قسمت نهم سریال “تا کنکور”
۳ آذر ۱۳۹۵
مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل
گفت وگویی با برترین های کنکور ۹۵
۷ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه

نکاتی که والدین برای موفقیت تحصیلی فرزندان خود باید بدانند.

نکاتی-که-والدین-برای-موفقیت-تحصیلی-فرزندان-خود-باید-بدانند-potansiel.com- Tips-the-parents-to-success-school-children-her-should-know

به نام خدا

نکاتی که والدین برای موفقیت تحصیلی فرزندان خود باید بدانند.

نقش و جايگاه مدرسه به‌عنوان مهمترين شاخص جهت آموزش و پرورش و موفقيت دانش‌آموزان انکار ناپذير و حياتي است. اما نمي‌توان جايگاه والدين و ضرورت مشارکت آنها در آموزش و پرورش و موفقيتفرزندان  را نيز ناديده گرفت؛ نقشي حياتي و تأثير‌گذار که بي‌شک بدون مشارکت والدين بخشي از اهداف آموزشي و پرورشي ناکام مانده ودانش آموزان نيمي از آموزش‌هاي لازم را دريافت نمي‌کنند.

قريب به اتفاق پژوهشگران بر اين باورند که والدين نقش مهمي در روند فراگيري و آموزش و پرورش دانش‌آموزان داشته و ارتباط آنها با اولياء مدرسه يکي از واجبات امر آموزش است،

نقش و مسئوليت والدين در امتحانات فرزندان

بعد از نقش و مسئوليت معلمان و دست‌اندركاران مدارس به منظور برگزاري بهتر امتحانات و استفاده مناسب‌تر از نتايج آن، اين سؤالات مطرح مي‌گردد كه نقش و مسئوليت والدين محترم در مورد امتحانات فرزندان چيست؟ آنها در مورد امتحان بايد چه موضعي داشته باشند؟ والدين چه نكاتي را بايد رعايت كنند تا فرزندانشان امتحانات را با آرامش بيشتر و با كيفيت بالاتري بگذرانند و در نهايت به پيشرفت تحصيلي مناسبي دست يابند؟

(تصویری از مادر و پدری که نگران انجام تکالیف درسی فرزند هستند)

رعايت اين نكات توسط والدين موجب مي‌شود كه فرزند دلبندشان امتحانات بهتري را تجربه كنند و زنگار ترس و اضطراب از امتحان را به تدريج با شادي حاصل از موفقيت در امتحانات بزدايند.

الف: ايجاد نگرش مطلوب نسبت به امتحان
۱) به عنوان والدين سعي كنيد براي اين سؤال كه ”امتحان از نظرشما چه اهميتي دارند؟“ پاسخ يافته رفتار مناسبي داشته باشيد. بر اين اساس چنانچه طرز برخورد شما با فرزند در مورد امتحان به عنوان امري براي شناخت ميزان يادگيري مطالب و رفع نواقص آن باشد‏، مشكلي نيست. اما در صورتي كه نسبت به تأكيد خاصي داشته باشيد و فرزند خود را مورد خطاب قرار داده. در مورد امتحان به او هشدار دهيد، موجبات ترس و اضطراب از امتحان را در وي فراهم آورده‌ايد.

۲) امتحان را در نظر دانش‌آموز بيش از حد بزرگ جلوه ندهيد، بلكه از امتحان به عنوان راهي براي تعيين سطح يادگيري و رفع مشكلات درسي، سخن بگوييد.

۳) اهداف امتحان را براي فرزند خود بازگو كرده، به روشني مفهوم امتحان را به او تفهيم كنيد تا در نهايت به دليل يادگيري مطلب درسي،‌ مطالعه و فعاليت كند، نه براي امتحان و كسب نمره. به عبارت ديگر از راه طبيعي علاقه به يادگرفتن را در وي ايجاد كنيد نه با ترساندن از امتحان.

۴) توجه داشته باشيد كه ميزان و سطح يادگيري مطالب درسي توسط فرزندانتان، داراي اهميت است نه نمرات بالاي او در امتحان. چه بسا فرزنداني كه نمرات بالايي در امتحانات آورده‌اند اما مطالب درسي را پس از گذشت چند روز فراموش كرده‌اند و چه بسيار دانش‌آموزاني كه در امتحان نمره بالايي نياورده‌اند ولي مقدار قابل توجهي از مطالب درسي را به خوبي آموخته و آن را به طور عملي تجربه نموده‌اند.

۵) فرزندان خود را از نظر نمره‌هاي امتحاني با دوستان و همسالان و فرزندان بستگان و همسايگان مقايسه نكنيد. چه، اين مقايسه موجب ايجاد ذهنيت منفي در او نسبت به امتحان شده، به تدريج اعتماد به نفس او را نيز از بين مي‌برد.

۶) قبل از امتحان با دادن وعده‌هايي نظير: ”اگر در اين امتحان فلان نمره را بگيري،‌ فلان جايزه را برايت تهيه مي‌كنم“ فرزند خود را تحت فشار و اضطراب دروني قرار ندهيم. بلكه هميشه اين طور، اظهار كنيم كه: ”تو سعي و تلاش خود را بكن تا بتواني مطالب را خوب ياد بگيري“.

۷) در مورد امتحان طوري با فرزند خود رفتار كنيد كه او بتواند نظريات و نگرانيهاي خود را در مورد آن آشكارا بيان كند‏، حتي اگر شكست خورده باشد. در چنين وضعيتي لازم است علتها را شناسايي كرده، او را راهنمايي كنيد تا از طريق برنامه‌‌ريزي مناسب، ضعفهاي خود را شناسايي كند و با برطرف نمودن آنها بر ميزان يادگيري خود بيفزايد.

۸) توجه داشته باشيد، فرزندي كه نمره خوبي در امتحان كسب نكرده از نظر شخصيتي فرد بدي نيست، بلكه فعاليت او در زمينه فلان درس و امتحان در حد نمره‌اي است كه به دست آورده است.

ب: برنامه‌ريزي امور و اداره محيط خانواده
۱) در امور خانواده لازم است برنامه‌ريزي كنيد تا هرچيزي به جاي خود، در وقت خود و متناسب با وضعيت فرزند و امكانات موجود در خانه رعايت شود.

۲) توجه داشته باشيم كه خود فرزندان نيز دغدغه و نگراني امتحان را همانند والدين و حتي بيشتر از آنان دارند، بنابراين ضروري است به جاي تذكر و سرزنش، روحيه آنها را تقويت كنيد.
۳) هميشه و در هر حال‏، به خصوص در هنگام امتحانات، فضاي خانه را آرام نگه داريد، از جر و بحثهاي مختلف تحت هر عنوان پرهيز كنيد و در حد امكانات محل مناسبي براي مطالعه فرزند خود مهيا كنيد.

نکاتی-که-والدین-برای-موفقیت-تحصیلی-فرزندان-خود-باید-بدانند-potansiel.com- Tips-the-parents-to-success-school-children-her-should-know

ج) راهنمايي فرزندان قبل از امتحان
۱) فرزندان را راهنمايي كنيد تا براي مطالعه خود برنامه منظمي تهيه كنند و مطالب درسي را به طور مستمر در طول سال تحصيلي بياموزند.

۲) از فرزندان خود بخواهيم مطالب درسي را تا حدامكان به زبان خود بيان كنند نه به زبان كتاب و عين جملات كتاب، بنابراين هنگامي كه از آنان درس مي‌پرسيد تأكيد كنيد كه به همين روش پاسخ دهند.
۳) از فرزندان بخواهيد كه از متن درس چند سؤال مطرح كنند و حدس بزنند كه كدام يك مي‌تواند سؤال خوبي براي امتحان باشد.
۴) توصيه كنيم كه وسايل لازم در امتحان از قبيل: خودكار، مداد، پاك‌كن، تراش، پرگار و … از قبل از خارج شدن از منزل بازبيني نمايند و از كامل بودن وسايل مورد نياز خود مطمئن شوند.
۵) در روزهاي امتحان، به خصوص اگر امتحان در ساعت اول ورود به مدرسه انجام مي‌گيرد، كمي زودتر از وقت معمول از خانه حركت كنند تا به موقع در جلسه امتحان حضور يابند.

منبع ترجمه: http://www.centerforpubliceducation.org/Main-Menu/Public-education/Parent-Involvement/Parent-Involvement.html

 

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  چگونه بهترین انتخاب را داشته باشیم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *