قسمت هفتم سریال #تاکنکور-تندخوانی بخش دوم

موضوع: تندخوانی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت هفتم سریال #تاکنکور - تندخوانی ۲
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۹ دقیقه و ۱۶ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

به نام خدا سلام
در هفتمین قسمت از سریال تا کنکور می خوام با شما در رابطه با همون بحثی که در قسمت قبلی مطرح کردیم صحبت کنم. می خوام در این قسمت تکنیک های تندخوانی رو بهتون آموزش بدم و دلایل کندخوانی رو بهتون بگم. اگر یادتون باشه در قسمت قبلی سه تصور غلط در رابطه با تند خوانی رو بهتون گفتم، همینطور فواید تندخوانی و معایب کندخوانی رو گفتیم و در نهایت فرمول محاسبه سرعت مطالعه رو گفتیم و بهتون گفتم که حتما حتما سرعت مطالعه ی خودتون رو بدست بیارید. چون وقتی سرعت مطالعه تون رو بدست میارید، مثلا صد دقیقه بر کلمه است، و بعد تکنیک های تندخوانی رو اجرا و رعایت کنید بعد از اون سرعت شما مثلا ۱۵۰ یا ۲۰۰ کلمه بشه ، اون وقت اگر ندونید اول چه سرعتی داشتید و الان چه سرعتی دارید فکر میکنید زیاد فرقی نکردید! اما اگر محاسبه کنید که الان سرعت مطالعه تون چقدره و بعد از تکنیک ها و اجرای اون ها چقدر میشه، حس پیشرفت رو دارید که این حس پیشرفت بسیار شیرین و لذت بخش هست. پس توصیه ی من به شما اینه که اگر قسمت قبل رو ندیدید حتما قسمت ششم سریال تا کنکور رو از کانال آپارات پتانسیل یا از سایت مرکز مشاوره پتانسیل دنبال کنید و نکاتتون رو یادداشت کنید و حتما سرعت مطالعه تون رو محاسبه کنید تا این قسمت براتون مفید تر باشه.
اما بریم سراغ اینکه اصلا دلایل کندخوانی ما چیه؟ و بعد این دلایل رو می خواهیم از ریشه خشک اش کنیم.
اولین دلیلی که برای کندخوانی ذکر میشه کلمه خوانی هست. کلمه خوانی یعنی چی؟ به ما از ابتدای دبستان یاد دادن که باید کلمه کلمه بخونیم. سارا، انار، دارد،بابا، آب، داد،او، با، اسب، آمد،…
به ما یاد دادن که باید کلمه کلمه بخونید، متاسفانه حالا یک ذره پیشرفت کردیم و بجای یک کلمه دو کلمه دو کلمه میخونیم! اما ما یادمون رفته که کلمات در جملات معنی پیدا می کنند. مثلا کلمه شیر، معنی اش چی میشه؟ شیر جنگل؟ شیر آب؟ شیر خوردنی؟ کدوم هست؟ این باید بره توی جمله معنی اش رو پیدا کنه پس بنابراین کلمه ها به تنهایی معنی ندارن و بهتره بگیم چند معنی دارن که فقط یکیش مد نظر ما هست و ما باید ببینیم که نسبت به کلمات دیگه در کجا قرار داره پس بنابراین ما باید به جمله بیشتر توجه کنیم اما متاسفانه اولین دلیل کندخوانی ما اینه که به کلمات توجه می کنیم.
دومین دلیل کندخوانی ما اینه که بلند میخونیم. متاسفانه خیلی از مشاور ها میگن که اگر میخای خوب بفهمی باید بلند بلند درس بخونی، یعنی چی؟میگه یعنی وقتی بلند بلند میگی و تکرار میکنی یکبار میگی یکبار میشنوی! و این باعث میشه بهتر بفهمی!
اما این اشتباهه کلا. این کلا غلط هست. امروزه اثبات شده که بلند خوانی یکی از موانع مهم تندخوانی هست. یادتون باشه که بلند خوانی یکی از دلایل کندخوانی هست که این رو باید کم کم کنارش بزاریم و من بهتون میگم چکارش کنید.
سومین دلیل کند خوانی ما، لب خوانی هست. بعضی ها بلند بلند نمی خونند اما وقتی دارن یک کتابی رو میخونند لبشون تکون میخوره فقط، که این میشه لب خوانی و این هم اشتباه هست.
چهارمین دلیل کندخوانی ما درون خوانی هست. بعضی ها یکبار میخونن و دوباره توی دلشون تکرار می کنند. این مانع جدی دیگه ی کند خوانی ما هست.
مانع بعدی تندخوانی مااین هستش که وقتی داریم درس میخونیم چشم مون برمیگرده به عقب. یعنی برگشت غیر ارادی چشم به عقب. یا بعضی ها مثلا دارن متنی رو میخونن اما چشم شون یکدفعه اصلا خط رو گم میکنه. مثلا خط دوم بوده یکدفعه میره خط بالاترش! یعنی سرگردانی چشم بین خطوط هم یکی از دلایل کندخوانی هست.
آخرین دلیل کندخوانی هم این هستش که خیلی ها وقتی دارند مطالعه میکنند، به اون موضوع علاقه ندارند. انگار کتک شون زدن که نشستن سر درس!
با خودشون میگن اصلا ما چرا باید این هارو بخونیم، اصلا این ها به چه درد ما میخوره، انتگرال به چه کاری میاد، عربی به چه دردی میخوره و .. از این جملات میگن و باعث میشه به موضوع علاقه که ندارن هیچ بلکه روز به روز بی علاقه تر هم بشن و این باعث میشه که نتونن سریع بخونن. دقت کردید وقتی مثلا یک کتاب داستانی رو دوست داریم هی دوست داریم سریع تر بخونیمش و ببینیم آخرش چی میشه. اما بعضی ها متاسفانه به خاطر علاقه نداشتن به درس از سرعت مطالعه ی بالایی برخوردار نیستن.
یک خبر خوب! من قرار بود که در این قسمت سه تکنیک تندخوانی رو آموزش بدم اما تصمیم گرفتم که پنج تکنیک تندخوانی رو بهتون آموزش بدم که سرعت مطالعه تون به ۵۰% که نه بیش از ۱۰۰% رشد پیدا کنه. پس این پنج تکنیکی که آموزش میدم رو حتما حتما اجرایی اش کنید.
اولین تکنیک تندخوانی این هست که لطفا از این به بعد بجای اینکه کلمه کلمه درس بخونید و کلمه خوانی کنید باید از این به بعد جمله خوانی کنید. یادتون باشه که کلمات در جملات معنی پیدا میکنند. این کار نیاز به تمرین خاصی نداره بلکه نیاز به یک تصمیم ذهنی هست. یعنی از این به بعد من روی کلمات مکث نمیکنم و جمله رو میخونم. نشانه ی کلمه خوانی چیه، اینه که اگر یک خودکار دستتون باشه و یک متن رو بخونید، کسایی که جمله خوانی میکنن زیر کل جمله خط میکشن اما کسایی که کلمه خوانی میکنن به تک تک کلمات اشاره میکنن. پس بنابراین از این به بعد برای بالاتر رفتن سرعت مطالعه تون اولین کار این هست که از کلمه خوانی دست بکشید و به سمت جمله خوانی برید. اولش یکذره سخته حتی ممکن هست اوایل در سرعت مطالعه افت هم داشته باشید اما بعد از یک هفته سرعت مطالعه تون افزایش زیادی خواهد داشت. اما یادتون باشه نمودار پیشرفت هیچ وقت مستقیم و خطی نیست همیشه اولش با یک مقدار سکون و بعد صعود میره بالا. بنابراین منتظر این نباشید که بلافاصله بعد از تکنیک ها سرعت مطالعه تون بره بالا اولش یک ذره ممکن هست افت پبدا کنید( از قدیم گفتن ترک عادت موجب ضرره)چون شما به این روش غلط عادت کردید ذهن شما اول مقاومت میکنه و افت پیدا میکنه اما بعدش مطمئن باشید خیلی سریع تر میتونید پیشرفت کنید.
دومین تکنیکی که باید ازش استفاده کنید، تکنیک خط بر هست. همونطور که گفتم متاسفانه ما عادت های خوبمون رو در دوران دبستان جا گذاشتیم. عادت های خوب مون چه چیزایی بودن، یکی از عادت های خوب مون این بود که وقتی داشتیم یک متنی رو میخوندیم با خودکار خط ها رو دنبال میکردیم،یا با انگشتمون این کار رو میکردیم و چشم مون فقط خط رو میدید. به این میگن تکنیک خط بر. هر چی بزرگ تر شدیم بهمون گفتن زشته مگر خودت نمیتونی با چشم ات بخونی، دستت رو بردار دیگه،و همینجوری بخون. در حالی که یادتون باشه وقتی که انگشت ما یا قلمی که دستمون هست چشم مون رو هدایت میکنه، سرعت مطالعه مون رو بالاتر میبره. شاید بگید این چیز عجیبی نیست،مطمئنید این اتفاق میافته؟! من بهتون قول میدم که این اتفاق میافته به شرطی که این تکنیک رو انجام بدید. ممکن هست بقیه بهتون بخندن یا حرفهایی بزنن یا شاید مورد تمسخر قرار بگیرید، اما سرعت مطالعه تون با همین حرکت ساده خیلی میره بالا. چون دیگه چشم تون خط رو گم نمیکنه. یادتون میاد که گفتم یکی از دلایل کندخوانی اینه که چشم ما میپره عقب اما وقتی خودکار یا انگشتتون چشم تون رو هدایت کنه دیگه چشمتون خط رو گم نمیکنه، و میدونه دقیقا باید کجا رو دنبال کنه. پس تکنیک دوم در زمینه ی تندخوانی اینه که از خط بر استفاده کنید چرا که خیلی کمک میکنه سرعت مطالعه تون بره بالا.
سومین تکنیک تندخوانی اینه که از این به بعد بجای لب خوانی، بلندخوانی و درون خوانی ، چشم خوانی کنید. یادتون باشه چشم ها سرعتشون خیلی بیشتر از گفتار ماست. گفتار ما تقریبا بین صد تا دویست کلمه در دقیقه است اما چشم ها میتونن تا هزار کلمه حتی بیشتر مطالعه کنن. وقتی که ما حرف میزنیم، لب خوانی میکنیم یا بلند میگیم یا در دلمون تکرارمیکنیم این ها باعث میشه که سرعت مطالعه ما افت کنه. از این به بعد با چشم هاتون میخونید. پس تا الان سه تکنیک تندخوانی رو صحبت کردیم. اول جمله خوانی دوم خط بر و سوم چشم خوانی .
اما چهارمین تکنیک تندخوانی اینه که یادتون باشه ما اساسا وقتی تحت فشار قرار می گیریم، راندمان ما میره بالاتر. این قانون پارکینسون هست. قانون پارکینسون میگه مدت زمان انجام یک کار در یک بازه ی زمانی که برای آن مشخص شده است می تواند منقبض یا منبسط شود. یعنی چی، یعنی اگر به شما بگن یک هفته ی دیگه امتحان دین و زندگی دارید، شما روز آخر درس میخونید اما اگر بهتون بگن شش ساعت دیگه امتحان دین و زندگی داریدتوی این شش ساعت کل دین و زندگی رو میخونید جمع میکنید میزارید کنار. تجربه ی این رو داشتیم که درس های سنگینی مثل فیزیک زیست یا شیمی رو دو روزه برای امتحانش حاضر شدیم پس بنابراین این نشون میده نموداری که تلاش محور عمودی باشه و زمان محور افقی باشه، اگر زمان خیلی کم باشه تلاش شما هم کم هست چون میگید دیگه اصلا نمی رسم، اگر زمان تون هم خیلی زیاد باشه میگید حالا ولش کن، وقت هست! باز هم تلاش تون کم هست. اما اگر زمان تون یه حد معقولی باشه و یک ذره ترس و انگیزه در شما ایجاد کنه باعث میشه تلاش شما بره بالا و اون کار رو در همون بازه ی زمانی انجام بدید. پس اگر زمان خودتون رو برای مطالعه کم کنید و برای خودتون مطالعه ی حجمی زمانی تعیین کنید، مثلا قبلا می گفتید من یک ساعت فقط میخام زیست دوم بخونم الان میگید نه یک ساعت و نیم میخام زیست دوم به اضافه فصل شش رو بخونم، قبلا چهار صفحه میخوندم اما الان توی این یک ساعت و نیم میخام شش صفحه رو بخونم. پس الان سرعت مطالعه میره بالا چون ذهن میگه ببین وقت نداری سریع جمع اش کن!
پس از قانون پارکینسون استفاده میکنیم. برای هر واحد مطالعاتی مون هر زمانی که تعیین کردیم بخونیم، زمان رو داریم ولی یک تکلیف نسبتا سنگین هم براش مشخص میکنیم. مثلا میگیم من میخام این یک ساعت و نیم، بیشتر از قبل بخونم. یک هدف نسبتا بزرگ برای یک ساعت و نیم میزارید که بتونید هم بهش برسید ولی اون هدف یک ذره هم باید بترسوندتون. این باعث میشه تلاش تون بره بالا و در نهایت سرعت مطالعه تون خود به خود با همین حرکت بالاتر میره.
آخرین و پنجمین تکنیکی که میخام در رابطه با تندخوانی بهتون آموزش بدم اینه که اگر یادتون باشه یکی از دلایل کندخوانی این بود که ما علاقه به موضوع نداریم. مطلبی رو که داریم میخونیم دوست نداریم. دلیلش چیه، یادتون باشه مثلا ممکن هست شما ده عنوان درس داشته باشید، ریاضی فیزیک زیست شیمی عربی دینی زبان ادبیات … هر چیزی و از این عناوین درس شما فقط دو تای اون ها رو دوست داشته باشد. چرا اون دو تا رو دوست دارید، نمیدونم، شاید قبلا معلم خوبی داشتید و باعث شده شما به اون درس ها علاقه مند بشید، یا نه یه مدت ریاضی رو بیشتر خوندید و تسلط تون بیشتر شده و چون دیدید بهتر میتونید ریاضی رو حل کنید خود به خود به ریاضی علاقه مند شدید. به هر دلیلی که به هر درسی علاقه ندارید، میخام این رو بهتون بگم، ببینید یادتون باشه لحظه لحظه ی تمرین شما قرارا نیست لذت بخش باشه اون کسی که توی باشگاه بدنسازی داره وزنه میزنه داره عرق میریزه داره انرژی صرف میکنه فکر نکنید که داره از لحظه لحظه ی تمرینش لذت میبره نه، اون آدم هدفش براش مهم هست، تناسب اندام رو دوست داره، سلامتی و جذابیت رو دو ست داره، پس بنابراین بخاطر اینکه به اون هدف برسه حاضره سختی تحمل کنه. من میخام بهتون بگم که شما قراره به یک هدفی برسی مثلا قراره پزشک یا دندون پزشک یا وکیل یا روانشناس یا هر چیزی برسی اصلا شاید دوست داری خارج از کشور بری، نمیدونم، هر چیزی که اصلا شما دوست داری، برای رسیدن به اون هدف باید یک بهایی رو بدی باید یک تاوانی رو بدی باید یک سختی هایی رو تحمل کنی. اصلا من یک سوالی از شما میپرسم شما قراره این درس ها رو بخونید و امتحان بدید حالا چرا سختش میکنید برای خودتون؟؟ شما باید این ها رو بخویند. بهتره بگید من این ها رو میخونم اصلا شاید یه چیز هایی به معلومات ام اضافه شد،بگیددر هر صورت من که باید این کار رو بکنم، توفیق اجباریه، این راه اول هست اما راه دوم چیه اینه که شروع کنید غر زدن! این درس به چه درد ما خوره، کجا به کار میاد، کی رو دیدی تو زندگیش از این مطلب ها استفاده کنه ، اصلا تو خارج این ها رو نمیگن … هزار تا بهونه میتونید بیارید که هیچ کدومشون فایده نداره. یادتون باشه هیچ جای دنیا مجسمه ای از منتقد های اینجوری ساخته نشده پس بجای غر زدن بشینید کارتون رو کنید و با علاقه بشینید درس تون رو بخونید. چکار کنیم علاقه درونمون بوجود بیاد؟ یک راه خوب رو میگم بهتون، که از این به بعد بجای اینکه بگید این عربی این ریاضی این فیزیکه و من خوشم نمیاد ، بگید این وسیله ی رسیدن من به هدفم هستش و من دوستش دارم! هر چی باشه من دوستش دارم چون قراره من رو به هدف بزرگم برسونه. این تغییر دیدگاه کمک میکنه که سختی های مسیر براتون لذت بخش تر بشه و ساده تر بشه. انتخاب با شماست. من آنچه شرط بلاغ است با تو گفتم خواه از سخنم پند گیر خواه ملال !
از شما ممنونیم که تا به این لحظه با من همراه بودید مطمئن باشید با اجرای این نکات و تکنیک هایی که بهتون گفتم سرعت مطالعه تون بیش از دو برابر خواهد شد. ضمنا خوشحال میشیم که از پیشرفت هاتون به ما بگید و در سایت پتانسیل برای ما کامنت و نظر درج کنید. تا قسمت بعدی خدا نگه دار

بخوانید  روش هایی برای سرعت درس خواندن

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*