آیا با برنامه ۴ ماهه می توان موفق شد؟! – قسمت۶ فصل۲ سریال تاکنکور

2+

 

موضوع: برنامه ریزی-مشاوره تحصیلی
نام فایل: قسمت ۶ فصل ۲ سریال #تاکنکور - برنامه ۴ ماهه
فرمت محتوا: تصویری (ویدیو)
مخاطب: داوطلبان کنکور و دانش آموزان متوسطه
مدت زمان: ۱۲ دقیقه ۳ ثانیه
مدرس: علیرضا مطلبی

قسمت ششم فصل دوم سریال #تا کنکور

به نام خدا سلام. خیلی از داوطلبان کنکور توی ماه های بهمن و اسفند دچار سرماخوردگی روحی میشن،دچار دلسردی فصلی میشن. میگن که دیگه بیخیال ما فکر نمی کنیم توی کنکور بتونیم رتبه بیاریم.تلاش هاشون معمولا کم میشه،یه جو مسمومی توی مدارس میافته معمولا که مثل سرما خوردگی  ویروسی مانند پخش میشه بین بچه ها و همه دیگه درس خوندن رو بیخیال میشن.این جمله رو خیلی می شنویم توی این ماه ها که ایشالا سال بعد. بعضی ها میگن آقا مگه میشه توی ۴ یا ۵ ماه موفق شد،من دیگه زمانم رو از دست دادم دیگه آب از سر من گذشته چه یک وجب چه صد وجب! و همین جاست که تلاش هاشون افت میکنه و تلاش هایی که قبلا کردن رو هم نمی تونن نتیجه اش رو ببینند. اگر تصمیم دارید که دیگه درس خوندنتون رو کم کنید، می خواید بیخیال هدفتون بشید، یه توصیه بهتون دارم. اینکه تا آخر صحبت های من توی این ۱۰ دقیقه یک ربع صبر کنید،صحبت هام رو گوش بدید و بعد تصمیم نهایی تون رو بگیرید.شاید نظرتون عوض شد. به امتحانش می ارزه!

هفت ماه کنکوری بودن اولین دلیل این سرماخوردگی روحی هست.اینکه  فشارهای خانواده از یه طرف فشارهای مدرسه و آزمون ها از یه طرف و اضطراب ها و استرس های خودمون هم از یک طرف.که با خودمون میگیم می تونم موفق بشم؟آیا می تونم زحمات پدر مادرم رو جبران کنم؟ و همه این ها باعث میشه که شما تحت فشار و اضطراب بشید و دچار فرسایش بشید و دیگه ببرید. بگید دیگه بسه اصلا نمی خوام بخونم. از طرف دیگه ندیدن نتیجه ملموس پیشرفت هامون، مزید بر علت میشه که ما دیگه نخوایم تلاش کنیم.احساس کنیم تلاش هامون بیهوده است.احساس کنیم هرچی درس می خونیم تراز آزمون ها که نمی خواد بره بالا!

یکنواخت شدن شرایط یکی دیگه از علت های این سرما خوردگی روحی هست. اینکه زندگی مون زیاد بالا و پایین نداره، زیاد هیجان نداره،صبح پا میشیم میریم مدرسه بعدش میایم خونه ناهار می خوریم یه ذره استراحت می کنیم،میشینیم سر درسمون شب دیروقت می خوابیم، بعد دوباره صبح پا میشیم میریم مدرسه و..همینجوری روند تکراری ادامه داره. آخر هفته هم آزمون می دیم بعد از آزمون هم معمولا حسی نداریم،انگار نتونستیم پیشرفت کنیم و همین روند باعث میشه که زندگی مون توی یک روند تکراری قرار بگیره.انگار این زندگی کسل کننده شده برامون. شاید یکی دیگه از علت های مهم این سرماخوردگی فصلی دوستانی باشن که به ظاهر دوست هستن. من اسمشون رو می زارم خرس خاله ها. کسانی که در ظاهر دوست و در باطن دشمن ما هستن. یک جورایی نابود کننده انگیزه ما هستن.میگن ول کن دیگه. به این فکر میکنیم دیگه نمی تونیم موفق بشیم.بهتون میگن من فکر می کنم که شاید اصلا ما برای پزشک شدن زاده نشدیم.بیخیال.. میدونی چقدر شرکت کننده هست؟می دونی چقدر عقب هستیم؟ می دونی چقدر درس نخوندیم؟ هی آیه یاس می خونن، این ها هم کمک زیادی میکنن به اینکه ما دچار دلسردی بشیم و دیگه نخایم تلاش کنیم و بگیم ایشالا سال بعد و دیگه درس نخونیم.

اولین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید اینه که لطفا به این قضیه به شکل احساسی نگاه نکنید بلکه به شکل منطقی نگاه کنید. ببینید شما ۵ ماه دیگه وقت دارید. حالا شما بگید که ۵ ماه که چیزی نیست. اما این ۵ ماه،۵ ماه طلایی هست. ۵ ماه طلایی رو الکی اسم نمی زارم روش،چرا دارم میگم؟ به دو دلیل. یک اینکه شما از این به بعد وقت آزاد بیشتری دارید که خودتون درس بخونید.یعنی وقت آزادتون برای مطالعه فردی بیشتر هست. دو اینکه نزدیک به کنکور ،شب امتحان کنکور هستش.یادتون میاد ما برای بعضی از امتحان هامون یک شب دو شب می خوندیم نتیجه خوب می گرفتیم، نمیگم نمره ۲۰ می گرفتیم نمره ۱۷ می گرفتیم یا ۱۸ می گرفتیم. اگر اون موقع میشد در عرض دو شب توی یک امتحان نتیجه گرفت توی ۵ ماه واقعا میشه توی کنکور نتیجه گرفت. از طرف دیگه شما درصد ۱۰۰ که نمی خواید،درصد ۶۵ می خواید برای رتبه سه رقمی. هرچند کسانی بودن که از دی شروع کردن و رتبه دو رقمی آوردن. از بهمن شروع کردن رتبه تک رقمی آوردن. اسم نمی برم ولی واقعا هستن. این هارو نمیگم به شما که الکی انگیزه بدم بهتون. اگر یک برنامه درست داشته باشید،چه برنامه رو خودتون بریزید یا بهتره که از یک مشاور برنامه بگیرید، مطمئن باشید که می تونید یک نتیجه خوب بگیرید. اگر دیگران تونستن شما هم می تونید. یسری از مباحث رو حذف کنید هیچ اشکالی نداره،روی مباحث دیگه عمیق تر بشید. تعداد مرور هاتون رو روی اونها ببرید بالاتر. از طرف دیگه اینکه بعضی ها فکر میکنن که آقا من نتیجه می تونم بگیرم یا نه؟

لطفا به نتیجه فکر نکنید. به تلاش تون فکر کنید.ببینید خیلی خنده دار هست که یک دونده وسط مسابقه دو به این فکر کنه که  من اصلا باید دونده می شدم؟ آیا من واقعا جایگاه ام الان باید اینجا می بود؟ یا برگرده به عقب اش نگاه کنه و بگه که چقدر از من عقب ترن یا چقدر از من جلوترن. تو فقط باید بدویی. بدو! از خط پایان که رد شدی بعدا به این فکر میکنی که آیا من دوباره در مسابقه دیگه ای شرکت می کنم یا نمی کنم.یه کاری کن بعد از کنکور حسرت نداشته باشی که آقا کاش بیشتر تلاش می کردم. یه کاری کن بعد از کنکور بگی من هرچی در توانم بود تلاش کردم حالا هرچی خیره پیش بیاد. بعد از اینکه رتبه ام اومد تصمیم می گیرم.تلاش ات رو قطع نکن. بعضی ها اینجا فکر میکنن که من حتما باید نتیجه رو ببینم.پیشرفت های عمده شاگردهای ما توی مرکز مشاوره در بعد از دی ماه هست. یعنی در عرض ۳ ماه مثلا تو آزمون قلم چی ۵۰۰ تا ترازش رفته بالا،از دی تا فروردین یکدفعه ۱۵۰۰ تا ترازش میره بالا. پس بنابراین از اینجا به بعد پیشرفت اصلی رو می بینید.یک دونه ای که در دل خاک کاشتید،آب دادید بهش، زیر دل خاک رشد کرده،شما پیشرفت اش رو به عینه ندید و فکر می کنید اون پیشرفت نکرده در حالی که اگر از این به بعد بهش آب بدید مطمئن باشید پیشرفت اش رو می بینید. جوانه زدنش رو می بینید و نمودار پیشرفت هیچ وقت به شکل خطی و مستقیم نیست. همیشه به شکل سهمی  و لگاریتمی و نمایی هستش.یعنی اولش اصلا پیشرفتی دیده نمیشه با چشم.کند هست. اما از یک جایی به بعد یکدفعه شتاب می گیره. لطفا به تلاش هاتون ادامه بدید. فکر نکنید که زمان کمی هست.مطمئن باشید(نمیگم حالا رتبه تک رقمی یا دو رقمی)اما میشه یک رتبه سه رقمی آورد اگر برنامه درست داشته باشید. روش تون رو درست کنید و با عشق درس بخونید.

دومین توصیه ام بهتون اینه که لطفا دو الی سه روز به خودتون استراحت بدید. یعنی ممکن بگید که آقا من خیلی تنبلی کردم،اون تنبلی بوده. اینجا استراحت. دو الی سه روز استراحت.بدون درس خوندن فقط استراحت. بعد یه استارت جدی بزنید برای درس خوندنتون.خیلی کمک میکنه به بازیابی انرژی تون و اینکه یکذره اهدافتون براتون مرور بشه. یکذره ذهن تون باز بشه  و از این موقعیت و تنش و اضطراب فاصله بگیرید تا بتونید بهتر تصمیم بگیرید. پس پیشنهادم اینه که دو الی سه روز به خودتون استراحت بدید تا با انرژی بیشتری بتونید برگردید و شروع کنید.

شاید هیچ چیزی اندازه مرور اهدافمون نتونه به ما انگیزه بده.اینکه یادآوری کنیم برای خودمون که چرا این مسیر رو شروع کردیم. روزی که رفتم کتاب خریدم،روزی که رفتم آموزشگاه ثبت نام کردم میخاستم به چی برسم؟ هدفم چی بود؟ برای آیندم چه برنامه هایی داشتم؟ چه اهدافی داشتم؟ دوست داشتم به چه سطح درآمد مالی برسم؟ دوست داشتم به چه جایگاه اجتماعی ای برسم؟ دوست داشتم مردم از من به چه شکلی یاد کنن؟ دوست داشتم چه تاثیری روی جامعه و مردم ام بگذارم؟.. شاید یادمون رفته که برای چی شروع کردیم. بهتر بریم مرور کنیم که من برای چی میخوام درس بخونم. من هدفم چیه؟ اگر این هارو مرور کنیم مطمئنا می تونیم با انرژی بیشتری برگردیم و شروع کنیم. بریم اهداف مون رو مکتوب کنیم و به خودمون قول بدیم که تا نرسیدیم به این اهداف دست از تلاش برنداریم. من یا به این هدف می رسم یا می رسم. لطفا الان جایگزینی  انتخاب نکنید.بزارید زمانی که برای انتخاب رشته اومدید پیش ما راجع بهش صحبت می کنیم که  اگر رتبه تون جواب نداد چه رشته هایی  می تونید برید. اما لطفا یه کاری کنید که  وقتی میاید برای انتخاب رشته نگید آقا چی می تونم برم با این رتبه ای که آوردم؟ بهتره به ما بگید که چی برم بهتره با این رتبه خوبی که آوردم. به نظر شما چه رشته ای آینده بهتری داره با تیپ شخصیتی من سازگارتره؟ به جای اینکه بگید اصلا چیز خوبی می تونم قبول بشم یا نه ؟!

پس بنابراین بیایم اهداف مون رو مرور کنیم که ما برای چی شروع کردیم.  میگن ناپلئون وقتی به یکجایی حمله می کرد،وقتی سرباز هاش از کشتی اش پیاده میشدن، کشتی رو آتیش میزد. کشتی خودش رو! می گفت: یا توی این جنگ دشمن رو می بریم، شکست شون می دیم و با کشتی اونها بر می گردیم، یا اینجا می میریم.

میخوام بگم الان نیایم برای خودمون راه های جایگزین انتخاب کنیم. بعضی وقت ها خوبه پل های پشت سرمون رو خراب کنیم بگیم من به همین می رسم،حالا ببین کی بهت گفتم.یذره بجنگیم. جنگجو باشیم.انقدر زود جا نزنیم. مطمئن باشید اگر شما ادامه بدید به هدف دلخواه تون می رسید. خوشحال میشیم اگر کمکی از دست ما برمیاد در زمینه برنامه ریزی یا مشاوره، به شما این کمک رو بکنیم. یادتون باشه هم خواجه و هم خانه و هم کعبه شمائید.

برای دریافت آموزش ها و مقالات سایت و همچنین تخفیف های شگفت انگیز ایمیل خود را وارد کنید:

Newsletter signup

لطفا کمی صبر کنید....

ممنون از عضویت شما

شما هم به خانواده

چند هزار نفری

پتانسیل بپیوندید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*