ایجاد انگیزه برای درس خواندن-درس اول

تقویت اراده و انگیزه برای درس خواندن، مهمترین عامل موفقیت در کنکور …

یکی از مهمترین دلایلی که خیلی از داوطلبان کنکور در رشته موردعلاقه شان قبول نمی شوند این است که انگیزه آن ها نوسانی است. همین موضوع باعث می شود که درس خواندنشان را تا روز کنکور با جدیت ادامه ندهند. علیرضا مطلبی در این ویدیو راهکار افزایش انگیزه پایدار را به شما آموزش خواهد داد …

 

 

اولین درس  از دوره رایگان مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی را با موضوع افزایش انگیزه برای کنکور شروع می کنیم. این روزها همه جا صحبت از روش های موفقیت در کنکور است، مصاحبه های مختلف، آزمون های مختلف، کتاب های مختلف و.. همه و همه در مورد انگیزه برای تلاش بیشتر صحبت می کنند. قصد ما این نیست که بگوییم چه آزمون یا کتابی خوب است یا بد است، قصد ما این است ماهیگیری را به شما یاد بدهیم. می خواهیم بگوییم اکثر رتبه های برتر کنکور چه کارهایی برای ایجاد انگیزه و موفقیت تحصیلی شان انجام می دادند.

واقعا راه های رسیدن به موفقیت در کنکور آنقدرها که می گویند پیچیده نیست، این حرف کسی است که شش سال در این زمینه فعالیت کرده و به جرات می توانم بگویم که سال های اولیه کاری راه ها و تکنیک های متنوع و مختلفی که وجود داشت را تست کردم، اما با گذشت زمان و طی تجربه هایی که از موفقیت تحصیلی شاگردانم بدست آوردم، توانستم راه های ساده تری برای موفقیت در کنکور را پیدا کنم که در این قسمت به آنها می پردازیم.

قبل از شروع بحث اصلی، لطفا به سه تقاضای زیرتوجه کنید:

 • لطفا در حین مطالعه یا مشاهده این قسمت گوشی موبایل خود را در حالت بی صدا قرار بدهید یا آن را خاموش کنید تا تمام تمرکزتان بر روی درس باشد.
 • در حین مطالعه مواردی که به نظرتان مهم تر هستند را یادداشت کنید.
 • اگر این دوره برای تان مفید بود خوشحال می شویم با ثبت نظرات تان در سایت مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل ما را در جهت بهبود مطالب یاری کنید.

آیا خواستن توانستن است؟

خیلی ها دوست دارند در زندگی شان به چیزهای خوبی برسند . چه کسی از پورشه بدش می آید؟ چه کسی قبول شدن در دانشگاه شریف را دوست ندارد؟ چه کسی روانشناس، وکیل، پزشک و دندان پزشک شدن را نمی پسندد؟ اما سوالی که وجود دارد این است که چرا تنها عده کمی از افراد می توانند به این ها برسند؟ چرا در خیابان از هر ۱۰ عدد ماشین تنها ۲ عدد از آنها ماشین های لوکس و گران قیمتی هستند و مابقی ماشین هایی معمولی اند؟ چرا از ۶۰۰ هزار نفری که در کنکور تجربی شرکت می کنند، تنها ۲% از آنها موفق به قبولی در رشته پزشکی و دندان پزشکی می شوند؟ چرا آدم های موفق در سرتاسر دنیا عده کمتری نسبت به دیگران دارند؟

انگیزه درس خواندن
انگیزه برای درس خواندن

بنابراین جمله ای که همیشه شنیده ایم زیر سوال می رود زیرا خواستن توانستن نیست!  اگر این چنین بود پس چرا خیلی ها که رسیدن به آرزوهایشان را دوست دارند، موفقیت درسی را دوست دارند، کسب یک رتبه عالی در کنکور را دوست دارند، در عمل هیچ اتفاقی برایشان نمی افتد و فقط عده ای کمی می توانند به آنها برسند؟؟

افزایش انگیزه برای کنکور

این روز ها تبلیغات زیادی از موسسات و آموزشگاه های آموزشی مختلفی می بینیم. بعضی از آنها می گویند dvd های کنکوری موسسه ما را بخرید، بعضی ها می گویند در کلاس های آموزشی ما شرکت کنید، بعضی های دیگر می گویند در آزمون های آزمایشی ما ثبت نام کنید و هر کدام تبلیغ موسسه خودشان را می کنند. نمی گوییم همه این ها بد هستند اما بعنوان یک مشاور تحصیلی باید بگویم، dvd  های آموزشی، معلم های خصوصی، آزمون های آزمایشی، کتاب های تستی مختلف و.. تنها ۳۰% موفقیت تحصیلی شما را شامل می شوند و ۷۰% موفقیت در کنکور بستگی به خودتان دارد.

چند لحظه فکر کنید داوطلبان شهرستان های محروم و روستاهای کشورمان که جزء رتبه های برتر کنکور هستند، آیا در آموزشگاه های معروف و برندی ثبت نام کرده اند؟ آیا برای هر درس معلم خصوصی داشته اند؟ چگونه در کنکور رتبه بالا آورده اند؟

این افراد موفقیت شان را به خاطر چیزی بدست آورده اند که آن چیزی نیست جز: ” انگیزه”

انگیزه و تلاش

تا بحال کسی نتوانسته در کنکور نتیجه خوبی بگیرد مگر اینکه تشنه موفقیت بوده باشد. کسی که انگیزه برای تلاش کردن را دارد می تواند آن را در راه رسیدن به آرزوهای خود بکار بگیرد. داوطلبی در سال اول کنکورش رتبه ۱۷ هزار را کسب کرد و دوباره در کنکور شرکت کرد و این بار رتبه اش ۴۲ هزار شد! همچنین داوطلب دیگری که در سال اول رتبه ۷۵۰ بود در سال دوم توانست رتبه ۲۹۰  را کسب کند. فرق افرادی که موفق می شوند با افرادی که موفق نمی شوند بستگی به انگیزه آنها دارد. انگیزه برای درس خواندن است که می تواند چنین تغییراتی را در رتبه داوطلبان ایجاد کند.

داوطلب روستایی که برای قبولی در رشته پزشکی تلاش می کند و آن را یک هدف در زندگی اش می داند احتمالا چون زحمت زیادی برای کسب درآمد کشیده تصمیم دارد تا با قبول شدن در رشته پزشکی از راه آسان تری کسب درآمد کند. شغل تمام روستاییان و کشاورزان شریف است اما انگیزه درسی این افراد بسیار بیشتر از داوطلبانی است که موفقیت در کنکور را بسیار رویایی تصور می کنند.

بنابراین اگر تشنه موفقیت نباشید و انگیزه و تلاش نداشته باشد قول می دهیم که نمی توانید در کنکور نتیجه خوبی بگیرید.داوطلبی نتیجه می گیرد که تشنه باشد. خواستن توانستن نیست زیرا همه می خواهند در کنکور قبول شوند اما واقعا چه کسی تشنه این است که در کنکور عالی ترین نتیجه را بگیرد تا به تمام خواسته هایش برسد؟ زمانی خواستن توانستن است که پیاله خواستن لبریز شود و  با تمام وجودتان بخواهید موفق شوید. یعنی هر روز صبح که بخاطر درس خواندن برای کنکور بیدار می شوید بگویید خدا را شکر که یک روز دیگر شروع شد و امروز تمام تلاشم را خواهم کرد. نه اینکه بگویید ای بابا، باز هم که صبح شد! اگر انگیزه برای درس خواندن داشته باشید و به موفقیت تحصیلی تان ایمان داشته باشید مطمئن باشید به آن خواهید رسید.

کلیپ انگیزشی برای درس خواندن
چگونه رتبه برتر کنکور شویم

انگیزه شما از درس خواندن چیست؟

آیا تا بحال به این فکر کرده اید که انگیزه شما از درس خواندن چیست؟؟ اکثر افراد متخصص در این زمینه می گویند برای موفقیت در هز زمینه ای باید اهدافتان را روی کاغذ مکتوب کنید. کاملا درست است که نوشتن اهداف اثرات علمی زیادی برای موفقیت در بردارد اما  نوشتن اهداف روی کاغذ لازم هست اما کافی نیست. شاید ۱ الی ۲ روز در هفته باعث ایجاد انگیزه برای درس خواندن شود اما دوباره افت خواهد کرد. راز موفقیت برای افزایش انگیزه مستلزم رعایت نکات دیگری هم هست که به توضیح آن می پردازیم.

فرض کنید یک قطعه چوبی به عرض۴۰ سانتیمتر و طول ۱۰ متر روی زمین بگذارند و به شما بگویند اگر از روی آن رد بشوید ۱۰۰ هزار تومان به شما می دهیم! آیا رد می شوید؟ قطعا رد خواهید شد و هیچ خطری هم نخواهد داشت.

حالا فرض کنید که همین قطعه چوب را بین دو ساختمان بیست طبقه بگذارند و بگویند اگر اینبار از روی آن رد شوید۱ میلیون تومان به شما می دهیم. آیا رد خواهید شد؟ قطعا رد نمی شوید زیرا ارزش حفظ جان تان بسیار مهم تر است. حتی اگر ۱۰۰ میلیون تومان هم بدهند این کار را نخواهید کرد!

اینبار فرض کنید همان قطعه چوب بین ساختمان های بیست طبقه قرار دارد که یکی از عزیزانتان در یکی از آن ساختمان است و ناگهان ساختمان آتش می گیرد و شما مجبورید برای نجات جان عزیزتان از روی آن چوب رد شوید. حالا چطور، آیا رد می شوید؟ اینبار حاضرید پولی هم بدهید اما از روی آن رد شوید! چه برسد که به خاطر پول از روی آن رد شوید. حتی اگر پولی هم ندهید رد خواهید شد. در این شرایط دلیل محکمی برای رد شدن دارید و انگیزه تان آنقدر بالاست که هر طور شده از روی آن رد خواهید شد حتی اگر جانتان به خطر بیافتد.

انگیزه در روانشناسی

روانشناسان می گویند پشت هر کاری یک انگیزه و دلیلی نهفته است.  برای مثال غذا می خوریم که زنده بمانیم. پشت درس خواندن هم یک دلیل، هدف و انگیزه ای نهفته شده است . پشت درس نخواندن هم همینطور..

چگونه رشته پزشکی قبول شویم
افزایش انگیزه برای کنکور

انگیزه های انسان به دو دسته تقسیم می شوند.

 • انگیزه های درونی
 • انگیزه های بیرونی

انگیزه بیرونی چیست؟ انگیزه بیرونی به انگیزه های هویجی هم معروف است. این انگیزه ها بخاطر دریافت یکسری پاداش ها از محیط و اطرافیان است و افراد به خاطر فشارهای محیطی و گرفتن پاداش آن کار را انجام می دهند. نقش انگیزه های بیرونی بیشتر افزایش هیجانات لحظه ای است و دوامی ندارد.مثل جایزه ای که پدری به خاطر اینکه پسرش درس بخواند و در کنکور قبول شود می دهد.

اما انگیزه های درونی پایدار ترند. چیزهایی اند که از صمیم قلب تان می خواهید آنها را بدست آورید یعنی به این شکل نیست که بگویید اگر برای ما فلان چیز را بخرید من هم این کار را انجام خواهم داد. چیزهایی اند که خودتان می خواهید به دست شان بیاورید. با این مثال شاید بهتر متوجه شوید.

داستان انگیزه و موفقیت تحصیلی

فرض کنید دو همکلاسی هستند که وضع مالی یکی از آنها عالی است و پدرش به او قول داده اگر در رشته پزشکی قبول شود برایش یک ماشین شاسی بلند خواهد خرید. نفر دوم وضع مالی متوسطی دارد و هیچ قولی هم از پدرش به خاطر درس خواندن دریافت نکرده است. این شخص با خودش می گوید من اگر درس بخوانم و پزشک شوم می توانم با درآمدم همه چیز برای خودم تهیه کنم. همچنین دوست دارم پزشک شوم تا بتوانم به مردم کمک کنم و هفته ای یک روز به مناطق محروم خواهم رفت و به درمان افراد بی بضاعت می پردازم.

حالا فرض کنید اگر به صورت اتفاقی پدر هر دوی آنها ورشکست شوند. آیا پدری که به فرزندش گفته بود اگر پزشکی قبول شود برایش ماشین می خرد، پسرش باز هم به درس خواندن ادامه خواهد داد؟ نمی خواند! می گوید دیگر ماشین پرید پس برای چه درس بخوانم. اما نفر دوم به درس خواندن خود ادامه می دهد زیرا درس خواندنش به هیچ کس و هیچ چیزی وابسته نیست.

هدف و دلیل در زندگی

فرد موفق نگاهش به دست دیگران نیست حتی بدست پدر و مادرش! من در ۱۷ سالگی  وارد دانشگاه شدم چون یکسال جهشی خوانده بودم یکسال زودتر  وارد دانشگاه شدم. از ۱۷ سالگی تا به  امروز از پدرم دیگر پولی نگرفته ام و حتی کسب و کار خود را به تنهایی راه انداخته ام. اوایل کار فشار سختی را تحمل می کردم  اما چون به خودم  قول داده بودم که خرج ام را در بیاورم تحمل می کردم. اکنون خیلی خوشحال هستم که آن روز ها چنین تصمیم مهمی را گرفتم. شاید یکسری خوشی های کوتاه مدت ر از دست داده باشم اما واقعا اگر باز هم به عقب برگردم همین تصمیم را انتخاب می کنم و در این حالت رضایت بیشتری دارم.

پس برای داشتن انگیزه پایدار باید ۲ کار را انجام دهید:

 1. هدف تان را دقیق روی کاغذ بنویسید. برای مثال بنویسید من علیرضا مطلبی در کنکور  سال ۱۳۹۷ پزشکی دانشگاه شیراز قبول شده ام. به شکل واضح، دقیق و مکتوب بنویسید.
 2. دلیل هایتان هم برای درس خواندن بنویسید. چرا می خواهید پزشکی قبول شوید؟ چون جایگاه اجتماعی بالایی دارد؟ چون درآمد بالایی دارد؟ بخاطر خدمت به مردم؟  دلایل را هم بنویسید.

یکی از شاگردانم می گفت به خاطر این دوست دارم دندان پزشکی قبول شوم که بعدا درآمدم بالا برود تا وقتی خاستگاری دختری که ازش خوشم آمده رفتم، جواب مثبت بشنوم! اگر دندان پزشکی قبول نشوم درآمدم خوب نخواهد بود و جایگاه اجتماعی متوسطی خواهم داشت و احتمالا جواب  منفی بشنوم. این انگیزه درسی اش بود. انگیزه شما چیست؟

انگیزه درس خواندن شما نیز هرچیزی می تواند باشد. اگر این انگیزه به شما انرژی می دهد پس آن را روی کاغذ یادداشت کنید و بعنوان دلیل تان برای درس خواندن قرار بدهید. یادتان باشد هدف یک جمله است اما دلایل متعدد هستند. هدف یکتاست اما دلایل یکتا نیستند و می توانند چندین دلیل برای رسیدن به هدفتان داشته باشید

61 دیدگاه برای “ایجاد انگیزه برای درس خواندن-درس اول”

 1. سلام خسته نباشید
  عالی بود خیلی ممنون از زحماتتون انشالله بتونم موفق بشم و به هدفم که خیلی واسم مهمه برسم
  ممنون از شما

  1. دوست عزیز سلام
   درس ها به صورت روزانه برای شما ارسال خواهند شد
   هر ۲۴ ساعت یکبار
   جای نگرانی نیست
   موفق باشید

 2. واقعااااا عااااالی بود من به خودم قول میدم که میتونم وبه هدفم میرسم هیچی نمیتونه منو از هدفم منحرف کنه پیش به سوی موفقیت

 3. حرفاتون واقعا خوب بود
  ولی من یه دانش اموز پیش دانشگاهی هستم تا الانم هیچی نخوندم یعنی از درسای پارسال و سالای دیگه چیز زیادی نمیدونم
  فقط میخوام بدونم باید از کجا شروع کنم

 4. سلام! تشکر از اینکه مطالب عالی در اختیار ما قرار میدهید. این درس کاملا من را اوج داد تا کانکور را آمادگی بگیرم.

 5. عالییییییییی بود عاااااااااااااالیییییییییی واقعا مرسی از کمکتون???????دیگ اجازه نمیدم کسی هدفمو بدزده

  1. سلام دوست عزیز
   با مرکز مشاوره تماس بگیرید
   وقت مشاوره رزرو کنید تا در نوبت جلسه قرار بگیرید
   موفق باشید

 6. با سلام وعرض ادب واحترام خدمت شما استاد محترم جناب اقای مطلبی.درس اول بسیار بسیار عالی وکاربردی بود.ممنون از زحمات خالصانه شما.پاینده باشی انشااله.

 7. خیلی خوب بود ممنونم از راهنماییاتون ..من برا ارشد روانشناسی دارم می خونم امیدوارم با تلاش انگیزه و برنامه ریزی درست و و داشتن تمرکز بتونم در کنکور ارشد موفق شم.

 8. با سلام و خسته نباشید.
  واقعا تاثیر گذار بود واقعا عالی بود.
  خیلی ممنون بابت زحماتتون لطفا این مشاوره ها رو قطع نکنین و بیشتر راجب کنکور و روش مطالعه و… راهنماییمون کنین خیلی ممنون .

 9. عالی بود.خدا خیرتون بده…انگیزه ام حسابی رفته بالا…و فکر میکنم ماندگارتر از همه فایل های انگیزشی ای باشه ک تاحالا دیدم
  فقط یه خواهش رهامون نکنید…ممنون

 10. مثل همیشه عالی ممنونم که به فکر ما هستین به لطف شما دوباره به ساعت مطالعه مطلوبم رسیدم بعد از ۳ هفته نا امیدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*