تکنیک-های-یادگیری-موثر-برای-کنکور-potansiel.com- Technique-of-learning-effective-for-exam
تکنیک های یادگیری موثر برای کنکور – قسمت اول
۲۴ آذر ۱۳۹۵
تکنیک-های-یادگیری-موثر-برای-کنکور-قسمت-دوم-potansiel.com- Technique-of-learning-effective-for-exam-Part-II
تکنیک های یادگیری موثر برای کنکور – قسمت دوم
۲۶ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه

وقتی هدف دارید ولی انگیزه ندارید!

وقتی-هدف-دارید-ولی-انگیزه-ندارید-potansiel.com- Once-target-you-but-motivation-not

به نام خدا

 

وقتی هدف دارید ولی انگیزه ندارید!

 

سلامت نیوز : «متاسفانه به دلیل نابسامانی و انواع معضلات اجتماعی نظیر بیکاری، تورم، دغدغه های مالی، عدم خودآگاهی و آموزش صحیح، اکثر نوجوانان و جوانان جامعه یک حالت رکود و بی حسی عاطفی پیدا کرده و دچار نوعی بی انگیزگی شده اند.»

دکتر صدیقه یزدی روانشناس در یادداشتی برای شفقنا آورده است: انگیزه یکی از وجوه زندگی انسان است به گونه ای که یک فرد برای ادامه زندگی، انجام فعالیت و حتی تغییر نیازمند انگیزه است و بدون انگیزه زندگی بی حرکت، سرد و بی روح می شود،

 

بی انگیزگی تحصیلی علت اصلی درس نخواندن دانشجویان

 

بیش از ۷۳ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقد هستند که عدم انگیزه تحصیلی در بین دانشجویان علت اصلی درس نخواندن و یا به عبارتی پاس کردن دروس با مطالعه شب امتحانی است، همچنین ضعف در «نظام آموزشی و سیستم دانشگاه» و «روش تدریس اساتید» با فاصله معناداری نسبت به گزینه اول در رده های بعدی این نظر سنجی قرار گرفته اند.
منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۴/۱۸شناسه خبر: ۸۱۰۵۰۵

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دانشجوی شب امتحانی یکی از کلید واژه های پرتکراری است که در طول دوران تحصیل دانشگاه به گوش می خورد و به گواه بسیاری از اساتید دانشگاه و دانشجویان، ایام فرجه امتحانات و همچنین شب های قبل امتحان تنها زمانی است که دانشجو برای درس خواندن فرصتی را اختصاص می دهد.

علت یابی این اتفاق چندان کار آسانی به نظر نمی رسد هرچند بسیاری از دانشجویان جواب های ساده و قانع کننده از دیدگاه خود به آن می دهند.

وقتی-هدف-دارید-ولی-انگیزه-ندارید-potansiel.com- Once-target-you-but-motivation-not

به نظر می رسد بخش عمده ای از این مشکل متوجه خود دانشجویان باشد که با عدم شناخت درست در هنگام انتخاب رشته وارد دانشگاه شده اند و یا اینکه در مسابقه بزرگ دریافت مدرک سعی کرده اند که از دیگر دوستان خود عقب نمانده و بدون هیچ پشتوانه فکری و علاقه مندی وارد دانشگاه شوند که نتیجه آن ۴ سال درس خواندنی است که از آن می توان به  عبارت درجا زدن نیز یاد کرد چرا که بعد از این مدت درس خواندن مدرک ماخوذه هیچ فایده ای برای صاحبش ندارد.

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  Vitae adipiscing turpis aenean

دومین دلیل نیز متوجه مدیران و مسئولان دانشگاه ها است که بدون هیچ توجهی به نیازهای بومی استان و کشور صرفا اقدام به پذیرش دانشجو می کنند تا در ماراتن کسب بودجه از سایر دانشگاه ها عقب نمانند در حالی که تعدادی از دانشجویان که با اطلاع و علاقه مندی وارد رشته تحصیلی شده اند پس از مدتی و با مشاهده دانشجویان سال بالایی خود و فضای ناامیدی و بی انگیزگی ناشی از آن به سرنوشت گروه اول از دانشجویان دچار می شوند که از آن یاد شد.

به نظر می رسد که تنها خود دانشجویان هستند که می توانند برای این مشکل راه حل پیدا کنند، مطمئنا دولت توانایی ایجاد شغل و فراهم کردن بسترهای لازم برای خیل عظیم فارغ التحصیلان دانشگاهی را نخواهد داشت و از طرف دیگر بزرگ شدن دولت در میان مدت و بلند مدت مشکلات اقتصادی به مراتب پیچیده تری را به دنبال دارد.

وقتی-هدف-دارید-ولی-انگیزه-ندارید-potansiel.com- Once-target-you-but-motivation-not

دانشجویی که به دنبال کار و کسب درآمد از رشته تحصیلی خود است باید این مسئله را قبول کند که به گواه بسیاری از مسئولین کشور در عرصه مختلف پتانسیل های بسیار زیاد و کارهای فروانی است که انجام نشده و نیازمند نیروی متخصص و متفکری است که با اندکی سرمایه از طریق دولت و ردیف بودجه های مختلفی که تحت عناوین اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان به سازمان ها و نهادهای مختلف اختصاص می یابد قابل پیگیری و اجرا خواهد بود.

وقتی-هدف-دارید-ولی-انگیزه-ندارید-potansiel.com- Once-target-you-but-motivation-not

چطور انگیزه تحصیلی را به دست آوریم؟

خیلی وقت ها میشه که تصمیم به انجام کاری می گیری ولی نمی تونی! مدام امروز و فردا می کنی و بعد می بینی از تاریخی که به خودت تعهد دادی که فلان کار رو انجام میدم، یکماه می گذره و تو هنوز داری دلیل میاری که حالا باشه بعد! الان وقت نیست! از فردا!

خوب خیلی واضحه که ما همه ، برای انجام ندادن و عمل نکردن به قول و قرارهامون، همیشه دلیل های قانع کننده ی خوبی میاریم. اما واقعا دلیل این همه بهانه آوردن و پشت گوش انداختن برنامه هامون چیه؟

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  گاهی باید ناشنوا بود!

صادقانه بخوام بگم، چیزی جز تنبلی نیست! ما اصولا دوست داریم تنبل باشیم. چون انجام دادن کارها و عملی کردن برنامه هامون کار سختی یه! خیلی سخت! یه همت بالا می خواد. یه آدم قوی می خواد و یه تمرکز خوب!

خوب خیلی سخته اینها همه رو یک جا باهم داشت! اون هم توی دنیای امروزی که همه چیز ، تحت تاثیر تکنولوژی داره تغییر می کنه. مثلا دیگه لازم نیست وقتی قراره یک مقاله بنویسی، ساعت ها و ساعت توی کتابخونه، اون هم محیطی که نباید صدایی جز صدای ورق زدن کتاب ها بیاد، مطالعه کنی. بعد از اون یادداشت برداری. بعد یادداشت ها رو توی خونه مرتب کنی و از کل این کارهایی که انجام دادی، تازه یک مقاله حداقل داری!

وقتی-هدف-دارید-ولی-انگیزه-ندارید-potansiel.com- Once-target-you-but-motivation-not

 

واقعا سخته. چون ما الان دیگه خیلی مدرن شدیم. خیلی همه چیز دم دستمون به وفور پیدا میشه. همین که تصمیم می گیریم درباره موضوعی بدونیم ، سراغ اینترنت میایم. شروع می کنیم به تحقیق کردن. هزاران صفحه متفاوت می بینیم، بعد هم فکر می کنیم الان دیگه خیلی چیزها رو یادداریم. اینه که دیگه احساس نیاز نمی کنیم.

اتفاق یا به نظر من بلایی که داره سرِ بشرِ امروزی میاد، یه قتل عام فکری یه! ما داریم فکر کردن و به دنبال اون، درست زیستن رو از خودمون می گیریم.

وقتی همه چیز دم دست باشه، دیگه تلاش معنی نداره. ذات انسان اینطوره. وقتی چیزی رو به راحتی به دست میاره، به راحتی هم از دست میده. اگه دقت کنید توی کشورهای متجدد که به نظر ما خیلی صاحب تکنولوژی پیشرفته هستند، حقوق و مزایای زیادی به کسانی تعلق می گیره که کارشون تحقیق و پژوهش هست!

نمی خوام اینجا منتقد تفکر خودمون باشم. فقط می گم باید برای دونستن و فهمیدن وقت گذاشت. همین. اما واقعا چه چیزی می تونه از یک انسان معمولی ، یک انسان اهل تفکر و خلاق بسازه؟

در زمان های دور، خیلی دور، آدم ها وقتی احساس نیاز داشتند، انگیزه پیدا می کردند. احساس نیاز حالا بر اساس غریزه و گاهی براساس زیاده خواهی انسان به وجود میاد. اما همیشه علت پیشرفت بشر بوده !

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  بگویید نه !!!

خوب شما به عنوان یک محصل، از اجداد خودتون به راحتی می تونید درس بگیرید. برای درس خوندن به دنبال انگیزه باشید !

می دونید انگیزه یه حس درونی قوی به انسان میده که می تونه خیلی از مشقت هایی که هیچ موجودی روی این کره ی خاکی قادر به تحملش نیست، رو تحمل کنه و راهی برای آسان تر شدن مشکلات پیدا کنه!

می دونید انگیزه ارتباط مستقیمی با هدف های انسان داره. بهتره در انتخاب اهداف تون دقت کنید. اگه کمی گیج شدید و نمی تونید هدف های خودتون رو به خوبی مشخص کنید، پیشنهاد می کنم، مقاله ی ما رو تحت عنوان تعیین اهداف و انعطاف پذیری حتما مطالعه کنید.

هدف ها ، چراغ راهی هستند که درست بودن مسیر رو به آدم نشون می دن! اما گاهی مقصد ما نیستند. مقصد با هدف تفاوت داره . این موضوع رو می تونید در همون مقاله ، کاملا درک کنید. اما الان بهترین کار اینه که …

بیایید یک بار تصمیم بگیرید. مثل یک سرباز که قراره برای رفتن به جنگ تصمیم بگیره، شما هم تصمیم بگیرید. خودتون رو مجهز کنید. چون جنگ سختی دارید. تجهیزات شما خیلی چیزها می تونه باشه! اما مهم ترین و اصلی ترین علتی که یک سرباز رو از جنگ به آغوش خانواده به خانوادش بازمی گردونه، انگیزه ی زنده موندن اون سرباز هست.

پس شما بنشنید و یک بار برای همیشه تکلیف کار رو با خودتون مشخص کنید.

وقتی-هدف-دارید-ولی-انگیزه-ندارید-potansiel.com- Once-target-you-but-motivation-not

انگیزه های خودتون رو برای درس خوندن پیدا کنید.

اونها رو با خط درشت ، جلوی چشم خودتون ، جایی که مدام در معرض دید شماست، قرار بدید. با انگیزه هاتون زندگی کنید. اگر قراره درس بخونید تا جایِ شخصی دیگه ای رو بگیرید، همین حالا درس خوندن رو فراموش کنید. چون شما باید جای ِ خودتون باشید. باید انگیزه های شخصی ِ خودتون رو پیدا کنید.

هیچ کس نمی تونه جای شما رو بگیره . شما هم نمی تونید هیچ وقت جای شخص دیگه ای رو بگیرید!

پس با اراده و مصمم ، برای خودتون بنویسید که انگیزه ی شما از درس خوندن چیه!؟

همراه تون هستیم.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *