قسمت-دهم-سریال-تاکنکور
۱۵ آذر ۱۳۹۵
مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل
کشف قدرت درون برای دستیابی موفقیت
۱۶ آذر ۱۳۹۵
نمایش همه

روش های صحیح مطالعه برای کنکور

مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل

به نام خدا

روش های صحیح مطالعه برای کنکور

مطالعه و یادگیری مطالب ، مهمترین بخش آمادگی برای کنکور است. در نتیجه انتخاب روش‌های صحیح و استفاده از تکنیک های مناسب می تواند به پیشرفت یادگیری شما کمک نماید. علاوه بر روش ها و تکنیک مطالعه مانند سایر کارها فرآیندی مرحله ای است که در هر مرحله باید به نکات خاصی توجه شود.

-تکنیک-های-تند-خوانی-را-به-سرعت-بیاموزیدpotansiel.com-Technique-of-fast-reading-to-the-speed-Learn

قبل از شروع به مطالعه شما باید پیش زمینه هایی برای مطالعه خوب و مفید آماده کنید که از جمله آنها مکان و زمان مطالعه است.

مکانی که برای مطالعه انتخاب می کنید باید به دور از سر و صدا و عوامل ایجاد کننده مزاحمت و برهم زدن آرامش شما باشد. از نور مناسب  و هوای تازه برخوردار بوده و بی نظم نباشد. می توانید یک مکان ثابت برای مطالعه خود انتخاب کنید که این ویژگی ها را داشته باشد. اما در مورد برنامه ریزی برای زمانبندی مطالعه خود موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • زمانبندی مطالعه شما باید انعطاف پذیر باشد. باید ساعاتی را به عنوان ساعات فراغت در نظر بگیرید چنانچه اتفاقی غیر قابل پیش بینی روی بدهد بتوانید برنامه خود را تغییر بدهید و ساعاتی که نتوانستید به مطالعه اختصاص بدهید را جبران کنید.

 • افزودن ساعات مطالعه باید به صورت پله پله باشد. به عنوان مثال در روزهای اول می توانید با ۳ یا ۴ ساعت مطالعه شروع کرده و به ندرت آن را افزایش دهید.

 • سعی کنید در زمانهای مختلف دروس متفاوت را مطالعه کنید. تنوع در مطالعه و پیش بردن دروس مختلف به طور همزمان مانع از بروز خستگی و همچنین فراموشی دروس می شود.

 • بهتر است مطالعه در زمانبندی های کوتاه اما به شکلی پیوسته باشد.

 • با توجه به ویژگی های شخصی خود بهترین زمان مطالعه در طول روز را تعیین کنید.

بهترین-راه-های-آموزش-زبان-انگلیسی-چیست-potansiel.com-Best-way-of-training-language-English-What

پس از آماده کردن شرایط مطالعه نیاز به انتخاب شیوه های مناسب مطالعه است.. توصیه می شود که برای انتخاب این شیوه ها به خصوصیات فردی و نقاط ضعف و قدرت خود توجه داشته باشید. به عنوان مثال با انواع حافظه و کارکرد هر یک از آنها آشنا شوید. شناخت نوع حافظه به انتخاب روش مناسب یادگیری شما کمک زیادی خواهد کرد. این انواع شامل حافظه های دیداری، شنیداری، نوشتاری و حسابگرانه هستند.

افرادی که حافظه ی دیداری قوی دارند دنیای اطراف خود را از طریق دیدن و به کمک تصاویر درک می کنند، در واقع تصاویر نشانه هایی هستند که برای به خاطر سپاری مطالب از آنها استفاده می کنند. برای اینکه بفهمید قدرت این نوع حافظه در شما به چه میزان است، تلاش کنید یکی از مکان هایی که به آنجا می روید را به خاطر بیاورید، ببینید چقدر از جزییات آن مکان برایتان قابل یادآوری است؟

بهترین-راه-های-آموزش-زبان-انگلیسی-چیست-potansiel.com-Best-way-of-training-language-English-What

اما حافظه شنیداری مربوط به صداهاست. افرادی که حافظه شنیداری شان قوی تر است، آنهایی هستند که  از طریق شنیدن صداها و تمرکز بر صداها یادگیری در آنها بهتر اتفاق می افتد. برای امتحان این نوع حافظه ببینید زمانی که بدون آگاهی قبلی کسی با شما تماس می گیرد چقدر طول می کشد صاحب صدا را بشناسید؟

اما حافظه نوشتاری در کسانی قوی تر است که از طریق نوشتن و دسته بندی های منطبق بر ذوق و سلیقه خود بهتر یاد می گیرند. در نهایت آخرین دسته از این تقسیم بندی، حافظه آماری و حسابگرانه است. افرادی با این نوع حافظه با تقسیم بندی مطالب به دسته بندی های کوچک، آنها را بهتر یاد می گیرند درواقع این تقسیم بندی هاست که به یادگیری بهتر آنها کمک می کند. سعی کنید نوع حافظه غالب خود را بشناسید و با توجه به آن بهترین شیوه یادگیری را از میان شیوه های زیر انتخاب کنید.

شیوه های یادگیری نیز شامل این شیوه ها می شوند:

 • روش دیداری: مطالب بیشتر از طریق مطالعه، دیدن نمودارها و اشکال در ذهن ثبت می‌شوند.

 • روش شنیداری: اکثراً اطلاعات از طریق شنیدن به ذهن منتقل می‌شود.

 • روش شهودی: اطلاعات بیشتر از طریق تجزیه‌وتحلیل روابط موجود بین موضوعات درسی آموخته می‌شود.

 • روش انفرادی: مطالب بیشتر توسط خود فرد مطالعه کننده و به‌صورت انفرادی مطالعه می‌شود.

 • روش جمعی: مطالب بیشتر از طریق بحث‌های بین گروهی، آموزش داده می‌شوند.

 • روش اتفاقی: یادگیری مطالب در این روش هیچ نظم و قانونی ندارد.

 • روش پلکانی: مطالب در چندین مرحله و به‌صورت تدریجی آموزش داده می‌شود.

 

این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم  چگونه به بهره وری فردی برسیم؟

-تکنیک-های-تند-خوانی-را-به-سرعت-بیاموزیدpotansiel.com-Technique-of-fast-reading-to-the-speed-Learn

به عنوان مثال کسانی که حافظه شنیداری در آنها قوی تر است از آنجایی که شنیدن صداها به یادگیری آنها کمک می کند

برای یادگیری بهتر می توانند مطالب را با صدای خودشان ضبط کرده و به آنها گوش کنند. اما در مورد کسانی که حافظه دیداری و نوشتاری قوی تری دارند بهترین راه نوشتن مطالب درسی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *