درس ششم

با این ۳ تکنیک سرعت مطالعه شما حداقل ۷۰ درصد افزایش خواهد داشت!

در فیلم قبلی با شما عزیزان در رابطه با محاسبه سرعت مطالعه و همچنین تصورات اشتباه درباره تندخوانی صحبت کردیم در این ویدیو این موارد را آموزش خواهید دید:

  • چکیده قسمت قبلی
  • بررسی دلایل کندخوانی
  • مرور فواید فوق العاده تندخوانی
  • آموزش ۳ تکنیک کاربردی تندخوانی ...

 

درس ششم: تندخوانی

به نام خدا.دوستان عزیز سلام. علیرضا مطلبی هستم و میخام در این  قسمت از دوره رایگان با شما در رابطه با این صحبت کنم که چجوری میتونیم سرعت مطالعه مون رو بالاتر ببریم و سه تکنیک اساسی در  افزایش سرعت مطالعه و تندخوانی رو بهتون آموزش بدم.

همونجور  که در فایل قبلی اشاره کردم،سه تا از ریشه های تند خوانی عبارت اند از یک: اینکه ما فکر میکنیم برای اینکه یک  مطلب رو خوب یاد بگیریم باید آروم آروم بخونیم اش، سر فرصت! واین باعث میشه  که ما نتونیم سرعت مطالعه مون رو بالاتر ببریم و این باور ذهنی اولین ریشه کند خوانی ماست.

دومین ریشه کندخوانی  اینه که  ما فکر میکنیم اگر سرعت مطالعه مون بره بالا تمرکزمون رو از دست میدیم یعنی تمرکزمون افت پیدا میکنه.

سومین و بنظر خودم کشنده ترین باور  در زمینه کندخوانی اینه که ما فکر میکنیم برای اینکه توی آزمون کنکور سراسری و حتی توی کارشناسی ارشد و انشالله  در آینده دکترا، یک نتیجه خوب بگیریم باید تمام جزئیات رو بخونیم. یعنی یا صفر تا صد همه مطالب رو یاد  می گیریم یا بدبخت میشیم ! یعنی  فکر می کنیم پاورقی رو باید حفظ کنیم.صبح ظهر شب! بعد از هر وعده ی  غذایی و اگر این کارها رو نکنیم و اگر ریز به ریز نخونیم،توی کنکور  شانسی برای کسب یه رتبه ی خوب و قبولی در یک  رشته و دانشگاه خوب رو نداریم.

اجازه بدید به این باور های  غلط با یکسری مباحث علمی و دلایلی پاسخ بدم و این تصورات رو با منطق در ذهن شما از بین ببرم و بعد برم سراغ  اون تکنینک های اصلی.

اولا ذهن ما  در هر کسری از ثانیه یک فضایی داره و اگر  این فضای ذهن ما درست پر بشه به اندازه پر بشه  با کیفیت پر بشه  ذهن ما در بالاترین سطح از عملکرد  خودش کار میکنه.  میتونه بازدهی بالایی داشته باشه. یعنی اگر شما از این فضای ذهن درست استفاده نکنید و اطلاعات کم بدید یعنی  مطالب رو آروم آروم بخونید؛ کلمه به کلمه بخونید ، این فضای ذهن درست پر نمیشه. یذره خالی میمونه و مجبوره ذهن این فضایی  که خالی مونده رو با چیزهای دیگه ای پر کنه که  شاید ما دوست نداشته باشیم. یعنی عوامل حواس پرتی خودشون رو جا میکنن در ذهن ما و این  باعث میشه تمرکزمون هم افت کنه.

ثانیا میخام از شما یک سوال بپرسم. فرض کنید  من با ماشینم با سرعت بیست کیلومتر بر ساعت دارم حرکت میکنم.یه سرعت پایین. وقتی با این سرعت میرم وقت دارم شیشه ی جلوی ماشین رو تمیز کنم، با موبایلم صحبت کنم، با بغل دستیم صحبت کنم،حواسم به اینور اونور باشه، و میتونم کارهای جانبی زیادی انجام بدم. اما یه سوال: وقتی با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت هم میرم آیا میتونم این کارهارو بکنم؟ نه ! سریع تر یه مقصد  میرسم و در طی رانندگی فقط حواسم به رانندگی  هست، یعنی فقط حواسم به جلو ست، به اینکه نکنه  تصادف بکنم.من سوالم از  شما اینه که وقتی من دارم با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت میرم آیا  رانندگی ام مشکل داره ؟ نه !  سرعتم زیاده سریع تر به مقصد میرسم و تمرکزم هم بیشتره. حالا اینکه احتمال تصادف هست و ..

لطفا با مثالی که دارم میزنم دعوا نکنید و  حاشیه سازی نکنید براش. هدفم چیز دیگه ایه  از این مثال. وقتی  سرعت ما در انجام یکسری از کارها بالا میره ناخودآگاه تمرکزمون هم بالا میره. یعنی یه نموداری داره  که تمرکز و سرعت مطالعه – خط افقی ما سرعت مطالعه است و خط عمودی ما تمرکز- اگه  سرعت مطالعه ما خیلی پایین باشه، تمرکز مون هم پایینه، اگه سرعت  مطالعه ما دیگه خیلی خیلی خیلی بره بالا خب تمرکزمون هم میاد پایین، اصلا چیزی نمی فهمیم که چی داریم میخونیم. میشه روزنامه وار خوندن، و فقط کلیات رو میفهمیم.

یک ناحیه مطلوب  و اکسترمم داره. یعنی نه مینیموم اش رو من میخام نه ماکسیمم اش رو.  من ناحیه اکسترمم اش رو میخام که ناحیه مطلوب منه. میخام بهتون  یه چیز رو بگم که اگر سرعت مطالعه تون رو ببرید بالا و به حد مطلوب برسونید،مطمئن باشید تا ششصد کلمه  و هزار کلمه بر دقیقه  جا دارید و در نهایت تمرکزتون هم میره بالا . پس اصلا نگران تمرکز نباشید.

و اما ثالثا ، خیلی ها میگن که توی کنکور باید صد درصد جزئیات رو یاد بگیریم. من یه سوال  از شما می پرسم. من اگر  صد در صد جزئیات رو یاد بگیرم امتحان نهایی بیست میشم اما  توی کنکور  قانونش فرق میکنه.

ببینید شما اگر هشتاد درصد  مطالب  رو دوبار بخونید بهتره یا صد در صد مطالب رو یکبار؟ دلیل اینکه خیلی از دانش آموزانی که در امتحانات نهایی نمرات بالایی داشتند حتی در لیسانس، اما در نهایت نتونستن در کنکورشون نتیجه ی خوب بگیرن اینه که این ها عادت کرده بودن  ریز به ریز  مطالب رو بخونن و یکبار هم بخونن. اینها با خودشون  اینجوری عهد میکردن که من کل کتاب رو تا ثانیه ای که مونده به امتحانم میخام یکبار کامل بخونم.اما داوطلبی که میخاد توی  کنکور موفق بشه میگه من میخام دوبار بخونم، اشکال نداره یه ده بیست درصدم از زیر دستم در بره. که معمولا اونا هم در نمیره. اما کسی که با خودش اینجوری فکر میکنه که اشکال ندراه یه ده درصدی، بیست درصدی فدا بشه که هشتاد درصد اصلی من بیشتر  خونده بشه ، این آدم توی کنکور موفق میشه چون به بدنه ی مطالب توجه کرده.

من از شما سوالی رو میپرسم اینکه  هر سال  توی کنکورهای مختلف چقدر  از  حاشیه ها میدن، چقدر از بیشتر بدانید ها میدن، بیایم با خودمون صادق باشیم.

ما باید رو بیشتر  مطالب مرور کنیم. تعداد مرور شما تا روز کنکور نسبت مستقیمی داره با رتبه ی شما در آزمون کنکور.

پس بنابراین سرعت خودتون رو بالا ببرید چون سر جلسه  ی کنکور به سرعت عمل نیاز دارید نه  فقط به اطلاعات. قبلا هم گفتم که دونستن مطالب کتاب ها سر جلسه کنکور شرط لازم برای موفقیت هست اما شرط کافی بدون شک سرعت عمل است.

اما معایب کند خوانی چه چیزهایی است؟

۱)خستگی

۲)حواس پرتی ، عدم تمرکز

۳)بی علاقگی ، خب معلومه کسی که کند میخونه بعد از یه مدتی دیگه اصلا دوست نداره بره سراغ کتاب. چون قوانین مطالعه رو درست نمیدونه.

۴) وسواس در مطالعه. هی شک میکنه درست یاد گرفتم یا نه، دوباره میخونه. یه خط رو تا واو  اش حفظ نکرده بیخیال نمیشه!

۵) اجرا نشدن برنامه هامون بر اساس پیش بینی ای که داشتیم. برنامه میریزه که  امروز یک فصل از فیزیک رو صدتا تست بزنه . یا دو درس  دین و زندگی رو تو ی دو ساعت بخونه. اما می بینیم دو ساعت گذشته و  فقط سه صفحه تونسته دین و زندگی رو بخونه.

و آخرین  عیب کند خوانی کاهش درک از  مطلب.

امابریم سراغ بحث  شیرین فواید تندخوانی:

صرفه جویی در وقت: شما حساب کنید شما و دوست تون با هم میخاید یک مطلبی رو بخونید.  یک ساعت هم وقت دارید. دوست شما توی  یک ساعت یک درس میخونه و شما دو درس می خونید. این رو ضرب کنید در تمام مباحث و در تمام کتاب هاتون. تا روز کنکور شما دو بارمطالب رو مرور کردید و اون یک بار.

استفاده بهینه از مغز : دیگه گفتن این جمله فکر کنم شوخی و خنده است  که مغز ما واقعا توانایی زیادی داره و ما  اندازه یه چراغ نفتی داریم ازش استفاده می کنیم در حالیکه  مغز ما خودش یه بمب اتمه.

جذب راحت تر مفاهیم: جزئی از  فواید تندخوانی هست

کاهش فعالیت  چشم ها:  وقتی ما کند می خونیم  چشم هامون زود خسته میشن

پنجمین فایده تندخوانی اینه که کمک میکنه به اعتماد به نفس ما، کمک میکنه حس کنیم ایول من  توانایی  دارم که سریع تر از بقیه میخونم

و ششم افزایش تمرکز و درک هست.

اما چیزی که میتونه  مارو در قدم اول به یک تند خوان حرفه ای تبدیل کنه اینه که بدونیم دلایل کند خوانی مون چه چیز هایی اند.

اولین  مانع تند خوانی ما و دلیل کند خوانی ما کلمه  خوانیه. این موضوع ریشه اش بر میگرده به دوران ابتدایی ما. زمانی  که به ما یا دادن کلمه به کلمه بخونیم. بابا… آب…. داد… سارا… انار… داد…اما یادمون رفته که کلمات در جملات معنی پیدا میکنن.

یعنی کلمه شیر معنی اش چیه، شیر جنگل، شیر آب ، شیر خوردنی، می دونید چی میخام بگم، میخام بگم باید کلمات رو در کنار هم و بصورت پیوسته خوند و بصورت کمی سریع، تا معنی اش رو درست درک کنیم.

دومین دلیل کند خوانی ما، بلند خوانی ست. یه عده فکر میکنن که اگر بلند تر بخونن بهتر متوجه میشن. متاسفانه یک باور به ظاهر علمی هم در گوش جوون های ما هست اونم اینه  که ببین وقتی بلند میخونی یکبار میگی ، یکبار میشنوی،  اینجوری انگار دوبار خوندی. در حالی که  امروزه اثبات شده بلند خوانی یکی از ریشه های کند خوانی ست. پس بنابراین بلند خوانی هم خوب نیست.

سومین مانع تند خوانی ما لب خوانی ست. بعضی ها شاید  بلند بلند نخونن اما وقتی که دارن درس میخونن لب هاشون تکون میخوره. این هم باعث کاهش سرعت مطالعه میشه. چهارمین دلیل کند خوانی درون خوانیه. بعضی ها وقتی می خونند دائما تو دلشون تکرار میکنن ، که این  هم یکی از ترمز دستی های تند خوانی هست. پنجمین  دلیل کند خوانی ما، برگشت غیر ارادی چشم به عقب هست.داریم می خونیم یکدفعه  چشممون میره خط عقبی رو می بینه . یکدفعه  چشممون روی یک کلمه ای زوم میکنه. یکدفعه  میگیم نکنه یادمون رفته باشه.خط رو گم  میکنیم. مورد بعدی مکث طولانی روی کلمات هست و مورد بعد سرگردانی چشم بین خطوط  و آخرین مورد که بنظر من  خیلی مهمه عدم علاقه به  موضوع هست.

اگر موضوعی رو که داریم میخونیم از صمیم قلب دوست داشته باشیم، و دوست داشته باشیم یه چیزی رو یاد بگیریم تا  به  معلومات مون اضافه بشه ، اگر دیدمون این باشه که این درسی که داریم  میخونیم قراره کمک کنه که در آینده ما به یک رشته دلخواه و به یک دانشگاه مطلوب برسیم، اون موقع  شاید تمام موانع تندخوانی مون کنار بره. پس بنابراین عدم علاقه به موضوع رو باید جدی بگیریم چون یکی از موانع مطالعه است.

اگر  آماده اید بریم سراغ تکنیک های تند خوانی.

اولین  تکنیکی که میخام بهتون بگم، اینه که از این به بعد لطفا  به جای کلمه خوانی جمله خوانی کنید. این کار نیاز به تمرین  خاصی نداره و تکنیکه. ببینید  فرق تکنیک و تمرین اینه که ، تکنیک رو من بهتون میگم که لطفا از این به بعد بجای کلمه خوانی جمله خوانی کنید. خب شما میگید  باشه من از این به بعد جمله خوانی میکنم. کاری که همین الان بهتون میگم میتونید عملی اش کنید اما تمرین در بلند مدت نتیجه اش رو نشون میده و نیاز به زمان  بیشتری داره برای اینکه اثر گذار باشه.

تکنیک اول مون جمله خوانیه . از این به بعد باید عادت بدیم و سخت بگیریم به خودمون که جمله هارو بخونیم نه کلمات رو به صورت تک تک.

تکنیک دوم : لطفا از این به بعد بجای بلند خوانی، درون خوانی و لب خوانی، چشم خوانی کنید.ببینید شما اگر بخاید سرعت مطالعه تون بره بالا باید از چشم هاتون که  سرعت بیشتری داره استفاده کنید نه از لب و دهن و گوش هاتون. سرعت مطالعه شما به  چشم هاتون بستگی داره. اینکه چقدر از چشم هاتون  درست استفاده می کنید برای مطالعه کردن. پس شد  از این به بعد بجای بلند خوانی ، درون خوانی و لب خوانی  چشم خوانی کنید.

تکنیک سوم: برای حذف برگشت غیر ارادی  چشم به عقب، مکث طولانی بین کلمات  و سرگردانی چشم بین خطوط، از تکنیک خط بر  استفاده کنید. اما خط بر چی هست؟

ما متاسفانه  عادت های خوبمون رو در دوران دبستان جا گذاشتیم و عادت  های بدمون رو با خودمون آوردیم.یکی از اون  عادت های بدی که آوردیم کلمه خوانی بود که  ما گفتیم باید به جمله خوانی تبدیل بشه. یکی از عادت های خوبی که جا گذاشتیم اینه که ما وقتی میخاستیم یه متنی رو بخونیم دستمون زیر جملات بود و آروم آروم حرکت میکرد و ما اون متن دلخواه مون رو می خوندیم. اما به ما گفتن زشته ، تو  دیگه بزرگ شدی نمیتونی همینجوری بدون این بخونی؟! و این باعث شد سرعت مطالعه ما بیاد پایین.

دلیلش اینه که چشم شما یکدفعه خط رو گم میکنه. یکدفعه  میپره ناخودآگاه به کلمه قبلی نگاه میکنه. یکدفعه میاد روی یک کلمه زیاد زوم میکنه.

برای اینکه این مشکلات حل بشه، خواهشی  که ازتون دارم اینه که از تکنیک خط بر استفاده کنید. خط بر میتونه انگشتتون باشه که زیر خطوط کشیده میشه و چشمتون بالای خط رو که همون جمله  هست رو نگاه میکنه ، و یا یک قلم  یا یک مدادی  که قراره چشم های شما رو هدایت کنه تا اینجوری  سرعتتون بالاتر بره.

دوستان عزیزم تا به اینجا در رابطه با مباحث تند خوانی  مطالب زیادی رو یاد گرفتید. یادتون باشه با اجرای این مطالب، هرچند که شاید بعضی هاش ساده بنظر برسه ، افزایش سرعت  مطالعه تون رو کاملا حس می کنید.

خواهشی که ازتون دارم اینه که فقط این فایل رو گوش ندید. از این به بعد نکات و تکنیک هایی رو که بهتون گفتم عملی کنید، اگر می خاهید پیشرفت رو به شکل واقعی و دور از تصور خیلی  از دوستاتون ببینید. یک ماه دو ماه بعد یکدفعه دوستاتون بهتون میگن تو چجوری انقدر سریع فیزیک رو میخونی ، روانشناسی رو انقدر سریع میخونی، که ما نمیتونیم؟! شما لبخندی میزنید و میگید منم مثل شما بودم اما وقتی تند خوانی رو یاد گرفتم  تونستم پیشرفت کنم!

اگر دنبال مطالب بیشتری  هستید و می خاهید که سرعت مطالعه تون رو بیشتر افزایش بدید و به یک تندخوان حرفه ای تبدیل بشید، پیشنهاد می کنم که از بسته ی تند خوانی ما و تقویت حافظه ای که در سایت پتانسیل هست استفاده کنید. اما قبل از اینکه  اون بسته رو تهیه کنید خواهشی که ازتون دارم اینه  که نکاتی که بهتون گفتم رو اجرا کنید. من  حدود  ۲۵ تا ۳۰ درصد مطالب تند خوانی رو  بهتون آموزش دادم . ۵۰ یا ۶۰ درصد یا ۷۰ درصد دیگه اش میونده که بعلت کمبود وقت در این دوره من مجبور شدم از حجم مطالب کمی کم کنم و به مباحث دیگه  ای هم بپردازم.

امیدوارم تونسته باشم کمک کنم شما با سرعت بیشتری مطالعه کنید، علاقه مند تر بشید به مطالعه و در نهایت به رتبه ی دلخواه خودتون دست پیدا کنید. امیدوارم شاد و پیروز باشید.

12 دیدگاه برای “درس ششم”

  1. سلام آقای مطلبی واقعا ازتون ممنونم ویدیوهاتون عالی وبسیار مفید هستن ب ما بچه های شهرستان کمک بزرگی کردین ان شالله همیشه درکارتون موفق وسربلند باشید…

  2. سلام.خیلی عالی بود٬خسته نباشید
    یه سوال دارم ازتون٬وقتی یه قسمتی رو چشم خوانی کردم حالا میخوام برای خودم اونو توضیح بدم باید از درون خوانی استفاده کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*