How-you-can-character-social-good-to-be-potansiel.com-چطور-می-توانم-شخصیت-اجتماعی-مطلوبی-داشته-باشم
چطور می توانم شخصیت اجتماعی مطلوبی داشته باشم؟
۱۵ آذر ۱۳۹۵
قسمت-دهم-سریال-تاکنکور
۱۵ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه

روش های ساده برای بالابردن اعتماد به نفس فرزندان

فرزندم-اعتماد-به-نفس-ندارد-potanssiel.com- My son-in-esteem-not-confidence

به نام خدا

۳ روش ساده برای بالا بردن اعتماد به نفس فرزندان

والدین عزیز؛ باید همواره این نکته را به خاطر داشته باشند که فرزندان شان؛ آینه رفتار خود آنها هستند.
وقتی شما اعتماد به نفس کمی داشته باشید، به طور معمول فرزند شما هم همین طور خواهد شد. و برعکس! پس بهتر است به جای اینکه راههای تربیتی متفاوتی را برای افزایش اعتماد به نفس فرزندان تان جست و جو و امتحان کنید، به خودتان نگاهی بیندازید.
سعی کنید اعتماد به نفس واقعی نه کاذب را در خود پرورش دهید. مطمئن باشید تاثیر متقابل آن را بر فرزندان خود خواهید دید. اما در ادامه چند موضوع مهم در ارتباط به شکل گیری و باورهای غلط در مورد اعتماد به نفس هست که برای شما به صورت مختصر ، ترجمه شده از یک منبع خوب روان شناسی ارائه می دهیم.
اعتماد به نفس داشتن نوعی احترام به خود و ارزشمند دانستن وجود خود است و برای هرکس که می‌خواهد زندگی شایسته‌ای داشته باشد الزامی است.
پایین بودن اعتماد به نفس در نتیجه عادت‌های فکری غلط‌مان به وجود می‌آید. برای این‌که این ویژگی را در خود تقویت کنیم چند راه ساده زیر بسیار موثر واقع خواهند شد:

‌باور غلط

بیشتر ما انسان‌ها معمولا میان طیفی از داشتن و نداشتن اعتماد به نفس قرار داریم و نمی‌توان به طور مطلق گفت که عاری از اعتماد به نفس هستیم. در حقیقت اگر مدام این جمله را در ذهن تکرار کنیم، این حس را در وجودمان نهادینه می‌کنیم که نمی‌توانیم برای بهبود وضع خود اقدام مثبتی انجام دهیم و بیش از پیش اعتماد به نفس خود را از دست داده و خود را در معرض شکست‌های متفاوت قرار می‌دهیم.

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  ویژه مشاوران: اصول شش‌گانه اولین تأثیر بر دانش آموزان

فرزندم-اعتماد-به-نفس-ندارد-potanssiel.com- My son-in-esteem-not-confidence

‌ غلبه بر اعتماد به نفس پایین

برای این‌که بتوانیم مشکل پایین بودن اعتماد به نفس را از بین ببریم باید جنبه‌های مختلف زندگی‌مان را بررسی کرده تا متوجه شویم در کدام یک از آنها اعتماد به نفس خوبی نداریم. با یافتن مشکل اساسی در زندگی‌مان که موجب اعتماد به نفس پایین در ما می‌شود، تقریبا نصف راه را می‌رویم. پس از آن می‌توانیم با کمک مشاوران زبده مشکل مورد نظر را نشانه رفته و از میان برداریم.

‌توجه به الگوهای فکری

‌وقتی یک الگوی فکری منفی مدت زیادی در ذهن‌ما جا خوش کرده باشد، چنان خود را عضوی از وجودمان می‌کند که ناخودآگاه اوضاع را بدتر می‌کند. باید این الگوی فکری مخرب را شناسایی کرد و جلوی فعالیتش را گرفت. ‌

فرزندم-اعتماد-به-نفس-ندارد-potanssiel.com- My son-in-esteem-not-confidence

دو روش خوب برای رهایی از افکار منفی را می‌توان به کار برد:

۱ـ شخصی نکردن موضوعات: برای این‌که بتوانیم منفی فکر نکنیم، باید یاد بگیریم که هر موضوعی را شخصی نکنیم. مثلا اگر دوستی به تلفن مان پاسخ نداد، فورا به این نتیجه نرسیم که او به ما اهمیتی نمی‌دهد، بلکه ممکن است سرش شلوغ بوده و فرصت نداشته است. با این روش اعمال و رفتار دیگران روی ما تاثیر منفی نمی‌گذارد و اعتماد به نفس‌مان را کمرنگ نمی‌کند.

فرزندم-اعتماد-به-نفس-ندارد-potanssiel.com- My son-in-esteem-not-confidence

۲ـ ترس از پذیرفته نشدن: برای این‌که دچار ترس و وحشت از پذیرفته نشدن در جمعی نشویم، بهتر است برای شرایط متفاوت چندین گزینه خوب داشته باشیم تا اگر در موقعیتی ما را به حساب نیاوردند با خود بگوییم موقعیت‌های دیگری داریم که می‌توانیم از آنها بهره ببریم. مثلا دایره دوستان مان در آن حد باشد که اگر دوستی دیگر معاشرت ما را نخواست، بسیار تنها نشویم.

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  چگونه می توان به شیوه ای اصولی انتخاب رشته را انجام داد؟

منبع برای ترجمه: psychologytoday

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *