اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور بخش دوم – درس سوم

 

اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور – بخش دوم

 

این بخش در رابطه با سه اصل باقی مانده  از اصول برنامه ریزی درسی است. در بخش اول چهار اصل: دونده ماراتن نباشید، ساعت مطالعه روزانه، ایجاد تنوع در مطالعه دروس و خواب بررسی شد. در این بخش اصول باقیمانده برنامه ریزی درسی را بررسی می کنیم.

اصل پنجم: ایجاد شناوری در برنامه

اصل شناوری در برنامه را می توان با این سوال آغاز کرد که چرا عده زیادی از داوطلبان اجرای برنامه درسی روزانه را درست انجام نمی دهند؟ آخه کی شما ساعت چهار صبح بیدار شدید برای درس خوندن؟!

در اولین روزهای اجرای برنامه درسی، بعضی از دانش آموزان به محض اینکه از مدرسه به منزل می آیند سریعا شروع به درس خواندن می کنند. این افراد تا بحال نتوانسته اند مجموعا ۱۰ ساعت در هفته درس بخوانند اما برای خودشان هدف تعیین کرده اند که پزشکی قبول شوند و چنان دچار جو می شوند که روزی ۱۲ ساعت مطالعه در برنامه ریزی درسی شان قرار می دهند و خیلی به خودشان سخت می گیرند. چه کسی یکدفعه می تواند روزی ۱۲ ساعت مطالعه کند؟ چرا برنامه ریزی درسی تان را انقدر ایده آل و رویایی تنظیم می کنید؟ این افراد می گویند ما برای خودمان برنامه ریزی دقیق درسی انجام می دهیم اما نمی دانیم چرا اجرا نمی شود!

این مدل برنامه ریزی رویایی است نه واقع بینانه! و نه تنها شما را به هدفتان نمی رساند بلکه شما را از هدفتان دورتر خواهد کرد. لطفا واقع گرا باشید. برنامه ای که در آن اصول برنامه ریزی رعایت نشده باشد عزت نفس تان را پایین می آورد. باعث می شود نتوانید برنامه درسی تان را اجرا کنید و از برنامه ریزی درسی زده می شوید و همین ها موجب می شود که برچسب تنبل بودن به خودتان بزنید.

یکی از دلایل اجرای نشدن برنامه درسی این است که برای مثال داوطلبی که ۱۰ ساعت باید مطالعه کند اگر بخش کوچکی از برنامه اش را نتوانست اجرا کند، نا امید شده و بیخیال اجرای کامل برنامه می شود. برای حل این مشکل چه کاری  باید انجام داد؟ باید بخشی از برنامه ریزی را به اتفاقات پیش بینی نشده اختصاص دهید. اتفاقات پیش بینی نشده مثل آمدن مهمان به خانه تان یا امتحان در مدرسه باشد.

به طور کلی اتفاقات پیش بینی نشده برای مواقعی است که به طور ناگهانی مسائلی پیش می آید که مانع اجرای برنامه درسی تان می شود. برای این اتفاقات در جدول برنامه ریزی درسی تان واحدهایی با عنوان واحد جبرانی در نظر بگیرید تا درس مربوطه را در آن واحد ها مطالعه و مرور کنید. می توانید ۱۰% از برنامه تان را برای واحدهای جبرانی در نظر بگیرید. این باعث می شود خیالتان از بابت مطالعه واحدهای از دست رفته آسوده باشد و با آرامش بیشتری مطالعه کنید.

میانگین ساعت مطالعه رتبه های برتر
برنامه ریزی درسی برای کنکور

اصل ششم: تفریح

اکثر داوطلبان در ماه های بهمن و اسفند می گویند دیگر خسته شده ایم، حس درس خواندن را نداریم، می خواهیم سال بعد کنکور بدهیم، دیگر نمی توانیم درس بخوانیم و…

دلیل اصلی خستگی این عزیزان  این نیست که دانش آموزان ضعیفی هستند یا دارند بهانه می آورند، اتفاقا دانش آموزان خوب و درس خوانی هستند و نتایج خوبی هم دارند، اما چون به خودشان فشار آورده اند، باعث شده دیگر از درس خواندن خسته شوند. احتمالا این افراد فقط درس می خوانند، حتی جمعه ها هم درس می خوانند، هیچ گونه تفریحی نمی کنند و بسیار به خودشان سخت می گیرند.

بهترین روش مطالعه
ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور

برای اینکه این مشکل برای شما پیش نیاید در طول هفته ۴ الی ۶ ساعت را برای تفریح در نظر بگیرید. در مدتی که تفریح می کنید باید کاملا بدون کنکور زندگی کنید. این نکته مهم را به خاطر بسپارید که تفریح با عذاب وجدان هم هیچ فایده ای ندارد. هدف از تفریح عقب گرد برای یک پرش بلندتر است پس اصلا جای نگرانی نیست. کسی باید  نگران باشد که در طول هفته هیچ درسی نخوانده و آخر هفته را هم با تفریح می گذراند. پس با خیال راحت تفریح کنید و خودتان را برای گرفتن نتیجه بهتر آماده کنید.

برنامه ریزی درسی
برنامه ریزی درسی کنکور

اصل هفتم : مرور روزانه

یکی از عوامل سرعت بخشیدن به مطالعه مرور های منظم روزانه است. در نظر گرفتن بازه های زمانی مرور روزانه باعث می شود که در جلسه آزمون با سرعت بیشتری به سوالات جواب دهید. در طول  روز ۳۰  الی۴۰ دقیقه را به مرور مطالب روز های قبل اختصاص دهید. یادتان باشد ۸۰% مطالب درسی را که امروز می خوانید فردا فراموش خواهید کرد و شاید تنها کلیاتی از آن یادتان بماند. شاید بلافاصله بعد از یادگیری آن درس بگویید چقدر درس را خوب فهمیدم اما مطمئن باشید اگر آن را مرور نکنید از یادتان خواهد رفت.

همچنین نکته مهم دیگر این است که درس هر روز را در همان روز بخوانید. این کار نیز کمک می کند درسی را که در همان روز آموزش دیده اید را عمیق تر یاد گرفته و به خاطر بسپارید. پس در طول روز زمانی را به مرور اختصاص دهید. مرور روزانه شما می تواند از روی خلاصه نویسی هایی باشد که از درس هایتان یادداشت کرده اید یا دوره کردن فرمول ها، تیترها و عنوان های مهم کتاب درسی تان باشد. اجرای این اصل از اصول برنامه ریزی درسی کاری ساده است که در بلند مدت نتایجی فوق العاده بوجود خواهد آورد.

هفت اصل از اصول برنامه ریزی درسی را به شما عزیزان آموزش دادیم . اگر خواهان برنامه ریزی درسی به شکلی حرفه ای تر هستید می توانید با شماره های مرکز مشاوره تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند و یا می توانید فرم زیر را تکمیل بفرمایید تا ما با شما تماس بگیریم.

24 دیدگاه برای “اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور بخش دوم – درس سوم”

  1. اون قسمت که در باره پیش بینی زمان برای‌موارد غیر درسی وهمچنین اختصاص زمان کمی برای مرور در هر روز واقعا کارگشا بود همیشه تو برنامه ریزی تمام ساعات بیداریو اختصاص میدادیم به درسای مختلف ولی عملا بازده در حد خیلی پایینی بود. از شما برای راهنمایی دلسوزانتون متشکرم.

  2. سلام. ببخشید این دوره فقط تا درس ۴ برای من ارسال شد و دیگه چیزی نیومد. دوباره هم ثبت نام کردم ولی چیزی ارسال نشد.

    1. سلام خدمت شما
      همکارانمان بررسی کردند و گفتند که روند درست بوده و امروز ایمیل ها به دست شما باید برسد

  3. فوق العاده بود. ولی اقای مطلبی من تا به امروز فقط تا درس ۳ برام اومده.ولی بعضی دوستان اشاره کردن به درس پنجم.میشه پیگیری کنین؟ممنون میشم.

  4. سلااام تا اینجا فوق العاده بود چند روزه یه آدم دیگه شدم یه جور دیگه درس میخونم چون به خودم تعهد دادم.واقعا ممنونم همیشه موفق باشید.?

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*