قسمت نهم سریال #تاکنکور-موانع مطالعه مفهومی

موضوع: روش مطالعه-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت نهم سریال #تاکنکور - موانع مطالعه مفهومی برای کنکور
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۶ دقیقه و ۱۸ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

به نام خدا سلام. در نهمین قسمت از سریال #تا کنکور، میخام در رابطه با این موضوع صحبت کنم براتون که چه اتفاقی میافته که خیلی از داوطلب های کنکور که خیلی درس میخونن و ساعت مطالعه بالایی دارن، شاید تعداد تست خوبی هم داشته باشن، اما در نهایت نتیجه خوبی در کنکور نمی گیرن. چه اتفاقی میافته که یک عده با تلاش زیاد نمی تونن به رتبه دلخواهشون دست پیدا کنن. اگر یادتون باشه من همیشه گفتم که شرط لازم و کافی برای موفقیت تلاش هوشمندانه است. یعنی شما باید هم زیاد کار کنید اما هوشمندانه هم کار کنید با درایت. من توی این قسمت میخام با شما در رابطه با ۶ تا از موانع مطالعه مفهومی و ۶ تا از موانع موفقیت توی کنکور صحبت کنم که باعث میشه شما نتونید به رتبه دلخواهتون دست پیدا کنید. اگر شما این موانع رو رد کنید، یعنی نکات و موانعی رو که بهتون میگم رو بهش توجه کنید، و اگر بتونید این مشکلاتی رو که دارید از سر راهتون بردارید، با سرعت خیلی بیشتری می تونید به هدفتون دست پیدا کنید.
مانع اول عادات مطالعاتی غلط هست. یک سری از این عادت هارو میخام بهتون بگم. بعضی ها عادت دارن راه میرن و درس میخونن. خب ببینید وقتی شما همزمان با درس خواندن راه میرید، یک سری از انرژی بدن صرف این میشه که انرژی پاهای شما رو تامین کنه که بتونید راه برید. یک بخش دیگه ای از مغز درگیر اینه که نکنه الان پاهام گیر کنه بخورم زمین، نخورم به دیوار، مثلا به چیزی برخورد نکنم بیافته بشکنه. خب پس این کار غلطه. اصلا اثبات شده است که بهترین روش مطالعه نشستن پشت میز هست و اینکه میز باید خلوت باشه و بعد دیوار ، که اون هم ترجیحا دیوار سفید و دیواری که چیزی روی اون نباشه. این یکی از عادات مطالعاتی غلط هست.
دومین عادت غلط اینه که بعضی ها موقع درس خوندن آهنگ گوش میدن.مثلا داره درس میخونه و یکدفعه میره با آهنگ. حالا یا آهنگ عشقی گذاشته یا یک آهنگ غمگین گذاشته که مثلا سرشو میزاره روی میز و.. خب این ها باعث میشه که شما موقع درس خوندن اصل موضوع رو فراموش کنید. شاید یکسری از تحقیقات نشون دادن که آهنگ های بی کلام می تونه تاثیر مثبتی روی یادآوری آینده داشته باشه، اون هم اگر آهنگی که موقع یادگیری گوش دادید رو موقع یادآوری مجدد گوش بدید. اما شما نمیتونید که بگید بله من در زمان درس خوندن بتهوون گوش میدادم پس به سازمان سنجش بگید لطفا توی حوزه ما هم بتهوون پخش کنه! همچین چیزی نشدنی هست. پس کلا آهنگ گوش دادن منتفی هست. اینکه من با آهنگ بهتر میفهمم وجود نداره. این یک تلقین هست.
عادت غلط مطالعاتی بعدی چیه، اینه که بعضی ها عادت دارن بلند بلند میخونن. این رو من توی تکنیک های تندخوانی گفتم که کلا غلط هست. دیدید بعضی از مشاور ها میگن آره بلند بخونید چرا چون یکبار میگید یکبار میشنوید.چقدر هم متاسفانه دلیل محکمی هم میارن. امروزه اثبات شده که در روش تندخوانی این کار تضاد داره با یادگیری بهتر. پس بنابراین این هم یکی دیگه از عادات غلط مطالعاتی هست.
یکسری ها عادت دارن موقع مطالعه مدام گوشی موبایل شون رو چک میکنن. هر پنج دقیقه یکبار گوشی رو لاک و آنلاک میکنن.ببینید تمرکز شما مثل یک هواپیما میمونه که تا میاد اوج بگیره شما یک کاری می کنید که سقوط کنه. بعد دوباره تا داره اوج میگیره دوباره سقوط میکنه. مثل این میمونه که شما با ماشین تون دارید حرکت میکنید و هر پنج دقیقه یکبار خاموش کنید ماشین رو. ماشین می ایسته و دوباره شروع میکنه به حرکت. خب اینجوری دیر تر به مقصدتون می رسید.
یک سری های دیگه عادت دارن میگن من موقع مطالعه باید یک جای گرم باشم. باید یه پتو هم بندازم روی خودم و کنارم بخاری باشه. خب اینجوری خوابتون میگیره! من یادم هست موقعی که خودم درس میخوندم و زمانی که زمستون بود، پنجره اتاقم رو باز میکردم و هر کسی که میومد توی اتاق من قندیل می بست. چرا این کار رو میکردم(نمیگم حالا شما هم حتما این کار رو انجام بدید)اما برای اینکه موقع درس خواندن هوشیار تر باشم، پنجره رو باز میزاشتم. عادات غلط مطالعاتی خودتون رو بشناسید و به جنگشون برید. کم کم باید این هارو کنار بگذارید چون یکی از ترمز دستی های مهم موفقیت شما هستند.
مانع دومی که وجود داره بر سر راه مطالعه مفهومی بدون شک دیدگاه منفی هست. اینکه یک عده میشینن سر درس و میگن خب اینکه عربی ،اما من که عربی نمیفهمم اما خب حالا مشاور نوشته توی برنامم و آزمون هم قراره بدم بزار بخونم. بعد شروع میکنه یک ساعت و ربع با اون ذهنیت منفی و بعد کتاب رو میبنده و میگه دیدی گفتم نفهمیدم.شما وقتی ابتدای یک کاری، حالا میخاد درس خوندن باشه یا انجام هر کار دیگه ای باشه ، وقتی به خودتون میگید که ببین من توی این کار موفق نمیشم یا من این رو نمی فهمم ، ذهن تون اصلا دنبال این میره که نشونه هایی پیدا کنه که نمیفهمه. تا به کوچکترین مشکلی بر میخورید، سریع عقب می کشید.برایان تریسی توی یکی از کتاب هاش مثال جالبی زده که میگه، حتما دیدید که یک پدری به پسرش میگه برو نمکدون رو از آشپزخونه بیار. پسرش قبل از اینکه بره میگه بابا نیستش. اما پدرش میگه پاشو و بیارش. این پسر وقتی میره توی آشپزخونه که نمکدون رو بیاره، نگاه میکنه این طرف و اونطرف و به پدرش میگه بابا دیدی گفتم نیست. پدرش میگه اینجاست نمکدون که اینجاست. و پسرش تعجب میکنه .
میدونید چرا، ذهن اون پسر اون نمکدون رو دیده یعنی اطلاعاتش وارد شده و محرک ها توی ذهنش اومدن اما چون ذهنش قرار بوده نمکدون رو فیلتر کنه هیچ نمکدونی رو ندیده. بعضی ها در برابر موفقیت گارد دارن. ذهن شون مقاومت میکنه در برابر این که بخان یک مطلبی رو بفهمن. چرا مثلا ممکن به هر دلیلی پیشینه بدی داشته باشن توی اون درس یا معلم خوبی نداشتن یا یک اتفاق بدی افتاده یا نمره ی بدی گرفتن و دو سه بار شکست خوردن اما تمام این ها یک طرف و این که شما دارید برچسب بازنده بودن رو به خودتون میزنید یک طرف. این که شما شکست بخورید یک مسئله است اینکه مدل ذهنی تون یک بازنده باشه یک مسئله است. خواهشی که ازتون دارم اینه که لطفا از این به بعد با ذهن باز برید بگید آره من تا الان موفقیت های زیادی توی این درس نداشتم اما این ها هیچ کدوم دلیل نمیشه که من از این به بعد موفقیت نداشته باشم.شما با دید مثبت برید جلو، صبر کنید، مطمئن باشید توی اون درس پیشرفت های زیادی منتظرتون هست.
سومین مانع انجام ندادن کار سخت هست. انجام ندادن کار سخت یعنی چی، ببینید شما برای موفقیت توی کنکور نیاز دارید که همه ی درس ها به یک اندازه تراز و درصدشون بیاد بالا.اینکه من بگم مثلا زبان رو میزنم بیست و عربی رو میزنم هشتاد، همچین چیزی نداریم.شما باید سعی کنید تمام درصد هاتون رو به یک نسبت بیارید بالا این طرز تفکر کاملا غلط هست که مثلا من عربی رو اصلا خوشم نمیاد عوضش با زبان جبران میکنم یا برعکسش. یا مثلا عمومی هام رو بالا میزنم اما اختصاصی ها رو معمولی. خب اینجوری رتبه تون شاید رتبه دلخواهی نشه. شما باید بیای یک سری کارهای سخت رو انجام بدی. یادتون باشه یکی از مهم ترین راز های موفقیت اینه که امروز کار هایی رو میکنم که دیگران حاضر نیستن انجام بدن و فردا کارهایی رو میکنم که دیگران قادر نیستن انجام بدن. شما باید عادت کنید که از هر چیزی که بدتون میاد، برید توی دلش. اگر برای موفقیتتون اون چیز لازم و مهم هست. یعنی خوشتون نمیاد مثلا درس زبان بخونی، بگو من از این به بعد باید هرشب نیم ساعت درس زبان بخونم. کم کم این نیم ساعت نیم ساعت ها باعث میشه که علاقه مند بشید به اون درس. کار سخت دیگه چیه، اینه که بعضی ها فقط میخونن. مثلا ریاضی رو همونجوری میخونه که زیست رو میخونه. یعنی روش مطالعه این ها یکیه؟واسه زیست تو بیشتر باید تست بزنی. تو از تست فراری هستی و فقط میخای بخونی. خب این در نهایت نتیجه ای نمیده. کار سخت اینجا اینه که اول بخونی و بعد بری تست بزنی. باید توی تست انقدر شکست بخوری تا راه شکست دادن رو یاد بگیری. این جمله معروف ناپلئون هست. پس بنابراین اگر از کارهای سخت فرار میکنید مطمئن باشید یکی پیدا میشه که کار سخت رو انجام میده و رتبه بهتر رو از آن خودش میکنه. اگر شما می خواهید یک رتبه عالی کسب کنید بدون شک باید کارهایی رو انجام بدید که دیگران حاضر نیستن انجام بدن تا فردا به چیزی برسید و کارهایی بتونید بکنید که دیگران قادر نیستن انجام بدن.
مانع چهارم بدون هدف گذاری مطالعه کردن هست. یعنی شخص اولا اصلا برنامه ای نداره دوما برنا مه اش رو مثلا نوشته ریاضی فیزیک زبان زیست. امروز قراره این هارو بخونه و بعد میگیم خب مثلا امروز شروع کردی این هارو خوندن اما خب چقدر از این هارو قراره بخونی، کدوم مبحث رو میخای بخونی، با آزمونت میرسی، اصلا با این روند ی که داری میری جلو میرسی درس هارو تموم کنی، نکته مهمی که وجود داره این هستش که خیلی از داوطلب هایی که موفق نمیشن بی برنامه رفتن جلو. گفتن هرچه پیش آید خوش آید و.. فقط میگن امروز میخایم بخونیم. خب چی رو میخای بخونی؟ اصلا استراتژی خوندنت چیه؟ با این سرعت بری اصلا میرسی تموم کنی؟ میرسی جمع بندی کنی؟ یا نه
پس بنابراین حتما این رو مد نظر داشته باشید که شما قرار نیست فقط درس بخونی، شما قراره با برنامه بری جلو. قرار نیست فقط ساعت مطالعه بالایی داشته باشی، باید اولا برنامه ریزی کنید یا خودتون به شکل صحیح یا با یک مشاور و ضمنا به اون برنامه ریزی باید پایبند باشید. بدونید که قراره مثلا امروز عربی بخونید و باید صد تا تست ترجمه عربی بزنید. چون مثلا کتابش سه هزار تا تست داره و این سه هزار تا رو که نمیتونید یک هفته یا یک ماهه تمومش کنید. باید تقسیم بندیش کنید و بگید مثلا من میخام هفته ای سه ساعت عربی بخونم، پس باید جوری برنامه ریزی کنم که سرعتم رو ببرم بالاتر، کلاس برم معلم بگیرم یا هرکار دیگه ای که لازم هست انجام بدم تا به اون مبحث برسم. پس بنابراین حتما یک برنامه داشته باشید. یا خودتون بریزید یا با کمک مشاور برنامه ریزی داشته باشید و به اون برنامه پایبند باشید و بدونید قراره هر روز چقدر رو بخونید. اگر با این روند برم آیا به هدفم میرسم یا نه. این کلیدی ترین سوالی هست که شما باید از خودتون بپرسید. که یکدفعه این گوله برف از بالا نیاد پایین و شما یکدفعه بهمن ببینید ! لطفا با هدف گذاری پیش برید و به این هدفتون پایبند باشید.
مانع بعدی اینه که یک عده منتظر یک روز عالی برای شروع کردن هستن. اینکه میگن از شنبه برنامه میریزیم. جالبه من توی جلسات مشاوره ام، معمولا توی جلسات اولایل اتفاق میافته که بچه ها میگن خب آقا از روز شنبه برای ما برنامه میریزید دیگه؟! و من میگم نه از همین امروز یک ربع الی بیست دقیقه بعد از اینکه تماس مون تموم شد شما باید بری اولین واحد مطالعاتی رو شروع کنی. میگن آخه امروز کار دارم. و من میگم اخه کاری مهم تر از درست هست؟
کار سخت رو انجام بدید. کاری رو انجام بدید که دیگران دارن ازش فرار میکنن. یادتون باشه افراد موفق شنبه رو به خاک سپردن. برای اون ها هر روز شنبه است. اون ها هر لحظه شون رو استفاده میکنن. چرا مثلا امروز که چهارشنبه است شما این سه روز رو نباید درس بخونید تا شنبه؟!
زمان چیز پیوسته ای هست. این ما هستیم که براش مرز مشخص کردیم. یه سوال، ۲۹ اسفند چه فرقی با ۱ فروردین داره؟ از نظر آب و هوا خیلی فرق میکنه ؟ مثلا سرده یکدفعه گرم میشه؟! نه. ما اومدیم فقط یک مرزی رو مشخص کردیم برای اینکه نگیم فلانی صد هزار روز عمر کرده، این رو اومدیم هر ۳۶۵ روز رو معادل یک سال در نظر گرفتیم. اینجوری برای خودمون راحت تره. اومدیم مرز مشخص کردیم گفتیم هر سال فلان ماه هر ماه فلان هفته هر هفته فلان روز و هر روز فلان مقدار دقیقه است هر دقیقه فلان مقدار ثانیه است و..پس بنابراین لطفا این عادت رو بزارید کنار. شما باید از لحظه لحظه تون استفاده کنید. سه روز یک مبحث رو خوب جمع بندی کنید. میتونید سه تا ده ساعت درس بخونید. سی ساعت جلو بیافتید از رقیب هاتون. دیدگاهتون رو ریز تر و متمرکز تر کنید روی زمان. مطمئن باشید به یک جایی میرسید که میگید چقدر وقت کم دارم.اونجاست که اگر عادت استفاده ی درست از زمان رو پرورش نداده باشید نمیتونید موفقیت های بزرگی کسب کنید. در رابطه با روانشناسی تنبلی و اهمال کاری، هم در قسمت های بعدی صحبت میکنم و هم در محصولی که در سایت پتانسیل داریم مفصل صحبت کردم. پس بنابراین شنبه دیگه برای شما وجود نداره و شما از همین امروز و همین لحظه کارتون رو استارت میزنید.
مانع ششمی که میخام بگم،اینه که خیلی از داوطلب ها روش مطالعه صحیح رو نمیدونن. روش مطالعه زیست گیاهی رو نمیدونن که فرق میکنه با روش مطالعه ژنتیک. نمیدونن توی دین و زندگی آیات رو چجوری بخونن که یادشون نره. نمیدونن که توی ادبیات مبحث قرابت معنایی رو چجوری باید بخونن آرایه رو چجوری بخونن زبان فارسی رو چجوری بخونن. روش مطالعه ریاضی و فیزیک چقدر فرق داره با روش مطالعه شیمی. همه این ها رو با یه جزوه گذاشتن و همون رو خوندن که نمیشه. حتما روش مطالعه درست رو یاد بگیرید. من در قسمت قبلی در رابطه با این موضوع مفصل صحبت کردم . در بسته از سیر تا پیاز مطالعه و آزمون دادن هم در این رابطه صحبت کردم. حتما روش مطالعه خودتون رو اصلاح کنید تا با سرعت بیشتری بتونید به هدفتون برسید. یادتون باشه شرط لازم و کافی برای موفقیت تلاش هوشمندانه است نه فقط تلاش کردن. پس بنابراین هوشمندانه تلاش کنید تا به موفقیت دلخواهتون برسید.
ضمنا از این جا به بعد می خواهیم از شما بپرسیم که آیا موضوع خاصی مد نظرتون هست برای اینکه ما توی سریال در رابطه باهاش صحبت کنیم و موضوعات بعدی سریال مارو تشکیل بده. اگر موضوعی هست در سایت پتانسیل در زیر آخرین قسمت سریال تا کنکور، یعنی توی سایت پتانسیل که وارد میشید قسمت سریال تا کنکور برید و آخرین قسمتش رو ببینید چه چیزی منتشر شده و موضوع دلخواهتون رو اونجا برای ما بنویسید. ما حتما موضوعات رو بررسی میکنیم و در آینده اگر فرصت داشته باشیم و اون موضوعی که شما فرمودید جزء موضوعات پر طرفدار باشه حتما در رابطه باهاش صحبت می کنیم. تا قسمت بعدی خدانگه دار

بخوانید  قسمت یازدهم سریال #تاکنکور-به خودت بدهکار نشو!

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

7 دیدگاه برای “قسمت نهم سریال #تاکنکور-موانع مطالعه مفهومی”

 1. سلام.لطفا در این مورد بگین که از کی برای کنکور حاظر بشیم بهتره؟
  منظورم اینه از سال اول برای تست کنکوری کار کنیم یا فقط درسای مدرسرو یاد بگیریم.یا از سال دوم تست کنکوری یا سوم.و اینکه مثلا اگر کسی پایه اولش ضعیف بوده و وقت کافی برای خوندن درسای پایه قبلیشو برای کنکور نداره چیکار کنه.ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   این موضوع بستگی به هدف و استراتژی شما دارد
   ولی یادتان باشد که هر چه زودتر باید نقاط ضعف خود را برطرف کنید
   و از رقیبانتان زودتر مهیا شوید برای موففیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*