارد حافظه حسی، کوتاه مدت و بعد حافظه بلند مدت.
برعکس این رو میگیم یادآوری. یعنی اطلاعات از حافظه بلند مدت میاد روی حافظه کوتاه مدت ما و بعد از حافظه کوتاه مدت میاد روی حافظه حسی ما و بعد ما روی کاغذ می نویسیمش. به این میگیم یادآروری.
خیلی از اوقات که بچه ها فکر میکنن مطالب رو یادشون رفته سر جلسه، در اصل،درست نخوندن و درست وارد حافظه بلند مدت شون نشده که اصلا فراموش شده باشه. پس بابراین اگر ما از روش صحیح مطالعه استفاده کنیم اطلاعات بیشتری رو می تونیم وارد حافظه کوتاه مدت و بلند مدت خودمون بکنیم.یعنی اطلاعات کمتری رو فراموش می کنیم. چرا چون وقتی شما درس می خونید و یک کتابی رو مطالعه می کنید اگر یکسری از مطالب رو جابندازید یا رو خوانی کنید اما درست بهشون دقت نکنید، خب وارد حافظه هاتون نمیشه و وارد حافظه کوتاه مدت و بلند مدت نمیشه. پس بعدا هم انتطار یادآوری شون اشتباه هست. همین میشه که بعضی ها سر جلسه آزمون بین گزینه ها خیلی شک می کنن. نگاه میکنن به گزینه ولی با خودشون میگن کدوم بود؟! چرا که درست نخوندن. از روش صحیح مطالعه استفاده نکردن.حتما روش صحیح مطالع رو یاد بگیرید من فکر کنم توی قسمت هشتم سریال تا کنکور روش صحیح مطالعه رو گفتم اما کامل تر اون رو در بسته از سیر مطالعه تا پیاز آزمون به طور مفصل روش مطالعه رو آموزش دادم. پس روش صحیح مطالعه یکی از مبانی افزایش دقت هست
اما تکنینک بعدی که در رابطه با افزایش دقت می خوام بگم بسیار مهم و کاربردی هستش.
خیلی ها توی محاسباتشون سر آزمون بی دقتی میکنن. یعنی جواب رو بلده راه حل رو هم بلده اما بخاطر بی دقتی در محاسبات یکسری از سوال ها رو از دست میده. برای اینکه این مشکل حل بشه من میخوام سه تا راه کار بهتون بگم.
اول اینکه لطفا توی خونه از چکنویس کوچیک استفاده کنید. چه حسنی داره؟ حسن اش اینه که وقتی شما چکنویس تون کوچیک هست عادت می کنید به اینکه تمیز و مرتب و کوچک بنویسید. سر جلسه آزمون شما جای کمی دارید. توی اون دفترچه کنکور جای کوچیکی گذاشتن برای حل محاسبات . بعد جا کم میاد و بعد بالا و روی حاشیه ها می نویسید باز جا کم میاد باز بین گزینه ها و سوالات می نویسید بعد جواب ها قاطی میشه.
حالا چرا این اتفاقات میافته چون شما توی خونه عادت کردید بزرگ بزرگ بنویسید.حتما برای هر سوالی یک صفحه جا می گذاشتید، و چون عادت کردید به بزرگ نوشتن و فراخ بال این کار رو انجام میدادید سر جلسه آزمون چون این امکان رو ندارید باعث میشه که محاسبا تتون قاطی بشه و یکسری از سوالات رو اشتباه محاسبه کنید. برای اینکه این مشکل حل بشه یک راهکار این هستش که توی خونه چکنویس تون رو کوچک کنید. مثلا اگر قرار هست یک برگه آچار چکنویس شما باشه رو از وسط تا کنید، دوباره همون رو مجدد تا کنید و بعد یکبار دیگه هم تا کنید. وقتی بازش کنید هر یک خونه اون کاغذ آچار برای یک سوال باید باشه. البته میتونید خودتون چکنویس تون رو خط کشی کنید و هر یک خونه اش رو اختصاص بدید به جواب یک سوال.کلا ریز بنویسید تمیز بنویسید و مرتب بنویسید.
دومین راهکاری که میخوام بهتون بگم اینه که لطفا از ماشین حساب استفاه نکنید.خیلی از کسانی که در محاسباتشون بی دقتی دارن بخاطر اینه که توی خونه با ماشین حساب محاسباتشون رو انجام دادن و ذهن شون رو تنبل کردن اما سر جلسه دیگه نمی تونن این کار رو انجام بدن و همین باعث میشه که هم سرعت شون کاهش پیدا کنه هم مثلا دو ضرب در سه رو مینویسن ۵!خب این باعث میشه که خیلی از سوال هارو از دست بدن و جالبه که طراح هم معمولا خیلی از جواب های غلطی رو که بدست میاریم توی گزینه ها میزاره و ما هم همون رو میزنیم و میگیم چه جالب جواب هامون درسته!
راهکار بعدی اینه که لطفا محاسباتتون رو تا آخر بنویسید. بعضی ها محاسباتشون رو نصفه مینویسن و بقیه اش رو میگن ذهنی حل میکنم.من همیشه این جمله آقای قلم چی رو نقل میکنم که میگن: کم رنگ ترین جوهر ها از قوی ترین حاظه ها ماندگار ترند.
لطفا زیاد به حافظه و ذهن خودتون اعتماد نکنید یعنی بعضی ها میگن من ذهنی حساب میکنم. بعد توی نوشتن جواب ممکن انتهای جواب رو سانسور کنه و در نهایت جوابش غلط بشه.لطفا محاسباتتون رو کامل تا ته بنویسید انقدر با اطمینان نگید که آره دیگه من بلدم و دیگه نیازی نیست. شما که می تونید حل کنید حیف هستش که بخاطر غرورتون یکسری سوالات رو از دست بدید.
محاسباتتون رو لطفا بنویسید تا در نهایت بخاطر این مسائل ساده سوالات رو از دست ندید.
امیدوارم تکنیک هایی رو که بهتون گفتم انجام بدید و ضمنا اگر خواستید ۹ تا تکنیک اضافه تر در رابطه با افزایش دقت یاد بگیرید و حرفه ای تر دقت خودتون رو بالا ببرید می توانید از بسته کنکور به شیوه شرلوک هولمز استفاده کنید. یادتون باشه هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمائید.

بخوانید  قسمت دوم سریال #تاکنکور - مهندسی معکوس 2

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*