جزییاتی که مردم براساس آنها شما را قضاوت می کنند!

judge-the-people-potansiel

به نام خدا

جزییاتی که مردم براساس آنها شما را قضاوت می کنند!

 

همه ما وقتی حرف از قضاوت به میان می آید آن را کاری ناشایست و نادرست می دانیم. اما مغز انسان به شکلی ناخودآگاه مدام در حال قضاوت و سنجش شرایط است. وقتی وارد یک مهمانی می شوید، شرایط و افرادی که آنجا حضور دارند را قضاوت می کنید. وقتی وارد یک محیط جدید می شوید. وقتی وارد یک ورزشگاه می شوید از تعداد تشویق کنندگان و حتی شرایط شروع بازی نتیجه را قضاوت می کنید. و هزاران مثال دیگر!

 

اما این قضاوت چطور در  مغز ما شکل می گیرد؟

 

whatfreewill-potansiel

مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل- تصویری از مغز انسان، که یافته های محققان در رابطه با محل فعالیت های مربوط به تصمیم گیری آزادانه را نشان می دهد.

 

به گزارش بیگ بنگ، یافته های این تحقیق با دقت بخش های مختلف مغز را که درگیر تصمیم گیری هستند، تحت نظر قرار داده است. تیم تحقیقاتی روشی ابداع کردند که بدون دخالت دستور یا فرمان خاصی، کانون توجه افراد را مورد بررسی قرار می دهد. شرکت کنندگان در این تحقیق، تحت اسکن دستگاه MRI قرار گرفتند، این در حالی بود که تنها گذاشته شده بودند و صفحه نمایش دو تکه ای را تماشا میکردند که جریانی از اعداد و حروف رنگی سریع در هر طرف آن وجود داشت. از آنها خواسته شده بود هر بار به یک طرف صفحه نمایش توجه کنند و پس از مدتی طرف دیگر را مورد توجه قرار دهند. بعد از یک ساعت شرکت کنندگان ده ها بار توجه خود را از طرفی به طرف دیگر تغییر داده بودند.

محققان، مغز شرکت کنندگان را در حین تماشای تصاویر متحرک، قبل و بعد از اینکه آنها کانون توجه خود را تغییر می دادند، بررسی کردند. و به این ترتیب برای اولین بار قادر شدند اتفاقات و فرایندهای درون مغز افراد را در حین انتخاب آزادانه مشاهده کنند. تغییر دادن مرکز توجه، ارتباط نزدیکی با فعالیت های لوب آهیانه ای مغز (مکانی تقریبا بالای مغز و پشت لوب پیشانی) دارد. فعالیت هایی که منجر به تصمیم گیری می شود هم در لوب پیشانی، که معمولا درگیر فعالیت های استدلال و حرکتاست و عقده های پایه (مناطق عمیقی در مغز که اعمالی از قبیل شروع حرکات را کنترل می کنند) رخ می دهند.

اینکه لوب پیشانی زودتر از اینکه به شرکت کنندگان گفته شود توجه شان را تغییر دهند فعال شده بود، به وضوح نشان می دهد که فرایند آماده سازی مغز یک فعالیت کاملا داوطلبانه بوده و در اثر پیروی از دستورات انجام نگرفته است. محققان از این دستاورد نتیجه گرفتند که هر دو ناحیه ی ذکر شده از مغز در شکل گیری اراده نقش دارند. لئون گمیندل، محقق دانشگاه جانز هاپکینز و نویسنده ارشد این تحقیق، می گوید: «چیزی که درباره این پروژه بیشتر مورد توجه میباشد این است که با کشف روشی برای مطالعه نامحسوس مغز، اطلاعات مهمی درباره شالوده های عصبی اراده، یا اراده آزاد به دست آمده است»

جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه تخصصی Attention, Perception, & Psychophysics منتشر شده است.

منبع: medicalxpress.com

 

 

بخوانید  نکاتی که والدین برای موفقیت تحصیلی فرزندان خود باید بدانند.

از این گزارش تحقیقاتی می توان این طور نتیجه گرفت که تصمیم گیری و حتی قضاوت، یک امر اختیاری است. پس ما همواره در حال قضاوت شدن و قضاوت کردن هستیم. 

 

 

people-who-are-judging-their-own-potansiel

جزییاتی که مردم براساس آنها شما را قضاوت می کنند!

نحوه اولین ملاقات

شامل دست دادن، سلام گفتن، پاسخ به ارتباط های کلامی،  شیوه نشستن و حتی شیوه راه رفتن که همگی در مجموعه جز اولین ها هستند. شما در برخورد اول چطور هستید؟ آیا به رفتار خود دقیق شده اید؟ چطور دست می دهید؟ چطور سلام می گویید؟ آیا سرتان پایین است؟ آیا به صورت مداوم موبایل یا وسیله ای که در دست دارید را زیر و رو می کنید؟ این ها همه برای افراد شرایط قضاوت را می سازند.

 

نحوه شروع صحبت

وقتی با یک نفر جلسه دارید، یا قرار ملاقات دوستانه دارید که هدف مشخصی را دنبال می کنید، باید سعی کنید در چند دقیقه اول منظور و هدف خود را بیان کنید. از طولانی حرف زدن، مقدمه چینی های رایج که بین ما ایرانی ها هم زیاد متداول است، پرهیز کنید. این موضوع صریح و شفاف بودن شما را به خوبی گوش زد می کند. پس حواستان به نحوه شروع صحبت خود باشد.

 

cheaking-for-phone-angry-potansiel

عادت های عصبی و تکراری

خیلی از افراد یک سری عادت های عصبی و تیک های رفتاری دارند . مثلا مدام صفجه موبایل خود رانگاه می کنند. ساعت خود را چک می کنند. یا به بیرون نگاه می کنند. این ها معنای مختلفی برای دیگران می سازند. مراقب باشید که شما براساس عادت های رفتاری که شاید به نظر خودتان هم معمولی و عادی باشند، قضاوت نشوید.

 

بخوانید  کیمیاگر زندگی خود باشیم ...

وقت شناس بودن

یکی از مهمترین مسائل این روزها شده است. وقت شناس باشید. اگر گمان می نید به قرارتان دیر می رسید، حتما با یک پیام و یا یک تماس تلفنی کوتاه اطلاع دهید. یا اینکه قرار ملاقات خودرا همیشه ۱۵ دقیقه دیرتر از زمانی که برآورد کرده اید بگذارید. سعی کنید به وقت دیگران احترام بگذارید.

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*