تست زنی …

«به تماشا سوگند و به آغاز کلام»

شیوه صحیح تست‌زنی و حل مسئله در خانه

شاید این جمله را بارها و بارها شنیده باشیم که دانش‌آموزی می‌گوید: خیلی خوانده بودم اما نمی‌دانم چرا درصدم زیاد بالا نشد! یا سر جلسه انگار تمامی سؤالات برایم جدید بودند!! یا هر آزمونی که برایش بیشتر می‌خوانم، درصدم کمتر می‌شود!!! به‌طور خلاصه برای پاسخ دادن به این سؤال باید گفت که نوع تمرین و مطالعه قبل از آزمون باید با ماهیت آزمون هماهنگی  داشته باشد، به‌طور مثال اگر دانش‌آموز برای موفقیت در آزمون  ریاضیات بیشتر به مطالعه مفاهیم ریاضی (و نه حل تمرینات) بپردازد، احتمالاً نتیجه او در آزمون در حد انتظاراتش نخواهد بود، برای آنکه این مفهوم بیشتر تشریح شود به توضیح زیر توجه کنید.

 

به‌طورکلی دروس به سه دسته تقسیم می‌شوند:

۱) تحلیلی (تمرینی): دروسی که نیاز به تمرین زیاد برای افزایش مهارت دارند و به‌عبارت‌دیگر خواندن آن‌ها به‌تنهایی دردی را دوا نمی‌کند، مثل ریاضیات، فیزیک، مسائل شیمی و ژنتیک، قواعد عربی و زبان و غیره.

۲) توصیفی (خواندنی): دروسی که با خواندن و فهم متن درس بیشتر می‌توان در آن‌ها به تسلط بسیار بالایی دست پیدا کرد و معمولاً به حل تمرین زیاد نیاز ندارد، مثل زیست‌شناسی، ادبیات، دین وزندگی و غیره.

۳) حفظی: خلاصه بگویم، چون‌وچرا ندارد! یعنی این دروس را به هیچ شکل نمی‌شود تحلیل کرد و تنها راه یادگیری آن‌ها، صرفاً حفظ آن‌ها است. مثل لغات (ادبیات، زبان و عربی) و تاریخ ادبیات.

اما قبل از اینکه بخواهیم به شما روش صحیح تست‌زنی و حل مسئله را بگوییم باید مختصری از مراحل مطالعه دروس ارائه دهیم.

بخوانید  افزایش سرعت در تست زنی

 

روش مطالعه صحیح برای کنکور روش PQ6R هست که در پکیج روش صحیح مطالعه دروس برای کنکور، این موضوع را به شما آموزش داده‌ایم؛ اما مهم‌ترین نکته‌ای که شما در رابطه با تست‌زنی باید بدانید این است که تست‌زنی و حل تمرین، مهم‌ترین مرحله مطالعه دروس تمرینی می‌باشد و برای دروس خواندنی الویت اول شما، مطالعه دقیق جزوه و کتاب درسی به شیوه لایه‌ای می‌باشد.

 

اساساً ما دو نوع روش برای تست‌زنی در منزل داریم:

  1. تست‌زنی‌ به شیوه آموزشی

هدف از تست‌زنی به شیوه آموزشی: یادگیری بیشتر و تثبیت آموخته‌هاست.

  1. تست‌زنی به شیوه سنجشی (زمان‌دار)

هدف تست‌زنی به شیوه سنجشی (زمان‌دار): افزایش تسلط و سرعت عمل شما می‌باشد.

برای اینکه شما به هدف خود در آزمون سراسری دست پیدا کنید، باید از هر دو روش تست‌زنی استفاده کنید. روش تست‌زنی به شیوه سنجشی، تکمیل‌کننده روش تست‌زنی به شیوه آموزشی می‌باشد. در مقالات بعدی بیشتر در رابطه با این موضوع با شما صحبت خواهیم کرد.

 

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*