درخت حافظه ذهن تان را پرورش دهید.

درخت حافظه ذهن تان را پرورش دهید.

 

در يادداشت برداري به روش «درخت حافظه»، مطالب به‌صورت «فهرست‌وار» نوشته نمي‌شوند، بلکه شکل شاخه‌اي دارند. اساس کار به اين‌گونه است که موضوع اصلي و درجه‌ي اهميت مطالب و ارتباط بين آن‌ها، به‌صورت کاملاً مشخّص نشان داده مي‌‌شود. مزيّت ديگر اين روش آن است که به‌راحتي مي‌‌توان مطالب جديد را به درخت حافظه‌ي تکميل شده، اضافه کرد، بدون آن که نظم مطالب از بين برود؛ اين کار در يادداشت‌برداري معمولي، به سادگي امکان ندارد. مسئله‌ي مهم اين است که شکل ظاهري درخت حافظه در به‌خاطر آوردن مطالب، کمک بسياري مي‌‌کند. اگر شکل درخت حافظه، به‌خاطر آورده شود و در ذهن ترسيم گردد، مطمئناً مطالب ذکر شده در آن و ترتيب جاي‌‌گيري آن‌ها نيز به ياد آورده مي‌شود.

مرکز مشاور تحصیلی پتانسیل

درخت حافظه علاوه بر يادداشت‌برداري، در موارد زير نيز کاربرد دارد:

– خلاصه کردن مطالب

– تنظيم مطالبي که از منابع مختلف گردآوري شده است.

– بررسي مسائل دشوار و پيچيده

– ايجاد طرحي کلّي از موضوع مورد مطالعه

ترسيم درخت حافظه

%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa-%d8%ad%d8%a7%d9%81%d8%b8%d9%87-%d8%b0%d9%87%d9%86-%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%a7-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%b1%d8%b4-%d8%af%d9%87%db%8c%d8%af

براي ترسيم درخت حافظه، مي‌توان به‌ترتيب زير عمل کرد:

۱- موضوع اصلي مطالعه در گوشه‌ي سمت چپ و پايين صفحه نوشته شده و کادري به دور آن کشيده شود؛ سپس از اين قسمت، خطّي به طرف گوشه‌ي سمت راست و بالاي صفحه رسم شود.

۲- سپس از خطّ اصلي، خطوطي را مي‌توان انشعاب داد و نکات مهمّ مرتبط با موضوع را در کنار اين خطوط نوشت.

۳- اگر مطالب ديگري در ارتباط با نکات قبلي وجود دارد، خطوط قبلي را بار ديگر مي‌توان انشعاب داد و آن مطالب را به موارد قبلي اضافه کرد.

۴- به‌همين ترتيب مي‌توان خطوط قبلي را باز هم انشعاب داده و مطالب جزئي‌تر را در کنار آن‌ها يادداشت کرد.

توصيه‌هاي کليدي

۱٫ در بالاي صفحه، تاريخ رسم درخت حافظه را بنويسيد.

۲٫ همواره از کلمات و عبارات کوتاه و کليدي استفاده کنيد.

۳٫ مطالب را به‌صورت کلمات و عبارات کليدي بر روي درخت حافظه يادداشت کنيد و از درج توضيحات اضافي بپرهيزيد. مسئله ي مهم اين است که فقط ۲۰% اطّلاعات بايد بر روي درخت حافظه نوشته شود و ۸۰% بقيّه، در حافظه‌ي شما نگه‌داري مي‌‌شود. در هنگام دوره کردن مطالب، اگر چند بار کلمات کليدي را مرور کنيد، ذهن شما فعّال شده و بقيّه‌ي مطالب را به ياد خواهد آورد.

۴٫ بهتر است مطالب را با خطّ خوش و خوانا بنويسيد؛ کلمات با فاصله و خوانا نوشته شود تا براي خواندن آن‌ها در آينده، به مشکلي بر نخوريد.

۵٫ بهتر است براي مشخّص کردن مطالب متفاوت، از رنگ‌هاي مختلف استفاده کنيد. اين کار از آشفتگي و سردرگمي جلوگيري کرده و به فهم مطلب کمک مي‌‌کند. مي‌‌توانيد شاخه‌ي اصلي را با يک رنگ مشخّص کنيد و شاخه‌هاي منشعب شده را با رنگ ديگري نشان دهيد.

۶٫ مي‌توانيد از نشانه‌ها و تصاوير استفاده کنيد. در جاهايي که لازم است مي‌توانيد از نشانه‌ها و نقّاشي‌هاي کوچکي که داراي معناي مشخّصي است و با مطلب موردنظر مرتبط است، استفاده کنيد. اهمّيّت اين امر از آن جهت است که به هنگام يادآوري مطالب، تصاوير سريع‌تر از کلمات به ذهن شما خطور مي‌‌کنند و راحت‌تر به ياد آورده مي‌‌شوند.

%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%db%8c%da%a9-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa-%da%a9%d9%87-%d9%81%d8%b1%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d8%a7%d9%84-%da%86%db%8c%d8%af%d9%86-%d9%85%db%8c

بهترين روش برای يادداشت ‌برداری آن چيزی است که به نام «درخت حافظه»، «شبکه مغزی»، «طرح سازمانی» و «نقشه ذهنی» می ‌نامند. طرح شبکه مغزی يا نقشه‌ذهنی که برای اولين بار توسط «توني بوزان» معرفی گرديد از ساختاری شبيه شبکه‌ های مغزی برخوردار بوده و در به خاطر سپاری مطالب کمک فراواني میکند. بديهی است اين روش بيشتر برای مطالبي که قابل سازمان ‌دهی می ‌باشند مثل انواع آرايه‌ های ادبی، صيغه ‌های فعل، روش رفع ابهام و … کاربرد بسيار بالايی دارد.

روش کار نيز به اين شکل است که «تز اصلی» يعنی همان مهمترين و كليدی ‌ترين نكته كل متن را به شکل افقی در وسط کاغذ نوشته و با شاخه ‌های مختلف «نکات اصلی» را به آن متصل مي ‌کنيم و هر نکته اصلی می تواند خود به چندين نکته فرعی و جزيی متصل گردد.

بهترين روش برای يادداشت ‌برداری آن چيزی است که به نام «درخت حافظه»، «شبکه مغزی»، «طرح سازمانی» و «نقشه ذهنی» می ‌نامند. طرح شبکه مغزی يا نقشه‌ذهنی که برای اولين بار توسط «تونی بوزان» معرفی گرديد از ساختاری شبيه شبکه‌ های مغزی برخوردار بوده و در به خاطر سپاری مطالب کمک فراوانی میکند. بديهی است اين روش بيشتر برای مطالبی که قابل سازمان ‌دهی می ‌باشند مثل انواع آرايه‌ های ادبی، صيغه ‌های فعل، روش رفع ابهام و … کاربرد بسيار بالايی دارد.

روش‌های ديگر

استفاده از نقشه ذهنی يا (MIND MAP) برای همه درس ‌ها امکان‌ پذير نيست اين به عهده شماست که با رعايت اصول آموزش داده شده و با بهره‌گيری از خلاقيت خودتان از فنون مختلف يادداشت‌ برداری استفاده نمائيد.

%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%db%8c%da%a9-%d9%81%d8%b1%d8%af-%da%a9%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%ad%d8%a7%d9%84-%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d9%86%d8%af%db%8c-%d8%a7%d8%b7%d9%84

دسته‌ بندی

يكی ديگر روش‌ های مهم خلاصه‌ نويسی «دسته‌بندی» است. اين روش برای مباحثی كه شامل دسته ‌ها و طبقه‌ بندی های مختلف می ‌باشند بسيار مفيد است مانند تاريخ ادبيات و يا احاديث درس دين ‌و زندگی. روش كار نيز به اين صورت است كه مطالب مختلفی كه بتوان در يك دسته قرار داد را يك جا نوشته و دسته‌ بندی می ‌شوند. به عنوان مثال میشود شاعران را بر حسب قرن و يا احاديث را بر اساس اشخاص دسته‌ بندی نمود.

تاريخ يادداشت ‌برداری

آخرين نكته مهمی كه در خلاصه ‌نويسی بايد اجرا نماييد اين است كه تاريخ يادداشت‌ برداری را درگوشه برگه يادداشت نماييد تا در زمان‌ های خاص مرور سر درگم نشويد.

بخوانید  قسمت چهارم سریال #تاکنکور-تقویت حافظه

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*