در مواجه با سختی ها و مشکلات چطور عمل کنیم؟

how-we-act-in-the-face-of-difficulties-and-problems-potansiel

به نام خدا

جمله هایی از این دست را این روزها خیلی می شنویم:

” خسته ام” – ” دیگه حوصله ندارم” – “خسته شدم” -” آخه تا کی؟”  – ” دیگه بُریدم ” … و هزار جمله منفی که در مواجه با مشکلات بر سر زبان می آید. خوب ، قدری بخواهیم منصف باشیم، حق با شماست. این جمله ها با همه ی بار روانی منفی که دارند، خیلی خوب می توانند ضعف و ناتوانی ما را از شرایط به وجود آمده ، توصیف کنند. اما در بین این همه آدم که در اطراف ما زندگی می کنند، هنوز هم هستند افرادی که مقاومت می کنند. آدم های قوی هستند. می خواهیم درباره آنها با شما صحبت کنیم. کسانی که -صبر ایوب نبی- نه! صبر یک انسان معمولی را دارند.

در این مقاله  پنج مهارت اساسی برای غلبه ماهرانه بر سختی ها را ارائه می دهیم.

a-person-who-is-fighting-potansiel

در مواجه با سختی ها و مشکلات چطور عمل کنیم؟

۱. شجاع بودن

اجتناب، اصل موضوع را برطرف نمی كند ولی در كوتاه مدت ممكن است موجب كاهش اضطراب شود. شاید این روش وسوسه انگیزی باشد، اما دوری از مكان ها و تكالیفی كه زندگی را مشكل می كند جواب مساله نیست. متاسفانه تا زمانی كه با موضوع مواجه نشوید، نمی توانید آن را حل كنید. كسانی كه با درونگرایی مشكل را انكار می كنند خود را فردی منطقی و توانا جلوه می دهند. در حالی كه اصل موضوع آنان را رنج می دهد و اغلب در مقابل علائم استرس مثل فشار خون بالا، درد و ناراحتی آسیب پذیرند. آنان انرژی زیادی صرف سركوب احساسات خود می كنند و توان زیادی برای لذت بردن از خوشی های زندگی برایشان باقی نمی ماند.

بخوانید  مسیر فکری تان را عوض کنید تا زندگی تان تغییر کند.

باید دل به دریا زد.

باید تماس های بگیرید که از برقراری آن می ترسید.

باید به موقعیت هایی بروید که از آن می ترسید.

از ارتفاع ترس دارید امروز بله همین امروز برای کوه نوردی مناسب است.

  • ۲. مثبت نگر باشید.

رویارویی مثبت نیز چنین وضعیتی را به وجود می آورد.

مواجهه راهی است برای حساسیت زدایی نسبت به افراد، مكان ها و تكالیفی كه زندگی را برایمان دشوار می كند.

ضمن این كه این مهارت احساس شما را نسبت به خودتان بهبود می بخشد. اگر می خواهید موفق باشید، طوری رفتار کنید كه انگار موفق هستید.

an-image-of-a-person-who-is-positive-potansiel

۳. مهارت هایتان را اضافه کنید.

كسانی كه تسلط گرا هستند، انرژی و وقت خود را برای كسب و توسعه مهارت هایشان صرف می كنند و مشكلات را به تجارب آموزنده مبدل می سازند.

این نوع نگرش نسبت به چالش ها و مشكلات زندگی در مقابل عملكرد گرایی قرار دارد كه اولین هدف در آن اجتناب از اشتباه كردن است. عملگرا ها بعد از شكست به سختی می توانند سر حال باشند. آنها بر كمرویی خود نیز به سختی غلبه می كنند.

اما برای این كه بتوانید تسلط گرا باشید، باید نخست روی كاری كه قرار است انجام دهید، متمركز شوید و سپس عقاید منفی را از خود دور كنید. آنگاه تكلیف خود را به عنوان یك چالش در نظر بگیرید كه باید آن را منطقی حل كنید.

a-picture-of-the-person-who-notes-potansiel۴. یادداشت کنید.

هنگامی كه شما می خواهید اضطراب را از خود دور كنید با این شیوه می توانید نتایج خوبی به دست آورید. در این یادداشت ها، تاریخ، ساعت و روز و موقعیت خود را در مورد اضطرابتان بنویسید. سپس به مقدار اضطراب خود از یك تا ۵ نمره دهید. ارزیابی خود را از موقعیت بنویسید. نحوه مقابله با اضطرابتان را هم یادداشت كنید. حالا یك بار دیگر به اضطراب خود نمره دهید.

بخوانید  ویژه مشاوران: اصول شش‌گانه اولین تأثیر بر دانش آموزان

این یادداشت ها به شما كمك می كند كه مهارت های مقابله ای مفید را از مهارت های بی اثر تشخیص دهید. از طریق بازنگری پیشرفت خود می توانید روی روش های مناسب تر كار كنید.

۵. تمرین کنید.

برای كار كردن جدی تر روی اضطراب خود آماده شوید. مهارت های مقابله با اضطراب تنها زمانی مفید هستند كه شما برای آن، وقت كافی بگذارید. باید هر روز مهارت های مقابله ای با اضطراب را تمرین كنید.

دقت كنید اگر شما كمالگرا باشید یا نیازمند تایید دیگران یا به علائم جسمی خود بی توجه باشید و نیاز شدیدی به كنترل احساس كنید، اضطراب بیشتر به سراغتان می آید.

افراد زمانی كه انتظار نامعقول و بالایی از خود یا موقعیت ها دارند و بیش از اندازه نگران شكست های كوچك و اشتباهات جزیی هستند، بیشتر مضطرب می شوند. اگر می خواهید به دام اضطراب نیافتید، سعی كنید ارزشمند بودن خود را در گرو پیشرفت هایتان ندانید.

منبع -http://genie.ir

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

Please wait...

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

3000 نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*