۷ قانون اصلی که حال شما را خوب می کند.

مرکز مشاوره تحصیلی پتاسیل

به نام خدا

۷ قانون اصلی که حال شما را خوب می کند.

 

هر انسان تکامل یافته، با سه بخش از وجود خود زندگی می کند. سه بخشی که مجموعه رفتارهای او را می سازند و به او شخصیت یا منش می دهند .

این سه بخش اصلی تشکیل شده از . من (شخصی که بالغ است ) خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه .

روان شناس معروف فروید در این باره بسیار توضیح داده است . زیگموند فروید در ویکی پدیا

%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%db%8c%da%af%d9%85%d9%88%d9%86%d8%af-%d9%81%d8%b1%d9%88%db%8c%d8%af

ما در این مطلب درباره دو بخش اولی با شما صحبتی ندارم. اما درباره بخش سوم که ضمیرناخودآگاه شماست، چند راهکار ساده پیشنهاد می کنیم تا وقتی حالتان خوش نیست، یک قدم برای خوب شدن حال خودتان بردارید.

 

ضمیرناخودآگاه در واقع مجموعه رفتارهای ما ، که بخش عظیمی هم هستند را می سازد که مربوط به رفتارهای درونی و غیر قابل برنامه ریزی ما هستند. این رفتارها ، بخشی در لحظه اتفاق می افتند و بخشی هم در دراز مدت تاثیر می گذارند. ریشه یابی این رفتارها شما را به سال های قبل از لحظه ای که هستید، می برد. مثلا به تصویری در کودکی. یا خاطره ای مبهم که اکنون باعث شده شما چنین رفتاری داشته باشید.

این مقدمه ای بود از ضمیر ناخودآگاه . اما ۷ قانون اصلی به شما پیشنهاد می دهیم که شما را به حال خوب نزدیک می کند.

 

%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%85%d8%b1%d8%af%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%a8%d8%a7-%d8%a2%d8%ba%d9%88%d8%b4-%d8%a8%d8%a7%d8%b2-%d8%a8%d9%87-%d8%b3%d9%85%d8%aa-%d9%85%d8%a7-%d9%85

 

  • با کودک درون تان آشتی کنید.

آشتی کردن با کودک درون ، کار سختی نیست. کافی است کمی با خودتان مهربان باشید و به فراسوی ذهن تان، حرفهایی که با صدای پنهانی به خودتان می گویید، یا خشمی که نسبت به موضوعی دارید، سری بزنید.

بخوانید  چطور اضطراب و استرس را در خود کنترل کنیم؟

کمی مهربان باشید فقط همین! آن گاه وقتی حالتان خوش نیست، به جای اینکه به دنبال بهانه و علت جویی باشید، برای خودتان یک قدم بردارید تا حالتان خوب شود.

مثال ساده آن می شود، کودکی که دلش برای مادرش تنگ شده است، و بهانه جویی می کند. برای او، دیدار چند دقیقه ای مادر و اطمینان خاطر از بودن مادر، بهترین راه حل است. شما هم وقتی زمانی که موضوعی ناراحت تان می کند، ریشه را پیدا کنید و در آرامش به حل مشکل بپردازید.

آشتی با کودک درون هم می تواند از یک پیاده روی کوتاه در یک عصر روز کاری، بدون اینکه به موبایل تان به صورت مداوم نگاه کنید (که کودک درون تان با موبایل کاری ندارد، آدم های حقیقی را می خواهد) در سکوت به خودتان سر بزنید. برای خودتان خوراکی مورد علاقه تان را بخرید. دلتان را به دریا بزنید و به دیگران لبخند بزنید. نتیجه اش شگفت انگیز است.

 

  • برای خودتان آرامش بخرید.

سهم خودتان را از زمان به دست آورید. سهم شما یعنی  ؛ ساعت ها و زمان هایی که مال خودتان هستید. بدون اینکه در دسترس دیگران باشید. در آرامش برای خودتان زمان بخرید و به خودتان بپردازید.

در فنون مراقبه و یوگا می گویند، شما باید یک ساعت بدون اینکه به فضاهای مجازی دسترسی داشته باشید، در دنیای شخصی خودتان غرق شوید. به نوعی مراقبه یعنی مراقب از خویشتن ِ خویش! شما هم برای خودتان در زمان هایی از روز، آرامش بخرید و در دسترس هیچ کسی نباشید جز خودتان!

بخوانید  اعتیاد به اینترنت و انزوا طلبی

 

  • به روابط تان سر و سامان دهید.

مشکل خیلی از ما ، به خصوص درجوامعی که در حال رشد هستند، سرازیر شدن حجم عظیمی از تکنولوژی هایی با کاربری های متفاوت است. این تکنولوژی ها در این روزها که ما در آن به سر می بریم، دنیای مجازی شلوغی را ساخته است که شما را به نوعی آلوده و درگیر خود کرده است. شما به حجم عظیمی از آدم هایی زندگی می کنید که همیشه هستند! ولی نیستند. یعنی بودن شان مشروط به ابزاری است که مجازی هستند. پس ؛ مدیریت خود را بیاموزید. مثل یک مدیر سخت گیر باشید. خودتان را تنبیه و تشویق کنید زمانی که اشتباه می کنید یا رفتاری درست دارید. یادتان باشد، زندگی شلوغ و بی نظم هیچ حاصلی برای شما نخواهد داشت جز فرسودگی ذهن و آشفتگی!

 

  • منظم باشید.

یکی از بهترین راه حل های پیشنهادی به شما، منظم بودن است. منظم باشید به هر قیمتی! در این مورد به خودتان باید سخت بگیرید. نظم در زندگی تان را جاری کنید تا بتوانید موفق باشید.

  • قدرت نه گفتن داشته باشید.

بگویید نه! وقتی دچار مشکل هستید، وقتی مشکلات بر سر شما می ریزند، وقتی دیگران به شما مسوولیت های متفاوت می دهند ، بدون اینکه با شما هماهنگ کرده باشند، وقتی دیگران را به طور مداوم در زندگی خود، شرکت می دهید، و به دنبال جلب رضایت آنها هستید، یعنی قدرت نه گفتن ندارید!

نه گفتن یک رفتار اکتسابی است. آن را بیاموزید. مهم نیست که دیگران درباره شما چه قضاوتی می کنند. مهم این است که شما، با نظم داشتن در زندگی، برای خودتان و زمان بندی که دارید، احترام قائل باشید.

بخوانید  تجربه یک زندگی منظم

%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%b2%db%8c%da%af%d9%85%d9%88%d9%86%d8%af-%d9%81%d8%b1%d9%88%db%8c%d8%af

 

  • احترام بگذارید.

زندگی خود و دیگران را محترم بدارید. در قسمت های قبلی از نظم و قدرت نه گفتن با شما صحبت کردیم. این ها همه در مجموع رفتارهای قابل احترامی از شما می سازند که ابتدا شما به زندگی تان اهمیت می دهید و این موضوع را به دیگران هم می گویید که همیشه و هر جایی که هستید، برای زندگی احترام زیادی قائل هستید.

 

  • گاهی به آسمان سلام کنید.

گاهی به آسمان سلام کنید . سرتان را بالا بگیرید. به مسیری که آمده اید نگاهی بیندازید. رفتارهای خود را تحلیل کنید. اشتباهتتان را بررسی کنید و به خاطر بسپارید که دوباره این اتفاق نیفتد.

سرتان را بالا بگیرید و خداوند را برای تک تک لحظاتتان شاکر باشید. شکرگذاری از خداوند، آرامشی درونی به شما خواهد بخشید که در هیچ جلسه مشاوره ای نخواهید یافت. خدا را به بهترین شکل ممکن که در توان دارید، با اسامی زیبا سپاسگذاری کنید.

یادتان باشد، شکرگذاری هم نوعی مراقبه و جذب انرژی مثبت، از کائنات است. اگر می خواهید یک کانال مخفی و خاص برای خودتان داشته باشید، در ساعت های مشخصی، به شیوه خاص خودتان ، گاهی به آسمان سلام کنید.

حالتان خوب و دلتان آرام.

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*