تفکر خلاق را پرورش دهیم…

تفکر خلاق را می توان پرورش داد

تفکر امری ارادی و در بسیاری از موارد امری قابل افزایش یا کاهش است. اما تفکر خلاق نوع دیگری از اندیشیدن است. نوعی که به شما می گوید، خلاقانه در مورد مسائل اندیشه کنید. تصمیم بگیرید و به پیش بروید.

 

1

 

راهکار های ساده و عملی برای داشتن تفکر خلاق

– در همه جا و همه وقت فکر کنید و به دنبال ایده جدید باشید.
– از پرواز ایده هایتان پیشگیری کنید. به این شکل که: همیشه همراهتان قلم و کاغذ باشد تا ایده هایتان را یادداشت کنید(البته می توانید در تلفن همراهتان نیز یادداشت بگذارید).
– وقت تان را با انسانهای موفق و مناسب بگذرانید. افراد موفق مثبت اندیشند، ایده های نو و مثبت دارند، تجارب مفید زیادی دارند و حس خوبی به شما می دهند. پس اگر می خواهید برنده شوید با برندگان پرواز کنید.
– گوش کردن به فایل های صوتی در خودرویتان باعث می شود نکات جدیدی بیاموزید و ایده های بهتر ارائه دهید. با این کار خودروتان تبدیل می شوید به کلاس آموزشی.
– کتاب های خوب بخوانید .
– در خانواده یا در محیط کاری از دیگران نظر خواهی کنید و همه ایده هایشان را بررسی کنید حتی اگر ایده ای به نظرتان خیلی بی ارزش باشد.
– زمان هایی را خلوت کنید و به فکر کردن اختصاص دهید. ببینید ندای درون شما چه می گوید؟
– صبور باشید (دنبال مسکّن فوری نباشید) ، تا راه حل درستی را پیدا کنید.
– عبارت غیر ممکن را دور بیندازید، چون همه چیز ممکن است. فقط کافی است به آن ایمان داشته باشید.
– عبارت “من تفکر خلاقانه ندارم” را هم دور بیندازید. تفکر خلاقانه مانند مهارت های جسمی است و قابل یادگیری است. مانند عضله آن را پرورش دهید.
– داستان پردازی را تمرین کنید.
– برای ایجاد ایده های جدید تا میتوانید از خودتان سوال بپرسید.
– سوالاتتان را بنویسید. با نوشتن سوالات ایده های جدیدتر به ذهنتان خطور می کند:
مسئله چیست؟ چرا این یک مسئله است؟ آیاراه حل هایی برابر این مسئله وجود دارد؟ چه چیزی باعث شده این مسئله بوجود آید؟ چه کسانی با وجود این مسائل ضرر می کنند؟ چه کسانی با وجود این مسائل سود می کنند؟ ساده ترین و مستقیم ترین راه حل این مسئله کدام است؟

2

-انعطاف پذیری و ایده خلاقانه:

افراد انعطاف پذیر تعصبی بر ایده های قبلی شان ندارند. مشتاقانه به ایده های جدید توجه می کنند. آنها به افراد نگاه نمی کنند. به ایده هایشان توجه می کنند. مهم نیست که ایده خوب از طرف چه کسی ارائه می شود. آن ایده را می پذیرند.
پس انعطاف پذیری یعنی من به راحتی می توانم ایده های قبلی را کنار بگذارم و ایده های نو را بپذیرم.
– برای داشتن ایده خلاق باید بهای آن را بپذیرید. با شرکت کردن درکلاس، همایش و دوره های آموزشی می توانید مهارت مورد نظرتان را افزایش داده و در آن زمینه خلاقانه ایده دهید.
– اوقاتی را با کودکان بگذرانید.کودکان ذاتاً خلاق هستند و وقتی در کنارشان باشید ذهن شما را خلاق تر و خیال پردازتر خواهند کرد و کمک می کنند تا ایده های جدید خلق کنید.

 

بخوانید  5 نکته طلایی برای کسانی که می‌خواهند برنامه‌شان اجرا شود

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*