قسمت ششم سریال #تاکنکور-تندخوانی بخش اول

0

 

موضوع: تندخوانی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ششم سریال #تاکنکور - تندخوانی ۱
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۹ دقیقه و ۱۶ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

به نام خدا سلام به شما خوشآمد میگم به قسمت ششم سریال تا کنکور و در این قسمت میخام با شما در رابطه با یکی از مهارت هایی صحبت کنم که اگر یاد بگیریمش خیلی سریع تر می تونیم از رقیب هامون جلو بیافتیم.یکسری از شاگرد ها برای مشاوره میان پیش ما و میگن آقای مطلبی ما وقت کم میاریم واقعا اصلا نمی رسیم به سر فصل های آزمون، احساس می کنیم اگر با همین روند بریم جلو فکر نکنیم تا کنکور یک بار هم بتونیم درس ها رو بخونیم!
جمله ای که من اول از همه میگم اینه که مطمئنی وقت کم میاری یا اتلاف وقت داری؟ میگن نه وقت کم میارم و دوست دارم روز سی چهل ساعت باشه، من توی روز دارم ده دوازده ساعت میخونم اما باز هم نمیتونم زیاد جلو بیافتم!
من بررسی می کنم میبینم مشکل این داوطلب ها این هست که سرعت مطالعه ی پائینی دارن. مثلا توی نیم ساعت یا یکساعت واحد درسی که میان درس بخونن، میبینن فقط دو صفحه زیست خوندن یا کلا دو صفحه دین و زندگی خوندن. خب این سرعت مطالعه ی پایین باعث میشه که نمی رسن درس ها رو ببرن جلو و به برنامه شون هم نمیرسن.
کاری که ما برای این داوطلب ها انجام میدیم اینه که اول تکنیک های تند خوانی رو باهاشون کار می کنیم بعد تمرین ها رو میگیم و بعد تمرین های پیشرفته رو میگیم و در نهایت سرعت مطالعه شون بین دو الی پنج برابر میشه. توی این قسمت و قسمت بعدی من میخام با شما در رابطه با روش های افزایش سرعت مطالعه صحبت کنم. میخام بهتون تندخوانی رو آموزش بدم. اما خواهشی که ازتون دارم اینه که لطفا در برابر صحبت های من گارد نداشته باشید! من میگم تند خوانی یه عده میگن نه بابا اینا همش حرفه و..
قضاوت نکنید. کارهایی که بهتون میگم رو انجام بدید. مشکلاتی که میگم می بینید که مشکلات شما هم هست و با حل اون ها میتونید سرعت مطالعه ی خودتون رو با نکات این قسمت و قسمت بعدی، حداقل ۵۰% و اگر درست تر انجام بدید و پیگیر تر باشید و جزء عادات مطالعه ی خودتون قرار بدید تا دو برابر هم میتونید سرعت مطالعه خودتون رو افزایش بدید. پس بنابراین لطفا با ذهن باز صحبت های من رو تا انتها گوش بدید و حتما یادتون باشه آموزش بدون اجرا هیچ فایده ای نخواهد داشت.
چند تصور غلط در رابطه با تند خوانی وجود داره. اولیش اینه که من خیلی ها میگن: وقتی میخام یک مطلبی رو یاد بگیرم باید آروم آروم بخونم، سر فرصت، با طمانینه تا بتونم بهتر یادش بگیرم. این اولین تصور غلط هست.
دومیش چیه، اینه که میگن: من وقتی سرعت مطالعه ام میره بالا تمرکزم میاد پائین. یعنی وقتی تند تند می خونم نمی تونم واضح بفهمم چی شده. این هم دومین تصور غلط در رابطه با تند خوانی هست.
سومین تصور اینه که میگن: برای اینکه کنکور موفق بشیم و بتونیم توی آزمون سراسری رتبه ی خوب بیاریم باید تمام مطالب کتاب درسی رو کامل و مو به مو بخونیم. باید پاورقی ها رو حفظ باشیم.باید بیشتر بدانید ها رو فول باشیم و اگر این ها رو بلد نباشیم نمی تونیم رتبه ی خوب بیاریم!
این ها تصورشون اینه که یا صد درصد مطالب رو باید بلد باشی یا هشتاد درصدش بدرد نمی خوره. میگن کنکور اون کسی موفق میشه که همه ی مطالب رو بلد باشه.
این سه تا تصور غلط در رابطه با تن خوانی هست. حالا من میخام با شما در این رابطه صحبت کنم که این سه تا تصور غلط رو چجوری میتونیم از بین ببریم و من میخام جوابش رو بهتون بگم.
اولین باوری که اکثر داوطلب ها داشتن این بود که میگفتن برای اینکه یک مطلب رو خوب یاد بگیریم باید آروم آروم بخونیم تا بره توی ذهنمون و قشنگ بشینه. حالا روانشناسی چی میگه، روانشناسی میگه ذهن ما در هر کسری از ثانیه یک فضایی داره. اگر توی این فضا بیشتر از ظرفیت بهش مطلب بدیم خب فایده ای نداره نمیتونه جا بشه. یعنی اگر سرعت مطالعه مون خیلی زیاد باشه این ذهن ما ظرفیت نداره و نمیتونه اون مطالب رو جذب کنه. اما میگه اگر فضایی که ذهن ما داره رو، کمتر بهش مطلب بدیم، یه فضای خالی میمونه و ذهن دوست داره که اون فضای خالی رو پر کنه. همون قانون خلاء هست که ذهن دوست داره با هر چیزی که د م دستش میاد اون فضا رو پر کنه. یعنی چی، یعنی وقتی سرعت مطالعه شما میاد پایین ذهن تون فرصت فکر کردن به عوامل حواس پرتی رو پیدا میکنه. پس یادتون باشه سرعت مطالعه مطلوب نه خیلی تند که هیچی نفهمیم، نه خیلی آروم. یه سرعت مطالعه ی مطلوب باعث میشه که ذهن تون در بهینه ترین حالت خودش باشه.
دومین تصور غلطی که گفتیم این بود که میگن اگر سرعت مطالعه مون بره بالا تمرکزمون میادپائین. من مثالی که میخام بگم اینه که فرض کنید من با سرعت بیست کیلومتر بر ساعت دارم رانندگی میکنم خب وقتی من با بیست کیلومتر دارم رانندگی میکنم فرصت این رو دارم که به عوامل حواس پرتی فکر کنم، فرصت این رو دارم که شیشه ی ماشین رو تمیز کنم، با تلفن صحبت کنم، آهنگ عوض کنم.. اما فرض کنید بجای بیست کیلومتر برساعت با دویست کیلومتر رانندگی کنم. اون موقع فقط و فقط فرمون رو میچسبم و جلو رو نگاه میکنم. چون در سرعت بالا تمرکز فقط میاد روی یک موضوع و یادتون باشه که تمرکز معناش اینه که ما در آن واحد فقط به یک چیز فکر کنیم و یک کار رو انجام بدیم. موازی کاری اساسا با تمرکز در تناقض هست. پس بنابراین سرعت مطالعه ما اگر به یک حد مطلوبی برسه یعنی نه مینیمم باشه نه ماکسیمم که هیچی نفهمیم، اگر یک نقطه بهینه باشه، تمرکز ما هم به بالاترین سطح خودش نزدیک میشه. بنابراین بالا بردن سرعت مطالعه اتفاقا کمک میکنه که تمرکز ما هم بالا بره.
اما سومین باور به نظر خودم یکی از کشنده ترین باور ها در رابطه با موفقیت در آزمون سراسری هست. میدونید چرا، چون این باعث میشه که خیلی ها که در زمان دانش آموزی شون وقتی که امتحان مدرسه یا امتحان نهایی داشتن و معدل های بالایی داشتن، نتونن در کنکور اونجور که باید موفق بشن. چرا چون این آدم ها امتحان نهایی خون بودن، تشریحی خون بودن. یعنی اینکه معدل ۵/۱۹ داره اما توی کنکور رتبه اش میشه ۱۹ هزار ! یکی از دلایلش اینه که این داوطلب ها اساسا عادت کردن که همه ی مطالب رو بخونن اما یکبار. من از شما می پرسم که اگر ۸۰% درصد مطالب رو دو بار بخونیم بهتره یا ۱۰۰% مطالب رو یکبار؟!
اگر یادتون باشه من توی درس حافظه بهتون گفتم که ما ذهنمون وقتی یک مطلبی رو امروز یاد میگیره ۲۴ ساعت بعد ۸۰% اون مطلب رو تقریبا فراموش میکنه، پس یادمون باشه که اگر یکبار مطالب رو بخونیم به فراموشی سپرده میشه و ضمنا سر جلسه ی کنکور ما به سرعت عمل نیاز داریم. یعنی اگر کسی نتونه سوئیچینگ ذهنی سریعی رو انجام بده، اگر نتونه سریع از یک مبحث بره مبحث دیگه، نتونه سوالات رو حل کنه، یادآوری سریعی نداشته باشه خب مطمئنا شکست میخوره. پس بنابراین این وسواس رو باید بزاریم کنار. یادتون باشه وقتی شما تعداد مرورتون در خرداد ماه میره بالا این تعداد مرور رابطه ی مستقیمی با رتبه ی شما در آزمون سراسری داره. یعنی کسی که در خرداد ماه درس هارو سه بار مرور میکنه رتبه اش به مراتب بهتر میشه. پس اگر میخاید رتبه تون بهتر بشه باید تعداد مرور هاتون بره بالا و بیشتر درس ها رو تکرار کنید و برای بیشتر درس خوندن باید دو تا کار رو یاد بگیرید. اول اینکه وسواس نداشته باشید و این وسواس رو بزراید کنار و دوم اینکه تند خوانی رو یاد بگیرید و من در این قسمت میخام با شما در رابطه با تندخوانی و محاسبه ی سرعت مطالعه صحبت کنم.
میخام به صورت تیتر وار به معایب کند خوانی اشاره کنم.
اولین عیب کند خوانی اینه که خسته و دلزده میشیم از درس خوندن.
دوم اینکه بی علاقگی ایجاد میکنه. احساس میکنیم هرچی میخونیم اصلا به جلو پیش نمیریم.
سومیش اینه که باعث ایجاد وسواس در مطالعه میشه شک میکنیم که این قسمت رو خوندم؟فهمیدم؟ دوباره میخونم.
چهارمیش اینه که باعث ایجاد حواس پرتی موقع درس خوندن میشه. یادتون میاد گفتم یکی از دلایل تمرکز بالا اینه که سرعت مطالعه مون در حد مطلوب باشه.سرعت مطالعه اوپتیمم داشته باشیم.
پنجمین عیب کند خوانی اینه که باعث کاهش درک میشه. برعکس چیزی که عوام فکر میکنن تحقیقات نشون میده که کند خوندن نه تنها کمکی نمیکنه به اینکه مطلبی رو خوب بفهمیم، بلکه باعث میشه ما درک مون از اون مطلب پائین تر هم بیاد.
ششمین عیب اینه که باعث میشه ما برنامه مون طبق پیش بینی مون جلو نره. مثلا ما برنامه ریختیم امروز یک درس دین و زندگی رو بخونیم.اما چون سرعت مطالعه ی خوبی نداریم نمی تونیم به سر فصل آزمون برسیم و همین باعث میشه که کم کم از رقیب هامون فاصله بگیریم و اون ها جلو بیافتن. یادتون باشه اگر تند خوانی رو بلد باشید انگار زمان تون دو برابر کردید.
از یکی از روسای آمریکا سوال کرده بودن که اگر وقت داشته باشید توی چهار ساعت یک درخت رو ببریدچیکار میکنید، گفته بود دو ساعت و نیم اش رو صرف تیز کردن تبرم میکنم!
میخام بگم مهارت ها و چیز هایی که ما یاد می گیریم باعث میشه که سریع تر پیشرفت کنیم. یادتون باشه که با یک تبر کند نمیشه یک درخت رو سریع برید. پس بهتره زمانی رو هم صرف تیز کردن تبرتون کنید تا بتونید راحت تر کارتون رو انجام بدید.
اما بریم سراغ فواید تند خوانی
اولین فایده تندخوانی،اینه که کمک میکنه به صرفه جویی در وقت. برعکس کند خوانی که کمک میکرد به اتلاف وقت این کمک میکنه به صرفه جویی در وقت. یعنی وقت بیشتری برای استراحت شما آزاد میکنه
دومیش اینه که چشم هاتون فعالیت کمتری انجام میدن.
سومیش استفاده ی بهینه از مغز هست. مغز ما توانایی هایی داره که هنوز دانشمندان نمیدونن که چجوری اطلاعاتی که مغز ذخیره میکنه رو ثبت کنن. میگن یک کتابخونه ی بزرگی در انگلستان هست که گویا دو نیم میلون جلد کتاب داره. میگن ذهن انسان قادر هست تمام این کتاب هارو بخونه و باز هم جا داره. حالا شما فرض کنید مغز ما چقدر توانایی زیادی در جذب اطلاعات داره اما متاسفانه ما از این توانایی ها استفاده نمی کنیم.
چهارمین فایده تند خوانی اینه که کمک میکنه به افزایش اعتماد به نفس شما. اینکه از اون حالت کرختی درتون میاره. برچسب این رو که من کند خوانم و نمی تونم پیشرفت کنم رو از روی شما بر میداره و این خیلی خوبه.
پنجمین فایده تند خوانی اینه که کمک میکنه به افزایش تمرکز و درک شما. یعنی اگر یادتون باشه من توی سه باور غلط بهتون گفتم که ما وقتی کند میخونیم فکر میکنیم که داریم زیاد درس میخونیم اما در اصل ذهن ما فرصت میکنه به عوامل حواس پرتی فکر کنه. اما وقتی سرعت مطالعه مون رو ببریم بالا و به یک سرعت مطلوبی برسونیم در اصل تمرکزمون رو بردیم بالا و از ظرفیت مغزمون استفاده ی بیشتری کردیم.
در ادامه صحبت هام میخام به شما فرمول محاسبه ی سرعت مطالعه رو بگم.اینکه با یک فرمول جهانی ما می تونیم ببینیم سرعت مطالعه مون چقدره و در انتها هم میانگین سرعت مطالعه ی تحصیل کرده های ایرانی رو بهتون میگم و اینکه عدد سرعت مطالعه تون رو که حساب می کنید ببینید با توجه به اعدادی که خواهم گفت کجای کار قرار دارید و آیا سرعت مطالعه تون در حد مطلوبی هست، تند خوان هستید، یا اصلا نیازی به تند خوانی ندارید و سرعت مطالعه تون خوبه . پس در ادامه در این رابطه صحبت میکنم که چجوری میتونیم سرعت مطالعه خودمون رو محاسبه کنیم.
برای محاسبه ی سرعت مطالعه شما باید یک کتابی رو که متن بیشتری داره رو انتخاب کنید و از روی اون یک زمانی رو به مطالعه اختصاص بدید و طبق این فرمولی که بهتون میگم اون محاسبات رو انجام بدید و در داخل این فرمول بزارید و سرعتتون رو بدست بیارید .
خب یک کتابی که متن زیادی داره مثل دین و زندگی یا زیست شناسی رو بزارید جلوتون و یک صفحه از اون رو باز کنید و از اول یک خط رو مشخص کنید و از اونجا شروع کنید به خوندن و دو دقیقه هم زمان بگیرید. بعد نقطه ی پایانی خودتون رو هم مشخص کنید. مثلا بگید من از خط دوم شروع کردم و توی دو دقیقه رسیدم به خط دهم.نقطه ی پایان رو هم مشخص کنید. و زمانی که مطالعه کردید این چند خط رو هم بنویسید. حالا بیاید کلمات سه خط رو بشمارید و تقسیم بر ۳ کنید. چیزی که بدست میاد میانگین کلمات یک خط هست. حالا میانگین کلمات یک خط رو داریم. حالا این رو ضرب در تعداد خطوط خوانده شده می کنید. یعنی میگید که میانگین کلمات یک خط مثلا دوازده کلمه بود، منم ده خط خوندم، حالا دوازده کلمه ضرب در ده خطی که من خوندم. حالا این کلا میشه صورت کسر ما و بعد این رو تقسیم بر زمان برحسب ثانیه کنید.یعنی اگر دو دقیقه خوندید صد و بیست ثانیه رو می نویسید. اگر یک دقیقه و نیم خوندید نود ثانیه رو می نویسید.بر حسب ثانیه مخرج کسرتون رو می نویسید و کل این کسر رو تا اینجا ضرب در عدد شصت کنید. ما کلمه داشتیم اینجا ضرب در شصت که میشه تعداد کلمه بر دقیقه بدست میاد و عددی که به ما میده واحدش wpm هست (word per minutes) . حالا باید ببینیم که سرعت مطالعه شما چقدره خوبه پائینه یا بالاست.
سرعت مطالعه تقریبا ده کلمه بر دقیقه تا حدود صد و پنجاه کلمه در دقیقه سرعت مطالعه ی پائینی محسوب میشه.
سرعت مطالعه ی صد و پنجاه کلمه بر دقیقه تا چهارصد کلمه بر دقیقه سرعت مطالعه ی متوسط محسوب میشه.
سرعت مطالعه چهارصد تا ششصد سرعت مطالعه مطلوب و مفهومی خوب حساب میشه.
سرعت مطالعه ششصد کلمه بر دقیقه به بالا سرعت مطالعه ی تند خوان های حرفه ای هست.
حالا شما باید بیاید ببینید جزء کدوم یک از این چهار دسته ای که گفتم هستید. یعنی سرعت مطالعه تون زیر ۱۵۰ کلمه بر دقیقه هست، یا ۲۰۰ یا ۳۰۰ کلمه بر دقیقه است یا حدود ۵۰۰ کلمه بر دقیقه است یا بالای ۶۰۰ کلمه بر دقیقه است. هر کدوم از این ها که هستید باید بهتون بگم که میتونید پیشرفت کنید. اما اگر بالای ششصد کلمه بر دقیقه هستید نیاز به آموزش های حرفه ای تر دارید. اما جالبه بدونید ما یک آماری بدست آوردیم از سرعت مطالعه کسانی که تحصیل کرده های ایرانی محسوب میشن.سرعت مطالعه تحصیل کرده های ایرانی بین نود کلمه تا صد و سی کلمه بر دقیقه است یعنی کسانی که دیپلم به بالا هستن و این فاجعه است! در کشور ما سرانه ی مطالعه بین ۱ الی ۳ دقیقه در روز هست، و همین دلیل اصلی کم مطالعه کردن هست. اینکه خیلی ها ناخودآگاهشون اینه که سرعت مطالعه شون جالب نیست، شاید به زبون نیارن اما ته ذهنشون این هست و همین میشه که از کتاب خوندن فراری هستن.
ممنونم از شما که در این قسمت با من همراه بودید. در قسمت بعدی با شما در رابطه با دلایل کندخوانی صحبت میکنم که خیلی مهم هست، و اینکه می خواهیم ریشه های کند خوانی مون رو م خشک کنیم و بعد از اون در رابطه با سه تکنیک خوب و کاربردی در زمینه تند خوانی صحبت خواهم کرد. با من همراه باشید و تا قسمت بعدی خدا نگه دار

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*