مرکز مشاوره تحصیلی پتاسیل
۷ قانون اصلی که حال شما را خوب می کند.
۲۸ مهر ۱۳۹۵
سریال تا کنکور مقدمه
۲ آبان ۱۳۹۵
نمایش همه

زندگی من سراسر تکراری و بی معنی شده است…

مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل

به نام خدا

زندگی من سراسر تکراری و بی معنی شده است!

وقتی کلافه و درمانده اید. وقتی نمی دانید که چه رفتاری درست است و چه رفتاری ادامه رفتارهای غلط با حاصل عملکردهای غلط است، لازم است که قدری تامل کنید. از همین لحظه ای در هر حال خواندن این مطلب هستید، قدری تامل کنید. برای همه چیز! برای خواندن همین مقاله هم عجله نکنید. شتاب زدگی در دنیای ما؛ موضوعی همه گیر شده است. اما بهتر است بدانیم این رفتار شتاب زده، تبدیل می شود به یک عادت!

و عادت های غلط در زندگی ؛ وقتی زیاد می شوند که شما دیگر تبدیل به یک ربات بدون فکر؛ با یک برنامه ریزی همیشگی و تکراری شده است. آن زمان است که دلتان خیلی زود می گیرد. خسته می شوید. مداوم احساس افسردگی می کنید. دلتان می خواهد به گوشه ای پناه ببرید. گوشه ای که ما در روان شناسی می گوییم ؛  حاشیه امن!

overcome-fear

اما در واقع حاشیه ی امن، معنی خوبی ندارد. پناه بردن در لحظاتی کوتاه بد نیست. اما وقتی شما به عنوان یک انسان که می داند از چیزی رنج می برد، از چیزی حالش بد است، و به جای پیدا کردن راه چاره، مدام به حاشیه امن پناه می برید؛ فرجام و برجامی جز یک زندگی مکانیکی ندارد.

اگر شما تصمیم دارید از این زندگی دست بردارید و راه دیگری برای زندگی ، تجربه کنید، به شما چند پیشنهاد ساده اما سخت می دهم. ساده از جهت راه حل های آسان و سخت از جهت اینکه باید به جنگ با خطوط همیشگی  زندگی خودتان بروید.

سخت است که بخواهید عادت های قدیمی را بشکنید. سخت است که بخواهید آدم دیگری باشید برای زندگی کردن! سخت است که قدرت را در خود احساس کنید و نگذارید زندگی به شما تحمیل شود! اما طعم خوشایندی دارد که برجام آن ، باشکوه و لذت بخش است.

%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%85%d8%b1%d8%af%db%8c-%da%a9%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d8%a7%d9%84-%d9%87%d8%af%db%8c%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%86-%d8%a8%d9%87-%db%8c%da%a9-%d9%81%d8%b1

چند پیشنهاد ساده برای داشتن یک زندگی تازه

ابتدا باید از شما بخواهم تا آینه ای مقابل خودتان قرار بدهید. در جایی آرام بنشینید و در سکوتی که دور از توضیح دادن به دیگران است، یعنی لازم نباشد به دیگران توضیح دهید مشغول چه کاری هستید، با خودتان خلوت کنید. آن وقت خودِ واقعی تان ممکن است از پشت اما و اگرهایی که همه داریم، نقاب هایی که همه داریم، تا خوشایند دیگران رفتار کنیم، سر بیرون می آورد و به شما سلام می کند.

رسیدن به خودِ واقعی تان خیلی سخت نیست. کافی است که کمی از دنیایی که اکنون درگیر آن شده اید، فاصله بگیرید. این فاصله گیری به معنی ترک آن نیست. خیر! بلکه فقط حفظ فاصله ی ایمن است با آنچه در حال جاری شدن است و شما بخشی از آن نیستید. گاهی بخشی از شما در رابطه ای جا مانده. مثلا زمانی با شخصی رابطه ی عاطفی داشته اید، اما به نتیجه ای که می خواستید نرسیده اید، و بخشی از شما در آن رابطه ، جا مانده و شما کمی از خودتان دور شده اید.

در این باره باید بیشتر با شما صحبت کنم. اما در اینجا فرصت نیست . می توانید مقاله ای که در همین ارتباط نگارش شده  را بخوانید.

خوب برگردیم به صحبت خودمان. گفتم که وقتی از خودتان فاصله گرفته اید، این خودِ واقعی شما ست که برای شما غریبه می شود. البته این غریبه بودن ، گاهی به نوعی ابراز وجود هم می کند. مثلا خشمگین شدن های مداوم شما به نوعی نشانه اعتراض خودِ واقعی شماست به جای خالی خود! شما اما به جای اینکه این موضوع را درک کنید، باز بیشتر از دست ِ خودتان و رفتارهایتان عصبی می شوید، آن وقت است که همه چیز شدت می گیرد.

پیشنهاد اول این است که: زندگی را سخت نگیرید. خودِ واقعی تان را دوست داشته باشید. با همه ی کمی ها، کج خلقی ها، عصبانی شدن ها، رفتار کودکانه و یا حتی بهانه گیری همیشگی اش!

ریشه ی رفتارهای خودتان را می توانید بشناسید. آن وقت است که دیگر دلیلی برای عصبانیت نمی بینید. بعد یک قدم به خودتان نزدیک شده اید و این یک قدم سخت ترین قدم در این راه است.

پس فراموش نکنید، همه ی ما آدم ها، وقتی خسته و کلافه می شویم، وقتی نمی دانیم که چه رفتاری درست یا غلط است، دچار یک تناقض و آزار از خودمان هستیم. این شرایط نیستند که نیاز به تغییر دارند، بلکه این شما و دیدگاه شما که باید تغییر کنید. اول باید حالتان خوب باشد. بعد سراغ خودتان بروید. خودِ واقعی تان. آن وقت به زندگی سلام دوباره ای کنید.

ادامه دارد…

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  تکنیک های افزایش هوش هیجانی (قسمت دوم)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *