قسمت اول فصل دوم سریال تاکنکور – افزایش تراز

موضوع: انگیزشی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۱ فصل ۲ سریال #تاکنکور - افزایش تراز (چگونه تراز خود را افزایش دهیم؟)
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۲۱ دقیقه و ۱۳ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

قسمت اول فصل دوم سریال #تا کنکور
به نام خدا سلام خیلی خیلی خوشحالم که در اولین قسمت از فصل دوم سریال #تا کنکور میخوام با شما در رابطه با یک موضوع بسیار مهم، جذاب و کاربردی صحبت کنم. موضوعی که شاید در این روز ها دغدغه ذهن شما هم باشه و شما هم یکذره ذهنتون درگیر این باشه که چرا تو آزمون هامون پیشرفتی که دلم میخاد رو نمیتونم ببینم؟ نکنه اگر با همین روند برم جلو نتونم توی کنکور نتیجه دلخواهم رو کسب کنم؟ آقای مطلبی از شما که پنهون نیست من توی آزمون های آزمایشی ام پیش بینی رتبه ام روی ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ هست ولی من برای قبولی توی رشته پزشکی پیش بینی رتبه ام باید روی ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ باشه ، من ترازهام روی ۵۰۰۰ تا ۵۵۰۰ قفل شده انگار طلسم شده و بالا نمیره چیکار باید بکنم؟ اصلا من میتونم رشته و دانشگاه دلخواهم رو قبول بشم با این روندی که دارم؟
من می خوام توی این قسمت در رابطه با روش های افزایش تراز صحبت کنم. که چیکار کنیم که ترازمون به شکل منطقی و واقعی بالا بره و در نهایت در کنکور که آخرین آزمون آزمایشی ما هست یک نتیجه عالی رو کسب کنیم. این راه کار هایی که می خواهم بهتون بگم رو تست کردیم، انجام دادیم برای شاگردهامون و داریم انجام میدیم و نتایج فوق العاده ای گرفتن. بعنوان مثال شاگردی که امسال دارم پیش بینی رتبه اش در آزمون اول گزینه دو بین ۲۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ بوده، آزمون دوم گزینه دو پیش بینی رتبه اش بین ۸۰۰ تا ۲۰۰۰ شده. شاگرد دو سال پیش من ترازش ۵۱۰۰ بود رسید و در آزمون چهار دی رسید به ۶۱۰۰ و در آزمون بیست فروردین ترازش میشه ۷۱۰۰٫ یا شاگرد دیگه ای که ترازش ۵۵۰۰ بود در آزمون هشت آبان دو سال پیش و در آزمون دوازده اسفند همون سال پیش بینی ترازش رسید به ۶۷۰۰ در آزمون قلم چی. یعنی ۱۲۰۰ تا پیشرفت داشت. این هارو بهتون گفتم که بگم اگر بقیه تونستن شما هم میتونید. به شرطی که راهکارهایی که بهتون میگم رو عمل کنید و شنونده نباشید. همینجور نشینید بگید چقدر جالب آره میشه ها.. ولی اگر عمل کنید مطمئنا شما هم میتونید. پس بنابراین وقت رو زیاد تلف نمی کنم و میرم سراغ اولین دلیل پیشرفت نکردن تراز و راهکار افزایش تراز.
وقتی در رابطه با افزایش تراز توی اینترنت سرچ می کنید مطالبی رو می بینید از رتبه های برتر، از معلم ها از مشاور ها که احساس می کنید بدیهیات هستن و به دل نمی نشینند، همه همین هارو میگن. یا مثلا میگن ساعت مطالعه خودتون رو بالا ببرید. خوب شد شما گفتید من نمی دونستم باید برای پیشرفتم بیشتر درس بخونم! خب این رو که همه میدونند. من می خواهیم توی این بخش در رابطه با این صحبت کنم که چجوری میتونیم پیشرفت تراز واقعی داشته باشیم؟ و راهکار بهتون بگم.
اولین موضوعی که در رابطه با عدم پیشرفت توی هر زمینه ای مخصوصا در رابطه با تحصیل و کنکور باید بدونید، این هستش که هر موفقیتی که ما در بیرون می بینیم یک روزی باید در ذهن مون دیده باشیم. یعنی باید می دونستیم که من قرار بوده به این برسم. اکثر کسانی که توی آزمون های آزمایشی و کنکور نتیجه ی خوبی نمیگیرن، سه تا دلیل داره،
۱)اینکه برای خودشون هدف مشخصی انتخاب نکردند. یه ناحیه خاکستری هست. که میگن هر کدوم شد،شد دیگه. یک چیز خوب باشه! خودش هم دقیقا نمی دونه چی می خواهد. پس شد خودش نمی دونه چی میخواهد.
۲)بعضی ها می دونند چی می خواهند اما باور ندارند که به اون می رسند. یعنی میگه من میخوام پزشکی دانشگاه تبریز قبول بشم روزانه، ولی نمیشه! اما اگه بشه چی میشه! میدونی توی ذهن اش باور نداره که می تونه قبول بشه .اون هدفش رو بزرگ تر از خودش می دونه و خودش رو لایق نمی دونه.
۳)خیلی ها برای موفقیت لیاقت واقعی ندارند.خیلی راحت میگم. الان شما مثلا توی رشته های پرطرفدار و دانشگاه های پر طرفدار رو می بینید و ما می خواهیم توی این رشته ها قبول بشیم خب دعوا سر چیه؟ اینه که کنکور میاد میگه آدم هایی که لایق ترند رو انتخاب می کنیم. شما باید بیاید ببینید خداوکیلی الان مثلا علیرضا مطلبی آیا با تلاشی که داره(من خودم،من نوعی رو مثال می زنم)آیا واقعا لایق قبولی در رشته پزشکی دانشگاه تهران هست یا نه؟ اگر لایق اش هست، که لیاقت هم با رفتار نشون داده میده، یادتون باشه صدای عمل به مراتب بلند تر از صدای گفتار هست، اگر رفتارت و اون تلاشی که داری در اون حد هست خب من بهت تبریک میگم. حالا ممکن بگی من تلاشش رو دارم اما نمیدونم چرا باز به اون ترازی که میخواهم نمیرسم.
پس تا اینجا من سه دلیل رو گفتم . یک اینکه بعضی ها هدف درون ندارن ناحیه خاکستری، یه چیز خوب! پس باید اول هدف مشخص کنیم که به چی میخواهیم برسیم.دو بعضی ها هدف دارند اما باور ندارند میگه نمیدونم خیلی دوست دارم این هدفم هست اما بیشتر شبیه رویاست. سه لیاقت واقعی ندارند.
جیم ران میگه :موفقیت مثل دویدن دنبال پروانه هاست هرچه شما بیشتر بدوید آنها از شما دور تر می شوند پروانه موفقیت از تو دور تر میشه. بلکه موفقیت یعنی شایسته شدن. شایسته اون هدف شدن.
کسی که میخواد رشته مثلا روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی قبول بشه ،پزشکی دانشگاه تهران قبول بشه،حقوق دانشگاه علامه قبول بشه ،دندان پزشکی دانشگاه شیراز قبول بشه، مهندسی مکانیک دانشگاه شریف قبول بشه… هر رشته و دانشگاهی که توی ذهن شماست، باید شایسته اش بشی. باید رفتار هامون رو مثل کسی کنیم که این رشته و دانشگاه رو قبول شده و من در بخش بعدی میخواهم در رابطه با این صحبت کنم.پس بنابراین یادتون باشه هدف رو مشخص کنید هدف رو باور کنید و رفتارتون رو هم شبیه رفتار رتبه های برتر کنید و ضمنا این هدفی که گفتم باید مشخص کنید رو باید به هدف های خرد تر هم تبدیل بشه. یعنی میگید من میخوام پزشکی قبول بشم و باید توی آزمون قلم چی ۷۱۰۰ یا ۷۲۰۰ بشه بعد ۶۷۸۰۰ بشه و.. که بستگی به اون رشته و دانشگاهی که شما میخواهید داره. مثلا میگید من تا چهار ماه دیگه باید به این تراز برسم پس تا یک ماه دیگه و یک آزمون دیگه من باید ترازم رو سیصد تا ببرم بالا. این هدف های کوچک رو هم برای خودتون مشخص کنید.
برنامه ریزی اصولی و داشتن یک برنامه خوب یکی از عوامل مهم موفقیت در هر کاری هست. نه تنها در کنکور. خیلی از داوطلب هایی که نتیجه خوبی نمی گیرند دلیلش این هست که برنامه هایی برای خودشون میریزند که اولا عملی نیست معمولا. مثلا برنامه میریزه روزی بیست یا پانزده ساعت بعد روز اول میبینه نمی تونه اجرا کنه دیگه بیخیالش میشه. یا برنامه هایی میریزن که اصلا اصولی نیست. یعنی اصول برنامه ریزی توش رعایت نشده. مثلا یکی از مهم ترین اصلول برنامه ریزی اینه که شما تا کنکور درس هارو یک الی دو بار مرور کنید یعنی بار اول درس خوندن رو که همه می خوانند. موفقیت شما از زمانی شروع میشه که بار دوم و بار سوم مرور می کنید و اونجاست که تفاوت شما با بقیه مشخص میشه. پس بنابراین یادتون باشه که شما باید یک برنامه خوب داشته باشید. چقدر خوبه که از یک مشاور استفاده کنید. جالبه من بهتون بگم که اکثر کسانی که برای مشاوره پیش ما مراجعه می کنند تقریبا سه نفر از هر چهار نفر داوطلب فارغ التحصیل سال های قبل هستن که چون نتیجه خوبی نگرفتند امسال دوباره اومدند دنبال مشاوره و برنامه ریزی و همشون میگن که ما اگر سال قبل مشاور داشتیم و برنامه شما رو داشتیم همون سال قبل موفق می شدیم و دیگه اصلا نیازی نبود یکسال وقت خودمون رو پشت کنکور تلف کنیم!
من به شما پیشنهاد می کنم که اگر می تونید حتما مشاور داشته باشید حتما برنامه ریزی داشته باشید و با یک برنامه اصولی پیش برید. نمیگم حتما از ما مشاوره بگیرید نه اما کسی رو که شما قبولش دارید بعنوان مشاور و برنامه ریز حتما ازش کمک بخواهید تا در نهایت این مسیر پر پیچ و خم رو راحت تر و بی دغدغه تر طی کنید تا مطمئن باشید که من ته این مسیر به هدفم می رسم و لازم نیست چرخ رو از اول اختراع کنم.
دلیل بعدی عدم پیشرفت نداشتن انضباط شخصی و اهمال کاری در اجرای برنامه است.یعنی خیلی ها برای خودشون برنامه می ریزند یا برنامه میگیرند اما اجراش نمی کنند برنامه ای که قرار باشه فقط روی کاغذ باشه همون بهتر که اصلا ریخته نشه و نوشته نشه.
دوست من تو برای موفقیت نیاز به رفتار داری. من بهت گفتم که صدای عمل به مراتب بلند تر از صدای گفتار هست.تو باید نشون بدی. دیدید بعضی ها بازیگر کنکور هستن. کلاس ثبت نام میکنن، dvd میخرن، کلاس خصوصی میرن و.. اما خودش نمی خواد کاری بکنه. برنامه ریزی عالیه. اصلا تو باید برنامه داشته باشی اما مهم اینه که اون برنامه رو اجرا بکنی. اهمال کاری هایی که می کنیم توی برنامه در بلند باعث میشه که ما نتونیم به اهداف خوبی دست پیدا کنیم. من در دو الی سه قسمت بعدی سریال تا کنکور در رابطه با روانشناسی تنبلی و اهمال کاری صحبت می کنم و راه کار هاش رو میگم اما این رو از من داشته باش که موفقیت یک شبه نیست. من گفتم میخوام راه پیشرفت تراز تدریجی رو نشونتون بدم. اینکه کم کم میشه تراز رو پیشرفت داد. فکر نکن تو اگه یک روز برنامه ات رو اجرا نکنی اتفاق خاصی میافته . مثلا دیگه پزشکی قبول نمیشی. نه اصلا اینطوری نیست .اما وقتی یک ماه هر یکروز درمیون درس میخونی ۱۵ روز رو از دست دادی. اگر تا کنکورت ۶ ماه وقت داری و یکروز درمیون بخواهی درس بخونی یک روز خوب بخونی یک روز خوب نخونی، انگار ۳ ماه درس خوندی و رتبه ی مثلا ۱۰۰۰ تو میشه ۱۰۰۰۰! من همیشه به بچه ها میگم که کسی که که رتبه اش میشه ۵۰۰۰ یا ۶۰۰۰ با اون کسی که رتبه اش میشه ۱۰۰۰ شاید از نظر علم تفاوت نداشته باشن اما فرقشون توی این هست که اونی که رتبه اش شده ۱۰۰۰ احتمالا یکبار بیشتر مرور کرده. احتمالا یک کتاب تست بیشتر زده. احتمالا برنامه اش رو کامل تر اجرا کرده. من یکی از رتبه های برترم توی کارگاهی که برگزار کردم برای بچه های سال بعدش، باهم صحبت میکردیم. آخر کارگاه ازش پرسیدم که اگر برگردیم عقب، چه کاری رو انجام میدی؟ چه حسرتی داری؟
گفت اگر برگردم بجای اینکه ۹۰% برنامه شما رو اجرا کنم ۱۰۰% اش رو اجرا می کنم! که رتبه ام بجای اینکه سه رقمی میشددو رقمی بشه!
می بینید تفاوت ها یک شبه بوجود نمیاد در طی بلند مدت این تفاوت ها ظاهر میشه و خودش رو نشون میده. پس بنابراین باز هم بهت میگم که فکر نکن اگر یک ساعت امروز کمتر درس بخونی اتفاق خاصی میافته، نه. اما در بلند مدت قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود.
این دلیلی که الان میخواهم بهتون بگم یکی از مهم ترین دلایل عدم پیشرفت و جامع ترینش هست. یعنی شما باید چک کنید ببینید کدوم یکی از این مشکلات رو دارید و حلش کنید . و من بهتون راهکار اش رو هم میگم.
بعضی ها مطالعه شون کمیت داره اما کیفیت نداره. یعنی میشینه سر درس اما تمرکزش پائین هست. روش مطالعه اش درست نیست. سرعت مطالعه اش کم هست. انرژی نداره، عشق به مطالعه نداره و این ها در کنار هم باعث میشه که نتونه یک نتیجه خوب بگیره. من مثال میزنم. مثلا در رابطه با تمرکز. شما یک ساعت مطالعه میکنید. دوست شما هم یک ساعت مطالعه می کنه. شما تمرکز تون جوری هست که از این یک ساعت نیم ساعتش مفید در میاد و دوستتون که یک ساعت خونده تمرکزش بالاتر هست و از یکساعت مطالعه اش پنجاه دقیقه اش مفید در میاد. در انتهای روز شما ده ساعت درس خوندید اون هم ده ساعت درس خوندده اما کیفیت مطالعه دوستتون بیست تا ده تا از شما بیشتره. یعنی ۲۰۰ دقیقه مطالعه مفید بیشتری از شما داشته و همین وقتی که در مجموع حساب میشه تا خود روز کنکور، میبینیم که چقد اون سریع تر از ما جلو میافته. خیلی از کسانی که شکایت این رو دارن که من نتیجه خوب نمیتونم بگیرم، یکی از مهم ترین دلایلش همین هست که تمرکز بالایی ندارند.
دلیل بعدی اینه که سرعت مطالعه تون کم هستش. شما فرض کنید تا کنکور اگر سرعت مطالعه تون همین قدر باشه می تونید زیست رو دو بار بخونید اما اگر سرعت مطالعه تون رو دو برابر کنید می تونید زیست رو چهار بار بخونید. رتبه تون بجای اینکه بشه ۸۰۰۰ میشه ۲۰۰۰٫ بجای اینکه بشه ۵۰۰۰ میشه ۱۰۰۰٫ و همینجور به نسبت بهتر میشه. پس بنابراین باید تندخوانی رو هم یاد بگیرید. در رابطه با تقویت حافظه و روش مطالعه هم همین هست. من در فصل اول در رابطه با این ها صحبت کردم.در قسمت ۶ و ۷ صحبت کردم در رابطه با تندخوانی و روش مطالعه صحبت کردم و در رابطه با موانع مطالعه مفهومی هم صحبت کردم. از فصل اول این قسمت هارو حتما ببینید و اگر اطلاعات بیشتری نیاز داشتید میتونید محصولات ما را تهیه کنید اما پیشنهاد میکنم ببینید کدوم یکی از این ها مانع مطالعه شماست و باعث میشه که کیفیت مطالعه تون کاهش پیدا کنه.سعی کنید اون ها رو حل کنید چون با حل کردن اون ها ترمز دستی موفقیت تون رو خوابوندید و با سرعت بیشتری می تونید به سمت هدفتون پیش برید.
میخوام یک سوال ازتون بپرسم که هدف از آزمون های آزمایشی چی هست؟ آزمون آزمایشی قراره به ما چی بگه؟ چه چیزی رو نشون بده؟ آیا مهم ترین هدف آزمون آزمایشی این نیست که به ما بگه که کجا نقطه ضعف مون هست و کجا نقطه قوت مون هست؟ آیا مهم ترین هدف آزمون آزمایشی این نیست که ما متوجه بشیم که کجا کم کاری کردیم؟ متوجه بشیم که کجا کمتر خوندیم و کجاها خوندیم اما کیفیت نداشته؟
ولی اکثر کسانی که در آزمون های آزمایشی در موسسات مختلف ثبت نام میکنند، انگار هدفشون اینه که بروند سر جلسه آزمون آزمایشی و ببینند که درصد و ترازشون چند میشه.خب فهمیدیم بعدش چی؟!
آزمونی که تحلیل نشه همون بهتر که اصلا داده نشه. من همیشه میگم که اگر آزمون تون رو تحلیل نمی کنید چهار ساعت وقت خودتون رو تلف نکنید. چون اون روزی که آزمون میدید معمولا بعدش هم خسته اید حس درس خوندن ندارید و به خانواده هم غر می زنید و بعد نتیجه آزمون میاد و می بینیم آزمونمون رو خوب ندادیم ترازمون رو مثلا مادر و پدرمون می بینن و گریه و زاری میشه و آقا پسر ها دعوا و داد و بیداد میکنن و میرن تو اتاق و تموم شد و رفت!! فردا روز از نو روزی از نو.
آزمون باید تحلیل بشه. یعنی باید ببینیم که مشکل ما چی هست، که آزمون بعد تکرارش نکنیم. این جمله رو حتما شنیدید که مومن از یک سوراخ دو بار گزیده نمیشه، دو بار نیش نمیخوره. من میبینم بعضی از داوطلب های کنکور اشتباهی که توی اولین آزمون آزمایشی شون داشتن تا آزمون آخرشون دارن و توی کنکور هم همون رو تکرار میکنن.یعنی یک چرخه باطل. و هیچ وقت هم نمیخوان از این حلقه باطل خارج بشن. لطفاآزمونتون رو تحلیل کنید. ببینید مشکل تون چی هست. اگر مشاور دارید با مشاورتون تحلیل کنید. اگر نه خودتون تحلیل کنید. سوال های آزمون آزمایشی یک گنجینه مهم هست. سوال های گزیده شده هستن. حتما اون ها رو دوباره حل کنید. غلط نزده هاتون رو دوباره حل کنید و مطمئن باشید که اگر آزمونتون رو درست تحلیل کنید در نهایت آزمون های بعدی(نه بلافاصله آزمون های بعدی) اما دو الی سه تا آزمون که میگذره می بینید که چقدر حرفه ای تر شدید و پیشرفت درصد های خودتون رو به راحتی می تونید مشاهده کنید.
شاید جامعه امروز و زمانه ما ایجاب میکنه که ما دنبال راهکار های سریع باشیم. دنبال این باشیم که سریع به نتیجه برسیم. سریع موفق بشیم. سریع لاغر بشیم. سریع زبان انگلیسی یاد بگیریم و خیلی ها از این موضوع سوء استفاده میکنند و فقط منافع مالی خودشون مهم هست. اما یک واقعیتی وجود داره و اون اینه که هر چیزی نیازمند زمان هست. من همیشه میگم که خوشبحال اون کسانی که تلاش می کنند و روندشون رو اصلاح می کنند و صبر هم می کنند. بعضی ها یک دونه ای رو در دل خاک می کارند و یک هفته بهش آب میدن و می بینن که رشد نکرده دیگه بیخیالش میشن. نمی دونند که اون دونه ای که زیردل خاک کاشتن داره جوونه میزنه اما ما نمی بینیمش. ما نمی تونیم پیشرفت اش رو احساس کنیم. اما اون روز به روز رشد میکنه. اگر چیزی رو ما نمی بینیم دلیل بر عدم وجودش نیست. باید یکذره صبر کنیم و فرصت بدیم به خودمون برای اینکه پیشرفت مون رو ببینیم. پیشرفت تراز هم همین هست. اگر یادتون باشه من از کارنامه هایی که از شاگردهام مثال زدم یکی از اونها تونسته بود سریع پیشرفت کنه اما بقیه شون در طی زمان این پیشرفت رو دیده بودند. من این موضوع رو می دونم و جلسه اول مشاوره معمولا اتمام حجت میکنم و میگم ببین انتظار نداشته باش در عرض یک هفته یا دو هفته سریع پیشرفت کنی. شما یک ماه بعد می تونید نتیجه بخشی از پیشرفت تون رو ببینید. دو ماه بعد بیشتر سه ماه بعد بیشتر و در نهایت توی کنکور اگر به صحبت های من گوش بدید به نتیجه دلخواهتون می رسید. من به شما هم همین رو میگم که تلاش تون رو بیشتر کنید هدفتون رو باور کنید. برای خودتون هدف مشخص کنید. هدفتون رو خرد کنید و هدف های کوتاه مدت برای خودتون بزارید حتما و کیفیت مطالعه تون رو هم درست کنید و با نقاط ضعف تون هم رو در رو بشید. متاسفانه خیلی از بچه هایی که آزمون آزمایشی میدن، وقتی از آزمون نتیجه بد میگیرن اون رو انکار میکنن وصورت مسئله رو پاک میکنن. دیگه نمیره سر جلسه آزمون ، هر دفعه با مادرش میگه مامان من این دفعه نرم؟ دفعه بعد خودش رو میزنه به مریضی، میره سر جلسه آزمون آزمایشی تقلب میکنه. این ها پاک کردن صورت مسئله است با خود واقعی تون رو در رو بشید.
آئینه چون نقش تو بنمود راست،
خود شکن آئینه شکستن خطاست.
با خود واقعی تون رو در رو بشید ، خودتون رو هر روز ارتقاء بدید و یادتون باشه : “ان الله مع الصابرین”
تا قسمت بعدی شما رو به خدای بزرگ و مهربون میسپارم.

بخوانید  قسمت پنجم فصل دوم سریال تا کنکور - انضباط شخصی

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

1 دیدگاه برای “قسمت اول فصل دوم سریال تاکنکور – افزایش تراز”

  1. سلام.. عالی بود.فقط چندسوال داشتم.
    اول اینکه چه جوری باید هدفمونو خرد کنیم؟
    دوم اینکه اگر به بودجه بندی یک ازمون نرسیدیم باید چیکار کنیم؟اگربرای ازمون بعدی مبحث نخوانده شده نبود باید ولش کنیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*