selected-academic-counseling-for-university-programs-potansiel
مشاوره تحصیلی رایگان برای انتخاب رشته دانشگاه
۱۹ آبان ۱۳۹۵
درخت حافظه ذهن تان را پرورش دهید.
۲۳ آبان ۱۳۹۵
نمایش همه

مشاور تحصیلی خود باشید (قسمت دوم)

the-person-who-is-taking-notes-potansiel

به نام خدا

مشاور تحصیلی خود باشید

(قسمت دوم)

در قسمت اول مشاور تحصیلی خود باشید به نکات مهم و ضروری برای داشتن یک انتخاب رشته خوب اشاره کردیم. می توانید با کلیک بر روی این گزینه مطالعه بفرمایید.

benefits-of-career-choice-advice

اکنون برای اینکه بهترین انتخاب را داشته باشید، نیاز است تا پیش از انتخاب رشته دانشگاه به نکات ضروری توجه بفرمایید. به طور کلی انتخاب رشته برای بیشتر دانش آموزان کاری سخت و پیچیده به نظر می رسد و علت اصلی این پیچیدگی نداشتن آگاهی کافی است. به میزانی که اطلاعات افزایش یابد، تجزیه و تحلیل و بررسی نیز آسان تر می شود و به راحتی می توان تصمیمات مناسب تری گرفت. انتخاب رشته دانشگاه سراسری به دلیل اینکه بعد از اعلام رتبه هر فرد صورت می گیرد، کار بسیار سختی نیست، زیرا رتبه یک معیار و ملاک مهم می باشد که با تکیه بر آن می توان رشته هایی  را که احتمال قبولی در آنها زیاد است، انتخاب کرد اما در مورد دانشگاه آزاد این کار سخت تر می باشد؛ چون انتخاب رشته همزمان با ثبت نام و دقیقا در شرایطی انجام می شود که داوطلب از نتیجه آزمون آگاه نیست .

یکی از تفاوت های انتخاب رشته دانشگاه سراسری با آزاد این است که اولویت های انتخابی بر روی یکدیگر تاثیرات منفی ندارند؛ یعنی اینکه اگر در انتخاب های بالاتر رشته/دانشگاه هایی را قرار دهی که قبولی در آن نیازمند رتبه بالایی است، اینکار موجب نخواهد شد تا احتمال قبولی ات در رشته های بعدی کاهش یابد. به بیانی دیگر ترتیب چیدمان رشته های گزینش شده بر روی یکدیگر تاثیر گذار نیستند و بر اساس رتبه ای که به دست آورده ای احتمال قبولی تو در نظر گرفته خواهد شد. در صورتی که مطابق با ترتیب انتخاب رشته دانشگاه سراسری یکی از گزینه ها با رتبه کسب شده هماهنگ باشد، داوطلب در آن رشته و دانشگاه پذیرفته خواهد شد و انتخاب های بعدی وی دیگر در نظر گرفته نمی شوند؛ بنابراین با توجه به این موضوع ضروری است که اگر واقعا به یک رشته تحصیلی علاقمند نیستی، آنرا در انتخاب هایت وارد نکنی.

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  مشاوره تحصیلی رایگان برای انتخاب رشته دانشگاه

principles-of-course-selection

در ترتیب قرار دادن گزینه های انتخاب رشته دانشگاه سراسری به چه نکته ای باید توجه داشت؟

به جز اینکه چه دانشگاهی را انتخاب می کنی، باید به این مسئله توجه داشته باشی که آیا واقعا به تحصیل در آن رشته علاقه داری یا خیر. پیشنهاد ما به عنوان مشاور تحصیلی و مشاور کنکور به تو این است که مبنای اصلی انتخاب رشته دانشگاه سراسری را بر اساس علاقه ات قرار دهی. با این حساب لازم است که ابتدا رشته ها را بر حسب علاقه تعیین کنی و سپس هر یک از آنها را بر حسب اولویت از لحاظ دانشگاه و شهر مرتب نمایی. ما باز هم تاکید می کنیم که اولویت بندی بر اساس علاقه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا باعث افزایش انگیزه و پشتکار جهت رسیدن به موفقیت تحصیلی می گردد و کمتر کسانی هستند که بتوانند در رشته ای که به آن علاقمند نیستند، تحصیل کنند.

با توجه به اینکه برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری می توانی تعداد ۱۵۰ گزینه داشته باشی، در نظر گرفتن یک سیستم درست برای سنجش اولویت ها بسیار مهم می باشد. دوست خوبم برای اینکه بتوانی به این روند صحیح دست پیدا کنی لازم است که از افراد مطلع و با تجربه در این زمینه کمک بگیری. برای اینکار سعی کن که از مدت ها قبل شناخت لازم را به دست آورده باشی و ارتباط با یک مشاور خوب را به روزهای پایانی که با کمبود وقت برای تصمیم گیری مواجه هستی، موکول نکنی. برای انتخاب رشته دانشگاه سراسری می توانی از افرادی که فارغ التحصیل شده اند، معلمان و یا مشاور کنکور کمک بگیری.

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  دلبستگی یا وابستگی ؟

choose-a-good-university

پارامترهای مهم در انتخاب رشته دانشگاه سراسری چیست؟

  • بر اساس رتبه کسب شده

  • بر اساس رشته

  • بر اساس شهر

  • برای اینکه بتوانی به گونه ای صحیح و اصولی اینکار را انجام دهی، باید ترکیبی از پارامترهای بالا را در گزینه های انتخابی ات در نظر بگیری. لطفا پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنما، به موارد زیر توجه داشته باش:

  • رشته هایی که انتخاب می کنی حتما باید مورد علاقه ات باشند، زیرا در صورت قبولی در دوره های روزانه اگر به دانشگاه نروی از کنکور سال بعد محروم می شوی. پس عاقلانه است که انتخاب هایت بر اساس علاقه باشد. به صورتی که مطمئن باشی اگر قبول شوی، حتما در آن رشته ادامه تحصیل خواهی داد.

  • انتخاب رشته دانشگاه سراسری را محدود به یک شهر نکن و هر یک از شهرهایی که امکان تحصیل در آن برایت از لحاظ فاصله جغرافیایی و … وجود دارد، را در نظر بگیر.

  • انتخاب خود را محدود به یک رشته نکن و در هر شهر چند رشته دانشگاهی خوب که به آنها علاقمند هستی را، تعیین کن.

  • اگر رشته ای را که به آن علاقه داری تنها در دانشگاه های شهرخودت انتخاب کنی، در صورت تکمیل ظرفیت مجبور خواهی بود رشته دیگری را انتخاب کنی که شاید چندان مورد علاقه ات نباشد، پس بهترین کار این است که رشته دلخواهت را در شهرهای نزدیک به محل سکونت انتخاب نمایی تا دایره ی انتخاب هایت محدود نشود.

  •  در انتخاب رشته دانشگاه سراسری سعی کن به مقطع تحصیلی اهمیت بدهی و رشته های کارشناسی را در اولویت بالاتری از کاردانی قرار دهی، حتی اگر رشته های مقطع کاردانی در شهر محل سکونت خودت باشد. قطعا برایت سخت خواهد بود تا پس از گذراندن دو سال مجددا بخواهی در کنکور کارشناسی شرکت کنی؛ بنابراین منطقی است که از همان ابتدا راه مستقیم تری را ترجیح بدهی.

 

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  مشاور تحصیلی خود باشید.

می توانید برای داشتن یک مشاوره تحصیلی خوب، با ما در تماس باشید…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *