اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور بخش اول – درس دوم

شما هم احتمالا برای خودتان ده ها بار برنامه ریزی کردید ولی متاسفانه هیچوقت آن ها را کامل انجام نداده اید! می دانید دلیلش چیست؟

مهمترین دلیل اجرایی نشدن برنامه ها این است که شما آن ها را اصولی طراحی نکرده اید بلکه فقط براساس احساساتتان بوده است! در این ویدیو علیرضا مطلبی به شما آموزش خواهد داد که “چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟” و همچنین در رابطه با ۴ اصل از اصول برنامه ریزی درسی و تحصیلی برای موفقیت در کنکور با شما صحبت خواهد کرد …

اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور – بخش اول

در این قسمت از دوره رایگان مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی به چهار اصل از اصول هفت گانه برنامه ریزی درسی می پردازیم و در قسمت دوم این بخش سه اصل دیگر آن را بررسی خواهیم کرد. در درس اول این دوره، انگیزه را به طور کامل شرح دادیم. اما یادتان باشد انگیزه به تنهایی موفقیت در کنکور را رقم نمی زند بلکه اگر در کنار انگیزه  موارد دیگری مثل تکنیک ها، روش های مطالعه، راه های تقویت حافظه برای درس خواندن، روش های افزایش تمرکز، تندخوانی و خیلی نکات دیگر را یاد بگیرید و به آنها عمل کنید می توانید خیلی سریع تر نتیجه ای فوق العاده در کنکور را از آن خود کنید.

اصل اول برنامه ریزی: لطفا دونده ی ماراتن نباشید!

اساسا ابتدا و انتهای هر اتفاق و هرآموزشی بهتر به یاد آورده می شود. یعنی روز اول و روز آخری که در کلاس یک معلمی می نشینید را معمولا بهتر به خاطر می آورید. همیشه به معلم ها می گویند اولین روزی که در یک کلاس درس حاضر می شوید سعی کنید تمام نکات لازم و مقررات مورد نیاز را به دانش آموزانتان بگویید و خاطره ای مثبت در ذهن آنها ثبت کنید که با شما صمیمی تر شوند.

روانشناسان آزمایشی بر روی عده ای از افراد انجام دادند به این شکل که بیست کلمه به افراد دادند تا آنها را حفظ کنند تا دقایقی بعد کلمات را از آنها بپرسند. اکثر افراد زمانی که کلمات از آنها پرسیده می شد ۴ الی ۵ تای اول و آخر کلمات را به خاطر می آوردند و همین آزمایش اثبات کرد که انسان ها ابتدا و انتهای هر چیزی بیشتر به خاطرشان می ماند.

وقتی یک ساعت مطالعه می کنید، ۱۵ الی ۲۰ دقیقه اول مطالب بیشتری را یاد می گیرد. حالا اگر سه ساعت مطالعه کنید باز هم ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اول مطالب را بهتر یاد خواهید گرفت. بنابراین  اگر بجای سه ساعت مطالعه بی وقفه، سه بازه مطالعه یک ساعت را با وقفه هایی کوچک در وسط هر درس داشته باشید، بجای اینکه حداکثر ۲ یادآوری در ابتدا و انتهای واحدهای مطالعاتی داشته باشید می توانید ۶ یادآوری در اول و آخر هر بازه یک ساعت را داشته باشید.

 • خواب کافی

در زمان های قدیم فکر می کردند خواب انسان  به صورت خطی است. یعنی اول خواب سبک است و به تدریج سنگین می شود. حدود سال های ۱۹۵۰ دانشمندانی به نام های “کلیتمن” و ” اسنیسکی”  اثبات کردند که خواب انسان به صورت خطی نیست بلکه به شکل تناوبی  است. یعنی ۷ یا ۸ ساعت خوابیدن، ۵ الی ۶ چرخه ۹۰ دقیقه ای دارد که در بعضی از لحظات آن خواب سبک تر است و در بعضی لحظات آن خواب سنگین تر می شود.

آزمایش جالب تر زمانی بود که حدود  سی سال بعد دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این چرخه ها تنها در خواب انسان نیست بلکه در بیداری هم تکرار می شوند.  حتما تجربه این را داشته اید که در طی ساعاتی از روز انرژی بیشتری دارید و در ساعاتی دیگر انرژی تان افت می کند و اصلا حوصله ندارید و باید استراحت کنید. زمانی که دانشمندان فهمیدند بازه های نود دقیقه ای که در خواب بود در بیداری هم اتفاق می افتد، سرآغاز این شد که علم افزایش عملکرد جهشی پیدا کند تا بازدهی انسان را در طی زمانی که بیدار است افزایش دهند.

بسیاری از داوطلبان افتخار می کنند که می توانند ۴ ساعت بی وقفه مطالعه کنند و خسته هم نشوند. واقعیت این است این کار باعث می شود تمرکز و دقت تان پائین بیاید. در علم افزایش بازدهی و عملکرد انسان، گفته می شود هر ۹۰ دقیقه مطالعه نیاز به بازیابی انرژی دارید. ذهن و جسم تان نیاز به تنوع و استراحت دارد. خیلی از افراد موفق در کنکور که رتبه خوبی آورده اند ساعت خواب شان کم نبوده حتی در طول روز هم استراحت می کرده اند اما از زمان بیداری شان نهایت استفاده را می کردند. بنابراین اگر به فکر افزایش  کیفیت مطالعه تان هستید باید در جدول برنامه ریزی درسی تان بین هر بازه مطالعاتی زمانی را برای استراحت و بازیابی انرژی در نظر بگیرید.

بهترین روش مطالعه در برنامه ریزی درسی کنکور می تواند ۹۰ دقیقه مطالعه و ۳۰ دقیقه استراحت باشد. در این ۹۰ دقیقه با تمرکز و دقت مطالعه کنید و در ۳۰ دقیقه استراحت کاملا استراحت کنید. بین درس خواندن هرگز گوشی خود را چک نکنید، محل مطالعه تان را ترک نکنید و به طور کامل تمرکزتان را بر روی مطالعه بگذارید.

اگر این بازه زمانی برایتان سخت بود می توانید ۷۵ دقیقه مطالعه و ۱۵ دقیقه استراحت کنید. اگر باز هم برایتان دشوار بود می توانید ۵۰ دقیقه مطالعه و ۱۰ دقیقه استراحت را در برنامه ریزی درسی تان قرار دهید. انتخاب هر کدام از آنها به عهده خودتان می باشد.

میانگین ساعت مطالعه رتبه های برتر
برنامه ریزی درسی برای کنکور

اصل دوم: ساعت مطالعه روزانه

بدون شک یکی از بیشترین سوالاتی که از من بعنوان یک مشاور تحصیلی می پرسند این است که چقدر بخوانم که پزشکی قبول شوم؟ چقدر بخوانم که مطمئن باشم دانشگاه شریف قبول می شوم ؟ جواب این سوال ها مشخص است، هرچقدر بیشتر بهتر. ساعت مطالعه بیشتر، شانس قبولی بیشتر. قبل از اینکه ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور را توضیح دهیم جالب است داستان زیر را بخوانید.

در زمان های قدیم  کاروانی در حال گذر از بیابانی بود که ناگهان شب فرا می رسد و کاروانیان مجبور به استراحت در آن بیابان می شوند. رئیس کاروان به افرادش می گوید هر کسی که از اینجا ریگ جمع کند ضرر نخواهد کرد. عده ی زیادی از همسفران می گویند این وقت شب ریگ جمع کنیم؟! آنها اینکار را نمی کنند و بجای آن می خوابند. اما عده ای دیگر مشغول به جمع آوری ریگ می شوند و با خود می گویند شاید رئیس کاروان یک چیزی می داند که گفته است ریگ جمع کنیم! صبح روز بعد که هوا روشن می شود افرادی که ریگ جمع کرده بودند متوجه می شوند در و گوهر جمع آوری کرده اند. گروهی هم که به جای جمع آوری خوابیده بودند بسیار متعجب می شوند. در نهایت هر دو گروه بسیار پشیمان می شوند. گروه اول پشیمان می شوند که چرا هیچ چیزی جمع نکردند و گروه دوم پشیمان می شوند که چرا بیشتر در و گوهر جمع آوری نکردند!

بعد از کنکور دو لحظه است که همه داوطلبان حسرت می خورد. زمانی که نتایج اعلام می شود، چه آنهایی که برای کنکور تلاش کرده اند و چه آنهایی که نکرده اند با خود می گویند: ای کاش بیشتر می خواندم. کاری کنید که حسرت نخورید و از خودتان راضی باشید. ساعت مطالعه روزانه تان را به ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور نزدیک کنید. معمولا میانگین ساعت مطالعه رتبه های برتر قبل از عید  بین ۳۰  الی ۵۰ ساعت است و بعد از به۰ ۷ الی ۱۰۰ ساعت هم می رسد.

شاید وقتی به ۷۰ ساعت فکر می کنید به نظرتان بسیار عجیب و زیاد می آید اما بعد از عید مدارس تعطیل می شود و فرصت مطالعه بیشتری برای درس خواندن خواهید داشت. اما یادتان باشد برای مثال اگر الان نهایت ۲۰ ساعت مطالعه دارید نا امید نشوید. نگویید با ۲۰ ساعت نمی شود قبول شد.  بدانید رتبه های برتری هم وجود دارند که از ماه آبان شروع کردند و ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تا بر ترازشان اضافه شده و توانستند رتبه ۳ رقمی کسب کنند.

مطمئن باشید اگر ادامه دهید و روش مطالعه اصولی را در برنامه ریزی درسی تان پیاده کنید شما هم خواهید توانست به ساعت مطالعه رتبه های برتر کنکور نزدیک شوید. شاید در ابتدا ساعت مطالعه تان پایین باشد اما مطمئنا از هر جایی که هستید شروع کنید می توانید از رقیب هایتان جلو بزنید. خیلی از افرادی که قبل از عید ساعت مطالعه بالایی دارند بعد از چند ماه به خود مغرور می شوند و رتبه شان افت می کند اما اگر مستمر ادامه دهید از آنها سبقت خواهید گرفت و به خواسته تان خواهید رسید.

برنامه ریزی درسی کنکور
ساعت مطالعه نفرات برتر کنکور

اصل سوم: ایجاد تنوع در مطالعه دروس

در جلسه کنکور باید توانایی منتال ترنزیشن MENTAL TRANSITION را داشته باشید.

جلسه کنکور مانند امتحانات نهایی مدرسه نیست که فقط دو ساعت وقت برای جواب دادن به سوالات را داشته باشید. یک داوطلب در جلسه کنکور باید از ادبیات به ریاضی از ریاضی به زبان از زبان به فیزیک از فیزیک به شیمی و.. سوالات را پاسخ دهد. یعنی باید سوئیچینگ ذهنی سریعی را انجام دهید تا بتواند مباحث مختلف درسی را پاسخ دهید. همچنین در کنکور برای مثال درس ادبیات تنها شامل یک کتاب نیست بلکه کتاب های مختلف سال های دبیرستان است، البته تمام درس ها به این شکل می باشند. بنابراین تنوع سوالات کنکور بسیار بالاست و همین دلیل محکمی است تا بر روی سرعت عملکرد خود بیشتر کار کنید.

برای سریع تر عمل کردن باید توانایی “منتال ترنزیشن”  یا “توانایی انتقال ذهنی ” را افزایش دهید. برای اینکه بتوانید در جلسه کنکور این مهارت را به کار بگیرید باید از قبل آن را در منزل تمرین کرده باشید که همان شبیه سازی در مقیاس کوچک است. بدین شکل که بجای اینکه در هر روز فقط یک درس بخوانید، ۲ الی ۴ درس را در برنامه ریزی درسی تان قرار دهید. زیرا مدت زمان زیادی از زمان مطالعه کتاب های درسی تا کنکور طول می کشد و بسیاری از مباحث خوانده شده را فراموش خواهید کرد. اما با رعایت تنوع مطالعاتی، می توانید لابلای واحدهای درسی، مرور مباحث گذشته را قرار دهید تا هم مباحث را بهتر بفهمید، هم به طور کامل در خاطرتان بماند. در روزهایی که مدرسه می روید ۲ عنوان درس و روزهای تعطیل ۴ عنوان درس را در برنامه ریزی درسی تان قرار دهید.

جدول برنامه ریزی کنکور
بهترین روش مطالعه

اصل چهارم: خواب

شاید برای تان سوال پیش بیاید مگر خواب هم جز اصول برنامه ریزی درسی است؟ بله! خواب یکی از مهم ترین نیازهای بدن است و جای تعجب نیست که تاثیر مهمی در اجرای برنامه درسی تان دارد. اگر یک شب خوب نخوابیده باشید فردای آن روز انرژی کافی ندارید و حوصله درس خواندن نخواهید داشت و می توان گفت فردای آن روز را از دست خواهید داد.

یک روز خوب از یک خواب خوب نشئت می گیرد. اگر خواب تان کافی و مناسب نباشد یکی از پایه های اصول برنامه ریزی سست می شود و در نهایت راه را به جایی نخواهد برد.

در طی شبانه روز حداقل ۶ الی ۸ ساعت بخوابید. دقت داشته باشید که ساعت خوابتان کافی و ثابت باشد یعنی به نحوی نباشد که سه روزبخاطر امتحان ساعت ۴ صبح از خواب بیدار شوید سه روز دیگر بخاطر مدرسه ۶ صبح  بیدار شوید و روزهای تعطیل هم ساعت ۱۰ از خواب بیدار شوید! چه مدرسه داشته باشید چه نداشته باشید، چه آزمون داشته باشید چه نداشته باشید، یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید. برای مثال ساعت ۶ صبح. همچنین شب ها هم در ساعت مشخصی بخوابید.

علاوه بر رعایت خوابیدن در یک ساعت مشخص، باید به مکان مشخصی برای خوابیدن هم، شرطی شوید. برای مثال هرگز در رختخواب درس نخوانید زیرا آنجا محل خواب شما است و محل مطالعه پشت میز است. علاوه بر این باید خواب ظهرتان راهم کوتاه کنید. اگر به خواب ظهر عادت دارید باید کمتر از نیم ساعت هنگام ظهر بخوابید. خواب ظهر به گونه ای است که چه ۳ ساعت بخوابید چه نیم ساعت در هر صورت به یک اندازه از شما انرژی خواهد گرفت با این تفاوت که ۳ ساعت خوابیدن باعث کسلی بیشتری در شما می شود.

نکته مهم دیگر این است که بیدار ماندن به صورت افراطی هم درست نیست. خیلی ها برای بیدار ماندن قهوه می خورند. افراددیگری هم هستند که برای انرژی بیشتر نوشابه های انرژی زا مصرف می کنند که بسیار مضر هستند و در دراز مدت به علت کافئین بالایی که در آنها وجود دارد، باعث مشکلات گوارشی فراوانی خواهد شد. پس لطفا حالت طبیعی بدن تان را از بین نبرید و با رعایت این نکات از انرژی طبیعی بدن خود استفاده کنید.

برنامه ریزی تحصیلی
برنامه ریزی درسی

در این بخش ۴ اصل از اصول برنامه ریزی تحصیلی آموزش داده شد. در قسمت دوم این مبحث ۳  اصل باقی مانده دیگر را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

48 دیدگاه برای “اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور بخش اول – درس دوم”

 1. اقای مطلبی یه سوال
  من هنوز یازدهم هستم میخواستم ببینم میشه از درساتون برای این سال هم استفاده کرد؟
  و اینکه خیلی مشاورتون عالیه

  1. سلام دوست عزیز
   بله چرا که نه، اصول ثابت هستند و چقدر خوب است که شما زودتر به فکر ارتقا مهارت هایتان هستید

  1. سلام دوست عزیز
   این موضوع بستگی به استراتژی شما دارد
   اما بین ۲ الی ۳ عنوان درس در برنامه داشته باشید حتما
   موفق باشید

 2. استاد واقعاااااا عااااالی بود خیلی ممنون ازاین همه انگیز و حرفای خوبی که میزنید من همیشه وقتی بیشتر۱ساعت درس میخوندم بدون استراحت کسل میشدم وخواب میگرفت حالا دلیلشو فهمیدم چه خوب که زود فهمیدم ممنون از همه چی استاد❤??

 3. واقعا فوق العاده هستند استاد
  اما يچيزي واقعا ذهن منو درگير كرده
  متاسفانه من ٢ تا از دروس نهايى رو هنوز پاس نكردم و بايد دي ماه امتحان بدم و پس از اون دروس سال ٤ رو در خرداد پاس كنم
  با اين حال من انگيزه زيادي دارم براي كنكور دادن
  بنظرتون ادامه بدم و همزمان دروس سال ٣ و ٤ رو پاس كنم امكان اين هست كه همزمان براي كنكور مطالعه داشته باشم؟

  1. سلام خدمت شما
   اگر برنامه ریزی و تلاش متناسب داشته باشید؛ امسال هم می توانید نتیجه بگیرید
   بستگی به شما دارد و استراتژی تان …
   موفق باشید

 4. واقعا عالی بود ممنون بابت این همه زحمتی کخ میکشید. اما کاش هر روز به جای یک فیلم دو فیلم میتونستیم ببینیم

  1. سلام دوست عزیز
   شما می توانید با مرکز مشاوره تماس بگیرید
   راهنمایی تان می کنند همکاران ما
   روزهای کاری از ساعت ۱۰ صبح الی ۶ بعد از ظهر
   ۰۲۱۴۴۴۲۱۱۳۲

 5. آقاي مطلبي عالي بودش ، راستش من امسال دهم هستم ، رشته انساني دبيرستان انرژي اتمي ، ولي دارم برنامه و كارها و تكنيك هايي كه ميگيد رو از همين الان اجرا ميكنم / خيلي خيلي ممنون

 6. باز هم سلام راستش من یازدهم هستم و احساس میکنم دیره واسه شروع کردن و خیلی اتفاق افتاده که وسط راه خسته بشمو ول کنم میترسم چه کار کنم

 7. مثل همیشه عالیییییییی بود.اول انگیزه بعدشم روش برنامه ریزی و …. الان میفهمم بعضی وقتا چرا نتیجه نمیگیرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*